به عنوان یک بازاریاب، یکی از اولویت‌های مهم شما، شناختن مشتریان و ایجاد کردن روابط با آن‌ها است. امروزه این وظیفه، سهل و آسان به نظرمی‌آید. جدای از آن، مشتریان، شریان‌هایی از داده و سیگنال‌های مربوط به تصمیم را ایجاد می‌کنند؛ اما آنالیز درست داده‌ها همیشه چیز راحتی نیست. گاهی اوقات، مقدار آن بیش از حد است و فیلتر کردن مسائل بی‌ارزش برای فهمیدن موارد با اهمیت به یک چالش تبدیل می‌شود. در موارد دیگر، سیگنال‌ها ضعیف‌ بوده و اتصال نقاط به هم مشکل است.
آنالیز تمام داده‌های تمام جهان هم در صورتی که شما نتوانید بینش صحیحی از آن استخراج کنید، به رشد در کسب‌وکار منجر نمی‌شود. چیزی که احتیاج است، تحلیل درست داده‌ها به شکلی هوشمند است و رویکرد و ابزار مناسب برای دست‌یابی به آن‌ها.
با جمع‌آوری داده‌ها، کسب‌و‌کار‌ها توان بهتری برای درک و پاسخ به نیاز‌های مشتریان دارند و این مسئله منجر به رشد می‌شود.

انسجام؛ سپس اندازه‌گیری

برای موفقیت در فضای رقابتی و چالشی امروز، بازاریابان باید منابع را از منظر دپارتمان‌ها، تیم‌ها و کانال‌ها تقسیم‌بندی کنند تا بتوانند داده‌ها را هم‌گام کرده و با آنالیز درست داده‌ها به یک دید منسجم از مشتری برسند. با جمع‌آوری داده‌ها، کسب‌و‌کار‌ها توان بهتری برای درک و پاسخ به نیاز‌های مشتریان دارند و این مسئله منجر به رشد می‌شود.

چطور با این مسئله مواجه شویم؟ با آن، همانند یک فرآیند تکراری برخورد کنید. شما می‌توانید با مقدار کم شروع کنید؛ مثلا به‌وسیله ارتباط ابزار‌‌های تحلیل سایت و اپلیکیشن به تکنولوژی مدیریت ارتباطات مشتری.
پیشروان بازاریابی احتمالا ۱٫۶ برابر در اولویت‌بندی تکنولوژی‌های به‌کاررفته در تکنولوژی‌های به‌کار رفته در کسب‌و‌کارشان و ۱٫۲ برابر درحرفه‌ای بودن در آن تکنولوژی، بهتر از افراد کند هستند.

تیم‌های موبایل و اپلیکیشین خود را ادغام کنید

در بحث نقاط تماس، بهتر است تیم‌های وب‌موبایل و اپلیکیشین خود را ادغام کنید. با وجود خریداران هیجان‌زده، تحقیقات در مورد تجربه خرید از هر عصر دیگری با اهمیت‌تر است.
با وجود خریداران هیجان‌زده، «تحقیقات در مورد تجربه خرید»، اکنون از هر عصر دیگری با اهمیت‌تر است. مردم قبل از تصمیم‌گیری نهایی برای خرید، در سایت‌های موبایلی و اپلیکیشین‌ها به گشت‌و‌گذار می‌پردازند و با آنالیز درست داده‌ها اقدام به خرید می‌کنند.
اپلیکیشین‌ها بر اساس این حقیقت که ابزاری برای مشتریان درگیر و وفادار هستند، خیلی وقت است که بازدید دارند. اما اپلیکیشین‌ها حتی در بین وفادارترین مشتریان هم باید جایگاه خود را پیدا کنند. تحقیقات اخیر گوگل نشان می‌دهد که ۸۷ درصد از مردم اذعان داشته‌اند که قادرند بدون نصب اپلیکیشین یک برند در گوشی خود هم به آن برند وفادار بمانند. در واقع، ۵۳ درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند گفته‌اند، آن‌ها اپلیکیشین برند محبوبشان را روی گوشی خود نصب نکرده‌اند.

واژه نامه تبلیغات موبایلی ؛ اصطلاحات بازاریابی موبایل
خواندن این مقاله

این روند ادامه دارد تا فاصله سایت‌های موبایلی و اپلیکیشین‌ها را کم‌ کند. به‌طور میانگین، یک بخش فروش در موبایل منجر به ۶ بازدید از اپلیکیشین یا سایت موبایل می‌شود و نزدیک به نیمی از این فروش‌ها شامل حداقل یک نقل مکان بین سایت موبایل و یک اپلیکیشین می‌شود.
این رفتار کاربر نیازمند یک تلاش بی وقفه در بین تیم‌های اپلیکیشین و وبسایت موبایل است زیرا خریداران توقع آزمایشات تحقیقاتی بدون اتلاف و یکپارچه در امر فروش را دارند. با این حال بسیاری از سازمان‌ها هنوز به جدا سازی این تیم‌ها اعتقاد دارند که منجر به تجربه جدا ‌افتادگی و نوعی ناهماهنگی توسط کاربر می‌شود.

اتلاف را کم کنید و فروش را افزایش دهید

نزدیک به ۹۰ درصد از بازاریابان پراکنده در انواع سازمان ها، اتفاق نظر دارند که فهم نوع وب‌گردی کاربر در کانال‌ها و دستگاه‌ها، برای موفقیت الزامی‌ است؛ به همین دلیل شرکت‌هایی مثل Bayer و Sprint از آنالیز درست داده‌ها و تکنولوژی‌های مجتمع برای فهم مخاطبانشان استفاده کرده و ارتباطات لحظه‌ای مناسب را ایجاد می‌کنند.

‌Bayer با استفاده از اتصال مدیریت محتوایش و سیستم آنالیز‌ها و با جمع‌بندی آمار‌های بازاریابی شروع کرد که می‌توانست دایره وسیعی از رفتار مشتریان را با یک ID که برای مشتری بود شناسایی کند. در نتیجه، Bayer میزان اتلاف را تا ۳۰ درصد کاهش داده و مشارکت و درگیری مشتریان را تا ۵۰ درصد بهبود داد. آزمایش‌های Sprint اما بیشتر روی تاثیر جستجوی‌های پولی روی ترافیک به‌وجود‌آمده در بخش فروشگاه بود.

آیا این نوع سرمایه‌گذاری دیجیتالی می‌تواند همانند مکالمات و ارتباطات آنلاین باعث ایجاد ترافیک و فروش شود؟

بعد از گذشت هشت هفته، Sprint میزان بیشتری روی جستجوی پرداختی خرج کرده و پاسخ را گرفت: فروش‌های دیجیتالی تا ۲۰ درصد و فروش‌های مغازه‌ای تا ۳۲ درصد افزایش داشت.

تکیه بر تکنولوژی

کار دیگری که شرکت‌هایی مثل Sprint و Bayer انجام می‌دهند، استفاده هوشمندانه‌تر از پیشرفت‌های تکنولو‌ژیکی مثل «یادگیری ماشینی» و آنالیز درست داده‌ها است.
وجود هوش و یادگیری ماشین می‌تواند آمار‌های طلایی را با سرعت نشان دهد بنابراین تیم شما می‌تواند زمان بیشتری روی کار‌های عملی صرف کند. بازاریابان می‌توانند از یادگیری ماشین برای فرستادن پیغام‌های خلاقانه و ایجاد تبلیغات مختلف برای مخاطبان استفاده کنند و همچنین استفاده از ابزار‌های مجتمع باعث گرد‌همایی تیم‌ها هم می‌شود. این مسئله به فراهم کردن دسترسی به بینشی که به‌عنوان پلی میان تیم‌های موجود در اداره و در جهان عمل کند، کمک می‌کند.
به‌طورکلی، بازاریابان می‌دانند که باید مشتریان را در لحظه دریابند و روی ارتباط و کمک تمرکز کنند. برای این منظور و برای بهره ‌برداری حداکثری از داده‌های موجود در دنیای امروز بازاریابانی که خواهان بیشترین رشد هستند، اسباب آنالیز و تحلیل خود را آماده می‌کنند.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید