در طول دو دهه گذشته، پول‌های زیادی به‌صورت آنلاین خرج شده است. فروش تجارت الکترونیک از سالانه حدود ۷٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۱۵٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش یافته است؛ باوجود این، در چند سال گذشته، خریداران آنلاین، انعطاف‌پذیرتر و قابل‌دسترس‌تر شده‌اند که همه این‌ها به دلیل استفاده روزافزون از تلفن همراه و تکامل تجارت همراه یا M-commerce است.

تجارت همراه یا تجارت موبایلی همان‌طور که از نامش پیداست، خرید محصولات با استفاده از تلفن همراه است. تجارت همراه در سال‌های اخیر محبوبیت فوق‌العاده‌ای به‌دست آورده که به‌طور مداوم با پیشرفت فناوری، تکامل می‌یابد. گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به دلیل وزن سبک و قابل‌حمل بودنشان، همه‌جا را گرفته‌اند. کاربران از هرجایی و در هرلحظه، از طریق موبایل خرید می‌کنند. کسب‌وکارهای خرده فروشی که می‌توانند خود را با این روند اصلی بازار منطبق کنند، قدرت نفوذ توسعه اپلیکیشن موبایل را روی پلتفرم اندروید دارند و قادر به ارائه تجربه‌های کاربرپسند هستند.

بسته به اینکه کسب‌وکارتان با روندهای جدید تجارت همراه چطور هماهنگ خواهد شد، لازم است برخی از مولفه‌های مهم تجارت الکترونیک را که در آینده نزدیک، قدرت را در دست دارند، بشناسیم.

تجارت همراه تجارت موبایلی
تجارت همراه تجارت موبایلی

۱. ارتباط میدان نزدیک

ارتباط میدان نزدیک به‌طور کامل یک مفهوم جدید نیست؛ اما انتظار می‌رود که در سال‌های آینده فراگیرتر شود. هرروزه کسب‌وکارهای خرده فروشی بیشتری این فناوری را به‌کار می‌گیرند تا مشتریان خود را با تمام عناصر دنیای واقعی مثل لباس، اشیای ثابت، پوستر، مبلمان و غیره، ارتباط دهند.

ارتباط میدان نزدیک یا NFC شکلی از ارتباط بدون تماس بین دو دستگاه است که در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند. در حال حاضر، Google Wallet و Isis از سردمداران استفاده از NFC محسوب می‌شوند؛ اما سرمایه‌گذاران بیشتری هم به‌زودی به این قافله خواهند پیوست.

امروزه کاربران برای خرید محصولات و خدمات از خرده‌فروشان بزرگ یا کوچک، به‌شدت به موبایل خود به‌عنوان وسیله‌ای که همیشه همراهشان است، وابسته هستند. برای خرده‌فروشان این امر ضروری است که NFC را به‌عنوان گزینه پرداخت از طریق اپلیکیشن موبایل ارائه دهند. ازآنجاکه استفاده و نفوذ دستگاه‌های موبایل در بازار رو به رشد است، می‌توانید پیش‌بینی کنید که چقدر پذیرش پرداخت با موبایل با NFC افزایش پیدا می‌کند.

قابلیت دیده شدن تبلیغ چیست و بازدید فعال را چگونه می‌شمرند؟
خواندن این مقاله

۲. تبلیغات موبایل بر اساس مکان جغرافیایی

بزرگان خرده فروشی مانند Macy’s ،Target و JCPenny به‌طور مداوم در حال تحقیق و سرمایه‌گذاری روی روش‌ها و تکنیک‌های دیجیتالی هستند که ترافیک فروشگاه و نرخ بازگشت سرمایه را افزایش می‌دهد. با این توضیح، تبلیغات موبایل، راهی ایده‌آل برای کسب‌وکارهای خرده فروشی است تا بتوانند پایگاه اطلاعاتی خود را گسترش دهند. در چند سال گذشته، بسیاری از تاجران خرده فروشی، فناوری‌های مبتنی بر مکان را به سیستم خود متصل کرده‌اند تا مشتریان بالقوه را بهتر هدف بگیرند.

به‌عنوان‌مثال، Best Buy و Victoria’s Secret، مکان جغرافیایی را به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی موبایل خود قرار داده‌اند تا به‌وسیله‌ی آن، کاربران نزدیک‌ترین فروشگاه را پیدا کنند. بسیاری از مشتریان هنوز هم درباره خرید با موبایل تردید دارند. ازاین‌رو، استفاده از تبلیغات موبایل بر اساس مکان جغرافیایی برای حمایت از مشتری، بدون شک یک حرکت تجاری هوشمندانه است.

تجارت همراه تجارت موبایلی

۳. کدهای QR

در مورد استفاده از کدهای QR در کسب‌وکارهای خرده فروشی، مباحث گسترده‌ای وجود دارد. بازاریابان یا به‌طور کامل حامی کدهای QR هستند یا کلا با اجرای آن مخالف‌اند؛ برای نمونه، Retailer Express کدهای QR را با هر ایمیل مستقیم ارسال می‌کند و همراه با آن یک ست لباس را به مشتری پیشنهاد می‌دهد؛ علاوه بر این، بوستون مارکت، یک رستوران زنجیره‌ای محبوب است که در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی خود، به کاربرانی که کدهای QR را اسکن می‌کردند، جوایزی می‌داد و توانست مشتریان خود را بیشتر کند؛ همچنین مک‌دونالدز با قرار دادن کدهای QR در بسته‌بندی‌های خود، آن را به‌عنوان بخشی از تلاش‌های «مسئولیت اجتماعی» خود قرار داد تا با ایجاد آگاهی در میان مشتریان، آن‌ها را به سمت زندگی سالم با تغذیه سالم هدایت کند.

تجارت همراه تجارت موبایلی

با توجه به روندی که در بالا ذکر کردیم و سرعت پیشرفت فناوری، صنعت تجارت موبایل در سال ۲۰۱۸ میلادی به بالاترین نقطه‌ی خود خواهد رسید. به نظر شما کدام فناوری‌ها و روندهای دیگر در سال‌های آینده، موجب رشد بخش تجارت همراه خواهد شد؟

تبلیغات موبایلی - اصطلاحات بازاریابی موبایل
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید