دنیا در زمینه تکنولوژی تغییرات چشم‌گیری کرده است. امروزه AI یا همان هوش مصنوعی، در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما تاثیر گذاشته است که می‌توان این تغییرات را در وسایل هوشمند، پیام‌رسان‌ها و ماشین‌‌های بدون سرنشین، به‌روشنی دید. تمام این‌ها برای درک نیاز‌های مشتریان و ایجاد تجربیات خاص برای آن‌ها است. مدتی است که هوش مصنوعی، یکی از موضوعات داغ در جهان است و در زمینه‌های مختلف از جمله آینده دیجیتال مارکتینگ کاربرد دارد. این مساله، معطوف به استفاده از هوش مصنوعی در آینده دیجیتال مارکتینگ برای بهبود استراتژی‌های تجربه کاربری است. به‌علاوه، هوش مصنوعی می‌تواند در صرفه‌جویی در پول و زمان نیز مؤثر باشد.

گراف حوزه تأثیرات هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دقیقا چیست؟

اگر بخواهیم ساده بگوییم، هوش مصنوعی به‌ نوعی از هوش گفته می‌شود که توسط یک دستگاه به‌وجود آمده است. هوش مصنوعی به دستگاه‌ها این قدرت را می‌دهد که شبیه به انسان‌ها «فکر کنند»، «پاسخ دهند» و «عمل کنند». همچنین به دستگاه‌ها کمک می‌کند تا از تجربیات گذشته برای اصلاح عملکرد خود در آینده استفاده کنند. هوش مصنوعی به‌شکل باورنکردنی درحال همه‌گیر شدن است. دلایل این موضوع، مواردیست که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

– هوش مصنوعی با ریزبینی و حساب‌رسی بیشتر، سبب اعمال دقت بیشتر و بروز خطای کمتر می‌شود و این یعنی بالاتر رفتن راندمان کار.
– هوش مصنوعی با تحلیل بیشتر و عمیق‌تر، آمار ارزش‌مندتری به شما می‌دهد.
– هوش مصنوعی می‌تواند به سایر قابلیت‌‌های وسایل هوشمند مختلف، با الگوریتمی هوشمند و مفیدتر اضافه شود. برای مثال، به مکان‌یاب‌ها، دستیارهای صوتی و سیستم‌‌های خودکار.
– با ورودی‌های جدید، بر اساس الگوریتم‌های یادگیری پیشرفته، سازگار می‌شود.
– با توجه به قابلیت‌‌های یادگیری و آنالیزی که از هوش مصنوعی انتظار داریم، هوش مصنوعی در حال انقلاب در صنعت است. بسیاری از صنایع نیاز زیادی به هوش مصنوعی حس می‌کنند: به‌ویژه صنایع دارویی، بانک‌‌ها و مارکتینگ.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به آینده دیجیتال مارکتینگ به کمک هوش مصنوعی بیاندازیم. به چالش‌‌ها، راه‌حل‌ها، مزایا و مقبولیت هوش مصنوعی.

چگونه هوش مصنوعی در حال تغییر آینده دیجیتال مارکتینگ است؟

از Google’s RankBrain و جستجو با استفاده از صدا گرفته تا پیشنهادات شخصی‌سازی‌شده آمازون، هوش مصنوعی درحال تغییر آینده دیجیتال مارکتینگ است.

با تحلیل مؤثر داده‌‌ها و قابلیت تطبیق با ورودی‌ها، هوش مصنوعی درحال ربودن گوی سبقت بازاریابی از انسان است. اخیراً، برند‌ها و بازاریابان، بیشتر به آینده دیجیتال مارکتینگ با هوش مصنوعی تاکید می‌کنند تا به‌وسیله سیستم خدمات‌رسانی خودکار، زمان و منابع بیشتری ذخیره کنند.

هوش مصنوعی، چگونه توجیهی برای استفاده عملی در آینده دیجیتال مارکتینگ شما دارد؟

کمک می‌کند مخاطبانتان را بهتر بشناسید‌: هوش مصنوعی به‌وسیله آنالیز داده‌ها می‌تواند به سادگی رفتارهای مربوط به خرید و تصمیمات مشتریان هدف شما را پیش‌بینی کند.

بهبود تجربه کاربران: ‌‌‌شما می‌توانید با استفاده از هوش مصنوعی، چیزی را برای مخاطبتان فراهم کنید که واقعا به آن احتیاج دارد.

بازاریابی مؤثرتر: هوش مصنوعی، به گمانه‌زنی‌ها پایان ‌می‌دهد. شما با استفاده از آنالیز داده‌ها، می‌توانید به‌کمک هوش مصنوعی استراتژی بازاریابی مؤثرتری برای کسب‌وکارتان ایجاد کنید.

افزایش بهره‌‌‌وری: با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، شما می‌توانید چندین کار تکراری را خودکار انجام دهید.

افزایش بازگشت سرمایه: هوش مصنوعی به تصمیم‌گیری و تولید محتوای مفیدتر کمک می‌کند. به‌کارگیری استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ با هوش مصنوعی، شما را قادر می‌سازد به مخاطبان مد نظر خود دسترسی پیدا کنید و به آن‌ها پیشنهاداتی بدهید که نتوانند آن‌ها را رد کنند.

آیا هنوز هم در مورد استفاده از هوش مصنوعی شک دارید؟ پس اجازه دهید بگویم که ۳۸ درصد از مشتریان فکر می‌کنند به‌زودی هوش مصنوعی، خدمات به مشتریان را دگرگون می‌کند و ۷۳ درصد آن‌‌ها با روی باز از کسب‌و‌کارهایی که از هوش مصنوعی استفاده کنند، استقبال می‌کنند.

واژه نامه تبلیغات موبایلی ؛ اصطلاحات بازاریابی موبایل
خواندن این مقاله
آینده دیجیتال مارکتینگ با AI

آینده دیجیتال مارکتینگ با هوش مصنوعی! چگونه؟

استفاده از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ در کنار هوش مصنوعی، می‌‌تواند در مسیر ایجاد مشارکت با مخاطبان جهش ایجاد کند. قادر است در جهت ایجاد ترافیک مرتبط، جذب مشتریان جدید، افزایش فروش و حفظ مشتریان فعلی به شما کمک کند. حال سوال این‌جاست که شما چه‌طور می‌توانید از تکنولوژی هوش مصنوعی در جهت رفع نیازها، خواسته‌ها و علایق مشتریان استفاده کنید.

چت بات‌ها

بات‌های پیام رسان، بزرگترین مثال تکنولوژی هوش مصنوعی هستند. آن‌ها همانند یک دستیار مجازی عمل می‌کنند. امروزه، برنامه‌های چت‌باتی که به‌وسیله هوش مصنوعی کار می‌کنند و شما را به شیوه‌ای بهتر به مشارکت می‌طلبند، وجود دارد. شما می‌توانید چت‌ بات‌‌ها را به وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها، اپلیکیشن‌ها و پیامک‌ها اضافه کنید. همچنین می‌توانید از برنامه‌های چت‌بات برای پاسخ به درخواست‌‌های مشتریان نیز استفاده کنید. آن‌‌ها قابلیت جواب دادن به اکثر خواسته‌‌های معمولی که مشتریان ممکن است داشته باشند را دارند و می‌توانند مکالمات شبیه به انسان ایجاد کنند که همین امر می‌تواند تجربه مشتری را بهبود دهد.

برای مثال، غول دنیای قهوه، Starbucks، درحال استفاده از استراتژی دیجیتال مارکتینگ با استفاده از هوش مصنوعی به‌عنوان مکملی برای نیروی انسانی است.

زمانی که شما قهوه دلخواه خود را با کمترین دخالت انسانی بخواهید، Starbucks Barista که یک بات در پیام رسان فیس بوک است شما را راهنمایی می‌کند. او برای شما قهوه را درست همانطور که دوست دارید سفارش می‌دهد. این بات، حتی سفارشات بسیار پیچیده را نیز تشخیص می‌دهد. شما نه‌تنها می‌توانید یک «لاته» معمولی سفارش دهید، بلکه می‌توانید ثبت سفارش‌های پیچیده‌تر از آن را نیز انجام دهید. این بات به‌شکل جالب و ساده‌ای این امکان را به شما می‌دهد که مثلا چیزی شبیه به این سفارش دهید: قهوه «موکا»، «سایز بزرگ»، «بدون چربی»، «بسیار داغ» و «هم‌نزده».

پیشنهادات محصول شخصی‌سازی‌شده

بسیاری از برند‌های فروشگاه‌های فیزیکی و الکترونیکی از تکنولوژی هوش مصنوعی برای پیگیری علایق، عادت‌ها و رفتار‌‌های خرید مشتریان خود، استفاده می‌کنند. این آمار‌‌ها به آن‌ها کمک می‌کند پیشنهاداتی ارائه کنند که احتمال جذب مشتری به آن‌ها بیشتر باشد. دانستن عادت‌های خرید مشتریان می‌تواند در ایجاد استراتژی بازاریابی مؤثرتر، به شما کمک کند. شما می‌توانید محصولاتی که مشتریان شما واقعا ممکن است بخرند را ارتقاء دهید. استراتژی‌های آینده دیجیتال مارکتینگ به‌کمک هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها از هر قابلیت انسانی دقیق‌تر و سریع‌تر هستند؛ آن‌ها به شما این قدرت را می‌دهند تا تجربه کاربری مخاطبان را برایشان شخصی‌سازی کنید، آن‌ها را به مشارکت بطلبید و فروش مجازی خود را افزایش دهید.
غول فروش مجازی یعنی آمازون، از قدرت موتورهای «سیستم پیشنهاددهی بر پایه هوش مصنوعی» برای ایجاد پیشنهادات شخصی‌سازی‌شده و مؤثرتر بهره می‌گیرد. الگوریتم پیشنهادی آمازون، تمام جنبه‌ها از جمله سِیر خرید‌های انجام‌گرفته، آیتم‌های موجود در سبد خرید، اقلامی که آن‌ها دوست داشته‌اند و چیز‌‌هایی که دیگران پسندیده و خریده‌اند را در نظر می‌گیرد. در ایران نیز برخی فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجیکالا، از چنین الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند.

نتیجه گیری

هوش مصنوعی، یک تکنولوژی فوق‌العاده است که می‌تواند برای برند شما معجزه کند. در آینده دیجیتال مارکتینگ با استفاده از هوش مصنوعی، به برند‌ها کمک می‌کند تجربه کاربری بهتری ارائه و بازاریابی مؤثرتری انجام دهند. اگر شما هم به‌دلیل استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی به منفعتی رسیده‌اید، ما را در بخش نظرات از آن‌ها مطلع سازید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید