تا چند سال پیش، دست یافتن به رتبه‌بندی مناسب در گوگل کار نسبتا آسانی بود: تعداد قابل‌توجهی مطلب در وب‌سایت خود منتشر می‌کردید و سپس آن‌ها را از طریق حساب کاربری‌تان در شبکه‌های اجتماعی توسعه و گسترش می‌دادید، این مطالب شامل میلیون‌ها لینک ورودی بود، به‌علاوه‌ی دسته‌ای از کلیدواژه‌های ضروری که برای رتبه‌بندی هدف قرار می‌گرفت؛ اما استراتژی بازاریابی محتوا در آینده کاملا متفاوت است. همراه تپلیغ آکادمی بمانید.

متاسفانه، دوره‌ای که بازاریابی محتوا به‌آسانی و سرعت انجام می‌شد به سر رسیده است. بااین‌حال، این موضوع به آن معنی نیست که عمر بازاریابی محتوا به آخر رسیده است؛ بلکه معنی آن این است که ما باید شیوه‌های کسب‌وکار و استراتژی بازاریابی محتوا در آینده را تغییر دهیم.

بازاریابی محتوا در آینده
بازاریابی محتوا در آینده

کم هم زیاد است

اینترنت از محتوا اشباع شده است. با توجه به مطالعات انجام‌شده، در مقایسه با سال گذشته، امسال حجم محتوا ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. مشکلی که با این حجم از اطلاعات وجود دارد این است که علیرغم افزایش حجم محتوا، تقاضای مصرف‌کنندگان و کاربران هیچ تغییری نکرده است، تنها عده خاصی از کاربران، مطالب را می‌خوانند، پردازش می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند.
مطالعات همچنین نشان می‌دهد که فقط ۵ درصد از محتواهای ارائه شده، ۹۰ درصد از کل تعامل و مشارکت کاربران را به خود اختصاص داده است. این موضوع منجر به این نتیجه‌گیری می‌شود: کمتر پست بگذارید؛ اما پست خوب بگذارید. پنج پست باکیفیت بسیار باارزش‌تر از صدها پست است که هیچ‌کدام به درد نمی‎خورند و ارزش واقعی ندارند.
راه‌حل پیشنهادی ما این است که محتوای همیشه سبز در صدر استراتژی شما باشد. برخلاف محتوای موقتی و با عمر کوتاه که فقط برای مدت محدودی، کارایی و ارزش دارند؛ محتوای همیشه سبز در طول زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهد و در راستای استراتژی بازاریابی محتوا در آینده است.

بهینه‌سازی تاریخی یا به روزرسانی محتواهای قدیمی

بهینه‌سازی تاریخی برای محتواهایی قدیمی استفاده می‌شود. این کار به‌روزرسانی مطالب قدیمی است که با هدف افزایش ترافیک و جلب مشتری جدید انجام می‌گیرد. با استفاده از این فرایند، درواقع شما بر روی موفقیت موجود در محتواها و اقتدار پست‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید. این مطالب باید به‌طور مرتب به‌روز شوند تا بتوانید آن‌ها را تازه نگه دارید و صحت آن را بهبود بخشید.
طی این فرایند، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها بپردازید، اما مفیدترین آن‌ها عبارت‌اند از: بهبود کیفیت نوشتن که شامل بهتر کردن لینک‌های داخلی و خارجی، تغییر تصاویر، اصلاح شرح متا و CTA است.

به‌این‌ترتیب، محتوا کاملا جدید به نظر می‌رسد و ممکن است حتی بیشتر از قبل، قبل از اینکه شما آن را بازیافت کنید، موفقیت کسب کند.

بازاریابی محتوا در آینده

تمرین برای داشتن سئو بهتر

واقعیت این است که دو شرکت بزرگ، به‌طور کامل بر بهترین کانال‌های توزیع کنترل دارند. ما از قبل می‌دانستیم که ما هم در پوشش الگوریتم‌های این دو شرکت قرار داریم، و این الگوریتم‌ها به‌طور مداوم تغییر می‌کنند. البته این تغییرات، به‌طور کامل عملکرد استاندارد SEO را تغییر می‌دهد.
برای رتبه‌بندی گوگل، دیگر فقط ایجاد محتوای جذابی که کلمات کلیدی مرتبط به آن اضافه شده کافی نیست. در حال حاضر شما باید خود را به‌عنوان یک متخصص واقعی در مورد یک موضوع خاص به رسمیت بشناسید تا به شما توجه شود و در رتبه‌بندی گوگل بالا بروید. برای اینکه بتوانید خود را به‌عنوان یک متخصص معرفی کنید، باید به‌طور منظم و با دقت در مورد یک موضوع خاص، محتوا ایجاد کنید. فقط نوشتن هر چیزی با تعداد زیادی کلمات کلیدی موجود در آن، دیگر کار نمی‌کند. محتوا باید مربوط باشد و پرداختن به زیرشاخه‌های موضوع ضروری است.

بازاریابی محتوا در آینده

بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی در سال ۲۰۱۸ میلادی بزرگ‌تر از قبل شده است و در آینده نیز، خیلی بیشتر به آن اهمیت داده خواهد شد. درواقع انتظار می‌رود که ویدیو تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰ درصد کل ترافیک وب را به خود اختصاص دهد. «جیمز مک کوویوی»، کارشناس بازاریابی دیجیتال می‌گوید ارزش یک دقیقه از محتوای ویدئویی برابر با ۱٫۸ میلیون کلمه است. همه ویدئوها را دوست دارند. اگر یک‌تکه از کیک بازاریابی ویدئویی بردارید پشیمان نمی‌شوید – این کیک خیلی بیش‌تر ازآنچه شما فکر می‌کنید خوشمزه است!

بازاریابی محتوا نمرده است؛ فقط شکل آن تغییر کرده است. نگه‌داشتن این روند برای موفقیت ضروری است؛ بنابراین مطمئن شوید که در مسیر درستی به سمت آینده قرار دارید.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید