جدیدترین استراتژی گوگل پادکست که اخیرا اتخاذ شده ‌است، تصورات و تجربه مردم از جستجو و گوش دادن به پادکست را به‌طور کامل دگرگون می‌کند.
مدیر تولید سرویس پادکست گوگل می‌گوید:

«ماموریت ما این است که کمک کنیم تا تعداد کسانی که در سراسر دنیا به پادکست گوش می‌دهند دو برابر شود»

آن‌ها برای ساختن اولین محصول اختصاصی سرویس گوگل پادکست، رویکرد جدیدی را در پیش گرفته‌اند که ممکن است برای ما اصلا آشنا نباشد. در واقع علاوه بر تمام ویژگی‌هایی که از یک اپلیکیشن پادکست انتظار می‌رود، برنامه‌ها و اپیزودها، با دستیار گوگل و جستجوی گوگل یک‌پارچه شده‌اند. این استراتژی گوگل پادکست در طولانی مدت سبب می‌شود:

 • گزینه پادکست در صفحه اول گوگل در کنار متن، تصاویر و ویدیوها که به طور معمول در جستجو به‌نمایش در می‌آیند قرار بگیرد.
 • با کمک دستیار گوگل می‌توانید در دستگاه‌های مختلف، تجربه‌ای یک‌پارچه از گوش دادن به پادکست داشته باشید.
 • تقویت شدن توانایی گوگل در فهم و درک زبان و گفتار، راه را برای آینده‌ای متفاوت باز می‌کند.
  در سال ۲۰۱۶ بخشی مخصوص پادکست در اپلیکیشن گوگل موزیک قرار داده شده بود اما سرویس گوگل پادکست تفاوت زیادی با آن بخش دارد. در توضیحاتی که Zach، مدیر محصول گوگل پادکست، در اولین مصاحبه عمومی درباره استراتژی گوگل پادکست ارائه کرد، به نکات زیر اشاره شده است:
 • در حال حاضر دسترسی به پادکست‌ها از طریق جستجوی گوگل در دستگاه‌های دارای سیستم عامل اندروید چگونه است؟
 • تعداد بسیار زیادی از کاربران اندروید هستند که هنوز تجربه استفاده از سرویس گوگل پادکست را نداشته‌اند و آماده‌اند اولین پادکست خود را تجربه کنند.
 • چگونه دستیار گوگل تجربه‌ای یک‌پارچه و فوق‌العاده از گوش دادن به پادکست را ممکن می‌کند.
 •  برنامه‌های گوگل برای حمایت از اکوسیستم‌های متنوع سازندگان پادکست، محتوا، مخاطبان و مدل‌های تجاری چیست؟
 • چگونه جستجو و دستیار گوگل در کنار هم می‌توانند پادکست‌های پیشنهادی بهتری را در اختیار مخاطب بگذارند.
 • رویکرد جدید در استراتژی گوگل پادکست چه نقشی در آینده این مسیر خواهد داشت؛ و همچنین معرفی برخی کانسپت‌های جدید که در آینده از آن‌ها رونمایی خواهد شد.

بهتر است بحث را با چیزی شروع کنیم که امروز در دسترس است…

گوگل پادکست در حال حاضر چگونه است؟

جستجوی گوگل

نمونه اولیه استراتژی گوگل پادکست از طریق جستجوی گوگل و دستیار گوگل قابل دسترسی بود. برای مثال عکس زیر نتیجه جستجوی «Hackable podcast» را نشان می‌دهد:

استراتژی گوگل پادکست در نتایج گوگل

نتیجه جستجو شامل لیستی از آخرین اپیزودهای این پادکست است که دکمه Play در کنار آن‌ها قرار گرفته است. مطابق این استراتژی گوگل پادکست اگر بر روی More Episodes ضربه بزنید موارد زیر در اختیار شما قرار می‌گیرند:

 • لیست کامل اپیزودها
 • گزینه عضویت یا همان سابسکرایب کردن
 • امکان اضافه کردن و مدیریت پادکست‌هایی که مشترک آن‌ها شده‌اید

در این نسخه اولیه مبتنی بر جستجو و دستیار گوگل (قبل از راه‌اندازی اپلیکیشن جدید با استراتژی گوگل پادکست) می‌توانستید شورت‌کات (میان‌بر) پادکست موردنظر را به صفحه اصلی گوشی هوشمند خود منتقل کنید تا بعدا راحت‌تر به آن دسترسی داشته باشید.

با لمس این شورت‌کات شما به صفحه‌ای منتقل می‌شدید که ظاهری شبیه به یک اپلیکیشن داشت و در آن می‌توانستید تمام پادکست‌های مشترک‌شده خود را مشاهده کنید و به بهترین پادکست‌ها در هر دسته‌بندی مانند کمدی، علمی و… دسترسی داشته باشید. پیشنهادها نیز بر اساس پادکست‌هایی که مشترک آن‌ها بوده‌اید در اختیار شما قرار می‌گرفت و به مرور زمان دقیق‌تر می‌شد.

همان طور که گفتیم همه چیز ظاهر و رابط کاربری مشابه یک اپلیکیشن را داشت اما درست چند ماه بعد بود که اولین اپلیکیشن اختصاصی مطابق با جدیدترین استراتژی گوگل پادکست منتشر شد و نام آن گوگل پادکست گذاشته شد. Zach در مورد انتشار این اپلیکیشن گفت:‌

«از همان ابتدا که سیستم جستجو را به راه انداختیم متوجه شدیم افراد زیادی از طریق جستجو به این صفحه رفت و آمد دارند. به همین دلیل احساس کردیم که نیاز به یک پخش‌کننده اختصاصی پادکست داریم که با استفاده از استراتژی گوگل پادکست، دسترسی را راحت‌تر کرده و تجربه بهتری ایجاد کند.»

دستیار صوتی گوگل

امروز، می‌توانید از طریق دستیار گوگل هم به پادکست‌ها گوش دهید. تنها کافی است بگویید: “ OK Google, Play The …… Podcast” و به‌جای نقطه چین، نام پادکست مورد نظر خود را بگویید. این دستور، هم روی دستگاه‌های اندرویدی و هم روی Google Home کار می‌کند و جالب‌تر، این‌که گوگل، پادکست‌های مشترک‌شده شما را در بین دستگاه‌های مختلفتان سینک می‌کند. حتی می‌توانید ادامه پادکستی را که تا نصف بر روی تلفن‌تان گوش داده‌اید، درست از همان‌جا بر روی لپتاپ‌تان گوش کنید. درست مانند نتفلیکس که به شما اجازه می‌دهد از همان‌جایی که دیدن برنامه‌ای را متوقف کرده‌اید، در دستگاهی دیگر به تماشای ادامه آن بپردازید. Zach نام این ویژگی در استراتژی گوگل پادکست را «تعامل دستگاه‌ها» گذاشته و معتقد است که در طول زمان آن‌قدر پیشرفت خواهد کرد که در تمام سطوحی که از گوگل استفاده می‌کنید کارایی خواهد داشت.

مطابق استراتژی گوگل پادکست، وقتی قدرت این دو الگوریتم، یعنی جستجوی گوگل و دستیار گوگل را با یکدیگر ترکیب کنیم، فرصت فوق‌العاده‌ای برای گوگل پدید می‌آید تا بر اساس سابقه پادکست‌هایی که گوش داده‌اید و همچنین دیگر علایق‌تان، بهترین پیشنهاد‌های اختصاصی را در اختیار شما بگذارد. این استراتژی گوگل پادکست می‌تواند به سازندگان پادکست هم کمک نماید تا هرچه زودتر به مخاطبان مناسب و اختصاصی خودشان دست پیدا کنند. و از همه مهم‌تر این استراتژی گوگل پادکست می‌تواند به افراد زیادی که تا به حال هیچ پادکستی گوش نداده‌اند کمک کند تا بهترین گزینه برای شروع را پیدا کنند و از این طریق است که گوگل قصد دارد مخاطبان پادکست در سراسر جهان را دو برابر کند!

اهمیت کلمات کلیدی منفی در تبلیغات گوگل ادوردز
خواندن این مقاله

استراتژی گوگل پادکست برای استفاده از فرصت رشد عظیم اندروید

مطابق با صحبت‌های Zach دو برابر کردن مخاطبان پادکست یعنی فراتر رفتن از ظرفیت‌های موجود و و افزایش دادن تعداد افرادی که در حال حاضر به پادکست گوش می‌دهند:

«باید به جایی برسیم که تعداد افرادی که پادکست گوش می‌دهند را دو برابر کنیم، در واقع باید بتوانیم افرادی را اضافه کنیم که تا به حال پادکستی گوش نداده‌اند. در استراتژی گوگل پادکست تمرکز بر روی افراد جدید است و به دنبال این هستیم از این فرصت فوق‌العاده استفاده کرده و آن‌ها را به جمع خودمان اضافه کنیم. فکر می‌کنیم این هدف جاه طلبآن‌های است اما کاملا دست‌ یافتنی هم هست.»

اما این مخاطبان جدید از کجا می‌آیند؟ یا بهتر است بپرسیم استراتژی گوگل پادکست بر روی چه افرادی تمرکز کرده است؟ جواب این است: بازار دست‌نخورده کاربران اندروید.

اهمیت اندروید برای استراتژی گوگل پادکست

در حال حاضر بین کاربران اندروید و کاربران iOS تفاوت زیادی در میزان گوش دادن به پادکست وجود دارد. Zach این‌طور ادامه می‌دهد:

«در سطوح بالا، بیشتر افرادی که در سراسر جهان گوشی هوشمند دارند، کاربران اندروید هستند. اما در عین حال بیشتر کسانی که به پادکست گوش می‌دهند این کار را از طریق آیفون انجام می‌دهند. واقعیت این است که این تفاوت آن‌قدر زیاد است که می‌توان گفت در یک مقایسه مستقیم، یک دستگاه آیفون ۱۰ برابر بیشتر از یک دستگاه اندروید به پادکست گوش می‌دهد. بیشتر دلایل این قضیه با عقل جور در نمی‌آیند. یکی از دلایل می‌تواند این باشد که شما وقتی آیفون خود را روشن می‌کنید یک نرم‌افزار آماده برای گوش دادن به پادکست در اختیار دارید و بیشتر دوستان شما که آیفون دارند هم به پادکست گوش می‌دهند. پس در استراتژی گوگل پادکست به دنبال این هستیم که محیط و شرایطی را در دستگاه‌های اندرویدی ایجاد کنیم که کاربران بتوانند به راحتی و با تجربه‌ای فوق‌العاده به جستجو و گوش دادن پادکست مشغول شوند».

به گفته Zach‌ این عدم توازن در بین دست‌اندرکاران تولید پادکست هم دیده می‌شود و فقط محدود به کاربران نیست:

«اخیرا در جایی بودم که تعداد زیادی تولیدکننده پادکست حضور داشتند. از حدود ۶۰ نفری که داخل اتاق بودند پرسیدم چه کسانی از گوشی اندروید استفاده می‌کنند؟ تنها ۳ نفر دست‌شان را بالا بردند! اگر داخل خیابان‌های شیکاگو این سوا را می‌پرسیدم شاید ۳۵ نفر دستشان را بالا می‌بردند و یا اگر در شهر بمبیی هند بودیم این تعداد احتمالا بیش‌تر از ۵۰ نفر می‌بود. پس بین مردمی که در سراسر جهان از اندروید استفاده می‌کنندو کسانی که پادکست تولید می‌کنند تفاوت فاحشی وجود دارد. در استراتژی گوگل پادکست هر قدر تعداد بیشتری از کاربران اندروید به جمع ما اضافه شوند، قطعا تنوع محتواهایی که برای این مخاطبان جدید مناسب است افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، انگیزه‌های مالی پادکستر‌ها به‌وجود می‌آید تا درک و همدلی بیشتری با این مخاطبان جدید نشان دهند و این برای من به‌شخصه بسیار هیجان انگیز است. و البته کاربران آیفون هم گروه‌های متفاوتی هستند که این تلاش برای تولید پادکست‌های جدید می‌تواند برای آن‌ها هم بسیار مفید باشد. اگر ۱۵ سال پیش به من می‌گفتید که بعضی کانال‌های یوتیوب و یا پیج‌های اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ تا این حد محبوب خواهند شد، احتمالا باور نمی‌کردم. امیدوارم با استراتژی گوگل پادکست همین اتفاق برای محتوای صوتی هم بیافتد و مردم بتوانند در مورد انواع چیزهایی که فکرش را هم نمی‌کنید به تولید پادکست بپردازند. ما از این‌که با این همه خلاقیت شگفت‌زده شویم استقبال می‌کنیم.»

با در نظر گرفتن استراتژی گوگل پادکست، پادکسترها باید چه سوالاتی از خود بپرسند؟

 • آیا وبسایت من از راهنمای رسمی استراتژی گوگل پادکست تبعیت می‌کند؟
 • اگر پادکستر‌ها بتوانند با تسلط بر استراتژی گوگل پادکست، محتوای خود را در صفحه نتایج جستجوی گوگل بالا بیاورند چه فایده‌ای برای آن‌ها خواهد داشت؟
 • آیا داشتن یک گوینده باهوش یک فرصت برای رشد پادکست‌ها فراهم می‌کند؟
 • آیا پادکست شما به راحتی با فرمآن‌های صوتی پیدا می‌شود؟
  تفاوت‌ها و شباهت‌های کاربران اندروید و آیفون چیست و استراتژی گوگل پادکست چگونه از آن استفاده می‌کند؟
 • با سرازیر شدن کاربران اندروید به لیست کسانی که به پادکست گوش می‌دهند چه محتواهایی برای تولید پادکست مناسب خواهند بود؟
 • با توجه به شهرت و کاربران وسیع اندروید در سراسر جهان پادکستر‌ها چگونه می‌توانند استراتژی گوگل پادکست را برای گسترش دادن فعالیت و مخاطبان‌شان در تمام دنیا به خدمت بگیرند؟
تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید