خریداران امروزی موبایل، بیشتر از همیشه تحقیق می‌کنند. آن‌ها با هیجان زیادی، وقت خود را صرف بررسی و استفاده از اپلیکیشن‌ و نسخه موبایل سایت می‌کنند تا بتوانند بهترین محصولات، معاملات و نظرات را پیدا کنند و تجربیات سریع و بدون هزینه را به‌دست آورند. تا زمانی که مردم یک چارچوب خاص را در مقایسه با بقیه، اولویت نمی‌دهند و وابستگی خاصی به آن ندارند، استفاده از اپلیکیشن‌ و نسخه موبایل سایت می‌تواند نیازهای منحصربه‌فرد خریداران را طی این سفر پیچیده به‌طور فزاینده‌ای تأمین کند. برای درک بهتر اینکه چگونه استفاده از اپلیکیشن‌ و نسخه موبایل سایت تصمیمات خرید را مدیریت می‌کند، این چند دورنما را بررسی کنید که مطمئناً به استراتژی بازاریابی موبایل شما شکل می‌دهد.

استفاده از اپلیکیشن

استفاده از اپلیکیشن‌ موبایل، در مقایسه با نسخه موبایل سایت، راحت‌تر است!

اپلیکیشن‌ها، برای مدت‌زمانی طولانی، به‌عنوان پلتفرم مناسبی برای جذب مشتریان وفادار موردتوجه قرارگرفته‌اند. اما حتی برای حفظ وفادارترین مشتریان هم لازم است اپلیکیشن‌ها، ویژگی‌های خاصی در خود داشته باشند. تحقیقات اخیر گوگل نشان می‌دهد که به‌نظر ۸۷ درصد از مردم، آن‌ها بدون این‌که اپلیکیشن یک برند را روی موبایل خود داشته باشند، می‌توانند به آن نام تجاری وفادار بمانند درواقع، ۵۳ درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند، اپلیکیشن برند موردعلاقه خود را بر روی موبایلشان نصب ندارند. آگاهی و کم‌توجهی، بزرگ‌ترین موانع برای جلوگیری از دانلود و استفاده از اپلیکیشن‌ یک برند توسط کاربران است. ۴۲ درصد از کسانی که اپلیکیشن برند موردعلاقه خود را دانلود نکرده‌اند، هرگز آن را دانلود نمی‌کنند علاوه بر این، ۲۵ درصد از این افراد اصلاً نمی‌دانستند که برند موردعلاقه‌شان یک اپلیکشن هم دارد.

من هر اپلیکیشنی را دانلود نمی‌کنم… چون دوست دارم موبایلم شُسته‌ورُفته و مرتب باشد و نمی‌گذارم هیچ‌چیز به‌دردنخوری، روی موبایلم نصب باشد! علاوه بر این، ممکن است گوشی من فضای کافی برای ذخیره‌سازی نداشته باشد.

این جملات، نقل‌قولی از یک مشتری است. برندها این فرصت را دارند که به‌جای این‌که منتظر بمانند تا مردم به‌طور ارگانیک با آن مزایا مواجه شوند مزایای منحصربه‌فرد استفاده از اپلیکیشن‌ خود را به مشتریانشان آموزش دهند. سعی نکنید با اجبار، مردم را به دانلود اپلیکیشنتان، فرصت بسازید. دانلودهای اجباری، برای مردم در حکم حقه‌بازی است و ۶۳ درصد از مردم معتقدند اگر برندی برای انجام یک معامله، آن‌ها را مجبور به دانلود یک اپلیکیشن کند -اتفاقی که به‌طور معمول می‌افتد- آن‌ها بعدا آن اپلیکیشن را حذف می‌کنند. وقتی دانلود یک اپلیکیشن برای قراردادی ضروری است، کاربران حس خوبی درباره آن ندارند؛ به‌خصوص زمانی که قرار نیست این قرارداد «دائمی» باشد.

مردم از نسخه موبایل سایت برای جستجوهای جدی‌تر استفاده می‌کنند!

مردم برای دسترسی مستقیم به وب‌سایت یک برند، به‌جای استفاده از اپلیکیشن آن برند، به نسخه موبایل سایت مراجعه می‌کنند. نسخه موبایل سایت، اغلبِ نیازهای مشتری را درزمینه‌های یادگیری، مشارکت و خرید از یک برند را بدون نیاز به استفاده از اپلیکیشن برآورده می‌کند. در حقیقت، عده‌ای معتقدند که می‌توانند در نسخه موبایل سایت برندشان، به همان هدفی که در استفاده از اپلیکشن موبایل برند خود دنبال می‌کنند، دست یابند. طی تحقیقی، متوجه شدیم که در بعضی موارد، افراد هنگام خرید، بازبینی یا تحقیق، بجای استفاده از اپلیکیشن به نسخه موبایل سایتشان سوییچ می‌کنند. این موضوع، به‌طور ویژه در این موارد بیشتر اتفاق می‌افتد:
زمانی که آن‌ها بخواهند به‌طور مستقیم به منبع بروند، اگر با نسخه موبایل سایت بیشتر آشنا باشند یا زمانی که می‌خواهند به جستجوی خود وسعت دهند.

چهار دلیل برتری تبلیغات در اپلیکیشن به تبلیغات وب
خواندن این مقاله

تجربه نسخه موبایل سایت می‌تواند هم به یک برند کمک کند، هم آسیب برساند!

وقتی به بررسی تجربه‌های نسخه موبایل سایت می‌رسیم، با امتیازات بالایی مواجه می‌شویم. انتظار اکثر مردم این است که تجربه آنها در نسخه موبایل سایت یک برند، به همان آسانی تجربه آنها در اپلیکیشن باشد، باشد. اگر نسخه موبایل سایتی، انتظارات کاربران را برآورده نکند و تا حدی که لازم است خوب نباشد، مردم به دنبال مورد دیگری می‌روند که انتظاراتشان را برآورد سازد. داشتن نسخه موبایل از یک سایت درحالی که کند باشد یا سخت کار کند، علاوه بر اینکه درکوتاه‌مدت به نرخ تبدیل آسیب می‌رساند، اساساً بر درک و برداشت فرد از نام تجاری هم تأثیر می‌گذارد. بیش از نیمی از مردم به برندهایی که نسخه موبایل سایتشان برای استفاده در تلفن هوشمند طراحی نشده است، کم‌توجه هستند و به آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. مهم‌تر از همه، این کار می‌تواند ارتباط افراد با برند را به‌کلی نابود سازد. تقریباً نیمی از مردم می‌گویند که آن‌ها از برندی که نسخه موبایل سایتش به خوبی طراحی نشده باشد، خرید نمی‌کنند.

امکان استفاده از اپلیکیشن و نسخه وب‌موبایل سایت را هم‌زمان فراهم کنید!

بیش‌تر از ۴۰٪ از معاملات آنلاین در موبایل صورت می‌گیرد، در اپلیکیشن و نسخه موبایل سایت، یک تجربه خرید موبایلی بدون‌هزینه friction-free به کاربران نشان دهید که در ضمن اینکه کار آسانی است، کلید جذب کاربر هم هست. هر دو پلتفرم اپلیکیشن‌ و نسخه موبایل سایت، مزایای خاص خود را برای کاربران دارند. اما مزیتی که مدنظر بازاریابان است، قابلیت این دو پلتفرم برای تکمیل یکدیگر است. این‌که آیا از نسخه موبایل سایت خود برای معرفی اپلیکیشن‌تان استفاده می‌کنید و یا از اپلیکیشن خود برای انتقال فروش به نسخه موبایل سایتتان استفاده می‌کنید، فرصت هایی پنهان برای موفقیت تلقی می‌شوند که در این دو پلتفرم وجود دارد. با سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های موبایل که می‌توانند کاربران را برگردانند، کاربران خود را توانمند سازید.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید