«محتوا» بخشی از ماهیت هر وب‌سایت و هسته هر نوع فعالیت بازاریابی محتوا است که برای برند، محصول یا خدمات خود توسعه می‌دهید. کسب‌وکارتان به هر شکل و در هر اندازه‌ای که باشد، بازاریابی محتوا امکان دسترسی به حجم گسترده‌تری از مخاطبان را از سراسر جهان فراهم می‌کند؛ البته فراموش نکنید که شرکت‌های زیادی هم بوده‌اند که به سمت بازاریابی محتوا رفتند؛ ولی موفق نبودند. موفقیت در زمینه‌ بازاریابی محتوا به تولید محتوای غنی و تاثیرگذار بستگی دارد که با مخاطبانتان، ارتباطی موثر برقرار کند. در واقع باید اصول بازاریابی محتوا را رعایت کنید.
به طور خلاصه، نوع اجرای بازاریابی محتوا و بسترهایش، مشخص‌کننده موفقیت یا شکست این فرآیند خواهد بود. برای اجرای این پروسه‌ باید به اصول بازاریابی محتوا توجه کنید. با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

اولین نکته درباره اصول بازاریابی محتوا : هدف

قبل از شروع هر کمپین بازاریابی محتوا، اهداف خود را به روشنی تعریف و تعیین کنید. هدف بازاریابی دیجیتال مشخص کردن مخاطبین هدف، نیازهایشان و تامین این نیاز هاست.

اصول بازاریابی محتوا

وقتی مخاطبان هدف خود را به‌طور دقیق پیدا کردید، وقت آن است که استراتژی بازاریابی محتوای خود را با این مخاطبان خاص که بازار هدف کسب‌وکارتان هستند، متناسب سازید. اگر مخاطب هدفتان را  درست نشناسید، تولید محتوا با موضوعات پراکنده انجام می‌شود و نقش کارآمدی در بازاریابی محتوا نخواهید داشت. بهترین مخاطبان خود را شناسایی کنید و آن‌ها را در بخش مخاطبان ویژه دسته‌بندی کنید؛ سپس برای این بخش، یک شخصیت ویژه تعریف کنید و متناسب با آن، محتوا تولید کنید.

اصول بازاریابی محتوا

تولید محتوای مناسب

قدم بعدی در رعایت اصول بازاریابی محتوا ، تولید محتوای مناسب است. بعد از شناسایی مخاطبان هدف، باید مجموعه‌ای از مطالب مرتبط و هدفمند را تالیف یا جمع‌آوری و سپس ارائه کنید. اولین سوالی که بسیاری از صاحبان کسب‌وکار از خود می‌پرسند این است که «محتوای غنی و مناسب را از کجا و چگونه تهیه کنم؟»

برای این کار سری به آرشیو محتوایی خود بزنید و با یک ممیزی محتوا، بروشور، تحقیق، گزارش، سرمقاله، سخنرانی، مقالات و همه‌ محتواهای مناسبی را که از قبل داشته‌اید پیدا کنید. گاهی هم بازنویسی مطالب موجود در یک فرم جدید، می‌تواند ارتباط موثرتری با مخاطب هدف برقرار کند. برای کمیپن‌های در حال اجرا هم بهتر است محتوای جدیدی تولید کنید. کار تهیه محتوای جدید را می‌توانید به شیوه برون‌سپاری به تهیه‌کنندگان حرفه‌ای محتوا بسپارید و تنها بر روند تولیدشان، نظارت داشته باشید.

بازاریابی محتوای موثر در کسب و کار

محتوایی که احساسات مخاطبان را هدف بگیرد، کلید بازاریابی محتواست. فقط زمانی می‌توانید به این هدف دست  پیدا کنید که درک واضحی از بازار هدف و رفتار مشتریان داشته باشید. باید بدانید چه چیزی برایشان مهم است و وقتی در جستجوی اطلاعات یا به دنبال خریدند، چه عواملی بر تصمیمشان اثر می‌گذارد. با این شناخت، می‌توانید محتوایی تولید کنید که بر تصمیم مشتری اثر بگذارد.

ایجاد وابستگی با بازاریابی محتوا

یکی از دلایل اصلی شکست پروژه‌های بازاریابی محتوایی، نشناختن ماهیت واقعی این ابزار بازاریابی دیجیتال است. هدف بازاریابی محتوا، ایجاد وابستگی برای مخاطبان است؛ ولی بعضی از صاحبان کسب‌وکار برای به‌دست آوردن سود از سرمایه‌گذاری‌های بازاریابی دیجیتال خود، عجله می‌کنند و سعی دارند به‌جای تولید محتوای مناسب که مخاطبان به دنبالش هستند؛ برندشان را تبلیغ کنند یا محصولات و خدمات خود را بفروشند؛ اما مخاطبان، کسب‌وکارهایی را ترجیح می‌دهند که محتوای خوب را به‌دور از تبلیغ مستقیم برندشان تولید می‌کنند. نکته‌ کلیدی این است که وقتی محتوای ارزشمند و مرتبط با نیازهای مخاطب را در اختیارش قرار می‌دهید، آن‌ها با وفاداری و حمایت از کسب‌وکارتان، تبدیل به مشتری‌هایی دائمی می‌شوند.

بررسی برخی از راهکار‌های بهبود رنکینگ سایت بر اساس Google Zero Click
خواندن این مقاله
اصول بازاریابی محتوا
اصول بازاریابی محتوا

تاثیر مخاطبان بر بازاریابی محتوا

تاثیر احساسات و عاطفه در بازاریابی محتوا بسیار زیاد است. این واقعیت در استراتژی بازاریابی محتوا، کمک خواهد کرد که جامعه هدف و مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهید. با استفاده از کلمات مناسب می‌توانید نیازهای احساسی مخاطب را تامین کنید و انتخاب او را به نفع خود تغییر دهید.

بازاریابی محتوا فقط برای مخاطب

از دیگر مواردی که در رعایت اصول بازاریابی محتوا باید به آن توجه داشته باشید این است که ابزار بازاریابی دیجیتال مربوط به مخاطبین شماست نه خودتان. باید بدانید چه نیازی دارند و کدام‌یک از محصولاتتان را استفاده می‌کنند؛ بنابراین محتوایی ارائه دهید که ضمن تامین نیازهایشان، آن‌ها را وابسته‌ به کسب‌وکارتان کند. اطلاع‌رسانی درباره نام تجاری، محصول یا خدماتتان، بخشی ضروری از بازاریابی محتواست؛ اما نباید نقطه‌ی تمرکز باشد.

محتوای جدید و غنی؛ کلید بازاریابی موفق

یکی از اصول بازاریابی محتوا این است که از محتوای تکراری استفاده نکنید. در بازاریابی محتوا، محتوای تکراری که هزاران مطلب دیگر شبیه آن وجود دارد، شانس خیلی کمی برای جذب مخاطب دارد. محتوایتان باید جدید، غنی‌تر و هیجان‌انگیزتر از بقیه باشد. اگر رقیبتان در مقاله‌ خود به پنج نکته اشاره کرد، شما باید ۱۰ یا حتی صد نکته را ارائه دهید؛ البته این موضوع را فراموش نکنید که اطلاعاتی که در کمپین بازاریابی محتوا ارائه می‌کنید، باید واقعی و دقیق باشد.

تقویت بازاریابی محتوا با داده‌های واقعی و دقیق

داده‌های واقعی که از طریق تحقیقات یا منابع معتبر به‌دست می‌آید، می‌تواند محتوای شما را برجسته‌تر و موردتوجه مخاطبان قرار دهد. فضای اینترنت با محتوای عالی اشباع شده است؛ ولی مردم ترجیح می‌دهند محتوایی را بخوانند که از طریق تحقیقات صحیح و آزمایش‌ها پشتیبانی می‌شوند.

اصول بازاریابی محتوا

نظارت بر نتایج بازاریابی محتوا

آخرین نکته‌ای که در رعایت اصول بازاریابی محتوا باید به آن توجه کنید، نتایج بازاریابی محتوا است. در آخر تلاش‌های بازاریابی محتوا باید با سیستم‌های نظارتی تقویت شود تا بتوانید کمپین‌ها و نتایج آن‌ها را آنالیز و اندازه‌گیری کنید. نظارت بر کمپین‌های بازاریابی محتوا، درباره بازدیدکنندگان وب‌سایتتان، رفتارشان در داخل وب‌سایت و اطلاعات مربوط به محبوب‌ترین مطالب، بینشی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید استراتژی بازاریابی محتوای کلی خود را تنظیم کنید تا نتایجی بهتر و سودآورتر به‌دست آورید.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید