به برندی فکر کنید که درگذشته حس خوبی به شما داده است. ممکن است این تجربه فقط یک‌بار رخ‌داده باشد یا ممکن است این حس هر بار که با یک برند خاص مراوده داشته‌اید رخ دهد. به چیز‌هایی که منجر به دادن حس خوب به شما شده‌اند فکر کنید؛ محصولات عالی، خدمات مشتری صمیمانه، ارتباطات بر اساس صداقت و غیره. برند‌ها می‌توانند اثری قدرتمند روی زندگی ما داشته باشند و مطمئناً ما هم انتظار یک تجربه ضعیف را نداریم؛ همه این موارد مربوط به اعتبار تصویر برند می‌شوند.

درست مشابه قدم نهادن در یک فروشگاه، سایت شما یا اپلیکیشین شما یکی از راه‌های درگیر کردن مخاطبان با برند شما است. شما فکر می‌کنید مخاطب شما در حال حاضر درباره اعتبار تصویر برند شما چه فکری دارد؟

برند سازی نیازمند اقدام است. یعنی نیاز است شما با مردم ارتباط برقرار کنید و احساسات آن‌ها را برانگیزید. برای بسیاری از برند‌ها، تنها یک شانس برای ایجاد اعتبار تصویر برند وجود دارد، یا به‌بیان‌دیگر تنها یک شلیک برای درگیر کردن مخاطبان موجود است. بدون توجه به آنچه شما باور دارید، حقیقت این است که مردم شما را بر اساس وب‌سایت یا اپلیکیشین شما را قضاوت می‌کنند.

این مورد را در نظر بگیرید: اگر محتوای شما ارزشمند باشد، ممکن است مردم تصور کند شما به ارتباطات شفاف، صداقت و اهمیت به مشتری ایمان دارید. اگر محتوای شما بی‌ارزش باشد، حاوی لینک‌های بی‌ارزش باشد یا پر باشد از المان‌های گیج‌کننده، ممکن است دیگران تصور کنند شما از عدم کیفیت رنج می‌برید. هرگز مورد دوم را انجام ندهید.

ایجاد و رشد یک برند که شامل یک وب‌سایت یا اپلیکیشین می‌شود، نیازمند اقدامات عملی با دقت، اقدام و ایثار است. برند‌ها به‌طور طبیعی ارگانیک هستند پس نیازمند مراقبت در طول زمان بوده یا در طول زمان همچون گیاهی می‌میرند. نحوه نگرش شما به برند به شما اجازه می‌دهد با دیگران درباره اولویت‌ها، فرهنگ، اعتماد و سطح تخصص خود صحبت کنید.

برند شما نه‌تنها باید عالی به نظر برسد بلکه باید برای درگیری و مشارکت فوق‌العاده راحت باشد

آیا نوعی تعصب ذاتی در ما انسان‌ها به‌عنوان گونه‌ای در طبیعت وجود ندار که جلوی تصمیم‌گیری عاقلانه ما را بگیرد؟ قطعاً‌ وجود دارد. به‌طور پایه‌ای آن مورد زیبایی است.

زیبایی می‌تواند عامل مؤثر روی نحوه تصمیم‌گیری ما مبنی بر خرید در مغازه فیزیکی یا گشت‌وگذار در فروشگاه آنلاین باشد. بسیار جالب است که چطور رفتار و تمایلات مابین دنیای آفلاین و آنلاین ترجمان می‌شود.

به‌عنوان موجوداتی که به زیبایی علاقه دارد، ما به‌طور روان‌شناسانه‌ای به افراد زیبا اعتماد می‌کنیم. درواقع، تحقیقاتی که توسط دانشگاه ملبورن انجام‌گرفته می‌گوید اپلیکیشین‌ها یا وب‌سایت‌هایی که به‌صورت بصری زیبا و جذاب هستند بیشتر مورد اعتماد گزارش‌شده‌اند تا آن‌هایی که این خصلت را نداشته‌اند.

اعتبار با زیبایی شروع می‌شود. چه یک سایت محتوای معتبر داشته باشد چه نداشته باشد، یک رابط کاربری زیبا می‌تواند به مردم این حس را القا کند که این برند به کیفیت و جزئیات اهمیت می‌دهد.

«اگر سازمان شما به طراحی به‌عنوان یک اصل اهمیت نمی‌دهد، برند و سازمان شما محکوم‌به شکست است»

اگرچه جذابیت ظاهری هم به‌شخصه برای اعتمادسازی برند شما کافی نیست. زیبایی تنها ظاهر قضیه است، درست است؟ بیشترین میزان حوصله‌ سربری در کاربران به دلیل ناتوانی آن‌ها در یافتن اطلاعات درست است. سایت یا اپلیکیشین شما نباید تنها ظاهری زیبا داشته باشد بلکه باید دارای ساختاری منطقی و ناوبری خوب باشد تا اعتبار تصویر برند به خوبی نمایش داده‌ شود.

ارزش برند شما برابر میزان ارتباطات با انسان‌های حقیقی است

سایت یا اپلیکیشین زیبا – انجام شد. ساختار منطقی – انجام شد. ناوبری خوب – انجام شد. محتوای ارزشمند – … ! اگر محتوای مناسب و ارزشمندی در سایت یا اپلیکیشین شما نوشته‌نشده باشد هنوز هم مردم سر این موضوع که به آن‌ سر بزنند یا خیر و این‌که اعتبار تصویر برند شما مناسب است، به مشکل می‌خورند.

دلایل معمول برای این‌که محتوای شما شکست می‌خورد:

 • ابهامات زیاد یا اصطلاحات زیاد یا پیچیده
 • خالی یا بسیار پر کلمه
 • ناصحیح، تاریخ‌گذشته یا نامعتبر
 • خسته‌کننده

این نکته را در نظر بگیرید: حتی اگر کلمات را دقیقاً مطابق میل مخاطبان چیده باشید، زمان‌بندی هم می‌تواند ارزش یک محتوا را تعیین کند. فراهم‌ کردن مقدار مناسبی از اطلاعات در زمان مناسب کلید کار است. استراتژی محتوا می‌تواند به برند شما برای یافتن تعادل کمک کند.

چه مقالات کوتاه چه مقالات بلند، محتوای مؤثر:

 • با یک خواننده انسان سخن می‌گوید
 • به خواننده در زمان مناسب می‌گوید به چه چیزی احتیاج دارد
 • گیجی را با نگارش مختصر و مفید کم می‌کند
 • تازگی و ارزش ایجاد می‌کند

در آخر، محتوای مؤثر شخصیت را نشان می‌دهد که به مخاطب می‌گوید این برند لیاقت قدردانی بابت چیزی که برای مردم از همه‌چیز مهم‌تر است را دارد.

دکمه‌های CTA را با این ۵ روش، کلیک‌خور کنید!
خواندن این مقاله

راه‌های ساده و مؤثر برای ایجاد اعتبار در سازمان شما

با توجه به جزئیات و داشتن کمی علاقه، شما هم می‌توانید یک وب‌سایت یا اپلیکیشین طراحی کنید که برند شما را به بهترین شکل در موازات ساخت اعتبار، توصیف کند. بیایید به سراغ چند راه مؤثر و ثابت‌شده در اصول طراحی برویم که می‌تواند موجب ایجاد اعتبار در برند شود.

برای افزایش اعتبار تصویر برند، با مردم طراحی کنید نه برای مردم

خیلی مهم است که مخاطب خود را بشناسید و بدانید اهداف آن‌ها چیست تا بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. آیا آن‌ها قصد اقدام کردن دارند؟ آیا اطلاعات را برانداز می‌کنند؟ با یک فرایند خاص دست‌وپنجه نرم می‌کنند؟ به‌جای حدس و گمان‌های خطر‌ناک، همگام با مخاطبان خود طراحی کنید تا به نیاز‌های آن‌ها پاسخ دهید. این تنها یک تمرین خوب در جهت صمیمیت با آن‌ها نیست بلکه اعتبار بیشتری نیز به برند شما می‌دهد و این مورد در صورتی اتفاق می‌افتد که آن‌ها حس کنند شنیده می‌شوند.

من معتقدم برای افراد حرفه‌ای و خلاق این مسئله مهم است که طراحی و آزمایش‌های مربوط به آن را نه‌تنها از جنبه کمیت بلکه ازنظر کیفیت نیز با افراد واقعی آزمایش کنند، کسانی که قرار است از محصول نهایی استفاده کنند.

یک ناوبری واضح ایجاد کنید

چه بحث یک وب‌سایت باشد چه یک اپلیکیشین، بخش ناوبری یکی از راه‌های اصلی برای معرفی برند، محصول، خدمات و اطلاعات به مخاطبان است. هر اقدامی که یک شخص در مورد برند شما انجام دهد، نوعی ریسک است.

مخاطبان شما ممکن است بگویند:

 • من اینجا دنبال چه هستم؟ نه، صبر کن … آن‌ها؟ آ‌هان
 • این چطور کار می‌کند؟ اوو … آیا می‌شود روی این کلیک کرد؟
 • من کجا هستم؟ بی‌خیال، در گوگل جستجو می‌کنم.

آیا مخاطب شما میل به ریسک کردن و اکتشاف بیشتر در برند شما را دارد تا ارزش را پیدا کند یا خیلی راحت خسته شده و شما را ترک می‌کند؟ آیا برند شما میل به امتحان شانس خود دارد؟ تمرین برچسب‌زنی خوب می‌تواند این ریسک‌ها را کاهش دهد.

همه‌چیز باید منظم و برچسب خورده و به طریقی بامعنا باشد، به‌صورتی که برای مخاطب منطقی به نظر آید. به قوانین پایبند باشید و خیلی خلاقیت به خرج ندهید، مگر این‌که ریسک پنهان کردن برند خود و پایین آوردن اعتماد‌به‌نفس را انجام دهید.

اعتبار تصویر برند

برای مردم محتوا تولید کنید؛ ببخشید ربات‌ها

باور کنید، مسخره‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، تولید محتوا به شکلی است که فقط برای ربات‌ها قابل‌فهم است، مثلاً گوگل در هنگام چک کردن محتوا. موتور‌های جستجو در امر فهمیدن محتوایی که ایجاد کردید عالی عمل می‌کنند اما آن‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند برند شما ارزش خرید دارد یا نه. تنها مردم می‌توانند بفهمند.

روی استراتژی محتوای قابل‌فهم برای مردم تمرکز کنید و اجازه دهید برند‌تان به‌صورت طبیعی با مخاطب سخن بگوید، به‌جای آن‌که مدام رتبه سایت خود در موتور جستجو را چک کنید. بهینه‌سازی برای موتور جستجو (SEO) نباید پیام شما را تحت‌الشعاع قرار دهد. شما همیشه می‌توانید بهترین اصول سئو را بعد از این‌که مطلب نوشته شد پیاده کنید.

اطلاعات را در زمان مناسب نمایش دهید

این نکته بسیار مهم است که مخاطب خود را در هر گام که در سیر خود با شما برمی‌دارد به بهترین و مؤثر‌ترین شکل ممکن راهنمایی کنید. در طول سیر آن‌ها، نیاز به اطلاعات بسیار متنوع است و اگر شما درست این کار را انجام ندهید، ممکن است سیگنال‌های نادرستی از برند خود ارسال کنید.

نشان ندادن اطلاعات کافی ممکن است این حس را القا کند که شما چیزی را پنهان کرده‌اید. نشان دادن بیش‌ازحد یا نامربوط هم احتمالاً مردم را گیج می‌کند.

به‌عنوان بخشی از استراتژی محتوا، به محتوایی که به مخاطب نشان می‌دهید اهمیت دهید و اطلاعات را به‌صورت اولویت‌دار نشر دهید.

از هر فرصتی استفاده کنید تا مخاطبانتان را سرگرم کنید

سرگرم‌ کردن مخاطبان ممکن است در هر صنعت متفاوت باشد اما اشتباه نکنید، طراحی خوب در تمام آن‌ها موجب سرگرمی و لذت می‌شود. چه یک انیمیشین نامحسوس در یک دکمه، یک سبک خاص از فیلتر عکس یا به‌کارگیری رمز و راز به‌صورت کد، چیزی متفاوت در سایت را برای شگفت‌زده کردن مخاطبان به‌کارگیرید.

بعضی‌اوقات، یک‌چیز کوچک است که تأثیر بسیار بزرگی می‌گذارد، در زمان نشان دادن انسان‌های واقعی در پشت برند. ما همه انسانیم پس اجازه دهید برندتان با ما ارتباط برقرار کند و اعتبار تصویر برند خود را به ما منتقل کند.

نتیجه‌گیری

برند سازی یعنی ایجاد تغییر ، ارزش‌آفرینی و ارتباط با مردم. هدف زندگی هم همین است، درست است؟ چه داستانی در زندگی و اعتبار تصویر برند شما وجود دارد؟ آن‌ را به انسان بعدی بازگو کنید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید