پیش از شروع این مقاله، باید بنویسم که یک پیام کلی، کلیشه‌ای و همیشگی برای همه کسانی که به‌دنبال افزایش فالوور اینستاگرام خود هستند، این است که اولا، «خودتان باشید» و دوما، «محکم و استوار» ادامه دهید. اگر «واقعی» و «اصیل» باشید، کاربران اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی، دیر یا زود با شما ارتباط خوبی برقرار خواهند کرد.
اینستاگرام یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی حال‌حاضر جهان است و به‌همین دلیل، بیشتر برندها باید حضور و فعالیت در آن را جدی بگیرند. فعالیت درست و کارشناسی‌شده در اینستاگرام، تعداد مشتریان و به‌ویژه مشتریان وفادار برندها را افزایش می‌دهد و بدین ترتیب، کسب‌وکارها را رونق می‌بخشد. برای استفاده از اینستاگرام، سیاست‌های مختلفی وجود دارد که بعضی از آن‌ها خوب، بعضی دیگر بد، و بعضی‌شان «هوشمندانه» هستند. در این مقاله تپلیغ آکادمی، شیوه‌های مختلفی برای استفاده از اینستاگرام را مطرح می‌کنیم. با ما همراه باشید.

افزایش فالوورهای اینستاگرام

فالویینگ و فالوور اینستاگرام یعنی چه؟

فالوور اینستاگرام شما، کسی است که حساب کاربری شما در این شبکه اجتماعی را دنبال می‌کند و پیگیر پست‌ها و مطالب شماست. تعداد افرادی که هر کاربر در اینستاگرام دنبال می‌کند، با عنوان Following در صفحه‌اش مشخص و معین می‌شود و همه کاربران دیگر نیز می‌توانند این تعداد را ببینند..

چرا برای اهداف تجاری خود، باید یک اکانت فالوور بالا در اینستاگرام داشته باشیم؟

فالوورهای اینستاگرام شما بسیار مهم هستند زیرا آن‌ها پست‌های شما را می‌بینند، به‌ آن‌ها واکنش نشان می‌دهند و با پست‌‌های شما که در واقع نماینده شما هستند تعامل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند پست‌های شما را لایک کنند یا زیر آن‌ها نظرشان را به‌صورت کامنت ارسال کنند. همچنین ممکن است آن‌ها پست‌های شما را با دیگران به اشتراک بگذارند که این کار سبب افزایش فالوورهای اینستاگرام شما می‌شود.

تفاوت فالوور واقعی اینستاگرام و فالوورهای تقلبی (فِیک)

یک تفاوت مهم و اساسی بین اکانت‌های اینستاگرام با فالوورهای تقلبی و اکانت‌هایی که فالوورهای واقعی دارند وجود دارد و آن این است که این فالوورهای واقعی هستند که ممکن است برای شما کامنت‌های واقعی بگذارند،‌پست‌های شما را با دیگران به اشترراک بگذارند و سبب افزایش فالوورهای اینستاگرام شما شوند و همچنین از شما خدمات یا محصولاتی را خریداری کنند، نه فالوورهای فیک. فالوورهای تقلبی، نشانه‌هایی برای تشخیص دارند و البته اگر پروفایل‌هایشان را بررسی کنید، این موضوع به‌وضوح مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال، حساب‌ کاربری‌هایی که هیچ عکس و پستی ندارند، اسم‌های غیر طبیعی متشکل از تعدادی عدد یا حروف بی‌معنی کنار هم دارند و… این حساب‌های کاربری به‌صورت تقلبی ساخته شده‌اند و اساسا هرگز با پست‌های کاربران ارتباط واقعی برقرار نمی‌کنند، لایک واقعی نمی‌زندد و کامنت واقعی نمی‌گذارند. افزایش فالوورهای ایسنتاگرام به‌کمک اضافه کردن تعدادی فالوور غیرواقعی،‌ در عین اینکه تعداد دنبال‌کننده‌های شما را بیشتر نشان می‌دهد، اما نرخ درگیری (Engagement Rate) آن‌ها در واقع «صفر» است و هیچ کمکی به شما نمی‌کنند جز اینکه تعداد فالوورهای شما در نگاه اول بیشتر به‌نظر برسد.

نسبت تعداد فالوورها به فالویینگ‌های اینستاگرام، چه پیامی صادر می‌کند؟

نسبت فالوور به فالووینگ هر اکانت، تفاوت تعداد افرادی که توسط آن اکانت دنبال می‌شوند با تعداد افرادی که آن اکانت را فالو کرده‌اند را نشان می‌دهد. خیلی از کاربران در این شبکه اجتماعی، کیفیت اکانت شما را براساس این نسبت قضاوت می‌کنند. در واقع به‌نظر بسیاری از کاربران، اکانت‌هایی که تعداد فالویینگ کم و تعداد فالوور زیادی دارند،‌ اکانت‌های بهتری هستند و به آن‌ها اینفلوئنسر‌های اینستاگرام می‌گویند. با همین منطق، آن دسته از حساب‌های کاربری که تعداد فالویینگ‌هایشان بالاست، از نظر این کاربران، اکانت‌هایی هستند که با استفاده از روش فالو-آنفالو سعی می‌کنند که تعداد فالوورهایشان را افزایش دهند.

شاخص نسبت فالوور به فالویینگ برای بیشتر اکانت‌های عمومی که بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ فالوور دارند به‌صورت زیر است:

نسبت فالوور به فالویینگ = ۰٫۵: خراب‌کار‌ها

درباره یک اکانت عمومی که ۱۰ تا ۱۵ هزار فالوور دارد اما نسبت فالوور به فالووینگ‌ آن‌ها کمتر از ۰٫۵ است، این پیام به مخاطب می‌رسد که صاخب این اکانت دستش را روی دکمه Follow گذاشته، هر کسی جلوی چشمش آمده را فالو کرده است و تعدادی از آنان نیز او را فالو کرده‌اند. این کاربران ۱۰۰۰۰ فالوور دارند اما به‌عنوان مثال ۲۰ هزار فالویینگ هم دارند.

نسبت فالوور به فالویینگ = ۱ تا ۲: طبیعی‌ها

این کاربران یا به همان اندازه که فالوور دارند فالویینگ هم دارند، یا دو برابر تعداد افرادی که فالو کرده‌اند، دنبالشان می‌کنند. این کاربران کاملا طبیعی هستند و خراب‌کار نیستند؛ اما باید شیوه‌های دیگری را نیز برای افزایش فالوورهای اینستاگرامشان پیدا کنند تا به اینفلوئنسر شدن نزدیک‌تر شوند.

نسبت فالوور به فالویینگ = ۲ تا ۱۰: میکرو اینلفوئنسرها

اگر تعداد فالوئر‌های واقعی یک اکانت اینستاگرام، ۲ تا ۱۰ برابر تعداد فالووینگ‌های آن اکانت باشد، آن کاربر، یک میکرو ایفلوئنسر یا اینفلوئنسرک(!) به‌حساب می‌آید. این حساب‌ها یا خیلی خوب ساز و کار اینستاگرام را بلدند یا محتوای خیلی خوبه را عرضه می‌کنند.

نسبت فالوور به فالویینگ = بیش از ۱۰: اینفلوئنسر‌های واقعی

تصورش را بکنید. بیش از ۱۰ برابر تعداد افرادی که فالو کرده‌اید، شما را فالو کرده‌اند. بله! اگر اینچنین است، درواقع شما یک اینفلوئنسر هستید. اینفلوئنسر واقعی، کسیست که میزان شناخته‌شدگی‌اش فقط اندکی کم‌تر از سلبریتی‌ها و اشخاص مشهور جامعه مقل فوتبالیست‌ها، بازیگران، خواننده‌ها و مجریان معروف است.

فالوور بگیر و بفروش!

هرچه تعداد افرادی که در شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها در ارتباط هستید و دنبالتان می‌کنند بیشتر باشد، تعداد Viewهای وب‌سایتتان بیشتر می‌شود، تعداد بیشتری از افراد با کسب‌و‌کارتان آشنا می‌شوند و… بنابراین، هرچه تعداد افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید بیشتر باشد، به‌نفع شما است. برای افزایش فالوررهای اینستاگرام روش‌های متعدد وجود دارد. علاوه بر این روش‌ها، مراحلی هست که شما باید پشت سر بگذارید تا بتوانید فالوورهای اینستاگرام خود را افزایش دهید.

۱. اکانت اینستاگرامتان را بهینه‌سازی کنید

مهم‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که اکانتتان را کاملا بهینه‌سازی کنید. بایو (قسمت توضیحات صفحه) اینستاگرامتان، نقش اساسی را در این موضوع ایفا می‌کند.

۲. تقویم محتوایتان را به‌خوبی پیش ببرید

از ارسال پست‌های غیرطبیعی و خارج از اصول محتواگذاری خود اجتناب کنید و به تقویم همیشگی محتوایتان پای‌بند باشید. نباید بیش از ۱ پست در روز بگذارید (مگر در شرایط خیلی خاص)، پست‌های زیاد، صفحه اصلی شما را شلوغ و کاربران را کلافه می‌کند. پیروی کردن از یک تقویم همیشگی، حس خوبی به کاربران می‌دهد و روی تجربه کاربری آن‌ها تأثیر مثبتی دارد.

۳. استوری‌های هایلایت، برند شما را معرفی می‌کنند

اینستاگرام، مدتی قبل، قابلیت استوری را به این شبکه اجتماعی اضافه کرد که در آن، تصاویر منتشرشده تنها ۲۴ ساعت در پروفایل‌ها باقی می‌ماندند اما مدتی بعد، قابلیت «هایلایت» را به سیستم خود اضافه کرد که از طریق، کاربران می‌توانند استوری‌هایی که می‌خواهند را در پروفایلشان ذخیره کنند. هایلایت‌های اینستاگرام، فرصت خوبی برای کسب‌وکار‌ها هستند برای اینکه خیلی سریع خود را به کاربران خود معرفی کنند. هر یک از هایلایت‌ها، نقش تریلر یک فیلم را برای هر کسب‌وکاری بازی می‌کنند. شما این فرصت را دارید تا خیلی سریع و در قالب تصاویر گرافیکی جذاب، بیزنس خود را به کاربرانتان معرفی کنید.

۴. از هشتگ‌های درست، به‌درستی استفاده کنید

باید کاربران امروزتان را درگیر کنید؛ کاربرهای بالفعل را. آن‌ها مشتاق و منتظرند که پست‌های جدید بگذارید و برایشان کپشن‌های جذاب بنویسید. اما برای «رشد»، باید زیر پست‌هایتان از هشتگ‌های پرجستجو و مرتبط استفاده کنید تا افراد جدیدی را که به موضوعات مرتبط با کسب‌و‌کار شما علاقه‌مندند را نیز به‌خود جذب کنید.

۵. از فیلتر‌های مناسب اضافه کنید

می‌دانید که هنگام ارسال پست در اینستاگرام، می‌توانید فیلترهای خاصی را روی تصویر قرار دهید که به‌صروت پیش‌فرض در اینستاگرام تعبیه شده‌اند. طبق تحقیقات TrackMaven، فیلترهای Mayfair، Hefe و Ludwig، بیشترین تعامل کاربران با پست شما را سبب می‌شوند.

۲۱ نکته که تعامل کاربران با اینستاگرام را افزایش می‌دهد
خواندن این مقاله

۶. استوری‌های اینستاگرام

این قابلیت که جزو آخرین ویژگی‌هایی است که اینستاگرام به پلتفرم خود اضافه کرده است، خیلی زود و سریع رشد کرد و توانست بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر را به‌صورت روزانه درگیر خود کند. امروزه مردم می‌توانند حتی در صفحه اکسپلور اینستاگرام خود نیز به استوری‌های دیگران دسترسی داشته باشند که این بدان معناست که برای دیده شدن استوری‌‌‌هایتان، لازم نیست حتما توسط همه کاربران فالو شده باشید. اگر یک حساب کاربری عمومی داشته باشید، کاربران بدون اینکه شما را دنبال کنند نیز می‌توانند استوری‌های شما را ببیندد. این موضع، می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش فالوورهای اینستاگرام شما داشته باشد. برای این کار، لازم است که استفاده از هشتگ در استوری اینستاگرام خود را در دستور کار قرار دهید. برای این منظور می‌توانید از استیکر آماده هشتگ در قسمت استیکر‌ها استفاده کنید؛ اما از آنجایی که در هر استوری، فقط یک بار می‌توانید از این استیکر استفاده نمایید، می‌توانید به‌صورت عادی، علامت هشتگ (#) را تایپ کرده و مطابق همان قاعده همیشگی هشتگ‌نویسی، موارد موردنظر خود را تایپ کنید.

۷. اکانت اینستاگرام خود را در سایر رسانه‌های آنلاین تبلیغ کنید

به‌جای اینکه سعی کنید نشتی‌های الگوریتم اینستاگرام را پیدا کنید یا برای افزایش فالوورهای اینستاگرام خود، فالوور بخرید، سعی کنید که هم‌زمان با بهبود بخشیدن محتوای اکانت اینستاگرام خود، حساب کاربریتان را در سایر رسانه‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید. برای این منظور نیز می‌توانید کاربران را از صفحه فیس‌بوک، کانال تلگرام، حساب توییتر و کانال آپارات یا یوتیوب خود به اینستاگرامتان ارجاع دهید.

۸. تبلیغات اینستاگرام

اجرای تبلیغات برای اکانتتان در اینستگرام با استفاده از خود پلتفرم تبلیغاتی اینستاگرام، کار خیلی پیچیده‌ای نیست؛ البته اگر در ایران نباشید! برای این کار، لازم نیست که از سرویس مدیریت تبلیغات فیسبوک استفاده کنید، فقط کافی است که دکمه Promote کنار پست‌های خود را فشار دهید. محاطبان مدنظر خود را انتخاب کنید.

۹. کاربران را وادار به مشارکت کنید

داستان‌هایی که ما درباره خودمان و کسب‌و‌کارمان می‌گوییم، هرگز به قدرت داستان‌هایی که دیگران درباره ما بگویند نخواهد بود. نفوذ و تأثیرگذاری آنچه دیگران درباره ما می‌گویند، به مراتب بیشتر از چیزیست که خودمان به دیگران ارائه می‌کنیم. UGC که مخفف عبارت User-Generated Content است، همچنان که از نامش مشخص است،‌ محتواییست که کاربران درباره ما یا کسب‌و‌کارمان تولید کرده‌اند. این محتوا را کاربران ما به‌صورت رایگان درباره ما (و در واقع برای ما) تولید می‌کنند خودشان نیز دی پخش شدن و توزیع ویروسی آن تلاش می‌کنند. بنابراین به‌نظرم لازم نیست بیش از این درباره خوبی و فایده این نوع محتوا بنویسیم. این نوع محتوا دو نوع فایده مهم دارند: اول اینکه نشان می‌دهد چه تعداد کاربر وفادار دارید و دوم هم پخش شدن محتوایی درباره شما یا کسب‌و‌کارتان.

۱۰. فالویینگ‌های اینستاگرامتان را تحت نظر بگیرید

هرچقدر شیوه‌های افزایش فالوورهای اینستاگرام شما جواب بدهد و بتوانید فالوورهای زیادی را جذب صفحه خود کنید، اگر از سوی دیگر، به‌راحتی هم آن‌ها را از دست بدهید، هیچ فایده‌ای برایتان ندارد. به‌دست آوردن دنبال‌کننده‌های جدید زمانی برای شما مفید خواهد بود که به‌‌راحتی شما را آنفالو نکنند و در صفحه شما باقی بمانند. برای اینکه همواره در روند درستی باشید، نسبت تعداد فالویینگ به فالوورتان را به‌طور دائم زیرنظر داشته باشید تا اگر جایی از کار می‌لنگید، خیلی زود متوجه شوید و روند را تغییر دهید.

۱۱. رقابت اینستاگرامی ایجاد کنید

برگزاری مسابقه و ایجاد رقابت بین کاربران، همواره برای بیشتر کاربران جذاب است و سبب درگیر شدن بیشتر آن‌ها با صفحه شما و نیز دعوت آن‌ها از دوستانشان برای دنبال کردن حساب کاربری شما می‌شود. ارسال پستی با موضوع ایجاد یک مسابقه که منجر به این می‌شود که کاربرا، دوستانشان را زیر آن پست منشن کنند، راه مناسبی برای سرگم کردم، درگیر کردن و جلب نظر کاربران قدیمی و جذب کاربران جدید است.

۱۲. همیشه از Geotag (تگ موقعیت جغرافیایی) استفاده کنید

همیشه، موقعیت جغرافیایی عکس را در قسمتی که مخصوص این کار در اینستاگرام درنظر گرفته شده است، درج کنید. این کار، یکی از مواردی است که به افزایش فالوورهای اینستاگرام شما، کمک بسیاری می‌کند. با این روش، مخاطبان نزدیک به خود را پیدا می‌کنید و در نتیجه، یک مرحله به آن‌ها نزدیک‌تر می‌شوید. وقتی از ژئوتگ استفاده کنید، سایر کاربران اینستاگرام می‌توانند با جستجوی پست‌های مربوط به آن تگ جغرافیایی، پست‌های مربوط به همان موقعیت خاص را پیدا کنند و بدین ترتیب، پست‌های شما را راحت‌تر پیدا می‌کنند.

۱۳. با فالوورهای خود تعامل کنید

وقتی کسی برایتان کامنت می‌گذارد، به یک «ممنون»، «مرسی» یا «متشکرم» بسنده نکنید. با مخاطبانتان حرف بزنید و با آن‌ها تعامل کنید. وقتی آن‌ها وقت می‌گذارند و عکس یا ویدیویی که پست کرده‌اید را می‌بینند، نوشته زیر آن‌ را می‌خوانند و بعد یک کامنت هم برایتان می‌گذارند، منصفانه نیست که با یک پاسخ کوتاه یا یک اموجی پاسخشان را بدهید. اگر با آن‌ها تعامل کنید، با ایشان صحبت کنید و درنتیجه با آن‌ها ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنید،‌ آن‌ها خوشنود خواهند بود و احتمال اینکه شما را آنفالو کنند،‌بسیار کمتر می‌شود.

۱۴. کاربران هم‌ذائقه خود را فالو کنید

اگر می‌بینید که پست‌ها و استوری‌های بعضی کاربران با پست‌ها و ایده‌های محتوایی شما در یک وادی است، می‌توانید آن دسته از کاربران را فالو کنید. آن‌ها از اینکه با شما -به‌عنوان کاربری که با آن‌‌ها هم‌ذائقه است- در ارتباط باشند لذت خواهند برد و بدین ترتیب، یک محفل با ذائقه‌های شبیه تشکیل می‌دهید.

۱۵. کپشن‌های جذاب و ترغیب‌کننده بنویسید

همان‌طور که می‌دانید، اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بصری است، یعنی کاربران در این سوشال مدیا، بیش از آن‌که «بخوانند»، «می‌بینند». اما این هنر شماست که طوری کپشن بنویسید که کاربران را به خواندن متن شما وادار کند. برای این کار می‌توانید سیاست‌های متفاوتی را پیش بگیرید که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کلمات مهمی که کاربر را تهییج به خواندن باقی متن می‌کنند را در ابتدای متن بگنجانید.

یک متن طولانی را به‌صورت یک‌سره ننویسید، هر ۳-۲ خط یک‌بار، فاصله‌هایی ایجاد کنید.

از کاربران سوال بپرسید! این کار باعث می‌شود تا آن‌ها راحت‌تر با پست شما درگیر شوند و با پست شما درگیر شوند.

از اموجی‌ها استفاده کنید! اموجی‌ها، کمک می‌کنند که چشم کسانی که متن شما را می‌خوانند خسته نشود.

متن‌های کوتاه و بلند، هر دو را امتحان کنید! اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد که متن‌های بلندتری هم بنیوسید؛ پس این فرصت را از دست ندهید و امتحان کنید که دنبال‌کنندگان شما جه‌جور متن‌هایی را دوست دارند. بلند یا کوتاه؟ این کار نیز به افزایش فالوورهای اینستاگرام شما کمک می‌کند.

۱۶. یک سبک خاص برای حضورتان در فضای مجازی انتخاب کنید

ذات انسان، مایل به تطبیق است؛ اما در اینستاگرام باید منحصر به‌فرد به‌نظر بیایید. وقتی یک سبک ظاهری و بصری خاص برای خود انتخاب کنید، سبب می‌شود که هر وقت پستی از شما در صفحه فالوورهایتان ظاهر شود، خیلی سریع تشخیص دهند که این پست یا استوری، متعلق به شماست؛ بی‌آنکه به اسم پروفایلتان حتی نگاه کنند.

نکات ذکرشده، ۱۶ مورد از روش‌های افزایش فالوورهای اینستاگرام است. سعی کنید به این مطلب اضافه کنید و نظر خود را برایمان ارسال کنید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید