نرخ بازگشت اپلیکیشن یا Mobile App Retention پارامتری است که نشان می‌دهد پس از نصب اپلیکیشن و در یک بازه زمانی مشخص، چه درصدی از کاربران برای دومین بار وارد آن شده‌اند.

نرخ بازگشت اپلیکیشن که به آن نرخ حفظ کاربر هم می‌گویند، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سنجش عملکرد اپلیکیشن است.

با توجه به این‌که میلیون‌ها اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند وجود دارد، فقط اپلیکیشن‌هایی که تجربه خاصی را در اختیار کاربرانشان قرار دهند یا کمکی به بهبود زندگی روزانه آن‌ها کنند، در گوشی‌ها باقی می‌مانند. کاربرد گوشی‌های موبایل در زندگی روزمره، روزبه‌روز در حال افزایش است و این موضوع، انتظار کاربران را از کاربرد و عملکرد اپلیکیشن‌ها بیشتر کرده است. در ادامه، پنج استراتژی افزایش نرخ بازگشت اپلیکیشن را  بررسی می‌کنیم.

با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

نرخ بازگشت اپلیکیشن

پیش از آن‌که بتوانید نرخ بازگشت اپلیکیشنتان را افزایش دهید،
باید دلیل پاک‌شدن آن را پیدا کنید.

۱. صدای مشتری را راه‌اندازی کنید

به‌طور میانگین فقط چهار درصد از مشتریان اعتراض‌ خود را به شما منتقل می‌کنند؛ اما ۲۶ درصد از مشتریان ناراضی، نارضایتیشان را ابراز نمی‌کنند و بدون هیچ نشانه‌ای، اپلیکیشن شما را حذف می‌کنند.

باید بدانید که بدون درنظرگرفتن دیدگاه مشتری، هیچ‌وقت نمی‌توانید انتظارات او را برآورده کنید؛ پس پیش از تلاش برای افزایش نرخ بازگشت اپلیکیشن ، بهتر است دلیل پاک‌شدن اپلیکیشنتان را پیدا کنید. برای این کار باید امکان ارسال بازخورد درون برنامه‌ای را به‌صورت ساده و فعال فراهم کنید؛ سپس نه‌فقط به‌دقت آن‌ها را بشنوید، بلکه پاسخگو هم باشید؛ تا بتوانید با ارتباطی دوطرفه، حس خوبی  در کاربرانتان ایجاد کنید.

صدای مشتری یا VOC به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا مشکلات را پیدا کنند و آن‌ها را در مسیر توسعه اپلیکیشن ، برطرف نمایند. این مورد، باعث وفاداری کاربران اپلیکیشن شما می‌شود. برای راه‌اندازی سیستم VOC، باید ارتباطی یک‌به‌یک با کاربران برقرار کنید و در زمان‌های مناسب با ارسال پیام‌های مرتبط درون برنامه‌ای، به نظرسنجی و دریافت بازخورد اقدام نمایید.

نرخ بازگشت اپلیکیشن

۲. ارتباط صحیح با کاربران ایجاد کنید

بسیاری از بازاریابان برای افزایش مشارکت کاربران، از استراتژی ارسال پیام‌های شخصی (Push Messaging) استفاده می‌کنند؛ اما این استراتژی می‌تواند از نظر کاربران آزاردهنده باشد و حتی نرخ بازگشت را کاهش و کاربر را به‌سمت حذف اپلیکیشن شما سوق دهد؛ به‌جای این کار می‌توانید از «لحظه‌های خاص در اپلیکیشن» استفاده کنید. در هر اپلیکیشن، لحظه خاصی وجود دارد که برای ارتباط با مخاطب مناسب است؛ برای نمونه در اپلیکیشن خرید آنلاین، پس از تکمیل خرید، می‌توان با مشتری برای ارسال فرم نظرسنجی یا دریافت پیشنهادات، ارتباط داشت. تلاش برای ایجاد ارتباط با کاربر در زمان استفاده از اپلیکیشن، استراتژی هوشمندانه‌ای نیست. بهتر است اجازه دهید کاربر، هدف مورد نظرش را در اپلیکیشن به پایان برساند؛ سپس او را در معرض پیشنهادات و نظرسنجی‌ها قرار دهید.

همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید، ایجاد تعامل داخل برنامه با کاربران تاثیر زیادی بر نرخ بازگشت دارد.

پنج ترفند برای ساخت یک اپلیکیشن پولساز
خواندن این مقاله
نرخ بازگشت اپلیکیشن

۳. به کاربران اهمیت بدهید

با اینکه موضوعی بدیهی به نظر می‌رسد، ولی بسیاری از شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان، فراموش می‌کنند که علاقه خود را به کاربرانشان نشان دهند. این مورد چندان دشوار نیست؛ حداقل می‌توانید در زمان‌های مناسب، از کاربران برای بازخوردهایشان یا حتی فقط برای این‌که کاربر شما هستند، تشکر کنید. با این کار احتمال از دست دادن کاربر به‌طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

اما چرا کاربران از استفاده از محصولات شما دست می‌کشند؟

نرخ بازگشت اپلیکیشن

با ارزش قائل‌شدن برای کاربر یا مشتری، وفاداری او را به‌دست می‌آورید. در یک نظرسنجی، ۹۷ درصد پاسخ‌دهندگان اعلام کردند درصورتی‌که اپلیکیشن بازخورد آن‌ها را اعمال کند، وفاداری بیشتری به آن برند خواهند داشت.

از کاربرانتان برای بازخوردهایشان یا صرفا برای این‌که کاربر شما هستند، تشکر کنید.

۴. دلیلی برای استفاده مجدد ایجاد کنید

روش‌های زیادی برای افزایش تعداد کاربران فعال روزانه یا ماهانه وجود دارد؛ اما باید برای کاربرانتان محتوای جدید قابل ارائه تامین کنید تا برای مراجعه مجدد به اپلیکیشن ، ترغیب شوند.

برای داشتن درک بهتر از محتوایی که موردپسند کاربران است و آن‌ها را به‌طور متناوب به اپلیکیشن جذب می‌کند، بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • از آخرین باری که محتوای جدیدی در اپلیکیشن قرار داده‌اید، چقدر می‌گذرد؟
 • چگونه می‌توانید سیستم ارتقای کسب‌وکار را به اپلیکیشنتان اضافه کنید؟
 • آیا فرآیندی برای افزایش وفاداری کاربران دارید و محتوای شخصی‌سازی‌شده‌ای ارائه می‌کنید؟
 • آیا محتوای تاریخ مصرف گذشته در اپلیکیشن وجود دارد؟ در صورت وجود، چگونه می‌توانید در کوتاه‌مدت آن را به‌روز کنید؟
 • آیا به کاربرانی که به‌طور منظم به اپلیکیشن مراجعه می‌کنند، پاداشی می‌دهید و اگر نه، چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟
نرخ بازگشت اپلیکیشن

۵. با ریاضیات کسب‌وکار اپلیکیشن آشنا شوید

در نهایت، باید میزان موفقیت استراتژی بازگشت خود را محاسبه کنید. پارامترهایی که باید برای بررسی میزان موفقیت این استراتژی محاسبه شوند، عبارت‌اند از:

 • نرخ بازگشت
 • نرخ ریزش کاربر
 • کاربر فعال ماهانه
 • کاربر فعال روزانه
 • تعداد نصب‌ها
 • ارزش طول عمر کاربر

این پارامترها، تصویر دقیقی از میزان تعامل کاربران ایجاد می‌کند و به شما نشان می‌دهد کدام استراتژی‌های بازگشت کاربر را باید اصلاح کنید. برای آشنایی با این اصطلاحات، مقاله واژه نامه تبلیغات موبایلی را در تپلیغ آکادمی مطالعه کنید.

محاسبه درآمد اپلیکیشن:

نرخ بازگشت اپلیکیشن

جمع بندی

ایجاد یک استراتژی کاربرمحور با تاکید بر بهبود تجربه کاربری هم به افزایش نرخ بازگشت کمک می‌کند، هم میزان درآمد و تعامل کاربران را افزایش می‌دهد. بهترین راه برای بالا نگه داشتن نرخ بازگشت و وفاداری کاربران و درعین‌حال پایین نگه داشتن هزینه‌ها، راضی نگه داشتن کاربران کنونی است.

به‌یاد داشته باشید که باید بازخوردهای مشتریان را بشنوید، به کاربران نشان دهید که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، برای آن‌ها پیام‌های مناسب و غیر آزاردهنده ارسال کنید و درنهایت موفقیت استراتژی‌های خود را بسنجید.

منبع: Business of Apps

تبلیغات موبایلی - اصطلاحات بازاریابی موبایل
سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید