رنگ یکی از ابتدایی‌ترین شکل‌های غریزی برقرار کردن ارتباط است. رنگ برند نه‌تنها در ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه افراد مفاهیمی تداعی می‌کند، بلکه رنگ‌ها احساس خلق می‌کنند، توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند و حتی مثل یک سخنران روی صحنه حاضر می‌شوند؛ بنابراین استفاده از روانشناسی رنگ‌ها یکی از قوی‌ترین ابزارهای طراحان است. به یاد داشتن این‌که رنگ، همان‌چیزی است که مردم، برند شمارا با آن به یاد می‌آورند و به کمک آن با شما ارتباط برقرار می‌کنند، امری ضروری است و این نه‌تنها در مورد رنگ لوگو صدق می‌کند بلکه در مورد کل رنگ برند صادق است.
نظر کاربران درباره‌ برندها در ۹۰ ثانیه شکل می‌گیرد و بین ۶۲ تا ۹۰ درصد این نظرات فقط تحت تأثیر رنگ برند است؛ بنابراین با سهل‌انگاری در انتخاب رنگ برند، فرصت ایجاد یک تصور خوب از برندتان را در ناخودآگاه مخاطبان از دست خواهید داد.

رنگ برند

پس ما در تپلیغ آکادمی تصمیم گرفتیم تا یک راهنمایی گام‌به‌گام برای انتخاب رنگ برند را جمع‌آوری کنیم.

۱.  به معنای رنگ‌ها و حسی که در مردم به وجود می‌آورند توجه کنید.

رنگ‌ها دارای چند لایه از معانی مختلف هستند و با آن مفاهیم به ذهن افراد نفوذ می‌کنند. بعضی از این معانی، ریشه در غرایز انسان دارند و برخی دیگر ماحصل تحقیقات و بررسی آمارها هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تأثیر رنگ برند وقتی بیشتر می‌شود که به‌طور کامل با مأموریت سازمان منطبق باشد. درست است که همه رنگ‌ها نوعی ارتباط با ذهن مخاطب برقرار می‌کنند و انتخاب رنگ غیرمتناسب باروح هر کسب‌وکار، صاحبان آن را در رقابت برای جای‌گیری در ذهن مردم عقب می‌اندازد؛ باوجود این‌، بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها، رنگی را انتخاب می‌کنند که برخلاف انتظار کاربران است؛ انتظاری که بر اساس حوزه فعالیت آن کسب‌وکار به وجود آمده است. در این مطلب، ابتدا مفاهیم مربوط به رنگ‌های مختلف را آورده‌ایم.

رنگ برند

قرمز: عشق، انرژی، هیجان، قدرت، خطر، هجوم، جاه‌طلبی، فوریت، خشم و اشتیاق.
قرمز برای تحریک غرایز انسان است و به همین دلیل بسیاری از رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها از رنگ قرمز استفاده می‌کنند. استفاده از «قرمز» به‌عنوان رنگ برند، سازمان شمارا پویاتر نشان می‌دهد و توجه بیشتری جلب می‌کند. البته هم‌زمان باید توجه داشته باشید که رنگ‌های پرحرارت، مفاهیم ازجمله عجول‌بودن و بی‌پروایی را نیز به ذهن القا می‌کنند.

صورتی: مراقبت، عشق، آرامش، عاطفه و حساسیت.
صورتی رنگی غیررسمی ولی اطمینان‌بخش است. البته این رنگ به‌عنوان رنگی زنانه جاافتاده و بهتر است به‌عنوان رنگ برند محصولات و خدماتی که به‌طور مستقیم به خانم‌ها مربوط نیست استفاده نشود.

زرد: هوشمندی، خوشی و لذت، شادابی، توجه، انرژی و تازگی.
برای انتخاب رنگ زرد به‌عنوان رنگ برند باید احتیاط کرد؛ زیرا این رنگ معنای منفی نیز دارد. برای مثال با استفاده از این رنگ، ممکن است مفاهیمی مثل نامردی یا بزدلی نیز منتقل شود. همچنین همه می‌دانند که به‌طورمعمول از رنگ زرد برای انتقال معنای خطر استفاده می‌شود؛ با وجود این، بازهم نمی‌توان از قدر این رنگ ایجاد فضایی گرم و دوستانه گذشت.

رنگ برند

سبز: تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش، ارگانیک، حسادت، حاصل‌خیزی و تعادل.
به‌طورمعمول، سازمان‌هایی که می‌خواهند اخلاق‌مداری و تعهدشان را نشان دهند از رنگ سبز به‌عنوان رنگ برند خود استفاده می‌کنند. البته مفاهیم دیگری نیز ازجمله رشد، تازگی و محبوبیت، توسط رنگ سبز به مردم منتقل می‌شود.

بنفش: خلاقیت، ثروت، اصالت، نجابت، لوکس‌بودن، غرور و البته خفگی.
این رنگ به‌واسطه حس حکمت و کرامتی که منتقل می‌کند، سال‌های سال به‌عنوان رنگ اصلی کلیسا شناخته می‌شد. البته این رنگ هم‌زمان ناقل مفاهیمی ازجمله ثروث و اصالت نیز هست. نوعی از رنگ بنفش که در حدود نزدیک به رنگ کلم بنفش است، درگذشته از ترشحات نوعی حلزون به‌دست می‌آمد و استخراج آن کار بسیار سختی بود؛ به‌همین دلیل رنگ ارزشمندی به‌حساب می‌آمد.

آبی: ثبات، قابل‌اعتماد، آرامش، ذکاوت، روحانیت و معنویت.
آبی یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها برای شرکت‌ها به‌عنوان رنگ برند است. این رنگ بر حرفه‌ای بودن، جدیت در کار، امانت‌داری، صمیمیت و آرامش دلالت می‌کند. رنگ آبی همواره به مفاهیمی مانند موفقیت، قدرت و نفوذ مرتبط بوده است و به این دلیل، محبوبیت بالایی نزد مؤسسات مالی و نهاد‌های دولتی دارد.

پنج راهکار عملی دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۱۸
خواندن این مقاله

قهوه‌ای: طبیعت، آرامش، ساختار، پشتیبان‌ بودن، راحتی و آسایش.
این رنگ بیشتر به‌عنوان رنگی مردانه شناخته می‌شود. رنگ قهوه‌ای اغلب به‌عنوان رنگ برند محصولات مرتبط با زندگی روستایی و تجهیزات مربوط به فضای باز استفاده می‌شود.

رنگ برند

طلایی: ثروت، گرما، سنتی بودن، توانگری، شکوه و پیروزی.

خاکستری روشن: افسون، رده‌بالا، ظریف، زینت‌بخش، محکم و پیچیده.

نیلی: این رنگ حامل مفاهیمی همچون وفاداری و اعتمادبه‌نفس، صلح و دوستی است.

خاکستری تیره: امنیت، هوشمندی، استواری، صداقت، آرامش و خونسردی.
به یاد داشته باشید که رنگ‌های خنثی مثل خاکستری، باوجود اینکه مفاهیم پیچیده‌تری را القا می‌کنند، اما انتخاب آن برای رنگ برند ، چاقویی دو لبه است و ممکن است سبب «دیده نشدن» بشود.

مشکی: قدرت، استحکام، ظرافت، شاخص بودن، رمز‌ و راز و درنهایت، پیچیدگی.
مشکی، رنگی پیچیده است و برای انتخاب آن به‌عنوان رنگ برند باید احتیاط کرد؛ زیرا از طرفی نمایانگر قدرت است و از طرفی دیگر، مفاهیمی همچون تاریکی و مرگ را منتقل می‌کند.

نارنجی: خوش‌بینی، حرارت، شادی، جذابیت، ثروت، عطش، نوآوری و تفکر مدرن.
رنگ نارنجی منظورهای مختلفی منتقل می‌کند. شادابی، توان مالی، معاشرتی بودن و در دسترس بودن، بخشی از این معانی است.

انتخاب رنگ خاکستری به‌عنوان رنگ برند، چاقویی دو لبه است و ممکن است سبب «دیده نشدن» بشود.

رنگ برند

۲. به هویت برندتان و آنچه می‌خواهید از آن نشان دهید توجه کنید.

اگر می‌دانستید که قرار است رنگ برند شما با مخاطبانتان صحبت کند، دوست داشتید به مشتری چه بگوید؟ از آنجایی که فعالان صنعت فست‌فود در سال‌های اخیر به فکر تغییر ارزش‌ برندهای خود افتاده‌اند، مدام تلاش می‌کنند تا رنگ‌ برند خود را تغییر دهند. مک‌دونالد از زمان تاسیسش در سال ۱۹۹۵ میلادی، بارنگ قرمز و زرد شناخته می‌شود. این رنگ‌ها نشان‌گر سرعت و بازده بالا هستند و همان‌طور که پیش‌تر در همین مطلب گفته شد، این رنگ‌ها اشتهاآورند. بااین‌حال به‌وجود آمدن کمپین‌های مخالف فست‌فود و کشاورزی بیش‌ازحد معقول، سبب شد تا مک دونالد نیز تحت‌فشار برای ریبرندنگ یا همان بازسازی رنگ برند قرار بگیرد. مطالعات نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، رنگ قرمز، بیش‌تر معرف غذای بد و کثیف است تا فست فود؛ بنابراین مک‌دونالد تصمیم گرفت تا کم‌کم رنگ برند خود را به رنگ‌های طبیعی (طیف سبز و قهوه‌‌ای) که اشاره به مواد غذایی طبیعی و سالم دارد تغییر دهد. آن‌ها درواقع پاسخ احساس و ناخودآگاه ما را به رنگ‌ها دست‌کاری کردند و به‌نوعی ذهنیت ما را در مورد غذاهای مک‌دونالد و میزان سالم بودنشان تغییر دادند.

۳. با یک رنگ خنثی شروع کنید.

پس از این‌که در مورد معنای رنگ‌ها فکر کردید، می‌توانید به مشخصات فنی هم فکر کنید و با توجه به اشتراک این دو مقوله، یک رنگ را به‌عنوان پایه رنگ برند خود انتخاب کنید. به‌طورکلی رنگ‌های پایه مثل مشکی، سفید، نقره‌ای، خاکستری، طلایی و بژ، به دودسته رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم تقسیم می‌شوند. رنگ‌هایی مثل مشکی، قهوه‌ای، طلایی و بژ، گرم به‌حساب می‌آیند؛ درحالی‌که سفید، نقره‌ای و خاکستری، سرد هستند.

۴. به رنگ برند خود، یک رنگ غیر خنثی اضافه کنید.

وقتی رنگ پایه خود را انتخاب کردید، می‌توانید رنگ یا رنگ‌های دیگری نیز به آن به‌عنوان رنگ شاخص اضافه کنید. این رنگ‌های شاخص همان‌هایی هستند که مخاطبان شما آن را به‌عنوان رنگ برند شما به ‌خاطر خواهند سپرد؛ بنابراین، رنگی را انتخاب کنید که منظور موردنظر شمارا به مخاطبانتان منتقل کند؛ به‌عنوان یک راهنمایی کوتاه و سریع: رنگ های سرد مثل سبز و آبی، اثر آرام‌بخش دارند و رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی، سرزنده، چابک و برانگیزاننده‌اند.

رنگ برند

۵. یک رنگ برای دکمه فراخوان ( کال تو اکشن ) انتخاب کنید.

دکمه فراخوان باید کاربر را به‌درستی راهنمایی کند. رنگ این دکمه باید مکمل رنگ برند شما باشد؛ یعنی یک رنگ متضاد از حلقه رنگ‌ها. برای مثال اگر یک رنگ آرامش‌بخش مثل سبز یا آبی دارید، استفاده از یک نارنجی براق یا قرمز برای کال تو اکشن ، انتخاب بدی نخواهد بود؛ به‌علاوه، انتخاب یک رنگ به‌عنوان نماد دکمه فراخوان ، کاربران را به کارکرد این دکمه عادت می‌دهد.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید