انتخاب عکس مناسب

وقتی خوانندگان پست شما را می‌بینند، دو عنصر کلیدی و بسیار مهم در تصمیم‌گیری آن‌ها برای اینکه آیا می‌خواهند وقت خود را صرف خواندن پست شما کنند تاثیرگذار است. این دو عنصر مهم، «عنوان» و «تصویر» است. یکی از این دو مورد، بر انتخاب خواننده تاثیر مستقیم دارد. حالا حدس بزن کدام‌یکی؟ انتخاب عکس مناسب !
اگر می‌خواهید بین پست‌های دیگر، خودی نشان دهید و بین این‌همه مطلب خواندنی، حرفی برای گفتن داشته باشید، قطعا باید تصاویر مقاله خود را با نهایت دقت و توجه انتخاب کنید و در انتخاب عکس مناسب حساسیت به خرج دهید. خوانندگان قبل از خواندن مطلب شما، به‌عکس آن نگاه می‌کنند و از روی عکس‌ها تصمیم می‌گیرند که آن مقاله را بخوانند یا نه؛ پس لطفا کمکشان کنید. برای کشف رموز انتخاب عکس مناسب با تپلیغ آکادمی همراه بمانید.

انتخاب عکس مناسب
انتخاب عکس مناسب

احساسات خواننده را نشانه بگیرید
همه ما می‌دانیم که احساسات، معمولا موتور تصمیم‌گیری افراد است. احساسات به‌طور قابل‌توجهی بر تصمیم افراد بر خواندن یک مقاله تاثیر می‌گذارد.
عنوان مقاله شما به چه چیزی اشاره می‌کند؟ حل یک مشکل؟ پاسخ یک سوال؟ به اشتراک‌گذاری یک تجربه؟ کدام احساسات با ارزش‌ها در ارتباط‌اند که می‌خواهید آن را به اشتراک بگذارید؟ بعد از خواندن مقاله انتظار دارید در خواننده چه احساسی ایجاد شود؟
بیشتر تصویرهای مقاله شما، باعث ایجاد هماهنگی احساسات با پیام مقاله می‌شود و به‌این‌ترتیب می‌توانید خوانندگان علاقه‌مند بیشتری را به مقاله خود جذب کنید. قرار دادن تصویر مناسب در مقاله، نوعی دام پهن کردن یا طعمه‌گذاری برای مخاطب نیست؛ این کار مشخصا دعوت از خوانندگان علاقه‌مند است. تصویری که احساسی به وجود نمی‌آورد یا احساسات اشتباهی را در خواننده برمی‌انگیزد، تصویر ناموفقی است و در بهترین حالت نشانه بزرگی از آن است که مقاله شما هیچ ورودی نخواهد داشت؛ پس در انتخاب عکس مناسب به‌اندازه کافی دقت کنید.
اگر بین احساسات منفی و احساسات مثبت گزینه‌هایی برای انتخاب داشتید، قطعا گزینه مثبت را انتخاب کنید؛ اما نگران بروز احساسات منفی هم نباشید، بروز احساسات منفی در جایی که مناسب و محترمانه باشد بسیار هم مفید و تاثیرگذار است.

به خواننده احترام بگذارید

وقتی برای جلب‌توجه خوانندگان تلاش می‌کنید، عبور از خط قرمزها آسان می‌شود؛ گاهی حتی بدون این‌که متوجه شوید این اتفاق می‌افتد.
به خاطر داشته باشید که در ورای هر احساسی یک انسان وجود دارد. احترام گذاشتن به خوانندگان و حتی غیر خوانندگان نشان می‌دهد که شما در کارتان دقت و توجه کافی را دارید. قرار نیست شما فقط یک روز کار کنید و در اینجا باشید؛ بلکه شما می‌خواهید در درازمدت یا حتی همیشه در عرصه کسب‌وکار باقی بمانید.

خودتان را جای دیگران بگذارید و به‌قول‌معروف با کفش آنها راه بروید.

انتخاب عکس مناسب

جذب خواننده بیشتر – برای یک پست – آن‌هم به هر قیمتی، حتی با توهین و رنجش دیگران، نه‌تنها بد است بلکه هیچ ارزشی هم ندارد. شما باید وجهه خود را پیش خوانندگان بهبود دهید و تقویت کنید و آن را برای به‌دست آوردن خواننده به هر قیمتی، خراب نکنید.

انتخاب عکس مناسب

تصویر مرتبط انتخاب کنید

تصویر باید به‌نوعی به مقاله مربوط باشد و یک حس مشترک ساده را برای خواننده ایجاد کند.
عکس مقاله معمولا با خودش یک وعده به همراه دارد. همان کاری که موضوع مقاله هم آن را به‌نوعی دیگر انجام می‌دهد.
انتخاب عکسی که نشان‌دهنده موضوع مطلب شما نیست، خوانندگان را با انتظارات اشتباه جذب می‌کند. عنوان مطلب خود را وسیله رد گم کردن قرار ندهید. شما می‌دانید که خواننده بر اساس تصویر مقاله، آن را انتخاب خواهد کرد. اگر به وعده خود که در عنوان مقاله، مطرح کرده‌اید عمل کنید، اما به وعده‌ای که در عکس‌ها به خوانندگان داده‌اید عمل نکنید، درواقع شما فقط به نیمی از وعده‌هایتان وفادار مانده‌اید.

سطح خود را حفظ کنید

انتخاب و چیدمان عکس‌های صفحه، آشکارا، موضوعاتی را در مورد نوشتن شما بیان می‌کند. استفاده از بعضی از عکس‌های موجود ممکن است نوشته شما را خسته‌کننده و خیلی تکراری جلوه دهد. شما باید اصالت خود را حفظ کنید و از انتخاب‌های نامناسب، خشن، در حد متوسط و غیرضروری و گزینه‌های غیرمنتظره خشونت‌آمیز و محرک اجتناب کنید.
جستجوی خود را باعجله انجام ندهید. به مطلب خود از زوایای مختلف نگاه کنید. اگر درباره «نوشتن» نوشته‌اید برای جستجوی عکس، عبارت نوشتن را جستجو نکنید. در حال حاضر وبلاگ‌ها پر از عکس‌های این‌چنینی هستند. درباره نوشتن چه می‌گویید؟ کار سختی است؟ به تفکر کمک می‌کند؟ از یک زاویه جدید به موضوع نگاه کنید و آن را به نحوی با احساسات مرتبط کنید. برای پیدا کردن عکس مناسب، کلمه «مشکل» را جستجو کنید؛ «بردن» را جستجو کنید؛ «متفکرانه» را جستجو کنید.
در مرحله بعد، بلافاصله همان اولین تصویر را انتخاب نکنید. در انتخاب عکس مناسب عجله نکنید. در جستجوی یک تصویر با اصالت، درجه‌یک، سرگرم‌کننده، شاید حتی در تناقض طنزآمیز با محتوا باشید؛ اما نه اغراق کنید و نه مغلطه و فریبکاری.

انتخاب عکس مناسب
انتخاب عکس مناسب

خواننده را نادیده نگیرید

اگر می‌خواهید غم و اندوه را نشان دهید، اصلی‌ترین تصاویر درزمینه غم و اندوه را جستجو کنید. یک چهره، یک نیم‌رخ، یک ژست، یا یک خداحافظی. هر چیز دیگری برای نشان دادن این مفهوم ممکن است کامل نباشد. استفاده از تصویر نامناسب در این زمینه ممکن است ذهن را از موضوع اصلی پرت کند و البته تاثیرگذاری عکس را هم کم کند.
سناریوهای پیچیده ممکن است خواننده را گیج کنند. خانه، درختان و دریاچه. معنی آن‌ها چیست؟ تعطیلات؟ مسافرت؟ آرامش بازنشستگی؟ این مفاهیم ممکن است از عنوان کاملا مشخص باشند، اما شما پیش‌ازاین با استفاده از این تصاویر، فرصت تاثیرگذاری عکس خود را از دست داده‌اید.

بیشتر عناصر در یک صفحه ترکیب می‌شوند تا یک پیام را به‌طور کامل منتقل کنند؛ اما اطمینان حاصل کنید که عناصر صفحه، چیزی به معنی اضافه می‌کنند و باعث سردرگمی نمی‌شوند.

تصویر و عنوان باید با هم کار کنند

برخی از تصاویر ممکن است بیش از یک پیام را انتقال دهند. بهتر است به خاطر معنی پیچیده این تصاویر از آنها استفاده نکنید؛ اما به یاد داشته باشید که لازم است تصویر در نزدیکی عنوان مطلب شما قرار بگیرد. وقتی عنوان و تصویر به هم مرتبط می‌شوند، معنای آن بسیار روشن می‌شود.
در عنوان مقاله می‌توانید هم اشاره ضعیفی به موضوع داشته باشید یا کاملا واضح به سوژه اشاره کنید.
لازم نیست که تصویر به‌تنهایی عمل کند و مسئولیت رساندن موضوع داستان را به‌تنهایی به دوش بکشد. برعکس، با تمرکز صرف بر روی تصویر، ممکن است فرصت‌های زیادی را از دست بدهید. تصویر داستان شما، همراه با عنوان می‌تواند مقصود شما را به‌طور کامل به مخاطب برساند.

انتخاب عکس مناسب
انتخاب عکس مناسب

به کیفیت عکس توجه داشته باشید

تصاویر بد، ازنظر رزولوشن، نور، ترکیب، و غیره، کاملا نشان می‎دهند که شما باعجله کار کرده‌اید یا اینکه بدسلیقه‌اید. این تصاویر نامناسب خوانندگان را متوجه این موضوع می‌کند که شما به‌اندازه کافی به‌کار خود دقت و توجه ندارید و وقت کافی صرف آن نکرده‌اید.
البته اگر شما عکس‌های با رزولوشن خیلی بالا هم داشته باشید، لازم است آن را کم کنید – شما به کیفیت نیاز دارید، اما نه بهترین رزولوشن ممکن. حجم زیاد این تصاویر باعث آهسته شدن بارگذاری صفحه می‌شود. گاهی هم ممکن است لازم باشد بر روی عکس ویرایشی انجام دهید – مثلا برای افزایش وضوح، یا تغییر رنگ و تغییر کنتراست – یا بریدن بخشی از آن. این موضوعات صرفا بخشی از درجه و سطح عکس نیست، بلکه این عکس، مقدمه پست شما محسوب می‌شود و روی گوشی‌های هوشمند بیشتر از آنچه فکر کنید دیده می‌شود؛ بنابراین در انتخاب عکس مناسب نهایت دقت خود را به خرج دهید.

رنگ‌های روشن انتخاب کنید

برای انتخاب عکس مناسب لازم نیست یک پوستر با ابعاد خیلی بزرگ و اندازه کل دیوار چاپ کنید تا دیده شود. تصویر در بهترین حالت باید در چند اینچ نمایش داده شود.
تصویر شما باید بتواند بلافاصله شما را معرفی کند – سیاه‌وسفید باشد – و شاید در ابعاد بسیار کوچک.
عناصر تصویر باید بلافاصله قابل‌تشخیص باشند. یک برگ با سایه سبز خاصی در پس‌زمینه انتخاب بدی است. شاید هم در جای خود فوق‌العاده باشد؛ اما برای یک پست مطلقا مناسب نیست.
انتخاب هویت رنگی مناسب برای هر عنصر و شخصیت رنگی درخور کل تصویر، معمولا برای تاثیرگذاری آن تصویر، امری ضروری است.

انتخاب عکس مناسب
انتخاب عکس مناسب

شان نام تجاری خود را لحاظ کنید

در انتخاب عکس مناسب دقت کافی داشته باشید چون عکس‌ها درباره شما حرف می‌زنند. تصاویر به‌طور واضح نشان می‌دهد که در انتخاب عکس‌ها عجله کرده‌اید، یا به جزئیات توجه نداشته‌اید. حتی ممکن است عکس‌ها نشان دهند که شما فقط تا یک زمان خاص به مخاطبان خود توجه داشته‌اید.
همیشه باید در انتخاب تصاویر خود دقت داشته باشید و به موارد خاصی توجه کنید که در شان و مطابق با هویت شما به‌عنوان یک نویسنده باشد. لازم نیست آنچه را نیستید نشان دهید، یا به‌طور بحث‌برانگیزی در خارج از اهداف نوشتاری یا کسب‌وکار خود عمل کنید؛ همچنین می‌توانید تصاویر خود را در اطراف یک موضوع زمینه‌ای مشخص انتخاب کنید و توسط آن به یک جنبه مهم از نام تجاری خود متصل شوید. حتی می‌توانید گزینه‌های خود را به چند روش‌ مختلف محدود کنید؛ به‌عنوان مثال، فقط تصاویر زیبا یا چهره افراد یا تصاویری با یک رنگ غالب را انتخاب کنید. این کار، انتخاب بهترین عکس را بسیار مشکل‌تر خواهد کرد و نمی‌تواند برای هر وبلاگ یا نویسنده‌ای انتخاب مناسبی باشد؛ اما باعث ایجاد هویت بصری می‌شود و با ایجاد یک اثرانگشت مخصوص شما، پست‌هایتان را ازنظر بصری در مقایسه با سایر پست‌ها قابل‌تشخیص می‌سازد.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید