انقلاب اینترنتی یا دیجیتالی حتی بر صنعت گردشگری نیز تأثیر چشمگیری گذاشته است. «الکس دیچر» در کمپانی «مکنزی»، اطلاعات زیادی را بررسی کرد تا به دلایل این تغییرات پی ببرد. در دنیای امروز، شاهد انقلاب اینترنتی در اکثر صنایع موجود در جهان هستیم، مشخصاً صنعت گردشگری هم در این مسئله مستثنا نیست. برای بازاریابان حوزه گردشگری و سفر به دلیل بروز تغییراتی که ایجادشده گاهی هماهنگ شدن با این تغییرات کمی مشکل بوده و در امر متقاعد کردن مشتریان، مشکل ایجاد می‌کند. به‌منظور درک بهتر این تغییرات، آنالیزی انجام‌گرفته است که به‌صورت ناشناس از توده‌ای از داده‌های کلیکی جمع‌آوری شده است. این آنالیز، روی بیش از ۳۰۰۰۰۰ جستجو درباره «سفر» و «گردشگری» انجام‌ گرفته است. در ادامه، ۳ درس آموزنده از این تحلیل‌ها و آنالیزها و همچنین کارایی آن برای بازاریابان را بررسی می‌کنیم.

انقلاب اینترنتی

مردم در بین گزینه های سفر، غرق هستند!

یک یا دو دهه قبل، پیش از انقلاب اینترنتی (دیجیتالی)، برنامه ریزی برای یک سفر تفریحی درسری بزرگ بود. برای اکثر ما این پروسه به این شکل بود که یک کارمند گزینه هایی محدود را به ما پیشنهاد میداد که شامل : مقاصد موجود، محدودیت در تاریخ های حرکت و بازگشت از سفر و فرصت های اندک برای اینکه سفر به مذاقمان خوش بیاید. اما امروزه به لطف اینترنت، ما به معنای کلمه کل جهان را در زیر انگشتانمان داریم. اما با وجود اینکه تکنولوژی، جستجو برای یافتن مقصد دل‌خواه را آسان کرده است، باعث به‌وجود آمدن چیزی شده است که روانشناسان آن را «تناقض انتخاب» می‌نامند. هرچه گزینه‌های موجود برای انتخاب افزایش می‌یابد، به همان اندازه اضطراب و حس عدم قطعیت نیز افزایش می‌یابد و این، دقیقا همان‌چیزی است که در نتایج تحلیل در داده ها مشاهده می‌شود. برای مثال، میانگین زمانی که فرآیند خرید یک مسکن به‌طول انجامیده است، به شکلی باورنکردنی ۳۶روز بوده است و در این زمان، ۴۵ نقطه تماس از طریق دستگاه‌های مختلف بین فروشنده و خریدار بوده است.

این مساله برای بازاریابان به چه معناست؟

در دوره انقلاب اینترنتی یا دیجیتالی، خریداران با سردرگمی‌های زیادی روبرو هستند. شما به‌جای اضافه کردن به این هیاهو، به آن‌ها در زمانی که نیاز به یک محصول یا خدمات دارند پیشنهادات منطقی ارائه دهید. هیچ زمانی انجام این کار به راحتی امروز و با استفاده از تکنولوژی‌های موجود نبوده است. برای مثال، اگر تحلیل‌های نموداری یک مشتری نشان می‌دهد که او می‌خواهد به‌همراه کودکانش به سفر برود، مطمئن شوید که تبلیغی که ارائه می‌دهید، برای «یک هتل چند اتاقه» باشد تا یک فضای غیرمناسب برای کودکان.

سفر‌های بیشتری با جستجو درحال آغازند

زمانی که مردم با گزینه‌های بیشتر غرق می‌شوند، اکثر مردم به‌طور غریزی میل به جستجوی بیشتر پیدا می‌کنند. ما این رفتار را در آنالیزهای کلیکی داده مشاهده کردیم. در سال ۲۰۱۸، ۳۱ درصد از جستجوهای مربوط به محل اقامت در موتورهای جستجو به وجود آمدند و این مقدار از ۲۳ درصد در ۲۰۱۷ بالاتر است. اما در اینجا نکته‌ای وجود دارد که ما انتظار آن را نداشتیم. ممکن است شما فکر کنید که مردمی که شروع به جستجو می‌کنند، دیرتر جایی را رزرو می‌کنند اما چیزی که ما در تحقیقات مشاهده کرده‌ایم کاملاً مخالف است. جستجوی برای یک سفر که با سرچ های گسترده شروع‌شده‌اند زودتر به خرید در یک سایت آژانس مسافرتی آنلاین منجر می‌شوند.

این مسئله برای بازاریابان به چه معناست؟

خرید یک سفر یک پروسه ی پیچیده و اضطراب‌آور است و برخلاف خرید یک جفت کفش، پس دادن یک سفر ۲ هفته‌ای برای مشتریان امری سخت است. پس زمانی که شما می‌خواهید نرخ فروش را افزایش دهید، بر وسوسه‌ی مستقیم به سراغ اصل مطلب رفتن (فروش) بپرهیزید. به‌جای آن سعی کنید به مشتریان برای رسیدن به یک تصمیم درست و مشتاقانه کمک کنید.

خریداران سفر به سمت تلفن‌های همراه گسیل کرده‌اند

با توجه به انقلاب اینترنتی و رشد چشمگیر کاربران تلفن همراه، ما یک رشد سالانه ۱۰ درصدی را در نرخ جستجو با استفاده از گوشی‌ها مشاهده کردیم. اما زمانی که خریداران برای رزرو سفر و برنامه‌ریزی برای آن اقدام می‌کنند موانعی نیز سد راهشان می‌شود. درواقع تحقیقات نشان داده که سفرهای انجام‌گرفته با تلفن همراه، زمان بیشتری برای اقدامات گرفته‌اند برای مثال، پنج روز کاری بیشتر، ۵۵ درصد جلسات بیشتر و ۴۵ درصد تماس‌های مجازی بیشتر بوده است.

این مسئله برای بازاریابان به چه معناست؟

بازاریابان سفر باید با روی خوش از خریدارانی که با روش‌های مختلف وارد شده‌اند استقبال کنند. در پایه‌ای‌ترین حالت این به معنای به وجود آوردن تجربه‌ای سریع، بصری و یک‌پارچه، چه از طریق کامپیوتر چه صفحات مرورگر گوشی و چه اپلیکیشن‌ها است. دنیای دیجیتال نقش به‌شدت رو به رشدی را در خرید بازی می‌کند، کمپانی‌های گردشگری باید در تجربیات دیجیتالی خود به‌منظور ایجاد تفاوت و وفاداری سرمایه‌گذاری کنند. دیگر لازم به ذکر نیست که جستجو در گوشی‌ها و اینترنت از همیشه پررنگ‌تر هستند و شرکت‌هایی که این روش‌ها و تجربیات را به یک حالت منسجم به‌کار می‌گیرند بی‌شک در سال‌های آینده شاهد موفقیت خواهند بود.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید