ایمیل مارکتینگ یک روش تأثیرگذار برای بازاریابان است تا فرصت‌های ویژه خرید و تخفیف‌ محصولات یا خدماتشان را به‌طور مستقیم به اطلاع مشتریان بالقوه برسانند؛ البته مانند تمام روش‌های بازاریابی، استفاده بی‌رویه از آن، اعتبار کسب‌و‌کار‌ را به خطر می‌اندازد. سرازیر شدن سیل ایمیل‌های تبلیغاتی به صندوق پستی کاربران، احتمال اعلام آن‌ها به‌عنوان اسپم را افزایش می‌دهد. روی دیگر سکه، کمپین‌های مدیریت‌شده در‌زمینه ایمیل مارکتینگ است که به بازاریابان امکان دستیابی به نرخ تبدیل بالاتر را می‌دهد.

اولین نتیجه حاصل از ایمیل مارکتینگ ، تعامل بیشتر با مشتریانی است که از قبل وارد قیف فروش شده‌اند. ایمیلی که از جانب یک برند ارسال شود، به‌خصوص اگر تجربه قبلی کاربر از آن مطلوب باشد، هرگز به‌عنوان اسپم شناخته نخواهد شد؛ ارتباط قبلی کاربر و برند باعث می‌شود که احتمال تبدیل او به مشتری، بالاتر از میانگین نرخ تبدیل قرار بگیرد.
در تپلیغ آکادمی به نکاتی درباره کمپین‌های ایمیل مارکتینگ پرداخته‌ایم.

ایمیل مارکتینگ

اگر بازاریاب هستید و قصد به راه انداختن یک کمپین ایمیل مارکتینگ را دارید، قبل از اجرای آن متن ایمیلتان را چند بار بازخوانی کنید؛ مطمئن شوید که متن شما هیچ‌گونه اشتباه املایی، دستوری یا کژتابی معنایی ندارد. وجود هرکدام از این موارد می‌تواند به اعتبارتان لطمه‌ای جدی وارد کند. قسمت موضوع (Subject) را خالی نگذارید؛ مخاطب شما این حق را دارد که قبل از باز کردن یک ایمیل از موضوع آن باخبر باشد.

مشتریان تمایل دارند که وارد یک تعامل صادقانه با برند‌ها شوند.

مشتریان تمایل دارند که وارد یک فرایند تعامل صادقانه با برند‌ها شوند؛ بنابراین ایمیل‌هایی که خاستگاه و علت ارسال آن‌ها مشخص است مؤثرتر خواهند بود. با ارسال ایمیل‌هایی که در نگاه اول اطلاعات کافی در اختیار کاربر نمی‌گذارند، او را بدبین نکنید. استراتژی موثر دیگری که در‌زمینه ایمیل مارکتینگ می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد، آماده کردن فهرست ایمیل از مشتریانی است که بر اساس ویژگی‌هایی دسته‌بندی شده‌اند؛ این کار باعث می‌شود، کمپینی هدفمند‌تر اجرا کنید.

استفاده از اتوماسیون در ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

اتوماسیون بازاریابی، فرایند «خودکار‌سازی» جنبه‌های قطعی و معلوم کمپین‌های بازاریابی است که بازاریابان را از انجام وظایف تکراری بی‌نیاز می‌کند؛ این فرایند در راستای «شخصی‌سازی» کمپین، با توجه به ویژگی‌های فردی مشتریان، انجام می‌شود.
خودکارسازی یکی از جنبه‌های مهم بازاریابی است؛ با استفاده از این شیوه می‌توانید مشتریان قبلی را دوباره هدف‌گذاری کنید. این فرایند اگر به‌درستی انجام شود، مشتریان را به قیف فروش بازمی‌گرداند. این بازگشت چطور اتفاق می‌افتد؟ با ارائه پیشنهادهایی که برایشان جذاب است. این پیشنهادها چطور انتخاب می‌شوند؟ با بررسی سابقه قبلی کاربر.
بدون استفاده از اتوماسیون یا خودکارسازی، برای طراحی پیام‌هایی که در این حد شخصی‌سازی‌شده باشند، مجبورید فهرست خرید تک‌تک مشتریان را بررسی کنید تا با عادات خرید آن‌ها آشنا شوید؛ سپس برای هرکدام، متن خاصی در نظر بگیرید.
خودکارسازی بار انجام چنین فعالیت‌هایی را از دوش بازاریابان برمی‌دارد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که توجه و انرژی خود را روی یافتن و جذب کردن مشتریان جدید به قیف فروش متمرکز کنند.

برای توضیح بیشتر، نمونه‌ای را بررسی می‌کنیم؛ فرض کنید ایمیلی به صندوق پستی شما فرستاده می‌شود. این ایمیل از طرف برندی است که چند وقت پیش مشغول خرید از فروشگاه اینترنتی آن شده بودید، اما به هر دلیلی، بدون اتمام فرایند خرید وب‌سایت را ترک کردید. در متن ایمیل آیتم‌های درون آن سبد خرید را به شما یادآوری کرده‌اند. چنین ایمیلی هرگز اسپم به نظر نمی‌رسد؛ در عوض، یک یادآور ساده است که قصد گوشزد کردن یک خرید نیمه‌کاره را دارد.

کمپین‌های خودکارسازی شده ایمیل مارکتینگ، مانند نمونه‌ای که ذکر شد، راهی تاثیرگذار برای بازگرداندن مشتریان قدیمی به قیف فروش هستند؛ البته تعداد ناچیزی از این کمپین‌ها باعث لغو عضویت از طرف مشتریان شده‌اند؛ علت این اتفاق، فرستاده شدن ایمیل‌های غیر مرتبط برای دریافت‌کننده است که از آن با عنوان خطای ماشین یاد می‌شود.

مانند بسیاری از کمپین‌های بازاریابی،‌ کلید دستیابی به موفقیت در ایمیل مارکتینگ خودکارسازی شده، این است که به مشتریان آنچه را که می‌خواهند پیشنهاد بدهید؛ این پیشنهاد باید مطابق میل و نیاز آن‌ها باشد، دادن هر پیشنهادی موثر نخواهد بود. پیروی از چنین قانون ساده‌ای می‌تواند منجر به کمپین‌های موثر‌تر، نرخ تبدیل بالا‌تر و افزایش درآمد شود.

تهیه لیست ایمیل، گام اول ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

داشتن فهرست ایمیل می‌تواند تاثیر به سزایی بر ترافیک وب‌سایت و درآمدزایی داشته باشد. با استفاده از یک فهرست ایمیل، می‌توانید به‌روزرسانی‌ها و رویداد‌های مربوط به کسب‌و‌کارتان را اطلاع‌رسانی کنید. فهرست ایمیل باکیفیت به معنای دسترسی به مشتریان بالقوه‌ است و نوعی بازاریابی پرسود با اهداف بلندمدت محسوب می‌شود. ایمیل مارکتینگ راه مستقیمی برای برقراری ارتباط با کاربران است؛ آن‌ها به‌طور مداوم ایمیلشان را چک می‌کنند، پس می‌توانید مطمئن باشید که پیامتان را خواهند دید.

فعالیت‌های شما در زمینه دیجیتال مارکتینگ به‌هم‌پیوسته و مرتبط‌اند؛ بنابراین بهتر است از همه ابزار و فرصت‌های فضای دیجیتال استفاده کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در انجام یک ایمیل مارکتینگ موفق می‌توان حتی از ظرفیت‌های فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بهره برد. برای روشن‌تر شدن موضوع، در ادامه به چهار روش برای بهبود فهرست ایمیل خواهیم پرداخت که در همه آن‌ها اینستاگرام به کمکمان می‌آید.

رشد سریع و حیرت‌آور اینستاگرام بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ این پلتفرم در حال حاضر، یک میلیارد کاربر ماهانه دارد و از آن انتظار می‌رود که به رشد برق‌آسایش ادامه دهد. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی قدرتمند و پرنفوذ است و کسب‌وکارها، چه در اندازه بزرگ باشند چه کوچک، از این پلتفرم استفاده می‌کنند تا تبلیغاتشان را به اشتراک بگذارند و به‌طور مستقیم با مشتریان ارتباط برقرار کنند؛ اما به‌احتمال زیاد، کاربرد آن برای تهیه فهرست ایمیل، قابلیتی است که همه از آن استفاده نمی‌کنند؟

۱. کاربران را به ثبت‌نام از طریق «بیو» صفحه‌تان ترغیب کنید.

از بیانی استفاده کنید که کاربران را تشویق کند تا خارج از فضای اینستاگرام با کسب‌وکار شما در ارتباط باشند. برای ارج نهادن بیشتر و به‌واسطه آن، بالا بردن نرخ تبدیل، کاربران را با لینکی از اینستاگرام به یک صفحه فرود ببرید و به آن‌ها صمیمانه خوش‌آمد بگویید. به یاد داشته باشید که صفحه فرود باید برای نسخه موبایل بهینه‌سازی شده باشد.

۲. از قابلیت استوری اینستاگرام برای ترغیب کاربران به ثبت‌نام در وب‌سایتتان استفاده کنید.

ویژگی Swipe Up در استوری اینستاگرام، می‌تواند تبدیل به یک منبع الهام شود. از آن برای ایمیل مارکتینگ کسب‌و‌کارتان استفاده کنید؛ این کار را با وارد کردن لینکی در استوری انجام دهید؛ لینک باید کاربر را به صفحه فرودی ببرد که در آن ثبت‌نام انجام می‌شود.

ایمیل مارکتینگ

۳. رقابت‌ها و رویداد‌ها را از طریق اینستاگرام اطلاع‌رسانی کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش فهرست ایمیل، به راه انداختن یک رقابت در شبکه‌های اجتماعی است که از شرکت‌کنندگان برای ورود و مشارکت «آدرس ایمیل» بخواهد؛ سپس می‌توانید لینک را در اینستاگرام به اشتراک بگذارید و «ثبت‌نام از طریق ایمیل‌» های بیشتری به‌دست آورید که موجب مشارکت بیشتر هم می‌شوند.

۴. جلب‌توجه یا انگیزه‌های دانلود رایگان را تبلیغ و اطلاع‌رسانی کنید.

جلب‌توجه، به معنای ارائه پیشنهادی جذاب به مخاطبتان است؛ «پیشنهادی که نتواند رد کنند». این پیشنهاد باید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها را به تکمیل فرم اطلاعاتی یا ثبت‌نام از طریق ایمیل ترغیب نماید. برای جلب‌توجه بیشتر، پیشنهادی که ارائه می‌دهید باید برای مخاطبتان ارزش داشته و به نیاز‌های او مربوط باشد. اگر بتوانید به مخاطبتان این اطمینان را بدهید که پیشنهاد شما هردو ویژگی‌ را دارد، در پر کردن فرم یا اعلام آدرس ایمیل درنگ نخواهند کرد. جلب‌توجه برای مخاطبان فعلی شما سودمند است؛ اما به‌طورکلی این روش بهترین راه برای اثرگذاری روی مشتریان بالقوه‌ای است که با برندتان آشنایی ندارند. پیشنهاد ویژه شما توجه آن‌ها را جلب می‌کند و علاوه بر در اختیار قرار دادن آدرس ایمیلشان، مشتاقانه به گروه مشتریانتان می‌پیوندند.

ایمیل مارکتینگ

بعضی از پیشنهادهایی که برای جلب‌توجه مناسب هستند، عبارت‌اند از:

  • دریافت نمونه مجانی
  • محتوای آموزشی رایگان
  • امکان استفاده از نسخه آزمایشی رایگان
  • کدهای تخفیف

پیشنهاد دادن یک فایل قابل دانلود انحصاری در وب‌سایت‌تان، اقدامی نتیجه‌بخش است؛ با این کار به‌راحتی آدرس ایمیل کاربران را دریافت می‌کنید. اگر در حوزه‌ای فعالیت دارید که نمی‌توانید پیشنهاد تخفیف دهید، می‌توانید پیشنهاد دسترسی به گزارش‌ها، رویداد‌ها یا هر مورد مشابهی را بدهید.

با استفاده از مواردی که گفته شد، می‌توانید فهرست ایمیل باکیفیتی برای کسب‌و‌کارتان تهیه کنید. خوشبختانه این توصیه‌ها به‌گونه‌ای هستند که شما را به فکر وا‌می‌دارند تا حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های یک پلتفرم در حال رشد ببرید و فرصت‌های ارتباطی‌تان را گسترش دهید.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید