در سال ۹۷، تعداد مخاطبان گوشی‌های همراه ۳٫۷ میلیارد نفر گزارش شده است، درواقع چیزی حدود ۴۹٫۷ درصد از کل بازدید صفحات وب از طریق گوشی‌های همراه بوده است. این بدان معناست که رفتار کاربران درازای بازدید صفحات وب‌سایت‌های تجاری تغییر کرده و به دنبال آن ایندکس وب موبایل نیز دستخوش تغییر شده است.
به‌عنوان یک کسب‌و‌کار، اگر واقعاً به دنبال نتیجه در میزان جستجوی سایت خود هستید، بهینه‌سازی برای گوشی همراه باید از اولویت‌های شما باشد. از این مسئله مهم‌تر آن است که اگر کاربران تجربه خوبی از سایت شما در موبایل خود نداشته باشند، دیگر کاربر شما نخواهند بود.
شاید راحت‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، بهینه‌سازی سایت نسخه کامپیوتر برای گوشی باشد و تا وقتی‌که جایگزینی برای این راه به وجود نیامده، این راه بهترین شیوه خواهد بود. اگر واقعاً قصد دارید پا در این عرصه بگذارید، باید رویه و عملکرد خود را در تقابل با گوشی همراه تعیین کنید. اگر بخواهم ساده‌تر بگویم، ابتدا وب‌سایت خود را برای گوشی بسازید، سپس آن را برای کامپیوتر هم بهینه کنید به‌جای اینکه ابتدا با کامپیوتر شروع کنید.
اما به‌منظور دستیابی به این هدف، شما باید صفحات وب گوشی خود را برای ایندکس وب موبایل در موتور جستجوی گوگل بهینه کنید؛ در ادامه به نحوه رسیدن به این هدف می‌پردازیم.

ایندکس وب موبایل

ایندکس وب موبایل توسط گوگل

بعد از ماه‌‌ها تجربه و آزمایش در ماه اسفند سال گذشته، گوگل اعلام کرد سیستم ایندکس وب موبایل را آغاز کرده است. این مورد آخرین تلاش آن‌ها درزمینه ساخت وب‌سایت‌های بهتر بر اساس الگوهای رفتار کاربران بود.
تا امروز، ایندکس گوگل بیشتر روی استفاده از وب‌سایت‌های نسخه کامپیوتر تمرکز‌ داشته است. اما با این حرکت گوگل، تمرکز بیشتر روی استفاده از ایندکس موبایل برای صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) کرده است. این تغییر عملکرد به دلیل روند مردم در استفاده از گوشی‌های هوشمند به‌جای رایانه‌های شخصی صورت گرفت.
همان‌طور که ممکن است بدانید، گوگل درگذشته ابتدا عملیات خزیدن (crawling) را روی نسخه کامپیوتر انجام می‌داد. اگر نسخه موبایل هم برای آن سایت وجود داشت، رنک جستجو آن سایت را بالا می‌برد. بنابراین گوگل از هردو نسخه برای تعیین رتبه هردو نسخه استفاده می‌کرد.
در سیستم جدید که گوشی اول ایندکس می‌شود، اگر نسخه موبایلی برای سایت وجود نداشته باشد، رتبه سایت تنها با توجه به سایت کامپیوتر تعیین می‌شود. توجه داشته باشید که نسخه کامپیوتر به‌صورت قدیمی نمایش داده نمی‌شود، اما سایت موبایلی شما عامل اصلی در تعیین رتبه جستجوی سایت شما است.
بنابراین، نبود سایت موبایلی یا وجود آن به‌صورت بهینه نشده می‌تواند روی رتبه جستجوی سایت شما تأثیر بگذارد. حتی اگر یک کاربر از نسخه کامپیوتر در جستجوی خود استفاده کند، یک سایت با تجربه موبایلی بهتر، رتبه بیشتری خواهد داشت.
به بیانی دیگر، گوگل رویه معکوسی را در قبال محتوا برداشته است که روی نحوه اولویت‌بندی پروسه ایندکس وب موبایل و خزیدن تأثیر می‌گذارد اما این برای بازاریابی شما مخصوصاً بخش سئو به چه معناست؟

تأثیر ایندکس وب موبایل

تأثیری که نقش جدید گوگل می‌تواند بگذارد، به‌طور مشخص به نحوه بهینه‌سازی صفحات وب‌سایت موبایل شما بستگی دارد. اگر طراحی گوشی شما به‌طور طبیعی واکنش گرا باشد، پس اصلاً تأثیری از این قضیه نخواهید دید.
در این سناریو، صفحات نسخه کامپیوتر و موبایل به‌سادگی با سایز‌های مختلف سازگار می‌شوند. درواقع این شیوه‌ای است که گوگل برای بهینه‌سازی صفحات وب پیشنهاد می‌دهد.
کسب‌وکار‌هایی که نسخه‌های مختلفی از صفحات وب برای کاربران کامپیوتر و موبایل ایجاد کرده‌اند، بیشتر تأثیرگذارند. همان‌طور که در بالا دیدیم،‌در ایندکس وب موبایل، صفحات نسخه موبایل در ابتدا مورد عملیات خزیدن قرار می‌گیرند. این مورد روی رتبه شما تأثیر می‌گذارد اگر:

• شما برای مخاطبان کامپیوتر و گوشی، محتوای مختلفی تولید کنید.
• صفحات وب گوشی شما داده‌ها و داده‌های متا و با ساختار مشخص نداشته باشد.
• لینک‌هایی که به نسخه گوشی هدایت می‌شوند، به‌اندازه نسخه کامپیوتر قوی نباشند.
• نسخه دستگاه موبایلی که قرار است سایت شما را بازدید کند، در بخش جستجو تأیید نشده باشد.
• صفحات وب موبایلی برای تمام گوشی‌ها بهینه نباشد.

مشخصاً بیشتر این جنبه‌ها نتیجه بهینه ضعیف نسخه گوشی است اما اگر شما استراتژی‌های ثابت‌شده در این صنعت را به کار بگیرید، دیگر نباید از رویه جدید گوگل واهمه‌ای داشته باشید.

در ادامه یک خلاصه از نحوه تأثیرگذاری سیستم ایندکس وب موبایل روی وب‌سایت‌ها خواهیم داشت:

۱. فقط نسخه کامپیوتر

اگر وب‌سایت شما نسخه موبایل ندارد، روی‌هم‌رفته هیچ تأثیری از جانب این سیستم وجود نخواهد داشت. نسخه موبایل وب‌سایت شما مشابه نسخه کامپیوتر آن است.

۲. طراحی واکنش‌گرا در صفحات وب

همان‌طور که اشاره شد، اگر شما سیاست طراحی واکنش‌گرا را برای صفحات وب خود اتخاذ کرده باشید، شما در امان هستید. سایت شما خود را با اندازه صفحه‌های مختلف وفق می‌دهد. بنابراین سیستم ایندکس وب موبایل در رتبه‌بندی سایت شما کمک خواهد کرد.

۳. سیستم کانونی AMP

درصورتی‌که سایت شما و صفحات آن با AMP HTML ساخته‌شده باشد، جایی برای اعتراض باقی نمی‌ماند چراکه نسخه کامپیوتر و موبایل سایت شما مشابه هستند و سیستم ایندکس وب موبایل هیچ اثری روی آن نمی‌گذارد.

۴. آدرس‌های URL متفاوت

گاهی اوقات آدرس URL نسخه کامپیوتر شما یک معادل متفاوت برای نسخه موبایل آن دارد. این اتفاق زمانی می‌افتد که در مرورگر یک پسوند m به آدرس اضافه شده‌ است. اگر وب‌سایت شما همچون موردی را در خود دارد، پس سیستم ایندکس وب موبایل روی رتبه‌بندی آن تأثیر خواهد گذاشت. برای بهبود آن شما باید نکات سئو را برای آن به بهترین شکل پیاده کنید.

۵. خدمات پویا

خدمات پویا زمانی رخ می‌دهد که شما در سایت خود برای دستگاه‌های مختلف محتوای متفاوتی عرضه می‌کنید، اگرچه کاربران فقط یک آدرس از سایت را می‌بینند. در این مورد هم گوگل ترجیح می‌دهد محتوای بهینه‌شده شما را برای عملیات ایندکس بررسی کند. پس مطمئن شوید که نسخه موبایل شما برای سیستم ایندکس وب موبایل، بهینه باشد.

استفاده از AMP یا خیر

درنهایت اگر شما یک نسخه دارای AMP و یک نسخه بدون آن از سایت خود دارید، کاربران شما دو عدد آدرس متفاوت از سایت شما را مشاهده می‌کنند. گوگل به نسخه بدون AMP وب‌سایت موبایل شما برای رتبه‌بندی اهمیت می‌دهد.
بنابر‌این اگر فرض کنیم شما از خدمات پویا یا آدرس‌های مختلف استفاده می‌کنید،‌ چه خواهد شد؟ در جواب به این سؤال چیزی که مشخص است با توجه به سیستم ایندکس وب موبایل، این نسخه باید به بهترین شکل طراحی شود وگرنه شما باید ریسک قرار نگرفتن در نتایج جستجو را بپذیرید.
البته، تنها دانستن اینکه چه فاکتور‌‌هایی روی ایندکس وب موبایل تأثیر می‌گذارند تنها نصف راه است.

۶ پیشنهاد برای افزایش نرخ تبدیل
خواندن این مقاله

پس چه‌کاری از دست ما بر‌می‌آید؟

نصف دیگر کار فهمیدن گام‌های صحیح و به‌کارگیری آن‌ها برای سیستم ایندکس وب موبایل است.

۱. سایت خود را آزمایش کنید

تمرکز روی سیستم ایندکس وب موبایل یعنی ایجاد بهترین تجربه ممکن برای کاربرانی که از وب‌سایت موبایل شما بازدید می‌کنند. اما اینکه شما چطور می‌توانید این کار را انجام دهید بستگی به این دارد که نسخه موبایل شما تا چه حد کاربرپسند باشد. برای آزمایش این موضوع می‌توانید از ابزار تست میزان کاربرپسندی گوگل استفاده کنید (Google’s Mobile Friendly Test) و خودتان این آزمایش را انجام دهید.
خیلی ساده آدرس وب‌سایت خود را وارد کرده و روی Run Test کلیک کنید و نتایج را ببینید.
به طور مشابه اگر سایت شما کاربر‌پسند نباشد، این ابزار به شما یک لیست از پیشنهاد را ارائه می‌دهد که چطور این کار را انجام دهید.
تعدادی از المان‌های پایه‌ای که شما باید برای بهبود نسخه موبایل به آن‌ها توجه کنید :

• المان‌های پویا: آیا محتوای سایت شما به خوبی نسخه کامپیوتر واضح است؟
• سرعت بارگذاری صفحه: مشتریان معمولاً به وب‌سایتی که بار‌گذاری آن بیش از ۳ ثانیه طول بکشد اهمیت نمی‌دهند.
• طراحی واکنش‌گرا: بررسی کنید که سایت شما طراحی واکنش‌گرا دارد یا خیر.
• المان‌های پروازی: نسخه موبایل، از المان‌های پروازی (زمانی که موس روی آن‌ها می‌رود، عملیاتی انجام می‌شود) پشتیبانی نمی‌کند. اگر شما از چنینی المان‌هایی استفاده می‌کنید، آن‌ها را حذف کنید.
• پاپ آپ‌ها: آیا در سایت شما پاپ‌ آپ وجود دارد؟ بهتر است آن‌ها را پاک‌کنید چراکه برای نسخه موبایل بسیار آزاردهنده خواهند بود.
 • گرافیک: همان‌طور که استفاده از المان‌های تصویری بسیار خوب است، از به‌کارگیری المان‌های گرافیکی سنگین بپرهیزید. این المان‌ها می‌توانند سرعت سایت را پایین آورده و همیشه در صفحات نمایش کوچک‌تر مناسب نیستند.
• محتوا: بهینه‌سازی روزانه محتوا کاری روزانه و تمام وقت است. مطمئن شوید که از بهترین نکات موجود در صنعت بهره بگیرید.
• ساختار سایت: آیا شما از تگ‌های مناسب در عنوان، توضیحات متا و داده‌های ساختاری به شکل مناسب استفاده می‌کنید؟ سایت‌های خوب با ساختار‌های خوب عملیات خزیدن و کشف سایت شما را برای موتور‌های جستجو ساده‌تر می‌کنند.
• پروفایل لینک: آیا پروفایل لینک سایت موبایل شما به‌اندازه سایت کامپیوتر شما قوی است؟ اگرنه این مسئله را در اولویت قرار دهید.
• کد‌های XML و نقشه سایت: اطمینان حاصل کنید که این موارد برای موبایل بهینه باشند مخصوصاً را‌ه‌هایی که باعث اعتماد کاربران شود مثل لینکی به حریم شخصی کاربران.
 • فلش: توصیه می‌شود روی جاوا یا HTML5 باقی بمانید. تمام دستگاه‌ها با فلش سازگار نیستند. قطعاً روبرو شدن کاربران با پیغام خطای مربوط به فلش اصلاً مناسب نیست.

کاربر‌پسند

۲. از طراحی واکنش‌گرا استفاده کنید

 یکی از مواردی که باید در دنیای ایندکس وب موبایل به آن توجه کنید طراحی وب‌سایت واکنش‌گراست. داشتن سایتی که خودش را با دستگاهی که از آن استفاده می‌کند وفق دهد بسیار مهم است.
چنین سایتی نه‌تنها باعث تجربه بهتر برای کاربران می‌شود، همچنین باعث می‌شود با یک تیر دو نشان را بزنید.
بعضی از مواردی که باید در طراحی وب‌سایت واکنش‌گرا رعایت کنید:

• از سیستم جدول‌بندی سیال استفاده کنید تا المان‌های موجود در صفحه ثابت نباشند.
• از متن و تصاویر انعطاف‌پذیر استفاده کنید
• از رسانه CSS برای تعریف نقاط شکست در طراحی استفاده کنید.
• مطمئن شوید طراحی شما برای دستگاه‌های غیر کامپیوتر قابل استفاده باشد.
• حد بزرگنمایی (زوم) را تعیین کنید.
• تصاویر سایت را به نحوی تعیین کنید که به‌صورت اتوماتیک با هر صفحه تغییر کنند.
• یک منو برای موبایل تعبیه کنید
• اندازه فونت را سازگار پذیر کنید.
• از طول و عرض سیال در المان‌ها استفاده کنید.

در آخر توجه داشته باشید که سایت واکنش‌گرا تنها به معنی یک طراحی که بر اساس دستگاه تغییر اندازه می‌دهد نیست، بلکه باید بعد از تغییر اندازه قابل‌استفاده باشد.

۳. محتوای بهینه‌شده برای موبایل بسازید

تا امروز این مسئله کاملاً مشخص است که استفاده از اینترنت از طریق گوشی در حال افزایش است. مردمی که قرار است از این طریق از سایت شما استفاده کنند در حال افزایش هستند. بهینه‌سازی موبایل یکی از اولویت‌هاست اگر که قصد دارید در میدان مبارزه امروز به اهداف خود برسید.
یک نکته کلیدی بدون توجه به الگوریتم‌های ایندکس که ممکن است همیشه تغییر کنند، داشتن محتوای موبایل به‌صورت بهینه است. حتی اگر مخاطبان وقت کمتری روی سایت شما می‌گذارند، وظیفه شما باید خدمات‌رسانی به آن‌ها به بهترین شیوه ممکن است.
در زیر چند نکته برای دستیابی به این هدف وجود دارد:

• روی اپلیکیشین‌های موبایل تمرکز کنید تا از درگیری کاربران فرای تنها سایت مطمئن شوید.
• در محتوای خود از المان‌های داستان‌سرایی استفاده کنید.
• در محتوای خود با استفاده از میم‌ها (meme)، گیف‌ها، اینفوگرافیک‌ها و ویدیو‌ها جذابیت ایجاد کنید.
• از سر تیترهای قوی‌تر ولی کوتاه‌تر برای خوانایی سریع‌تر باوجود جلب‌توجه استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

گوگل هنوز هم در مرحله آزمون‌وخطای الگوریتم‌های ایندکس وب موبایل است اما یک‌چیز که مسلم است، این روش راهی به‌سوی آینده است. این که شما امروزه شروع به بهینه‌سازی سایت خود برای این سیستم بکنید کاملاً عاقلانه است. کمترین سودی که برای شما خواهد داشت، رشد کسب‌وکار شما خواهد بود.
نظر شما در این رابطه چیست؟ در قسمت نظرات ما را مطلع کنید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید