اینفلوئنسر مارکتینگ مزایای بسیاری برای ارائه به کسب‌وکار شما دارد؛ اما عمده‌ترین تاثیر آن را می‌توان بر وضعیت سئو وب‌سایت کسب‌وکارتان دید. درحالی‌که بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، از تاثیر آن بر سئو غافل هستند یا در طراحی یک استراتژی مدون برای این منظور موفق عمل نمی‌کنند؛ فرصت خوبی است که همراه با تپلیغ آکادمی، ۳ گام برای ارتقا فعالیت‌هایتان درزمینه اینفلوئنسر مارکتینگ بردارید تا از این طریق، وضعیت سئو وب‌سایتتان را بهبود ببخشید.

قبل از هر اقدامی، از خود بپرسید که تماشای تبلیغات چه تاثیری بر تصمیم خرید شما می‌گذارد؟ ترجیح می‌دهید محصولی را خریداری کنید که یک سلبریتی آن را تبلیغ کرده است یا محصولی که توسط یک اینفلوئنسر معرفی شود؟ جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام‌شده، فقط سه درصد از مشتریان یک محصول، آن را به دلیل حمایت یک سلبریتی انتخاب می‌کنند. ۳۰ درصد از مشتریان تاکید کرده‌اند که پیشنهاد یک محصول از طرف کسانی که سلبریتی نیستند، برایشان قانع‌کننده‌تر است؛ با توجه به این نتیجه، واضح است که اینفلوئنسر مارکتینگ بر روند رشد کسب‌و‌کار شما تاثیری قابل‌توجه خواهد داشت.

اینفلوئنسر مارکتینگ

در کنار هم سه گام برای ارتقا استراتژی شما در‌زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ برمی‌داریم و با بهبود سئو وب‌سایت، آینده کسب‌و‌کارتان را متحول می‌کنیم.

۱- اهمیت بک لینک‌ها؛ هرچه بیشتر، بهتر

هرکس که کمترین میزان آشنایی را با سئو و استراتژی آن داشته باشد، از اهمیت اساسی بک لینک‌ها آگاه است. موتورهای جستجو به‌طور مداوم در حال تغییر دادن الگوریتم‌های خود هستند؛ این تاکتیکی برای تشخیص پست‌های نامعتبر و بی‌ارزش از مطالب مفید و باکیفیت است. موتورهای جستجو در زمان رده‌بندی وب‌سایتتان به کیفیت بک لینک‌ها توجهی ویژه دارند؛ بنابراین تلاش برای به‌دست آوردن لینک‌های باارزش کاملا ضروری است و تاثیر مستقیمی بر وضعیت کسب‌وکار شما دارد.

آسان‌ترین راه برای به‌دست آوردن لینک‌های معتبر، درخواست از اینفلوئنسر‌هاست؛ آن‌ها می‌توانند با تولید محتوایی غنی و به اشتراک گذاشتن لینک وب‌سایت شما، ترافیکی ارگانیک برایتان به ارمغان بیاورند. صحبت درباره برند یا محصول شما در شبکه‌های اجتماعی، برای اینفلوئنسر‌ها کاری بسیار روتین و آسان است. موتورهای جستجو هم، چنین لینک‌هایی را «باکیفیت» ارزیابی می‌کنند؛ بنابراین بهبود رده‌بندی وب‌سایت از این طریق، کار بسیار آسانی خواهد بود.

وقتی یک اینفلوئنسر محتوایی را به همراه لینک شما منتشر می‌کند، می‌توانید انتظار داشته باشید که با هر بار به اشتراک گذاشته شدن آن محتوا توسط جامعه مخاطب او، بک لینکی برایتان منظور شود.
جالب است بدانید که علاوه بر تعداد بک لینک‌ها، تنوع آن‌ها هم در سابقه شما ثبت می‌شود و به بهبود سئو کمک می‌کند.

حلقه روابط اجتماعی اینفلوئنسر‌ها بسیار گسترده است و بازه بزرگی از اشخاص با ویژگی‌های مختلف را در برمی‌گیرد؛ در میان این اشخاص، افراد مختلف با تخصص‌های متفاوت وجود دارند و ممکن است شامل اهالی رسانه هم بشود. اگر آن‌ها محتوای کسب‌و‌کار شما را بپسندند، ممکن است از آن در محیط کارشان تعریف کنند؛ این موضوع می‌تواند ارزشمند‌ترین بک لینک‌های ممکن را برایتان به ارمغان بیاورد.

همکاری با بلاگر‌ها، ازلحاظ دیگری هم ارزشمند است؛ انتشار هر پست مهمان برای کسب‌و‌کار شما، راه را برای ورود لینک‌های جدید هموار می‌سازد.

برای نمونه، کمپین #HereIAm از موسسه خیریه Mencap را در نظر بگیرید. آن‌ها با کمک اینفلوئنسر مارکتینگ ، به افراد «دارای اختلال در یادگیری» و «نیاز‌های ویژه آموزشی» پرداختند. نیکی و سامی، دو اینفلوئنسری که فعالیت‌هایی در‌زمینه سرگرمی انجام می‌دهند، عکسی از خود منتشر کردند که در آن تی‌شرت‌های مخصوصی پوشیده‌اند: روی این تی‌شرت‌ها، شعار کمپین «Here I Am» یا «من اینجام» چاپ شده بود.

علاوه بر این، برای تشویق فالوئر هایشان به کسب اطلاعات بیشتر، درباره افراد دارای اختلال یادگیری، لینک صفحه موسسه خیریه Mencap را هم در صفحه‌شان قرار دادند.

نتیجه این کمپین بسیار چشم‌گیر بود؛ ویدیوی آن ۷۸۰ هزار بار دیده و بُرد آن ۱۰ میلیون نفر محاسبه شد. این کمپین درمجموع، ۲۱ هزار لایک و کامنت دریافت کرد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

۲- تولید محتوا؛ تازه و دست‌اول

یکی از اساسی‌ترین روش‌های بهبود رتبه وب‌سایت، تولید محتوای باکیفیت است؛ که برخلاف نامش، کار چندان آسانی نیست. موتورهای جستجو برای تعیین رتبه وب‌سایت بر اساس محتوا، به‌روز و به‌اصطلاح «دست‌اول» بودن محتوا، استفاده از کلمات کلیدی و تعداد دفعات به اشتراک گذاشته شدن آن را ملاک قرار می‌دهند. درنهایت، تعداد محتواهای منحصربه‌فردی که تولید می‌کنید بر جایگاه برندتان در موتورهای جستجو تاثیر می‌گذارد.

مشکل اصلی آنجاست که حتی مارکترهای بسیار باتجربه هم با مشکل «کمبود ایده برای تولید محتوا» مواجه می‌شوند. اینفلوئنسر مارکتینگ ، می‌تواند در چنین شرایطی به کمکتان بیاید. اینفلوینسر‌ها نگاه نو و انرژی تازه را به کمپین شما تزریق می‌کنند.

جالب است بدانید که در یک تحقیق، ۹۶ درصد از پاسخ‌دهندگان ادعا کرده‌اند که محتوا‌هایی با محوریت اینفلوئنسر‌‌ها را ترجیح می‌دهند. جلب نظر چنین مخاطبانی از راه‌های مختلف امکان‌پذیر است؛ برای مثال می‌توانید پست میهمان، نقد و بررسی کالا یا از همه بهتر، اجرای کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی را امتحان کنید. بعضی صاحبان کسب‌و‌کار حتی تا آنجا پیش می‌روند که به اینفلوئنسر‌ها دسترسی‌های لازم برای گذاشتن پست در اکانت رسمی برندشان را می‌دهند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

برای نمونه، زیربرند آلفا از شرکت سونی از عکاسان برجسته و کاربران مشهور اینستاگرام درخواست کرد که در کمپینی شرکت کنند؛ فقط کافی بود که عکسی را به اشتراک بگذارند که با دوربین سونی آلفا ثبت کرده‌اند. اینفلوئنسرهای شرکت‌کننده در این کمپین، بیشترین تاثیر را داشتند. چون آن‌ها از این پتانسیل برخوردارند که فالوسرهای خود را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شرکت در رویدادی دعوت کنند.
اینفلوئنسر‌ها، با ترغیب فالوئرهایشان به شرکت در یک چالش این‌چنینی، می‌توانند باعث تولید میزان قابل‌توجهی محتوای جذاب و منحصربه‌فرد برای برند شما شوند. آن‌ها می‌توانند برای کمپین‌های شما موج ایجاد کنند؛ به‌خصوص کمپین‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی اجرا می‌کنید.
شاید از فالوئرهایشان بخواهند که تجربه شخصی‌شان را درباره برند شما در اختیار دیگران بگذارند؛ بدین‌صورت از طریق یک هشتگ خاص یا تگ کردن صفحه رسمی شما، باعث می‌شوند برندتان بر سر زبان‌ها بیفتد.

۳- ایجاد آگاهی پیرامون برند؛ تعامل خلاق با کاربران

نوشتن مطلب و تولید پست‌های وبلاگ، متداول‌ترین شیوه بازاریابی محتوا است که توسط بیش از ۸۰ درصد فعالان بازار استفاده می‌شود؛ اما برای موفق شدن در این نوع بازاریابی، باید مصرف‌کننده آن را هم بیابید. اگر تعامل مصرف‌کننده با مطالب تولیدی شما کمتر از حد انتظار باشد، تاثیری منفی بر رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجو خواهد داشت. هرچه میزان تعامل و درگیری مخاطب با مطالب شما بیشتر باشد، آمار ترافیک وب‌سایتتان بالا‌تر خواهد رفت. اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند کلید موفقیت شما در افزایش نرخ تعامل کاربران باشد؛ نتیجه آن بیشتر دیده شدن برندتان خواهد بود.

۶۰ درصد از هر هزار کاربر یوتیوب، به نقدها و توصیه‌های اینفلوئنسرها، بیشتر از سلبریتی‌ها اعتماد دارند. توصیه یک اینفلوئنسر درباره یک برند، می‌تواند منبعی رسمی برای جلب اعتماد عمومی به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی باشد؛ پست‌های مربوط به یک برند که با محتوای تولیدشده توسط یک اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌یابد، توسط تمام فالوئرهای آن اینفلوئنسر موردتوجه قرار می‌گیرد. آن‌ها با صحبت کردن درباره برند و بازنشر پست، به هرچه بیشتر دیده شدن کمپین کمک می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

برای ردیابی شرایط کمپین‌ها و فعالیت‌های شما در‌زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ ، پلتفرم‌های مخصوصی وجود دارند؛ این پلتفرم‌ها، علاوه بر ارائه اطلاعات مربوط به هر کمپین، به شما کمک می‌کنند نتیجه آن را با سایر فعالیت‌های بازاریابی‌تان مقایسه کنید. این در واقع فرصتی برای صاحبان کسب‌و‌کار است که کیفیت محتوای تولید‌شده برای اینفلوئنسر مارکتینگ را بسنجند، با پتانسیل‌های موجود مقایسه کنند و نرخ بازگشت سرمایه‌ را ارزیابی نمایند.

مساله مهم این است که موتور‌های جستجو به محتوا‌هایی با موضوع‌های «ترند روز» اهمیت می‌دهند؛ بنابراین اگر بر موج موضوعات داغ روز سوار باشید، به محض اینکه محتوایتان به اندازه کافی مورد توجه و اشتراک‌گذاری قرار گیرد، موتور‌های جستجو در اولویت‌بندی مطالب آن‌ها را به صورت خودکار در رتبه بالاتری قرار می دهند.

دلیل چنین واکنشی بسیار ساده است: محتوا را دارای کیفیت و اهمیت ارزیابی کرده‌اند و تلاش می‌کنند که کاربران بیشتری از آن بهره‌مند شوند. راه بهتری می‌شناسید که بتواند هم رتبه وب‌سایت را در نتایج جستجو بهبود بخشد و هم بر ترافیک آن بیفزاید؟

برای نمونه، کمپانی Boxed Water برای پروژه درختکاری‌اش (در راستای اهداف بشردوستانه و خدمت به محیط‌زیست)، کمپینی در فضای مجازی به راه انداخت. برای شرکت در این کمپین، کاربران عکسی از محصولات Boxed Water با هشتگ #ReTree به اشتراک می‌گذاشتند.
برای هر پست این‌چنینی، دو درخت کاشته می‌شد. در پایان بازه کمپین، ۲۶۰۰ پست با هشتگ مذکور به اشتراک گذاشته شده بود.

اینفلوئنسر مارکتینگ

سخن آخر

رتبه وب‌سایت شما در نتایج موتورهای جستجو، تفاوتتان را با سایر رقبا مشخص می‌کند. حضور در رتبه بهتر، باعث بهره‌برداری بیشتر از فرصت‌هایی خواهد شد که فضای اینترنت در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهد؛ ترافیک بیشتر، شانس تبدیل‌شدن بازدیدکننده به مشتری را افزایش می‌دهد و افزایش تعداد مشتریان، بر آمار فروش تاثیر می‌گذارد.

با تلاش برای عملی کردن راه‌کار‌هایی که گفته شد، موقعیت وب‌سایت شما تغییر چشم‌گیری خواهد کرد؛ از اینفلوئنسر مارکتینگ حداکثر بهره را ببرید.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید