از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون، بازاریابی آنلاین هرساله رشد زیادی کرده است و این موضوع یعنی روزبه‌روز به پایان کار بازاریابی آفلاین نزدیک‌تر می‌شویم. بارزترین دلایل این روند، قابل‌اندازه‌گیری بودن و ارزان‌تر بودن بازاریابی آنلاین در مقایسه با بازاریابی آفلاین و سنتی است؛ اما هنوز هم تکنیک‌هایی در بازاریابی آفلاین وجود دارند که می‌تواند به برندینگ و توسعه‌ نام تجاری کسب‌وکارتان کمک کند؛ درواقع، بهترین و کارآمدترین استراتژی‌های بازاریابی، از ترکیب تکنیک‌های آنلاین و آفلاین برای ایجاد رویکردی جامع و چندجانبه استفاده می‌کند. در ادامه با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

به‌صورت خلاصه و به زبان ساده، هر نوع آگهی و تبلیغی خارج از محیط اینترنت، بازاریابی آفلاین است. این نوع بازاریابی که با اصطلاح بازاریابی سنتی هم شناخته می‌شود، پیش از روی کار آمدن بازاریابی آنلاین، در تمام شرکت‌ها استفاده می‌شد. هزینه و زمان زیاد، نیاز به حضور و فعالیت فیزیکی کارمندان در حین اجرا و نبود شاخصی برای سنجش میزان عملکرد، بزرگ‌ترین معایب این روش بازاریابی است؛ باوجود این، بازاریابی سنتی مزایای خاصی دارد که اگر در کنار بازاریابی آنلاین قرار بگیرد، می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای داشته باشد. در ادامه چند مورد از کارآمدترین استراتژی‌های بازاریابی آفلاین را با هم بررسی می‌کنیم که می‌تواند در نتیجه‌ بازاریابی آنلاین موثر باشد.

بازاریابی آفلاین

۱. شبکه‌سازی

ارتباطات رودررو هنوز هم شکل ارزشمندی از شبکه‌سازی است که می‌تواند ارتباطات جدیدی را ایجاد کند. ارتباط چهره به چهره باعث می‌شود که افراد برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ شما و کسب‌وکارتان، وارد وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان شده و ترافیک وب‌سایت‌تان را بالا ببرند. وقتی کاربران به‌صورت حضوری با شما آشنا شوند، به‌احتمال زیاد به مشتری‌های وفادارتان تبدیل می‌شوند.

۲. صحبت کردن

صحبت کردن فرصتی فوق‌العاده در بازاریابی است. صحبت کردن، شما را در مقابل یک مخاطب هدفمند و علاقه‌مند قرار می‌دهد که از قبل آماده شنیدن حرف‌های‌ شماست. صحبت کردن روشی عالی برای ایجاد اعتبار و جهت دادن به تفکر افراد است.

بازاریابی آفلاین
بازاریابی آفلاین

۳. نشریات چاپی

درست است که یک لینک آنلاین به وب‌سایت شما، آن را برای موتورهای جستجو بهینه می‌کند و جستجوی ارگانیک وب‌سایت‌تان را افزایش می‌دهد؛ ولی نشریات چاپی هم، می‌تواند مزایایی برای کسب‌وکارتان داشته باشند. تبلیغات هدفمند در مجلات و نشریات صنعتی به دیده شدن نام تجاری کسب‌وکارتان کمک می‌کند و تخصص‌تان را به همه نشان می‌دهد. فرصت‌های موجود در نشریات چاپی را به عنوان بخشی از استراتژی تبلیغاتی وبلاگ نویسی خود قرار دهید و به چشم‌انداز فرصت‌هایی که در هر دو نسخه‌ آنلاین و چاپی یک نشریه ظاهر می‌شود، توجه کامل داشته باشید.

۴. تبلیغات چاپی

مثل انتشار مقاله‌ای در نشریات چاپی، چاپ تبلیغات هم روش دیگری برای جذب مشتریان بالقوه است؛ البته پیگیری بازده سرمایه‌گذاری در تبلیغات چاپی، خیلی دشوارتر از تبلیغات آنلاین است و اجرای آن هم معمولا گران‌تر است؛ بنابراین، گزینه‌های خود را پیش از شروع کار با دقت بررسی کنید.

۵. تماس‌های تلفنی

شاید تصور کنید که دوران تماس تلفنی به پایان رسیده است؛ اما این موضوع یک باور اشتباه است. تماس‌های تلفنی ارتباطی شخصی با خریداران علاقه‌مند برقرار می‌کند. این ارتباط شخصی‌تر از ایمیل است و اگر به‌درستی اجرا شود، می‌تواند احساس تعلق و وفاداری را در مشتریان تقویت کند؛ البته برخورد تلفنی نامناسب با مشتریان می‌تواند نتایج بسیار مخربی برای نام تجاری‌تان داشته باشد.

بازاریابی آفلاین

۶. انجمن‌ها و نمایشگاه‌های تجاری

شرکت در نمایشگاه‌های تجاری، کمک می‌کند با سایر رهبران صنعت و خریداران احتمالی ارتباط برقرار کنید. این نمایشگاه‌ها می‌تواند فرصتی عالی برای به نتیجه رساندن استراتژی‌های بازاریابی آفلاین فراهم کند. در چنین موقعیتی، می‌توانید علاوه بر شبکه‌سازی شخصی، از تبلیغات چاپی و موقعیت‌های مناسب برای صحبت کردن هم استفاده کنید. خوشبختانه نیازی نیست که بین استراتژی‌های بازاریابی آنلاین و آفلاین، یکی را انتخاب کنید. استراتژی‌های بازاریابی آفلاین جای استراتژی‌های بازاریابی آنلاین را نمی‌گیرند؛ بلکه آن‌ها را تقویت می‌کند.

بازاریابی آفلاین

تکنیک‌های آفلاین تلاش‌های بازاریابی آنلاین را برای ایجاد استراتژی بازاریابی کلان شرکتتان تکمیل می‌کند. ترکیبی از هر دو روش، می‌تواند دایره‌ی بازاریابی را کامل کند و توجه بیشتری را به نام تجاری آنلاین شما جلب کند.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید