بازاریابی اپلیکیشن یا موبایل اپلیکیشن مارکتینگ بر توسعه‌ی اپلیکیشن و تعامل و حفظ کاربران سابق آن تمرکز دارد. این مورد نباید با بازاریابی موبایل اشتباه گرفته شود. بازاریابی موبایل مفهومی گسترده دارد که تبلیغات موبایلی، اپلیکیشن ها و وب سایت های موبایل را شامل می‌شود. درواقع هر نوعی از بازاریابی که در گوشی‌های موبایل اتفاق می‌افتد، بازاریابی موبایل نام دارد. طبق آخرین آمارهای منتشرشده، در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند ساخته شده است؛ بنابراین اگر کسب‌وکارتان مبتنی بر اپلیکیشن است یا در کنار وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل هم دارد، بهتر است که سیاست بازاریابی اپلیکیشن مناسبی را برای آن انتخاب کنید؛ چون در غیر این‌صورت، اپلیکیشن کسب‌وکارتان در دریای عمیق و وسیع اپلیکیشن‌های موبایل ناپدید خواهد شد.

در این مقاله می‌خواهیم مهم‌ترین نکات و برترین روش‌ها را در مبحث بازاریابی اپلیکیشن معرفی کنیم. این فهرست برمبنای ترتیب خاصی چیده نشده است؛ بنابراین می‌توانید مواردی را که بیشترین همخوانی را با طرح بازاریابی اپلیکیشن کسب‌وکارتان دارد، انتخاب کنید. برای شروع می‌توانید چند راهکار را امتحان کنید تا بتوانید کاربردی‌ترین روش بازاریابی اپلیکیشن را پیدا کنید. با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

۱. بهینه سازی استور (ASO)

بهینه سازی اپ استور (App Store Optimization) یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی اپلیکیشن است و کمک می‌کند تا اپلیکیشن کسب‌وکارتان در فروشگاه‌های اپ مثل گوگل پلی و اپل اپ استور راحت‌تر پیدا شود. با بهینه‌سازی مواردی مثل عنوان و کلیدواژه‌ها و با انتخاب دسته‌بندی مناسب برای برنامه‌ی خود، می‌توانید به کاربران کمک کنید که اپلیکیشن شما را در یک بازار شلوغ پیدا کنند.

بازاریابی اپلیکیشن

۱.۱. عنوان مناسبی انتخاب کنید.

عنوان، نامی است که در فهرست فروشگاه‌های اپلیکیشن مثل گوگل پلی و اپل اپ استور ظاهر می‌شود و اولین موردی است که کاربر هنگام جستجو یا نصب اپلیکیشن می‌بیند؛ پس اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. مناسب‌ترین عنوان باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • به‌وضوح نام تجاری و کسب‌وکارتان را منعکس کند.
 • ساده و کوتاه باشد.
 • به‌راحتی تلفظ شود.
 • به خاطر بماند.
 • نوع کسب‌وکارتان را برای کاربران مشخص کند.

اگر نام اپلیکیشنتان قبلا توسط شرکت یا شخص دیگری استفاده شده است، پیدا کردن آن سخت‌تر می‌شود. این تشابه اسمی حتی می‌تواند باعث شود که اپلیکیشن دیگری بجای اپلیکیشن شما دانلود شود؛ پس قبل از انتخاب عنوان مناسب، کمی وقت برای تحقیق صرف کنید تا در مسیر رقابتی صحیحی قرار بگیرید. عنوان اپلیکیشن محدودیت تعداد کاراکتر دارد و نمی‌تواند بیشتر از ۵۰ کاراکتر داشته باشد؛ با وجود این، اپل استور توصیه می‌کند که برای بهترین نتایج جستجو، نام اپلیکیشن خود را به ۲۳ کاراکتر یا کمتر، محدود کنید؛ در نظر داشته باشید که نام‌های طولانی به‌صورت خودکار کوتاه می‌شوند و تمام کاراکترها نشان داده نمی‌شود.

نکته: پس از آنکه اپلیکیشن روی دستگاه کاربر دانلود شد، نامی هم که در زیر آیکون آن نمایش داده می‌شود اهمیت زیادی دارد. این نام با نام اصلی اپلیکیشن تفاوت دارد و به ۱۲ کاراکتر محدود است. اگر نام اپلیکیشنتان طولانی است، باید از این فضا به طرز خلاقانه‌ای استفاده کنید.

۱.۲. آیکون مناسبی طراحی کنید.

حتما ضرب‌المثل معروف «کتاب را نباید از روی جلدش قضاوت کرد» را شنیده‌اید؛ متاسفانه این ضرب‌المثل در مورد اپلیکیشن‌ها قابل تعمیم نیست. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر کاربران، کیفیت یک اپلیکیشن را از روی آیکون آن قضاوت می‌کنند. یکی از اولین مواردی که کاربر هنگام جستجوی اپلیکیشن کسب‌وکارتان مشاهده می‌کند آیکون آن است؛ پس تاثیر زیادی در تصمیم‌گیری او برای دانلود یا عدم دانلود اپلیکیشن خواهد داشت.

اکثر کاربران، کیفیت یک اپلیکیشن را از روی آیکون آن قضاوت می‌کنند.

طراحی آیکون اپلیکیشن از قدم‌های مهم در بازاریابی اپلیکیشن محسوب می‌شود و زمانی ارزشمند است که وقت و هزینه‌ی کمی را صرف آن کنید. توصیه می‌کنیم که با طراحی حرفه‌ای کار کنید تا آیکونی برایتان طراحی کند که به‌وضوح کیفیت بالای محصولتان را نشان دهد. بهترین آیکون‌ها، معمولا تصویری روشن و ساده دارد که به‌راحتی قابل تشخیص است.

۱.۳. دسته بندی مناسبی را انتخاب کنید.

در فروشگاه‌های اپ، برای محصول خود رسته‌ای مناسب انتخاب کنید. بخش مهمی از بهینه سازی استور یا ASO به این می‌پردازد که اپلیکیشن شما در دسته‌بندی صحیحی قرار بگیرد؛ اگرچه این موضوع به اندازه‌ی کلمات کلیدی، آیکون برنامه و اسکرین شات اهمیت ندارد، اما نباید آن را نادیده بگیرید. اپ استور اپلیکیشن‌ها را در قالب ۲۵ نوع رسته‌ی مختلف اصلی به‌علاوه یک رسته‌ی انتخابی به نام «رسته‌های دیگر» ارائه می‌دهد.

بازاریابی اپلیکیشن

به‌عنوان مثال، اگر برای رستوران خود یک اپلیکیشن ساخته‌اید، می‌توانید آن را در دو دسته‌بندی بیاورید: رسته‌ی اصلی خود را «غذا و نوشیدنی» قرار دهید و با عنوان کسب‌وکار در «رسته‌های دیگر» هم قرار دهید. رسته‌ی اصلی همیشه باید عنوانی باشد که بهترین هدف را برای اپلیکیشن شما تعریف می‌کند. اگر مطمئن نیستید که برای اپلیکیشن خود باید کدام رسته را انتخاب کنید، اپلیکیشن‌های رقیب را بررسی کنید.

۱.۴. کلمات کلیدی صحیحی انتخاب کنید.

کلمات کلیدی انتخابی شما تاثیر زیادی در جستجوی اپلیکیشن دارد؛ بنابراین در انتخاب این کلمات باید بررسی و دقت زیادی داشته باشید. خودتان را جای کاربر بگذارید تا ببینید برای جستجوی برنامه‌ای شبیه به اپلیکیشن شما از چه کلماتی استفاده می‌کند. در استورها، برای کلمات کلیدی، محدودیت ۱۰۰ کاراکتری وجود دارد.

۱.۵. صفحه فرود اپلیکیشن را در استورها تکمیل کنید.

برای ایجاد صفحه فرود (Landing Page)، ابتدا مقدمه‌ای ساده و روشن از اپلیکیشن ارائه دهید؛ بهتر است که این کار را در یک یا دو جمله انجام دهید؛ سپس برای این‌که کاربران درک بهتری از اپلیکیشن شما داشته باشند، تصاویری از رابط کاربری و محیط اپلیکیشن خود را آپلود کنید. می‌توانید به سادگی تعدادی اسکرین شات از صفحات برنامه بگیرید. حتما از صفحات هیجان‌انگیز اپلیکیشن خود اسکرین شات بگیرید تا ویژگی‌های آن را به بهترین نحو نمایش دهید. مقدمه‌ای ویدیویی هم برای اپلیکیشنتان ایجاد کنید. ساخت ویدیو برای اپلیکیشن اختیاری است؛ اما اگر بتوانید مفهوم اپلیکیشنتان را به زبانی ساده به کاربر نشان دهید، تاثیر زیادی روی او می‌گذارید.

آینده تجارت همراه چه روندی دارد؟
خواندن این مقاله

۱.۶. قیمت مناسبی انتخاب کنید.

اینکه اپلیکیشن شما رایگان باشد یا پولی، به نوع کسب درآمدتان از اپلیکیشن بستگی دارد. برای بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک که می‌خواهند از برنامه‌ی خود برای افزایش فروش با حفظ وفاداری مشتری استفاده کنند، برنامه‌های رایگان مناسب‌تر است. اگر می‌خواهید از تبلیغات درون برنامه استفاده کنید، بهتر است امکان خرید نسخه‌ی ویژه را هم ارائه دهید. برای این کار نسخه‌ای با ویژگی‌های محدود از برنامه را به‌صورت رایگان ارائه دهید و بعد او را به خرید نسخه‌ی ویژه، تشویق کنید؛ برای مثال اگر اپلیکیشنی در زمینه‌ی ارائه‌ی دستورالعمل‌های مختلف در زمینه‌ای خاص طراحی کرده‌اید، می‌توانید نسخه‌ی رایگان آن را ارائه دهید و تنها چند مورد از دستورالعمل‌ها را در آن قرار دهید؛ اگر کاربران از آنچه ارائه می‌دهید لذت ببرند، حتما با پرداخت یک بار هزینه، اپلیکیشن خود را به نسخه‌ی کامل ارتقا خواهند داد. بهترین مثال برای این روش، ابزارها و محصولات تعاملی مثل برنامه‌های ورزشی و نرم افزارهای کاربردی و برخی از بازی‌ها است.

بازاریابی اپلیکیشن

در مورد اپلیکیشن‌های پولی هم این امکان وجود دارد که از دانلود اپلیکیشن خود، درآمدی داشته باشید؛ البته به شرط آنکه درباره‌ی اپلیکیشن‌های رقبایتان تحقیقات کافی انجام داده باشید؛ به‌عنوان مثال، اگر تمام رقبا اپلیکیشن خود را با قیمت ۱۰۰۰ تومان ارائه کرده‌اند، انتخاب قیمت ۲۰۰۰ تومانی سبب می‌شود که کاربران به سمت رقیب‌هایتان بروند. در نظر داشته باشید که کاربران بیشتر مایل به دانلود برنامه‌های رایگان هستند؛ مگر اینکه مطمئن باشند اپلیکیشنی که بابت آن پول می‌دهند ارزشش را دارد. بهترین نمونه برای موارد پولی، بازی‌های درجه یک، کتاب‌ها و اپلیکیشن‌های ویرایش عکس و ویدئو است.

۲. از وبلاگ و صفحه فرود برای بازاریابی اپلیکیشن استفاده کنید.

قبل از اینکه اپلیکیشن راه‌اندازی شود، یک صفحه فرود برای تیزر اپلیکیشن خود ایجاد کنید. حتی می‌توانید در این صفحه نسخه‌ی بتای اپلیکیشنتان را در اختیار کاربران قرار دهید تا بازخوردهای خوبی دریافت کنید. در قدم بعدی هم می‌توانید یک وبلاگ بسازید و برای موضوعاتی که تمرکز سرویستان است، محتوای حرفه‌ای منتشر کنید. با این کار شما به مخاطبانتان نشان می‌دهید که کسب‌وکاری حرفه‌ای در حوزه‌ی فعالیتتان هستید؛ بنابراین کاربرانتان مجاب خواهند شد که اپلیکیشنتان را دانلود کنند.

۳. از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی اپلیکیشن غافل نشوید.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی بدون شک یکی از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است؛ ولی این کار را باید هوشمندانه انجام دهید. این که فقط لینک دانلود اپلیکیشن خود را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید، کافی نیست؛ باید مخاطبانتان را با اپلیکیشن درگیر کنید و برای آن‌ها جلب توجه کنید. از تصاویر و متون خلاقانه استفاده کنید و با استفاده از فنون بازاریابی محتوایی به کاربران خود توضیح دهید که اپلیکیشن شما چگونه زندگی روزمره‌شان را لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.

۴. از Push Notification استفاده کنید.

پوش نوتیفیکیشن

Push Notification به بنرهایی که در بخش اعلان‌های گوشی موبایل نمایش داده می‌شود و شبیه به پیام‌های متنی هستند. کاربردهای اصلی Push Notification شامل موارد زیر است:

 • مطلع کردن کاربران از پیشنهادهای ویژه، ویژگی‌های جدید یا به‌روزرسانی اپلیکیشن.
 • استفاده از مکان کاربر برای فرستادن پیام‌های شخصی.

تحقیقات جدید نشان داده است که استفاده از Push Notification مزایای زیر را به همراه دارد:

 • تعامل کاربر را با اپلیکیشن تا ۸۸ درصد افزایش می‌دهد.
 • ۵۰ درصد از کاربران، Push Notification را انتخاب می‌کنند و آن را مفید می‌دانند.
 • ۶۵ درصد از کاربران پس از دریافت Push Notification، اپلیکیشن شما را دانلود و نصب می‌کنند.

Rich Push Notification چیست؟

Rich Push Notification یا Push Notification غنی، یک تصویر، ویدیو یا فایل صوتی هم دارند. این نوع محتوای غنی، به پیام شما کمک می‌کند تا بیشتر دیده شود. طبق آمارهای منتشرشده، کاربرانی که Rich Push Notification دریافت می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر اپلیکیشن را دانلود کرده‌اند.

۵. از پیغام درون برنامه استفاده کنید.

پیام های درون برنامه (In-App Messages)، زمانی که کاربران در اپلیکیشن موبایل فعال‌اند، ظاهر می‌شود. از مهم‌ترین کاربردهای پیام‌های درون برنامه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش به‌روزرسانی محصولات
 • تایید خرید
 • ارائه‌ی توصیه یا پیشنهاد شخصی
 • درخواست بررسی یا امتیازبندی اپلیکیشن در فروشگاه

استفاده از پیغام‌های درون برنامه‌ای مزایای زیادی دارد؛ برای مثال پیغام‌هایی که به رفتار کاربرد پاسخ می‌دهد، می‌تواند نرخ تبدیل (Conversion Rate) را تا چهار برابر افزایش دهد. همچنین احتمال استفاده‌ی مجدد از برنامه را تا ۲۷ درصد بهبود می‌بخشد. درنهایت، از پیغام‌های درون برنامه‌ای می‌توانید با بهبود تجربه‌ی کاربری اپلیکیشن، کاربر را به آنچه‌که نیاز دارد برسانید.

چگونه عملکرد بازاریابی اپلیکیشن را اندازه‌گیری کنید؟

بازاریابی از هر نوعی، باید بر اساس اطلاعات قابل اندازه‌گیری انجام شود؛ اما چه معیارهایی می‌تواند میزان موفقیت بازاریابی اپلیکیشن شما را اندازه بگیرد؟

 • تعداد دانلود؛ تعداد دانلود اپلیکیشن یکی از بدیهی‌ترین راه‌های اندازه‌گیری میزان موفقیت اپلیکیشن است که معمولا در ابتدای چرخه‌ی عمر اپلیکیشن، کاربرد دارد.
 • نرخ نگهداری یا Retention Rate؛ تعداد کاربرانی که پس از اولین استفاده، باز هم اپلیکیشن‌تان را اجرا می‌کنند.
 • کاربران فعال روزانه و ماهانه یا Daily/Monthly Active Users؛ مهمترین کاربران آن‌هایی هستند که به‌طور فعال از اپلیکیشن شما استفاده می‌کنند. این کاربران ممکن است به‌صورت روزانه یا حتی ماهانه از اپلیکیشن شما استفاده کنند.
 • Session Length؛ این معیار به شما نشان می‌دهد که کاربران هر بار پس از اجرای اپلیکیشن، چقدر در آن می‌مانند. این زمان به نوع اپلیکیشن و سیاست‌های کسب‌وکارتان بستگی دارد.
 • زمان در برنامه Time In App؛ کاربران چه میزان از وقت خود را به‌صورت روزانه در اپلیکیشن شما صرف می‌کنند؟ چقدر در هفته؟ چقدر در ماه؟
 • جذب کاربر یا Acquisitions؛ تعداد کاربرانی که برنامه‌ی شما را از طریق یک منبع خاص مثل تبلیغات شبکه‌های اجتماعی دانلود می‌کنند.
 • ارزش طول عمر یا LTV؛ کاربران چه مدتی کاربر اپلیکیشن شما هستند و در این مدت چه آورده‌ای برای شما دارند؟
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید