درباره معنای تیتر این مقاله و ربط آن به بازاریابی در توییتر کنجکاو شده‌اید؟ یک ماهی‌گیر را در کنار یک رودخانه تصور کنید. به‌جز لذت‌بخش بودن تصویری که در ذهنتان تشکیل شده است، دیگر چه چیز‌هایی توجه شما را جلب می‌کند؟ جریان آب و صبر؟! شبکه‌های اجتماعی که هر روز به تعدادشان افزوده می‌شود و جریان‌هایی که هر ساعت در سراسر جهان و در دنیای کسب‌و‌کار‌ها ایجاد می‌شود، شبیه به همین جریان آب است. شما همان ماهی‌گیری هستید که باید با متانت و صبر منتظر باشید تا قلاب بازاریابی‌تان در جای درستی فرود بیاید و پرنده آبی و آشنای توییتر، مثل مرغ آمین روی شانه‌های شماست.

احتمالا تا الان همه شیوه‌هایی را که به ذهنتان رسیده است برای افزایش تعداد فالوئرهای توییتر خود امتحان کرده‌اید بلکه بتوانید این شبکه اجتماعی را به محلی برای تبلیغ و معرفی کسب‌وکارتان بدل کنید. وجه مشترک همه شیوه‌هایی که آزمایش کرده‌اید هم احتمالا این است که همگی برای به نتیجه رسیدن نیاز به سخت‌کوشی، زمان زیاد و البته صبر و تحمل دارند. در این مقاله قصد داریم تا روش‌هایی را به‌عنوان استراتژی بازاریابی در توییتر به شما معرفی کنیم.

بازاریابی در توییتر

نگاه درست به توییتر

از نگاه کردن به توییتر به‌عنوان «ابزاری که می‌تواند بازدیدکنندگان زیادی برای وب‌سایتتان دست‌وپا کند» دست بردارید؛ در عوض به توییتر به‌عنوان ابزاری نگاه کنید که در آن می‌توانید ارتباطات و روابط زیادی برای خود بسازید. داشتن یک کسب‌وکار موفق، مانند داشتن گنج است و مقصود نهایی همه ما. اگر خیلی شاعرانه بگوییم: «ارتباطات موثر»، کلید در گنج مقصود است. پس به‌جای اینکه به تعداد افرادی که از توییتر به وب‌سایتتان هدایت می‌شوند، برای پیدا کردن کاربران درست‌و‌حسابی و ایجاد ارتباط با آن‌ها دغدغه داشته باشید. اهداف شما در استراتژی بازاریابی در توییتر باید چند اصل مهم را شامل شود: «هوشیار بودن»، «جلب توجه»، «ایجاد ارتباطات با دیگران»، «سرگرم کردن کاربرانتان» و در نهایت: «تاثیرگذار بودن».

نقش محتوا در بازاریابی در توییتر

پیدا کردن درست مخاطب

استراتژی شما در توییتر هرچه که باشد، همیشه باید یک موضوع مهم را شامل شود و آن پیدا کردن مخاطبان درست است. برای بازاریابی در توییتر همه‌چیز با پیدا کردن مخاطبان درست شروع می‌شود؛ در این روش، شما باید دقیق‌ترین شخصیت خودتان را بروز دهید و پرسونای مخاطبان را به‌درستی تشخیص دهید، دقیقا سراغ جامعه هدف خودتان بروید و آن‌ها را فالو کنید. در چنین شرایطی احتمال اینکه آن‌ها هم محتوای شما را دوست داشته باشند و در نتیجه، شما را فالو کنند و تعامل با شما را آغاز کنند خیلی بالاتر خواهد بود؛ سپس افراد را به دو دسته تقسیم کنید: «تأثیرگذاران و جریان‌ساز‌ها» و «هواداران».

بازاریابی در توییتر

برای پیدا کردن «هواداران»، باید ببینید که چه کسانی، افراد تاثیرگذار حوزه فعالیت شما را فالو کرده‌اند؟ افرادی را پیدا کنید که علایق مشابهی با فالوئرهای شما دارند و این را می‌توانید از لایک‌ها، نقل‌قول‌های آن‌ها (در نسخه جدید توییتر: Retweet With Comment) و ریتوییت‌هایشان پیدا کنید که البته کار چندان ساده‌ای نیست؛ باید با دقت و ظرافت، زمان قابل‌توجهی را به این کار اختصاص دهید؛ شاید چیزی در حدود روزی یک تا دو ساعت؛ همچنین، چند روز یک‌بار، فالوئرهای جدید افراد شاخص حوزه کاری خود را بررسی کنید. پس از پیدا کردن این افراد – که فرایندی مستمر است – آن‌ها را فالو کنید و به‌شکل هوشمندانه‌ای، ارتباط با آنان را آغاز کنید؛ در این مرحله از بازاریابی در توییتر فارسی، استفاده از پیام‌های کلیشه‌ای، نگاه بالا به پایین، نگاه پایین به بالا و رفتار تبلیغاتی مثل سیانور عمل می‌کند: کشنده!

وقتی کسی را فالو می‌کنید، برای او یک نوتیفیکیشن ارسال می‌شود که عکس و اسم پروفایل شما در آن نمایش داده می‌شود؛ پس اولین مأموریت شما این است که این دو مورد را به‌نحوی انتخاب کنید که نرخ تبدیل «دیدن نوتیفیکیشن» به «باز کردن پروفایل شما» را بهبود بخشد. حالا اگر یک کاربر، صفحه پروفایل شما را باز کند، در نگاه اول، چند چیز را می‌بینند:

  • عکس پروفایل
  • عکس هِدِر
  • نام کاربری
  • شناسه کاربری (مثلا: @TaplighAds)
  • تعداد فالویینگ‌‌ها
  • تعداد فالوئرها
  • معرفی و توضیحات
  • تعداد کل توییت‌ها
بازاریابی در توییتر
بازاریابی در توییتر

اگر در این موارد، چیز جذاب یا وجه مشترکی با خود و علایقشان پیدا کنند، آن کاربر را فالو می‌کنند. واضح است که در این مرحله، مأموریت شما این است که معرفی و توضیحات پروفایلتان (Bio) را بهینه‌سازی کرده و به‌قدر کافی آن‌ را جذاب بنویسید. همچنین، از تصاویر جذاب و مرتبط با علایق جامعه هدفتان در تصاویر پروفایل و هدر برای بازاریابی در توییتر استفاده کنید. مورد دیگری که شما را در جلب‌توجه کاربران و علاقه‌مند نگه‌داشتن آن‌ها کمک می‌کند، محتوایی است که منتشر کرده‌اید؛ یعنی توییت‌هایی که خودتان نوشته‌اید و ریتوییت‌های شما. در نظر داشته باشید که کاربران توییتر، بیش از کاربران هر شبکه اجتماعی دیگری از کپی کردن محتوا و انتشار جملات قصار، متنفرند؛ به‌علاوه، حواس آن‌ها به همه‌چیز هست و اغلب، مچ کپی‌کارها را خیلی زود می‌گیرند. فراموش نکنید که کاربران می‌توانند تعداد کل توییت‌هایی را که تاکنون منتشر کرده‌اید ببینند و معمولا آن‌ها، اکانت‌هایی را که توییت زیادی ندارند فالو نمی‌کنند. در این مرحله، به وبلاگ، سایت یا کانال تلگرام شخصی افراد که معمولا در قسمت «بیو» پروفایلشان می‌نویسند رجوع کرده و اطلاعاتی راجع به آن‌ها به‌دست بیاورید؛ سپس بر اساس همان اطلاعات، شروع به معاشرت با آن‌ها کنید. اگر چیزی پیدا کنید که هم شما راجع به آن موارد، حرفی برای گفتن داشته باشید و هم آن موضوع، موردعلاقه افرادی که می‌خواهید با آن‌ها ارتباطی برقرار کنید باشد، درواقع وارد محوطه جریمه شده‌اید و به گل زدن، خیلی نزدیکید. تعامل با افراد مدنظرتان را خیلی طبیعی جلو ببرید و گهگاه، توییت‌های آن‌ها را ریتوییت کنید؛ درهای ارتباط با آن‌ها به‌زودی باز خواهد شد و به‌زودی چراغ‌های راه بازاریابی در توییتر برایتان روشن می‌شود.

انتشار محتوا، بر اساس استراتژی از پیش تعیین‌شده

بدیهی است که باید محتوای خوبی منتشر کنید؛ این احتمالا اولین چیزی است که در همه دوره‌های آموزش بازاریابی در توییتر به شما آموزش می‌دهند. با توجه به اینکه عمر اثربخشی هر توییت کوتاه است، «یک‌بار توییت کردن در روز» تقریبا هیچ فایده‌ای ندارد؛ باید خیلی فعال‌تر باشید؛ البته قرار نیست که همه زمان خود را در توییتر بگذرانید، اما حضور فعال در توییتر را هم جدی بگیرید. پرسونای مخاطبان خود را به‌دست آورید و بر اساس زمان آنلاین بودن آن‌ها توییت کنید. اگر بیشتر مخاطبان شما که دوست دارید توییت شما را ببینند، مدیران میانی شرکت‌ها که زمان زیادی را در روز درگیر کار‌های میدانی هستند؛ باید در نظر بگیرید که آن‌ها احتمالا فقط قبل از اینکه به دفتر کار خود برسند، در زمان ناهار یا نماز و در پایان ساعت کاری فرصت باز کردن توییترشان را دارند؛ البته این مثال هم فقط یک فرضیه است. باید مخاطبانتان را زیرنظر بگیرید، در زمان‌های مختلف امتحان کنید و درنهایت به یک نتیجه قابل‌اتکا برسید و بر اساس همان نتیجه‌گیری، برنامه‌ای برای انتشار توییت‌هایتان تدوین کنید. اگر توییت از پیش نوشته‌شده‌ای هم دارید، می‌توانید از ابزارهایی مثل Buffer برای زمان‌بندی ارسال آن‌ها استفاده کنید. درحال‌حاضر، محدودیت کاراکتر‌های قابل‌استفاده در هر توییت، ۲۸۰ کاراکتر است؛ اما نباید فریب این تعداد کاراکتر را بخورید، اکثر کاربران توییتر، هنوز هم مایل به خواند بیش از ۱۴۰ کاراکتر نیستند و ترجیح می‌دهند مختصر و مفید بنویسید. واضح است که برای بازاریابی در توییتر، در درجه اول لازم است که کاربران مدنظرتان، توییت شما را بخوانند و اگر این اتفاق نیافتد، باید قید بازاریابی و ایجاد ارتباطات کاری را به‌کلی بزنید. چند نکته درباره نوشتن یک توییت:

۷ نکته کاربردی برای افزایش فروش از طریق فضای مجازی
خواندن این مقاله

به دنبال‌کنندگان خود کمک کنید

توییت‌های شما باید – بی‌رودربایستی – به‌دردبخور باشند؛ باید به مخاطبانتان کمک کنید. برای جا نماندن از قطار جذابیت، نباید تحقیق درباره آنچه برای فالوئرهایتان جذاب است را کنار بگذارید و فراموش نکنید چیزی که سال گذشته برای هر یک از ما جذاب بوده است، ممکن است امسال جذابیتی نداشته باشد.

کوتاه‌نویس باشید

فقط در مواقع ضروری، طولانی بنویسید، توییت‌های طولانی معمولاً مورد استقبال اهالی توییتر فارسی واقع نمی‌شوند. قرار دادن لینک در توییت‌ها هم کار چندان جذابی نیست.

از هشتگ‌ استفاده کنید

اگر می‌خواهید از دیده شدن توییت‌هایی که در زمان‌های خاص یا راجع به موضوعات خاص و پربازدید می‌زنید مطمئن شوید، باید از هشتگ‌ها استفاده کنید؛ بر اساس تجربه شخصی خودمان، توصیه می‌کنیم از بیش از ۲ هشتگ استفاده نکنید. برای مثال در سال‌روز مرگ تختی، بسیاری از افراد روی هشتگ #تختی کلیک می‌کنند تا دیدگاه افراد مختلف در مورد این قهرمان را بدانند. استفاده از هشتگ غیرمرتبط هم کار خوبی نیست؛ خودتان را جای میلیون‌ها کاربر توییتر بگذارید و تصور کنید وقتی روی #خودرو کلیک کردید، محتوای غیرمرتبط و مزاحم یک کسب‌و‌کار اجاره ویلا را ببینید که فقط به‌دلیل پرمخاطب بودن هشتگ پراید، خودش را میان محتوای این هشتگ جا کرده است. هرگز فراموش نکنید که بازاریابی در توییتر، قلق‌های خاص خود را دارد و با پیگیری روندی که در سایر شبکه‌های اجتماعی داشته‌اید، احتمالا به نتیجه نمی‌رسید.

بازاریابی در توییتر

از مالتی‌مدیا (محتوای چندرسانه‌ای) استفاده کنید

در سطح جهان، ۸۲ درصد کاربران به تماشای ویدیو نمایش نشان داده‌اند؛ دسترسی توییتر در ایران محدود است و سرعت بارگیری ویدیو‌ها کم‌تر از سایر نقاط دنیاست؛ پس فراموش نکنید که ویدیویی که در توییتر بارگذاری می‌کنید، باید واقعا ارزش دیدن داشته باشد. به‌علاوه احتمالا پس از چند روز فعالیت در توییتر، به عبارت معروف «توییتر، اینستاگرام نیست» برخورد کنید و همین نشان می‌دهد که در فضای توییتر فارسی، در استفاده از عکس و فیلم باید احتیاط زیادی بکنید. همین‌طور در مورد فایل‌های گیف (GIF) هم باید احتیاط کنید اما این مدل از محتوای چندرسانه‌ای می‌تواند به وجهه صمیمی و خودمانی شما کمک کند.

جملات ماندگار برای کاربران جذاب‌ اند

در توییت‌های خود با ذکر نام صاحب جمله، از سخنان بزرگان یا دیالوگ‌های ماندگار استفاده کنید؛ البته دقت کنید که اسیر کلیشه‌ها نشوید و شورش را درنیاورید. این سبک نوشته‌ها، می‌توانند جهت ایجاد رغبت در مخاطبان در مورد یک محصول یا مواردی ازاین‌دست هم استفاده شوند.

استفاده از پیام خصوصی، کار بدی نیست

تلاش بیشتر کاربران توییتر این است که کاربران مدنظر خود را به دایرکت و پس‌ازآن به اینستاگرام و تلگرام هدایت کنند. این موضوع یک موفقیت محسوب می‌شود و شما بدین ترتیب، ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کرده‌اید.

به پیام‌ها جواب بدهید

پاسخ دادن به تک‌تک پیام‌ها، پرهیز از نادیده گرفتن نظرات مخالف و موافق و ارسال جواب‌های غیرتکراری، بخش حیاتی بازاریابی در توییتر است. کاربران باید احساس کنند که شما برای آن‌ها وقت می‌گذارید و به تمام دغدغه‌های آن‌ها اهمیت می‌دهید. بدیهی است که نخواهید همه اطلاعات کسب‌و‌کار خود را در یک فضای عمومی جار بزنید؛ اما نحوه پاسخ دادن شما به کاربران، نباید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها حس کنند که شما، آن‌ها را غریبه می‌دانید و چیز‌های زیادی را از آن‌ها پنهان می‌کنید. در سطر‌های اول همین مقاله نوشتیم که نگاه بالا به پایین و نگاه پایین به بالا به مخاطبان – به‌خصوص در توییتر – نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. فراموش نکنید که اگر فقط به پیام‌های منفی پاسخ بدهید و کامنت(منشن)‌های مثبت را فقط لایک کنید، درواقع این پیام را به طرفداران خود مخابره کرده‌اید که شما برای مخالفان وقت بیشتری را صرف می‌کنید و اگر فقط به پیام‌های مثبت‌ پاسخ بدهید، عملا مخالفانتان را به‌کلی نادیده گرفته‌اید که این موضوع، در استراتژی بازاریابی در توییتر جایی ندارد.

بازاریابی در توییتر

در نهایت، شما را به یک گفتاورد معروف از جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون دعوت می‌کنم:

اگر شما در دنیای فیزیکی (غیرمجازی)، یک مشتری ناراضی داشته باشید، آن مشتری نهایتا به ۶ نفر از دسوتان خود، نارضبایتی از شما را انتقال می‌دهد؛ اما در دنیای آنلاین و فضای مجازی، هر مشتری ناراضی، می‌تواند ۶۰۰۰ مشتری بالقوه دیگر شما را بسوزاند.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید