بازاریابی متقابل یا Cross-Promotion روشی در بازاریابی است که به مشتریان محصولی از یک شرکت، محصولات دیگر همان شرکت یا شرکت‌های دیگر پیشنهاد داده شود. برای نمونه، کاربری که اشتراک نرم‌افزار آنتی ویروس خریده است، از طریق ایمیل پیشنهاد خرید سرویس اینترنتی را دریافت می‌کند که توسط شرکت دیگری ارائه می‌شود. در‌واقع کمپین بازاریابی متقابل زمانی اتفاق می‌افتد که پیشنهاد خرید محصول یا خدماتی را به خاطر خرید مرتبطی که کاربرتان انجام داده است، ارائه می‌کنید. با تپلیغ آکادمی همراه شوید تا با مفهوم و مزایای بازاریابی متقابل آشنا شوید.

مشتری تنها با یک برند تعامل می‌کند و آن برند از راه‌های ارتباطش با مشتری برای توسعه نام تجاری شرکای خود استفاده می‌کند.

بازاریابی متقابل روشی عالی برای بهره‌برداری از هدف گروهی شرکا بدون سرمایه‌گذاری زیاد است؛ در واقع موقعیت برد-برد برای همه شرکا محسوب می‌شود.

بازاریابی متقابل به استفاده صحیح از راه‌های ارتباط با مشتری مربوط می‌شود. کاربر یا مشتری با یک نام تجاری در سطوح مختلف و در زمان‌های مختلف تعامل می‌کند. این برند هم از راه‌های ارتباط با مشتری استفاده می‌کنند تا نام تجاری شرکای خود را توسعه دهد.

بازاریابی متقابل
بازاریابی متقابل

مزایای بازاریابی متقابل

  • موقعیت برد-برد؛ این موقعیت، به نفع تمام طرف‌های درگیر با بازاریابی متقابل است. در این بازاریابی، هر کس به آن‌چه نیاز دارد می‌رسد. ممکن است یک طرف به دنبال «پول» باشد، درحالی‌که طرف دیگر نیاز بیشتری به «دیده شدن» دارد.
  • هزینه کمتر، دسترسی بیشتر؛ بازرایابی متقابل راهی آسان و اقتصادی برای دستیابی به مشتریان بیشتر و مخاطبین برندهای شریک است.
  • ارزش ویژه برند؛ گاهی اوقات، مشارکت با یک نام تجاری بزرگ، منجر به افزایش ارزش برندهای دیگر می‌شود.

ایده‌ها و مثال‌های بازاریابی متقابل

  • تبلیغات مشترک؛ بسیاری از فست‌فودهای زنجیره‌ای، در تبلیغات مشترک با نوشیدنی‌هایی مانند کوکا‌کولا، پپسی و غیره شرکت می‌کنند. این تبلیغات مشترک، ارزش نام تجاری آن‌ها را افزایش می‌دهد.
  • مسابقات مشترک؛ برند‌ها ممکن است با یکدیگر به رقابت بپردازند که این رقابت منجر به مشارکت بیشتر کاربران می‌شود. بازاریابی متقابل، به برند‌ها این امکان را می‌دهد که ارزش نام‌های تجاری مرتبط دیگر را قرض بگیرند و از راه‌های ارتباطی خود برای دستیابی به مشتریان بیشتر استفاده کنند.
  • ادغام محصول؛ مشارکت برند‌ها که منجر به ادغام محصول یا خدمات برندی دیگر با محصولات شما می‌شود، یک روش موثر در بازاریابی متقابل است.
تبلیغات بنری چیست و چگونه کار می‌کند؟
خواندن این مقاله
بازاریابی متقابل

نمونه‌ای از بازاریابی متقابل بین سه برند Doritos ،Activision و Mountain Dew

استفاده از بازاریابی متقابل در دیجیتال مارکتینگ

اینفلوئنسر‌ها؛

اینفلوئنسر‌ها (Influencers) افرادی متعلق به بخشی متمایز از بازار هستند و مردم اغلب از نظرات و ایده‌هایشان برای تصمیم‌گیری در خرید استفاده می‌کنند. این افراد به راحتی در دسترس هستند و استفاده از اینفلوئنسرها در تبلیغ برند یا محصولتان، تمرینی خوب از بازاریابی متقابل خواهد بود.

پست‌های مهمان؛

وبلاگ نویسان به‌طور معمول در وب‌سایت‌های دیگر پست میهمان می‌گذارند تا بیشتر در معرض دید قرار بگیرند و ترافیک را افزایش دهند. این نوع مشارکت یک معامله خوب برای هر‌دو طرف است؛ زیرا یک‌طرف محتوای با‌کیفیت را دریافت می‌کند و طرف دیگر، بیشتر دیده می‌شود و به وبلاگ خود بک‌لینک می‌دهد. وب‌سایت Medium.com نمونه خوبی از این روش است.

منابع: Feedough

تبلیغات موبایلی - اصطلاحات بازاریابی موبایل
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید