بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM (مخفف Search Engine Marketing) یک فرایند بازاریابی با هدف بیشتر دیده شدن در موتورهای جستجو است؛ این هدف ممکن است با جذب ترافیک ارگانیک یا ترافیک خریداری‌شده میسر شود. SEM را می‌توان روش بازاریابی بسیار مفید و موثری برای کسب‌و‌کار‌های کوچک دانست؛ چراکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های این کسب‌و کار‌ها، دست یافتن به مشتریان جدید و افزایش درآمد است. شاید همین امر باعث می شود که نام دیگر بازاریابی موتورهای جستجو ، «جستجوی پولی» باشد. جالب است بدانید که این نوع بازاریابی اسامی دیگری هم دارد که به‌احتمال زیاد حداقل یکی از آن‌ها را شنیده‌اید:

  • تبلیغات جستجوی پولی
  • تبلیغات پولی (در این حالت فرض بر این است که می‌دانید این تبلیغات در حین فرایند جستجو اتفاق می‌افتند)
  •  تبلیغات کلیکی

از طریق SEM ، نفوذ موتور‌های جستجو مانند گوگل به‌اندازه‌ای تقویت می‌شود که «مشتریان بالقوه» را در اولین قدم به دام بیندازد؛ به دنبال مشتری می‌گردید؟ قصد افزایش درآمد دارید؟ چه ابزاری می‌تواند کسب‌و‌کار شما را با مخاطبان واقعی‌ای روبه‌رو کند که برای خرید آماده هستند؟ کدام بازاریاب می‌تواند پایگاه داده‌ای به وسعت تمام کاربران وب در دسترس داشته باشد تا محصولتان را در زمان درست و موقعیت مناسب ارائه کند؟

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

مشهور‌ترین ابزار، که توسط گوگل برای این منظور ارائه شده است، گوگل ادوردز نام دارد که در حال حاضر با نام گوگل ادز شناخته می‌شود؛ البته بینگ و یاهو هم در این زمینه فعال‌اند و ارزش صرف زمان و هزینه را دارند. به یاد داشته باشید؛ تشخیص اهمیت و دلیل استفاده از این فرایند بازاریابی، از نام این شرکت‌ها و جزییات خدماتشان مهم‌تر است. در تپلیغ آکادمی هرآنچه را لازم است درباره بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM بدانید بررسی خواهیم کرد.

با گوگل ادز آشنا شوید

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

گوگل ادز ،‌ یک پلتفرم تبلیغات آنلاین است؛ که تبلیغ را در قسمت بالا یا پایین صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش می‌دهد. این تبلیغات از لحاظ ظاهری شبیه نتایج جستجو هستند اما با یک برچسب کوچک که روی آن کلمه «تبلیغ» یا «Ad» نوشته شده است، قابل‌شناسایی‌اند. همچنین ممکن است تبلیغات در سایر سایت‌هایی که تحت مالکیت گوگل هستند مانند یوتیوب و گوگل مپ یا حتی سرویس‌های وبلاگی و اپلیکیشن‌های موبایل به نمایش درآیند. در این مقاله، به‌طور مشخص به تبلیغاتی که در نتایج جستجو پدیدار می‌شوند خواهیم پرداخت.

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

همه تبلیغ دهندگان گوگل ادز، در مزایده‌ای که برای گروهی از کلمات کلیدی انجام می‌شود شرکت می‌کنند؛ این کلمات کلیدی، کلماتی هستند که صاحبان کسب‌وکار حدس می‌زنند مشتریان بالقوه برای جستجوی محصول یا خدمات مشابه آن‌ها استفاده می‌کنند. هر بار که یک کاربر، کلمه‌ای را جستجو می‌کند، گوگل به‌صورت اتوماتیک مزایده‌ای بین تمام تبلیغ دهندگانی که آن را به‌عنوان کلیدواژه انتخاب کرده‌اند برگزار می‌کند. این مزایده توسط گوگل با توجه به میزان مرتبط بودن تبلیغ با آنچه جستجو شده و چند فاکتور دیگر انجام می‌شود. تبلیغی که تمام شرایط موردنظر را داشته باشد در بالای صفحه نتایج جستجو به نمایش در می‌آید.

سیستم پرداخت در گوگل ادز به این صورت است که تبلیغ دهنده فقط در صورت کلیک کردن کاربر روی تبلیغش، هزینه پرداخت می‌کند. این روش را PPC (Pay Per Click) یا تبلیغات کلیکی می‌نامند. بینگ و یاهو هم با سیستمی مشابه فعالیت می‌کنند اما مانند بسیاری موارد دیگری، در سایه گوگل قرار دارند.

به‌دست آوردن ترافیک از طریق بازاریابی موتورهای جستجو چه اهمیتی دارد؟

ترافیک به‌دست آمده از طریق بازاریابی موتورهای جستجو ، به‌عنوان مهم‌ترین ترافیک در نظر گرفته می‌شود؛ چون با «هدف‌گذاری» قبلی به‌دست می‌آید. اما این هدف‌گذاری از کجا شروع می‌شود؟

همه می‌دانند که کاربران در مواقع خاصی به سراغ موتورهای جستجو می‌روند؛ وقتی‌که می‌خواهند جواب سوالی را بدانند، راه‌حلی برای مشکلشان بیابند یا مطلبی یاد بگیرند. به‌طورکلی «وقتی دنبال چیزی می‌گردند».

حدس زدن اینکه چه زمانی بهترین موقعیت برای معرفی کالا یا خدمات به کاربران آنلاین است، کار سختی نیست: درست وقتی کاربر به دنبال آن یا چیزی مشابهش می‌گردد. در حین جستجو، وقتی کاربر روی یک وب‌سایت یا تبلیغی که در نتایج جستجو قرار دارد کلیک می‌کند، احتمال اینکه به مخاطبان آن سایت بپیوندد، بسیار زیاد است. این اتفاق به دلیل ‌مرتبط بودن کاربر با وب‌سایت تبلیغ دهنده رخ می‌دهد که تاکیدی بر «ارزشمند‌» بودن ترافیک حاصل از تبلیغات موتور جستجو است؛ به‌بیان‌دیگر، تبلیغات در جستجو باعث به‌دست آوردن «ترافیک بهینه‌شده» و «کاربر مرتبط» می‌شود. این موضوع به‌طور ضمنی، ارزش کلمات کلیدی تبلیغ را هم نشان می‌دهد؛ چون در گام ابتدایی، یکسان بودن کلمات مورد جستجوی کاربر با کلمات کلیدی موجود در تبلیغ، باعث قرار گرفتن آن سایت در نتایج جستجو شده است. نتیجه ‌می‌گیریم که هدف‌گذاری، از زمان تصمیم‌گیری برای استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو شروع می‌شود؛ چون ذات این نوع بازاریابی، رو به‌سوی جامعه مخاطبی دارد که هدفمند انتخاب شده است.

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

جالب است بدانید، توییتر و فیس‌بوک هم سعی دارند با بهینه‌سازی تبلیغات درون پلتفرم‌هایشان به «مخاطبان هدف» دست پیدا کنند؛ اما همچنان ترافیک ارگانیکی که از سمت موتورهای جستجو به‌دست می‌آید، نرخ بازگشت سرمایه بیشتری دارد.
با توجه به آنچه گفته شد، ممکن است این پرسش برای‌تان مطرح شود که آیا این نوع بازاریابی در شبکه های اجتماعی هم مورداستفاده قرار می‌گیرد؟ و آیا نتایج حاصل از آن به‌اندازه بازاریابی موتورهای جستجو موردتوجه است؟

مقایسه بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM با تبلیغات شبکه های اجتماعی

بعضی شبکه های اجتماعی ، سرویس‌هایی برای تبلیغات ارائه می‌دهند که از نوعی ساختار جستجو تبعیت می‌کند؛ اما تبلیغات شبکه های اجتماعی و بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند. تبلیغات شبکه های اجتماعی با توجه به اطلاعات جمع‌آوری‌شده درباره هر کاربر نمایش داده می‌شود؛ این ویژگی به صاحب کسب‌و‌کار کمک می‌کند تا مخاطب تبلیغاتش را با توجه به علایق، موقعیت جغرافیایی، رفتار در حین خرید و بسیاری موارد دیگر شناسایی و هدف‌گذاری کند.

از سوی دیگر، بازاریابی موتورهای جستجو با کلمات کلیدی استفاده‌شده توسط کاربر در هنگام سرچ، رابطه تنگاتنگی دارد. برای این نوع بازاریابی، کاربران باتوجه به آنچه جستجو می‌کنند هدف‌گذاری می‌شوند؛ بنابراین کلمات کلیدی بسیار تعیین‌کننده‌اند.

به یاد داشته باشید، بازاریابی موتورهای جستجو و تبلیغات شبکه های اجتماعی با یکدیگر همپوشانی ندارند؛ اما اگر به‌طور هم‌زمان استفاده شوند، بسیار نتیجه‌بخش‌اند ؛ هم در‌زمینه ایجاد آگاهی از برند و هم در‌زمینه فروش.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

چندان نامتعارف نیست که کاربران، تبلیغات مربوط به کسب‌وکار شما را چند‌روز متوالی در شبکه های اجتماعی ببینند. در نظر داشته باشید که پس از چندبار دیدن یک تبلیغ، در زمان سرچ کردن نگاهشان روی تبلیغتان مکث می‌کند؛ چون شما را از قبل می‌شناسند. بنابراین احتمال کلیک بیشتر است.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

البته عکس این موضوع هم محتمل است؛ یعنی آشنا شدن کاربر با برند شما در زمان جستجو و سپس دوباره دیدن تبلیغتان در شبکه های اجتماعی و درنهایت افزایش احتمال کلیک. به همین دلیل است که استفاده همزمان از این دو روش برای بازاریابی کسب‌وکار شما موثر است.

از مطالب بالا نتیجه می‌گیریم که استفاده همزمان از تبلیغات شبکه ‌های اجتماعی و بازاریابی موتور‌های جستجو با افزایش میزان دیده شدن تبلیغ، باعث بالا رفتن احتمال کلیک کاربران و درآمد‌زایی می‌شود؛ اما اگر هدف اصلی یک کسب‌و‌کار «افزایش میزان بازدید از وب‌سایت» باشد و فروش در رده‌های بعدی قرار بگیرد،‌ چطور می‌توان به آن دست‌یافت؟

بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) و بهینه سازی موتورهای جستجو ( SEO )، هردو با هدف بیشتر دیده شدن یک وب‌سایت در نتایج جستجو انجام می‌شوند. این دو فرایند ممکن است شبیه یکدیگر به نظر برسند اما تفاوت‌های اساسی دارد.

مقایسه بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) و بهینه سازی موتورهای جستجو ( SEO )

همان‌طور که گفته شد، SEM و SEO با یکدیگر تفاوت‌های بنیادی هستند؛ اما با هم در تضاد نیستند؛ هدف هردو می‌تواند یکی باشد.
بازاریابی موتورهای جستجو و سئو را می‌توانید در یک راستا به خدمت بگیرید؛ سئو به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است که‌ با هدف بهبود رتبه وب‌سایت شما در نتایج حاصل از جستجوی ارگانیک انجام می‌شود. این فرایند می‌تواند بخشی از بازاریابی موتورهای جستجو باشد.
برای روشن‌تر شدن موضوع، شاید بهتر باشد مروری بر تعریف سئو و روش انجام آن داشته باشیم:

سئو، فرایند بهینه سازی وب‌سایت با هدف به دست آوردن ترافیک اُرگانیک و رایگان از طریق موتورهای جستجو است.

به‌طور‌کلی دو نوع سئو وجود دارد: سئوی On-Site یا داخلی و سئوی Off-Site یا خارجی.
سئوی داخلی، شامل مجموعه‌ای از قوانین است که اجرای آن‌ها وب‌سایت یا بلاگ‌تان را با قواعد موتور‌های جستجو سازگار می‌کند؛ برای نمونه، استفاده از تیتر بهینه‌سازی شده، جزییات باکیفیت، URL های اصولی، استفاده درست از زیر‌تیتر‌ها با توجه به اهمیتشان،‌ تصاویر و بسیاری موارد دیگر در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

سئوی خارجی، فرایند گرفتن رای از وب‌سایت‌های دیگر، با هدف بالا بردن اعتبار وب‌سایت‌تان از دیدگاه موتورهای جستجو است. موضوع چندان پیچیده‌ای نیست؛ این‌طور در نظر بگیرید که درباره نوعی سیستم رده‌بندی صحبت می‌کنیم که در آن وب‌سایتی که بیشترین رای را داشته باشد، در رده بالاتری قرار می‌گیرد. کلمه «رای» در اینجا به معنای «لینک» هایی است که از سایت‌های دیگر به سایت شما می‌آید؛ این لینک‌ها به این معنی هستند که دیگر فعالان حوزه تخصصی شما هم بر کیفیت آنچه در سایتتان عرضه می‌کنید صحه می‌گذارند. جالب است بدانید که،‌ از سئوی خارجی با عنوان «لینک سازی» هم نام می‌برند؛ البته در نظر داشته باشید، مهم نیست که چه تعداد لینک و از چه سایت‌هایی به وب‌سایت شما وارد شود؛ صرف داشتن لینک از سایت‌های دیگر تاثیر مثبتی بر سئو می‌گذارد.

اگر وب‌سایتی دارید که با در نظر گرفتن موارد بالا، مشغول فعالیت است؛ چه فرایندی مکان قرارگیری آن را در نتایج جستجوی گوگل تعیین می‌کند؟

تصور کنید که یک کاربر، عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند؛ گوگل برای پیدا کردن بهترین پاسخ، تمامی صفحات وبی که با مورد سوال ارتباط دارند را بررسی می‌کند. این بررسی طبق یک الگوریتم از پیش تعریف‌شده انجام می‌شود. با پایان یافتن فرایند بررسی، گوگل صفحات را بر اساس میزان مطابقتشان با الگوریتم موردنظرش طبقه‌بندی می‌کند. هدف نهایی این است که صفحه شامل جامع‌ترین پاسخ،‌ در بالای صفحه اول نتایج گوگل پدیدار شود. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، « سئو » تلاش برای تثبیت موقعیت و‌‌ب‌سایت به‌گونه‌ای است که گوگل آن را به‌عنوان بهترین پاسخ به نیاز مخاطب بشناسد و نمایش دهد.

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

گوگل برای تشخیص این موضوع موارد مختلفی را در نظر می‌گیرد. برای مثال بررسی می‌کند که:
• سرعت بارگذاری وب‌سایت شما چقدر است؟ (به‌طور جدی به زیرساخت وب‌سایت‌تان بپردازید.)
• آیا کاربران با دیدن وب‌سایت شما در نتایج جستجو بر روی آن کلیک می‌کنند؟ (توضیحات متا را دست‌کم نگیرید!)
• تعامل کاربران با وب‌سایت شما چگونه است؟ پس از ورود به سایر صفحات سر می‌زنند؟ در سایتتان وقت می‌گذرانند؟ ( توجه کنید که کیفیت مطالب، ‌بسیار تعیین‌کننده است.)
• جواب شما به مورد سوال چقدر دقیق و حرفه‌ای است؟
• آیا دیگر کاربران هم به سایت شما اعتماد دارند؟ (ارزش بک‌لینک و تعامل با سایر وب‌سایت‌ها، اینجا مشخص می‌شود.)

به‌دست آوردن اعتبار لازم برای رفتن به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل،‌ مدتی زمان می‌برد؛ در‌حالی‌که با استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM ، می‌توانید فضایی برای تبلیغات در میان نتایج جستجو بخرید؛ بنابراین به‌جای تلاش برای به‌دست آوردن رتبه بهتر و ترافیک ارگانیک، با «پرداخت هزینه» می‌توانید در این نتایج ظاهر شوید.

به بیان واضح‌تر، در تبلیغات کلیکی برای کلمه کلیدی موردنظرتان پیشنهادی در قالب مزایده به گوگل می‌دهید؛ و در صورت برنده شدن در مزایده، تبلیغ شما در رابطه با محصول یا خدمات مرتبط با آن کلمه کلیدی،‌ بدون درنگ در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل نمایش داده خواهد شد. حتی ممکن است در رتبه اول نتایج قرار بگیرد؛ البته اگر مبلغ پیشنهادی‌تان کافی و با مبلغ موردنظر گوگل یکسان باشد.
به‌طور‌کلی، بازاریابی موتورهای جستجو در سطحی فراتر از سئو قرار می‌گیرد؛ اما یکی از شاخه‌های استراتژی کلی بازاریابی دیجیتال است.

آیا کسب‌و‌کار‌‌هایی که از بازاریابی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند به سئو احتیاجی دارند؟

در ذهن بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار این سوال وجود دارد که اگر بازاریابی موتورهای جستجو را به‌عنوان استراتژی اصلی بازاریابی دیجیتالمان انتخاب کرده‌ایم،‌ آیا صرف هزینه و زمان برای سئو ضرورت دارد؟ پاسخ این است: صد درصد!

سئو یک فرایند طولانی و ادامه دار است؛ زمانی که به خاطر تلاش‌های‌تان برای بهبود سئو در سرچ‌های ارگانیک زیادی دیده شوید، می‌توانید روی بازاریابی موتورهای جستجو درباره کلمات کلیدی دیگر تمرکز کنید و با این کار حوزه‌ای که در آن دیده می‌شوید را گسترش خواهید داد.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

گوگل برای امتیازدهی به کیفیت تبلیغات سیستمی دارد. این سیستم که به‌طور دائم، در حال رصد وب‌سایت‌هاست، شیوه کار جالبی دارد؛ وقتی کاربران با کلیک بر روی تبلیغ وارد وب‌سایت شما می‌شوند، اما خیلی زود و به‌دلیل تجربه کاربری نامناسب آن را ترک می‌کنند، سیستم این موضوع را ثبت می‌کند؛ در ادامه، بابت هر کلیک روی تبلیغ «هزینه بیشتری» از شما دریافت می‌شود. توجه داشته باشید که در قدم اول، گوگل کاربر را به دلیل استفاده شما از تبلیغ در موتور جستجو و هزینه‌ای که بابت آن پرداخته‌اید به سمت سایت‌تان هدایت کرده است؛ بنابراین منطقی است که با بروز یک تجربه کاربری ناخوشایند، چنین واکنشی نشان دهد.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

پس از آگاهی یافتن از اهمیت وجود بازاریابی موتورهای جستجو در یک استراتژی بازاریابی دیجیتال،‌ طبیعی است که یک سوال به‌طور جدی ذهن شما را مشغول کند:

آیا بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM در مقایسه با سایر روش‌ها، از لحاظ اقتصادی مقرون به‌صرفه است؟

صاحبان کسب‌و‌کار احتمالا دوست دارند که درباره مسائل مالی بیشتر بدانند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، اگر وب‌سایت شما باعث تجربه کاربری ناخوشایندی برای کاربران شود، گوگل برای خود این حق را قائل است که بابت هر بار کلیک روی تبلیغ‌تان،‌ هزینه بیشتری دریافت کند. علاوه بر تجربه کاربری، استراتژی بازاریابی شما هم در این مورد تأثیرگذار است؛ یک استراتژی نامناسب یا فعالیت بدون هدف و ناپیوسته، هم باعث ایجاد شرایط مشابهی می‌شود.

اما این سکه روی دیگری هم دارد؛ اگر استراتژی شما باعث شود به صورت مستمر، کمپین‌های بازاریابی موتورهای جستجو موثر واقع شود،‌ گوگل به‌عنوان جایزه برای‌تان پیشنهادهایی با «قیمت کمتر» و «میزان دیده شدن بیشتر» در نظر می‌گیرد.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

جالب است بدانید که سایر پلتفرم‌های ارائه‌دهنده SEM هم «سیستم پاداش دهی با توجه به کیفیت مطالب» دارند؛ و وقتی صاحبان کسب‌و‌کار‌ها درباره بالا رفتن هزینه‌های مربوط به تبلیغات ادوردز صحبت می‌کنند، در اغلب مواقع به این دلیل است که بسیاری از آن‌ها حتی نمی‌دانند که چرا دارند پول زیادی پرداخت می‌کنند.

بازاریابی موتورهای جستجو چه فایده ای برای کسب‌و‌کار‌های کوچک دارد؟

در یک نگاه کلی و بدون اتلاف وقت به کسب‌و‌کار‌های کوچک می‌گوییم که چرا بهتر است از بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM استفاده کنند:

۱) بالا بردن شناخت از برند به‌صورت لحظه‌ای

تمرکز بر بهبود سئو و فعالیت در شبکه های اجتماعی ، راه‌هایی بدون هزینه اما زمان‌بر برای شناخته شدن بیشتر است. گوگل اعلام کرده است که بالا بردن رتبه یک سایت باکیفیت،‌ با استفاده از چنین روش‌هایی حدود یک سال طول می‌کشد؛ البته این مدت به استراتژی‌ای که در نظر گرفته‌اید و قواعد رقابت در حوزه کاری‌تان بستگی دارد.

از طرف دیگر،‌ استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) وب‌سایت شما را در ابتدا یا انتهای صفحه اول نتایج جستجو قرار می‌دهد. کسب‌و‌کاری که تا قبل از این در معرض دید کاربران نبوده و برند آن ناشناخته است،‌ به‌سرعت در کانون توجه قرار می‌گیرد. اگر برنامه درستی برای تبدیل کاربرانی که با برندتان آشنا شده‌اند به مشتری داشته باشید، این حضور در کانون توجه می‌تواند بر درآمدتان تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

۲) درآمد‌زایی سریع

بدیهی است که با داشتن متن باکیفیت و استراتژی تبلیغاتی مناسب، به‌تدریج به آمار فروش‌تان اضافه می‌شود؛ اما استفاده از خدماتی مانند ادوردز، وضعیت فروش را بی‌درنگ تغییر می‌دهد. توجه داشته باشید که حصول این نتیجه به معنای تمام شدن کار شما نیست؛ برای به‌دست آوردن نرخ بازگشت مناسب در مقایسه با سرمایه اختصاص داده‌شده به بازاریابی موتور‌های جستجو ، همچنان لازم است یک نفر با طرح و استراتژی مشخص روند فعالیت در ادوردز را رصد کند.

۳) قابلیت تغییر میزان هزینه متناسب با مقیاس کسب‌و‌کار شما

بازاریابی موتور‌های جستجو قابلیت هماهنگی و متناسب شدن با اندازه کسب‌و‌کار شما را دارد؛ می‌توانید با بودجه کم شروع کنید. در مراحل بعدی امکان ارزیابی میزان تاثیرگذاری عوامل مختلف را در اختیار دارید و حتی در صورت محدودیت بودجه، می‌توانید تنظیمات جدیدی متناسب با شرایط اقتصادی اعمال نمایید.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

در گام‌های بعد، وقتی با کمک بازاریابی موتور‌های جستجو درآمد افزایش پیدا کرد، تعداد تبلیغات را افزایش دهید. جالب است بدانید در پلتفرم‌های تبلیغ کلیکی مانند ادوردز ، امکان تعیین بودجه روزانه وجود دارد؛ حداقل مقدار بودجه برای تبلیغ در یک روز ۱۰ دلار است که باعث می‌شود پس از مدتی با یک صورت‌حساب بلندبالا بابت SEM غافلگیر نشوید.

۴) پیدا کردن مخاطب در زمان و مکان درست

حدود نیمی از جمعیت دنیا، در همین لحظه آنلاین هستند. بیش از ۹۳ درصد از تجربیات آنلاین کاربران از یک موتور جستجو شروع می‌شود. موتور‌های جستجو بیشتر از هر منبع دیگری، برای وب‌سایت‌ها ترافیک ارگانیک به ارمغان می‌آورند؛ مهم نیست چه محصول یا خدماتی ارائه می‌کنید، تعداد کمی از کسب‌و‌کار‌ها از این قاعده مستثنی هستند و از راه‌های دیگری دیده می‌شوند.

دیده شدن در نتایج موتور‌های جستجو به معنای ظاهر شدن در مقابل چشمان مشتری است؛ که فرصت بی‌نظیری برای کشاندن نگاه مشتریان جدید به سمت خود است.

در ساده‌ترین حالت، مردم وقتی دنبال چیزی می‌گردند از موتور‌های جستجو استفاده می‌کنند؛ اگر آنچه کاربر می‌خواهد را برای ارائه داشته باشید، معرفی شدن به او می‌تواند نقطه عطفی برای هر دوطرف باشد؛ نه‌فقط به دلیل فروش، چون ممکن است اولین کلیک کاربر به خرید ختم نشود؛ اما این کار شما را در بانک اطلاعاتی کاربر قرار می‌دهد.
وقتی در ذهن یک کاربر به‌عنوان فروشنده یک کالا یا ارائه‌دهنده خدمات ثبت شوید، احتمال تبدیل‌شدنش به مشتری تقویت می‌شود.

۵) به رسمیت شناخته شدن نام برند

وقتی مشتری جدیدی به سراغ‌تان می‌آید، ممکن است فکر کنید که به‌تازگی با کسب‌وکار شما آشنا شده و بی‌درنگ اقدام به خرید کرده است؛ اما واقعیت این است که فرایند منتهی به خرید، روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها پیش شروع شده است.
ظاهر شدن مداوم و مستمر نام برند شما در برابر چشمان کاربر در حین جستجو، برای کاربر چشم‌اندازی ساخته که باعث تبدیل او از «کاربر معمولی» به «مشتری» شده است. متخصصان تخمین می‌زنند برای اینکه این اتفاق بیفتد، حداقل ۷تا ۱۳ نقطه تماس بین کاربر با کسب‌وکار لازم است. هر بار که کسی نام برند شما را در شبکه های اجتماعی ، نتایج جستجو، وب‌سایت‌ها و حتی داخل صندوق ایمیل‌هایش می‌بینند، یک گام مثبت به‌سوی رسمیت یافتن نام‌تان در ذهن کاربران برداشته‌اید.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

شناخته شدن، حس آشنایی ایجاد می‌کند. این یک اصل ثابت‌شده است که توجه مردم به سمت برندهایی که از قبل می‌شناسند در مقایسه با برند‌هایی که حتی اسمشان را نشنیده‌اند، بیشتر جلب می‌شود. در چنین شرایطی مهم‌ترین پیامد، این است که اکثر مردم ترجیح می‌دهند کمی بیشتر خرج کنند اما از برندی که می‌شناسند خرید کنند؛ تا اینکه پولشان را صرف تجربه برندی جدید و ناآشنا نمایند.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM چیزی نیست جز بهترین راه فریاد زدن نام یک برند، در جایی که ۹۳ درصد مردم تجربه‌های آنلاینشان را از آن آغاز می‌کنند.

۶) مستقیم سخن گفتن با مخاطبان هدف

بازاریابی موتور‌های جستجو به شما امکان می‌دهد، روی مشتریان هدف به‌گونه‌ای متمرکز شوید که در بازاریابی سنتی هرگز ممکن نبوده است؛ چرا؟ چون دست یافتن به چنین هدفی، در بازاریابی سنتی، به طرز اعجاب‌آوری پر‌هزینه خواهد بود.

تبلیغات در ادوردز تا زمانی که کسی روی آن کلیک نکرده باشد، برای شما هزینه نخواهد داشت؛ چه ۱۰ تا تبلیغ داشته باشید چه ۱۰۰ تا. چه کسی بر یک تبلیغ کلیک خواهد کرد؟ کاربری که محصول را هم‌راستا با نیازش تشخیص داده باشد؛ و او کسی نیست جز «مخاطب هدف».

قرار گرفتن در برابر دیدگان مخاطب هدف، از طریق SEM به‌راحتی حاصل می‌شود؛ اما به یاد داشته باشید، وقتی تبلیغی برای مخاطب هدف طراحی و بهینه‌سازی شده باشد، احتمال آنکه برای «کاربر درست» به نمایش درآید بیشتر است.

در این مرحله، به‌جای اقدام کورکورانه و رفتن به سمت هر کاربری، برای کسانی هزینه کنید که مطمئن هستید آماده تبدیل‌شدن به مشتری واقعی هستند. SEM یک فرایند هزینه‌بر است، پس فقط به کاربرانی فکر کنید که بیشترین سود را می‌رسانند؛ با این اشخاص به‌طور مستقیم سخن بگویید.
وقتی میزان «دقت در هدف‌گذاری» و رشد شما در «طراحی استراتژی تبلیغاتی» به این حد برسد که همه‌چیز حساب‌شده باشد، به سطح قابل قبولی از کار دست‌یافته‌اید که جای تبریک و تشویق دارد.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

۷) مزیت رقابتی

فرض کنید در همان زمانی که شما مشغول اجرای یک استراتژی سئویی عالی هستید، رقیب‌تان  در صدر نتایج جستجو جایگاه مطلوبی دارد. زمان در گذر است و کاربران امروز، می‌توانند مشتریان فردای رقیب‌تان باشند؛ آیا زحمات شما بی‌فایده است؟ خیر! می‌توانید با صرف هزینه در بازاریابی موتورهای جستجو ، خیلی زود در جایگاه بالاتری قرار بگیرید؛ و کلیک‌هایی را که مال رقیب‌تان بوده است، از آن خود کنید.

رقیب‌تان هم از تبلیغات پولی استفاده می‌کند؟ هنوز هم می‌توانید برنده این میدان باشید.

جمعیت عظیمی از صاحبان کسب‌و‌کار‌ها، از تمام پتانسیل‌های بازاریابی موتورهای جستجو استفاده نمی‌کنند؛ به همین دلیل بیشتر هزینه می‌کنند و کمتر سود می‌برند. شانس موفقیت شما در رقابت با چنین کسب‌و‌کار‌هایی بسیار زیاد است. با یک استراتژی قوی، در رقابت با کسانی که درک کمتری از SEM دارند پیروز میدان شوید.
حتی اگر رقیبان‌تان هم به‌اندازه کافی باهوش و کاربلد باشند بازهم یک استراتژی حساب‌شده می‌تواند برگ برنده محسوب شود؛ چون ذات بازاریابی موتور‌های جستجو و پتانسیل بالای آن در جنبه‌های مختلف بازار، به‌گونه‌ای است که این فرصت را به شما می‌دهد.

۸) هزینه کمتر در مقایسه با بازاریابی سنتی

چرا بازاریابی موتور‌های جستجو در مقایسه با بازاریابی سنتی ازلحاظ مالی به‌صرفه‌تر است؟ جواب ساده است؛ چون فعالیت شما تحت کنترل خودتان است. اما چگونه؟

یکی از مشهورترین و گران‌ترین شیوه‌های بازاریابی، تبلیغات تلویزیونی است. فرض کنید برای معرفی برند یا کسب‌وکار نوپای خود، تصمیم به این نوع تبلیغ دارید. بزرگ‌ترین مزیت تبلیغات تلویزیونی، دسترسی به جامعه بزرگی از مخاطبان است؛ اما این روش نقطه‌ضعف‌هایی هم دارد.
از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هزینه‌های بالا اشاره کرد که برای یک کسب‌وکار نوپا چالش‌های قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. می‌توانید تبلیغتان را به‌طور همزمان به ۱۰ هزار نفر که یک برنامه خاص را تماشا می‌کنند نشان دهید؛ اما در نظر داشته باشید که چه تعداد از این افراد «مخاطب هدف» شما هستند و صرف هزینه گزاف برای این تعداد کار عاقلانه‌ای است؟

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

در زمان شروع هرگونه بازاریابی، تصمیم هوشمندانه این است که روی بالا بردن نرخ تبدیل متمرکز شوید؛ این رویکرد باعث می‌شود از هزینه‌ای که می‌کنید حداکثر نتیجه را به‌دست آورید. در بازاریابی دیجیتال و به‌طور خاص بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM ، اگر نرخ تبدیل یک تبلیغ پایین باشد، می‌توان آن را متوقف و اصلاح کرد.
فرض کنید تبلیغی که بسیار خوب اجراشده، تاثیر موردنظرتان را بر فروش نگذارد. در چنین حالتی، هماهنگ کردن فوری تبلیغ با ظرفیت‌های جامعه مخاطب، کار راحتی است؛ فقط با چند کلیک می‌توانید ترافیک و درآمد حاصل را افزایش ‌دهید. حتی اگر میزان سفارش‌ها بیشتر از توانایی تولید شما باشد، می‌توانید در اولین فرصت و بدون هیچ محدودیتی، تبلیغات را به‌صورت موقت تعطیل کنید.

این کار در زمان استفاده از بازاریابی سنتی، برای مثال تبلیغات تلویزیونی، امکان‌پذیر نیست و برای اعمال اصلاحات ناچارید تا زمان پایان قراردادتان صبر کنید؛ البته توقف یک تبلیغ در میانه راه پخش شدنش در تلویزیون، غیرممکن نیست؛ اما نیازمند طی روال اداری و گرفتن تاییدیه‌ است؛ این فرایند می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. در نظر داشته باشید که نمایش دوباره نسخه اصلاح‌شده، هزینه‌های جدیدی را به شما تحمیل خواهد کرد.

آخرین نکته‌ای که می‌توان در این بخش ذکر کرد، صرف زمان کمتر همزمان با حصول نتیجه بیشتر است؛ اکنون که اطلاعات بیشتری درباره نکات موثر و غیر‌موثر دارید، می‌توانید انجام هر نوع فروشی را با اجرای یک تبلیغ حساب‌شده تضمین کنید. اما چطور؟
تبلیغ برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب ساخته می‌شود؛ چطور می‌فهمید که در ذهن او چه می‌گذرد؟
جواب ساده است؛ می‌توانید واکنش مخاطبان را بسنجید. آیا کلیک می‌کنند؟ مدت‌زمانی را در صفحه فرود می‌گذرانند؟ آیا ویدیوی تبلیغاتی تماشا می‌‌کنند یا در حین نمایش آن کلیک می‌کنند و به صفحات دیگر می‌روند؟
با استفاده از این اطلاعات، تحلیل‌ها و آمار‌های مربوط به دیجیتال مارکتینگ، درباره مشتریان چیزهای بیشتری بدانید. بیشتر دانستن در مورد مشتریان بر مبنای اطلاعات مستدل و آماری، به این معناست که می‌توانید در رابطه با چگونه هزینه کردن برای بازاریابی تصمیم های هوشمندانه‌تری بگیرید.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

تا اینجا، درباره اینکه بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM چیست حرف زدیم. آن را با بازاریابی شبکه های اجتماعی و سئو مقایسه کردیم. درباره فایده‌های آن برای کسب‌و‌کار‌های کوچک گفتیم، اما با وجود همه این‌ها، باز هم ممکن است بگویید «تجربه من از این روش بازاریابی متفاوت است: پول زیادی هزینه کرده‌ام اما تعداد کاربران جذب‌شده، با هزینه‌ها تناسب ندارد.»
هدف از نگارش این مقاله، تغییر عقیده کسانی مانند شماست؛ البته با اثبات کارایی بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) برای کسب‌و‌کار‌های مختلف. در ادامه، به‌طور مختصر و مفید  توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید با اجرای هوشمندانه کمپین‌ها، بیشترین سود را ببرید. نگران نباشید؛ علامت سوالی در ذهن‌تان نخواهد ماند.

سوال اول: چرا مشتریان از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند؟

قبل از هر اقدامی جواب این سوال را بفهمید.

شما سعی دارید محصولی را بفروشید؛ اما بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) چیزی بیشتر از نمایش تبلیغ محصول یا خدمات است. برای اینکه اهداف مختلف بازاریابی‌تان محقق شود، ابتدا سعی کنید مشتریان‌تان بشناسید. آن‌قدر با جزییات، که بدانید چرا از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. از این اطلاعات در راستای جلب‌توجه آن‌ها استفاده کنید.

مردم از موتور‌های جستجو استفاده می‌کنند برای:
• تحقیق: زمانی که کاربر می‌خواهد درباره یک برند،‌ محصول یا خدمات آن بداند؛ یا به دنبال راه‌حل یک مشکل می‌گردد. دامنه تحقیق کاربران در موتور‌های جستجو از پیدا کردن یک رستوران باکیفیت تا خواندن در مورد یک استارتاپ گسترده است. با بازاریابی موتور‌های جستجو ، می‌توانید کاربران را درست در زمان تحقیق و جستجو پیدا کنید؛ به آن‌ها کمک کنید تا تصمیم‌های هوشمندانه‌ بگیرند. تصمیمی که هم به نفع شما باشد هم به نفع خودشان.
• سرگرمی: در فضای اینترنت، فعالیت‌های زیادی انجام می‌شود؛ بعضی به دنبال تماشای ویدیو هستند. بسیاری افراد بازی‌های آنلاین را ترجیح می‌دهند. بعضی با خواندن داستان سرگرم می‌شوند. کسانی دوست دارند چیز‌های جدید یاد بگیرند. به این موضوع فکر کنید که جامعه مخاطب شما به دنبال چه جور سرگرمی‌هایی می‌گردد؟ ارتباط این موضوع را با برندتان بررسی کنید. این بهترین روش برای برقراری ارتباط با آن‌ها از طریق بازاریابی موتور‌های جستجو یا SEM است.
• خرید کردن: این دسته از کاربران با هدف خرید شروع به‌کار با یک موتور جستجو می‌کنند. اغلب افراد این گروه، کسانی هستند که به‌راحتی برای خرید متقاعد می‌شوند. در تبلیغ‌تان یک پیشنهاد جذاب برای آن‌ها در نظر بگیرید.
• دسته آخر کسانی هستند که به دنبال یک وب‌سایت خاص هستند بدون اینکه آدرس کامل آن را در نوار آدرس تایپ کنند. در این شرایط، هدف گرفتن کاربران با یک آگهی خوب و بهینه‌سازی شده می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

سوال دوم: چقدر باید هزینه کنیم؟

بودجه تعیین کنید.

اگر از ابتدا میزان بودجه تبلیغاتی‌تان را تعیین نکنید، همیشه بیش از اندازه خرج خواهید کرد؛ پرداخت هزینه‌های ضروری را فراموش می‌کنید و راه‌های دیگری برای صرف بودجه پیدا می‌کنید. رعایت این موضوع بدیهی، در عمل بسیار دشوار است؛ بدون تعیین بودجه، هرگز متوجه نخواهید شد که از کجا شروع به ولخرجی کرده‌اید.
بودجه‌بندی استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو ، باید شامل برنامه‌ای برای صرف هزینه و زمان در موارد زیر باشد:
• نوشتن تبلیغ
• ساخت صفحه فرود
• انجام تحقیقات
• مدیریت کمپین‌ها
• تجزیه و تحلیل (با استفاده از ابزار‌های تحلیلی رایگان یا پولی و در نظر گرفتن زمان کافی برای انجام کار)
• هزینه تبلیغات کلیکی
در نظر داشته باشید که اگر وب‌سایت شما کاربر محور نباشد، به‌اندازه کافی سریع بارگذاری نشود و یا نسخه موبایل مناسبی نداشته باشد، ‌قبل از هرکاری باید به این موارد رسیدگی و آن ها را حل کنید.

برای ساختار سایت و سئو با دست و دل‌بازی هزینه کنید و وقت بگذارید.

سوال سوم: چرا باید از SEM استفاده کنیم؟

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

هدفی دقیق و واضح داشته باشید.

بدون داشتن اهداف شفاف و دقیق هرگز متوجه نخواهید شد که در چه مسیری قرار دارید و دستاوردهای‌تان چه میزان از نتایج مورد انتظار را پوشش داده‌اند. آیا کمپین‌های شما درست کار می‌کنند؟
هدف همیشه فروش نیست؛ گاهی هدف اصلی جذب مخاطب است؛ یا حتی ایجاد شناخت برند. ابتدا مشخص کنید هدف‌تان چیست؛ سپس از خود بپرسید که چطور به این هدف خواهید رسید؟
پیشنهاد می‌کنیم از گوگل آنالیتیکس کمک بگیرید؛ کاربران را ردیابی کنید تا بدانید به‌محض ورود به وب‌سایت شما با چه چیزی مواجه می‌شوند. سپس بررسی کنید که این موضوع چقدر با هدف اولیه‌تان هم‌سو است.

سوال چهارم: مخاطب هدف کیست؟

پرسونای مشتری را ترسیم کنید.

برای مشتریان شما بازاریابی موتور‌های جستجو چه معنایی دارد؟ طبیعی است که کاربران، SEM را فرصتی بدانند برای یافتن آنچه به دنبالش می‌گردند؛ فرصتی برای اینکه به هدف بزنند. این وظیفه شماست که از قبل بدانید مشتریان هدف به‌دنبال چه می‌گردند؛ تبلیغ را با‌توجه به چالش‌ها و فرصت‌هایی که در آن زمینه وجود دارد طراحی کنید. کلیک‌هایشان را مال خود کنید.
نظرسنجی برگزار کنید. نتایج آن را با توجه به گزارش‌های نرم‌افزار‌های تحلیلگر، جمع‌بندی نمایید؛ چیز‌های زیادی در رابطه با بازار هدف خواهید آموخت. استفاده هم‌زمان از گزارش ادوردز و گوگل آنالیتیکس به خوبی نشان خواهد داد که مخاطبان شما چه کسانی هستند و از آن مهم‌تر چه کسانی نیستند. در مرحله بعد، فهمیدن این نکته که کدام دسته از آن‌ها به هزینه کردن پول بیشتر تمایل دارند، کار سختی نخواهد بود.
برای سنجیدن میزان موفقیتتان، به یاد داشته باشید یک کمپین موفق بازاریابی موتور‌های جستجو یا SEM هزینه جذب پایین‌ و در عین حال ارزش طول عمر مشتری بالا دارد. چرا؟ چون کسانی را جذب می‌کند که نیاز‌هایشان با برند شما هم‌سو است.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

سوال پنجم: چطور توجه کاربران را جلب کنیم؟

صفحه‌های فرود یکپارچه بسازید.

صفحه فرود، صفحه‌ای در وب‌سایت شماست که یک هدف اصلی و اساسی دارد. این صفحه،‌ صفحه اصلی وب‌سایت نیست؛ همچنین پیشنهادهای زیادی در آن ارائه نمی‌شود.
با توجه به شرایط، ممکن است برای دو یا چند تبلیغ از یک صفحه فرود مشترک استفاده شود؛ یعنی با کلیک کردن بر هرکدام از آن‌ها، کاربر به صفحه‌ای واحد هدایت گردد؛ از این نظر مشکلی وجود ندارد اما صفحه فرود باید به‌صورت واضح با پیام آن تبلیغ‌ها مرتبط باشد. شاید برایتان جالب باشد که فقط ۴۸درصد از کسب‌وکارها در حین اجرای یک کمپین، برای هرکدام از تبلیغات، صفحه فرود مجزا طراحی می‌کنند؛ پس اگر این کار را انجام دهید برای‌تان یک مزیت محسوب می‌شود.
اگر تبلیغی پیشنهاد دریافت یک کتاب الکترونیکی رایگان را می‌دهد،‌ صفحه فرود آن، در نگاه اول به کاربر می‌گوید که چطور می‌توان آن را به‌دست آورد. ذات صفحه‌های فرود به‌گونه‌ای است که وارد حوزه معرفی کسب‌وکار شما یا نوع محصول‌تان نمی‌شوند؛ چون نباید با اطلاعات اضافی حواس مخاطب را از هدف اصلی کلیک اولیه‌اش، که خرید بوده است، پرت کرد.
بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

آیا ماهیت محصول شما به‌گونه‌ای است که به توضیح نیازمند است؟ صفحه فرود مکان مناسبی برای ارائه این توضیح نیست. بهترین زمان برای پرداختن به توضیحات و جزییات وقتی است که مشتری را جذب کرده‌اید. از صفحه فرود برای یک مرحله قبل‌تر استفاده کنید: جلب‌توجه مشتری!
در این مرحله ممکن است استفاده از لوگو یا نام شرکای تجاری‌تان با تاکید بر نکته‌های کلیدی کارتان موثر باشد. پیش‌تر برای شناخت مخاطبان وقت گذاشته‌اید؛ حالا اطلاعات‌تان را جمع‌بندی کنید و برای محتوای صفحه فرود تصمیم بگیرید. سپس یک دکمه فراخوان  جذاب طراحی کنید و کار تمام است.

سوال ششم: چطور با مشتریان به یک زبان مشترک برسیم؟

درباره کلمات کلیدی‌تان تحقیق کنید.

بازاریابی موتورهای جستجو بدون انتخاب کلمه کلیدی مناسب چه فایده‌ای دارد؟ تحقیق درباره کلمه کلیدی باعث می‌شود به اطلاعات ارزشمندی دست یابید. دانستن اینکه کاربران با جستجوی چه کلمات و عباراتی به وب‌سایت‌هایی با محتوای مشابه وب‌سایت شما می‌روند، برگ برنده است؛ نکته طلایی، پیدا کردن دید کلی درباره با میزان اقبال کاربران به کلمات مختلف است؛ در تعیین بودجه مردد هستید؟ به لیست کلمات کلیدی باارزش‌تر نگاهی کنید، سپس هزینه‌ها را تخمین بزنید.
بین کلمه کلیدی ، متن و شعار تبلیغ هماهنگی ایجاد کنید.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

در بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM ، استفاده بی‌هدف از حداکثر تعداد کلمات کلیدی سودمند نیست؛ حتی می‌توان این کار را زیان‌آور دانست. اگر کلمات کلیدی با ماهیت تبلیغ و شعار تبلیغاتی‌تان هماهنگ و هم‌سو نباشد، کیفیت بازاریابی شما پایین می‌آید. به یاد داشته باشید نزول کیفیت، به معنای پرداخت هزینه بیشتر یا ضرر مالی شماست.

سوال هفتم: چطور جامعه مخاطب بهینه‌تری داشته باشیم؟

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

از کلمات کلیدی منفی استفاده کنید.

برای اجرای یک کمپین هوشمندانه بازاریابی موتورهای جستجو ، باید از ظرفیت‌های کلیدواژه‌های منفی هم استفاده کنید؛ واژه‌هایی که نمی‌خواهید با برند شما مرتبط شناخته شوند.
بسیار رایج است که کاربران بعضی کلیدواژه‌های منفی را به همراه کلمات کلیدی موردنظر شما جستجو کنند؛ اگر در نتایج جستجوهای این‌چنینی ظاهر شوید، به‌طورقطع با کاربرانی مواجه خواهید شد که از گروه مخاطب هدف شما نیستند؛ برای جذب این افراد وقت نگذارید که برای‌تان فایده‌ای نخواهد داشت.
با اعلام کلیدواژه‌های منفی به موتورهای جستجو، احتمال ظاهر شدن‌تان در نتایج جستجوهای غیر‌مرتبط کمتر خواهد شد. برای مثال، ممکن است مایل نباشید نام سایت‌تان در نتایج جستجویی که از کلمه «رایگان» به کلمه کلیدی مورد‌نظر شما اضافه شده، قرار بگیرید.

«نرم‌افزار کتابداری» با «نرم‌افزار کتابداری رایگان» بسیار متفاوت است؛ و این کلمه «رایگان» برای کاربر، دربردارنده نتایج متفاوت و برای شما حامل جامعه مخاطب متفاوت است. اگر نرم‌افزاری پولی دارید،‌ جستجو‌کنندگان نرم‌افزار رایگان نه‌فقط مخاطب شما نیستند، بلکه کلیک آن‌ها روی تبلیغ‌تان باعث ایجاد هزینه اضافی خواهد شد.

نوشتن لیست کلید‌واژه‌های منفی را در اولویت قرار دهید. گاهی گفتن اینکه چه نمی‌خواهید حتی از گفتن اینکه چه می‌خواهید مهم‌تر است.

سوال هشتم: چطور هزینه‌ها را هرچه بیشتر کاهش دهیم؟

کیفیت را بالا نگه‌دارید.

سطح کیفیت را بالا نگه‌دارید تا هزینه‌ها کاهش یابند. در ادوردز میزان باکیفیت بودن یک تبلیغ با بررسی ویژگی‌های زیر اندازه گرفته می‌شود:
نرخ کلیک؛ چند درصد از نمایش‌های تبلیغ به کلیک کاربر ختم می‌شوند؟
• مرتبط بودن کلیدواژه؛ اگر افرادی کلیدواژه‌ای را جستجو کرده‌اند اما روی تبلیغ شما کلیک نمی‌کنند، ایراد از تبلیغ شماست که بی‌ربط به نظر می‌رسد.
• کیفیت صفحه فرود؛ گوگل، کاربران را پس از کلیک بر تبلیغ شما رصد می‌کند، اگر خیلی زود وب‌سایت‌تان را ترک کنند یا روی دکمه فراخوان کلیک نکنند، این‌طور به نظر می‌رسد که سایت مفیدی ندارید و یا صفحه فرود مناسب نیست.
• مرتبط بودن متن تبلیغ؛ آیا متن با آنچه جستجو شده مرتبط است؟
• سابقه فعالیت؛ کیفیت فعالیت شما از اولین کمپین، زیر ذره‌بین ادوردز است. به سابقه‌ای که ثبت می‌کنید توجه داشته باشید.
بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

موضوع کیفیت یک فاکتور اساسی در مدیریت هزینه‌های بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM است؛ کسانی که با تبلیغات بی‌کیفیت وارد این حوزه می‌شوند تا ۴۰۰ درصد بیشتر از کسانی که استانداردهای سطح متوسط را رعایت می‌کنند، پول می‌پردازند. بدیهی است که کیفیت عالی می‌تواند هزینه‌ها را به میزان قابل‌توجهی تحت تاثیر قرار دهد.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

سخن آخر

بازاریابی موتورهای جستجو شیوه‌ای از تبلیغات است که کاربران را در زمان هر نوع جستجوی اینترنتی هدف قرار می‌دهد. این روش برای مخاطب قرار دادن مشتریان بالقوه و فرستادن آن‌ها به وب‌سایت بسیار موثر است. انعطاف‌پذیری این نوع بازاریابی، باعث هماهنگی آن با هر کسب‌و‌کاری در هر مقیاسی می‌شود؛ SEM با رشد هر کسب‌و‌کار، رشد می‌کند.
در کنار تمام مزایای SEM ، اگر استراتژی مالی دقیقی برای اجرای آن‌ نداشته باشید، این فعالیت از تمام تلاش‌های بازاریابی یک کسب‌و‌کار پرهزینه‌تر خواهد بود؛ علاوه بر استراتژی مالی دقیق و بودجه‌بندی حساب‌شده، بالا بردن کیفیت تبلیغ هم می‌تواند در بهینه‌سازی هزینه‌ها تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید