«آیا تبلیغات درون برنامه ای براى بازیکن هاى من آزاردهنده است؟»؛ این سوالی است که اکثر توسعه‌دهندگان بازی‌های موبایل از خود می‌پرسند. پاسخ ما به این سوال، منفی است. بازی‌سازهایی که از تبلیغات به‌عنوان منبع کسب درآمد استفاده می‌کنند، باید رفتار بازیکن ها را بررسى کنند تا میزان تمایلشان را به تبلیغات بدانند؛ سپس می‌توانند تصمیم درستی در مورد زمان و نوع نمایش تبلیغات بگیرند؛ اگر این تحلیل را به‌درستى انجام دهید، هم درآمد مناسبی خواهید داشت، هم بازیکن هایتان را از دست نمی‌دهید. این موضوع یکی از رسالت‌های اصلی تپلیغ است.

پیدا کردن نقطه‌ی طلایی

درحالی‌که تصور می‌شود بازی‌هایى که تبلیغات کمترى داشته باشند، حفظ بازیکن بیشتری دارند، اما این موضوع همیشه صحیح نیست. به‌طور متوسط، بازی‌هایى که هیچ تبلیغی ندارند، ۴۲ درصد‏ جذب بازیکن در روز اول دارند؛ درحالی‌که بازی‌هایى که تبلیغات دارند، ۳۲ درصد بازیکن ها را در روز اول جذب خود می‌کنند.

اما نکته‌ی جالب و مهم‌تر این است که هر دو مدل بازی، تا روز هفتم به ۲۰ درصد حفظ بازیکن می‌رسند. ما در تپلیغ، داده‌های مختلفی را بررسی کرده‌ایم. مشاهدات ما نشان می‌دهد که تبلیغات درون برنامه‌ای نه‌تنها در باقی ماندن بازیکن ها در یک بازی تاثیر منفی ندارد، بلکه در بعضی موارد تاثیر مثبت هم داشته است. درواقع، اگر تبلیغات کافی ارائه شود، به حفظ و جذب بازیکن لطمه‌ای وارد نخواهد شد.

تبلیغات درون برنامه‌ای نه‌تنها در باقی ماندن بازیکن ها در یک بازی تاثیر منفی ندارد، بلکه در بعضی موارد تاثیر مثبت هم داشته است.

اهمیت ژانر بازی

بررسی‌های ما در تپلیغ نشان می‌دهد که نمایش تبلیغات، با توجه به ژانر بازی، تاثیر متفاوتی بر حفظ بازیکن در بازی و یا رانده شدن او دارد. با نمایش تبلیغات در بازی‌های ساده و روزمره، تا پایان روز اول ۲۷ درصد و تا روز هفتم ۱۳ درصد بازیکنان در بازی باقی می‌مانند. بدون نمایش تبلیغات این اعداد به ۴۱ و ۲۳ درصد تغییر پیدا می‌کند؛ اما در بازی‌های استراتژیک موضوع به‌طور کامل برعکس می‌شود. بازی‌های استراتژیکی که تبلیغات دارند تا پایان روز اول ۴۷ درصد و تا روز هفتم ۳۶ درصد از بازیکنان باقی می‌مانند؛ درحالی‌که بدون نمایش تبلیغات، ماندگاری بازیکن ها در بازی کمتر می‌شود و این اعداد به ۳۶ و ۱۲ درصد تغییر می‌کند.

بازیکن موبایل

به‌طورکلی، بازی‌های استراتژیک فرد را به ادامه‌ی بازی و صرف زمان بیشتر برای آن ترغیب می‌کند؛ بنابراین تبلیغات گذرا تاثیر منفی بر علاقه‌ی بازیکن به ادامه‌ی بازی ندارد. پس اگر بازی شما برای بازیکن جذاب باشد، این نگرانی که با تبلیغات ممکن است بازیکن را فراری دهید، وجود نخواهد داشت.

اما در رابطه با بازی‌های معمولی که بازیکن ها تنها به‌صورت گذری به آن‌ها مراجعه می‌کنند و نمی‌خواهند خیلی در بازی وقفه ایجاد شود، باید چه‌کار کنیم؟

از تبلیغات با منظور استفاده کنید؛ اینکه چگونه و در کجا این تبلیغات به نمایش دربیایند از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از راه‌های حفظ بازیکن از طریق تبلیغات این است که برای دیدن تبلیغ به آن‌ها انگیزه‌ای بدهید.

مثال خوب برای این مورد، بازی معروف Brain it On! است. شرکت سازنده‌ی این بازی برای تبلیغات درون برنامه‌ای این بازی تصمیم گرفت تبلیغات را با شیوه‌ی «پاداشی» نمایش دهد تا بازیکنان نه‌تنها از دیدن تبلیغات آزرده نشوند، بلکه مشتاق به دیدن آن‌ها هم باشند؛ به این معنی که برای نمونه بازیکن با دیدن یک تبلیغ کوتاه می‌تواند در طی بازی، از یک راهنمایی استفاده کند و این موضوع باعث می‌شود که بازکنان از دیدن تبلیغات استقبال کنند. استودیوی سازنده این مورد می‌گوید: «با تغییر نوع تبلیغات به سبک پاداشی، تعداد افرادی که صفحه‌ی تبلیغات را رد می‌کردن از بیش از ۷۰ درصد به کمتر از ۳۰ درصد رسید. بازیکن‌ها با این روش راضی‌تر بودند؛ چون در ازای تبلیغی که می‌دیدند، پاداشی هم دریافت می‌کردن. این روش به کاهش بازخوردهای منفی بازی، کمک زیادی کرد.»

بازیکن موبایل

درآمدزایی تبلیغات ویدیویی

برای سازندگان بازی‌های معمولی و روزمره، تبلیغات به شیوه‌ی «پاداشی» به‌خصوص به‌صورت ویدیویی، روشی کلیدی است. بازی معروف Crossy Road تبلیغات ویدیویی را درازای دادن پول درون برنامه، به بازیکنان نشان می‌دهد؛ یعنی بازیکن با تماشای هر تبلیغ، مقداری پول درون برنامه به‌دست می‌آورد؛ حتی در بازی‌هایی که در آن به پول یا امتیاز نیازی نیست، می‌توان تبلیغات را در ازای قابلیت ادامه بازی یا به زبان عامیانه، «جون اضافه» ارائه کرد.

تبلیغات درون بازی نباید غیرمعمول و کم باشد و نباید هم آن‌قدر زیاد باشد که بازیکن را آزار دهد.

یک تجربه جالب در این خصوص برای بازی Threes! رخ داد؛ به این صورت که بازیکن ها در بازی، در نسخه‌ی رایگان، به دلیل این‌که بازیکن ها می‌توانستند با دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی پس از باخت، شانس دیگری برای ادامه‌ی بازی پیدا کنند، نرخ بازگشت از نسخه‌ی پولی بیشتر بود؛ یعنی بازیکن هایی که نسخه‌ی پولی بازی را خریده بودند، زودتر از بازی خارج می‌شدند تا آن‌هایی که نسخه‌ی رایگان بازی را نصب کرده بودند.

استودیوی سازنده‌ی سری بازی‌های Zombie Highway در رابطه با تبلیغات درون بازی می‌گوید:

Zombie Highway 2

«به‌طور منطقی، بازیکن‌ها تبلیغات درون بازی را دوست دارند. شاید این کار باعث شود که بازیکن‌ها، روی تبلیغات کلیک کنند و بازی دیگری را نصب کنند؛ اما درآمدی که از این راه به‌دست می‌آوریم، خیلی بیشتر از مقداری است که از بازیکن‌ها در خود بازی به‌دست می‌آوریم. بازیکنی که برای نمایش تبلیغی، بازی ما را ترک کند، بازیکن متعهدی نیست و برای ما ارزش زیادی ندارد؛ بنابراین اگر بازی ما را ترک کند و بازی دیگری را نصب کند، چیزی از دست نداده‌ایم. به نظرم ضرر از دست دادن یک بازیکن به خاطر تبلیغات، در مقایسه با سود حاصل از جذب بازیکن‌هایی که از طریق آن تبلیغ جذب می‌شوند، خیلی کمتر است.»

درنهایت شما نیاز دارید که با این روش، درآمدتان را بیشتر کنید؛ بنابراین توصیف رابطه‌ی بین حفظ بازیکن و تبلیغات، خیلی ساده و واضح نیست. سازندگان بازی‌ها باید در رابطه با ادغام بازی و تبلیغات، هوشمند باشند. تبلیغات درون بازی نباید غیرمعمول و کم باشد و نباید هم آن‌قدر زیاد باشد که بازیکن را آزار دهد. مهم‌ترین اصل این است که بتوانید نقطه‌ی طلایی را پیدا کنید.

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید