بازی‌هایی که به کاربر فرصت طراحی و ساخت یک قلمرو، به هر شکلی را می‌دهند، بسیار جذاب و پرطرفدارند؛ همه ما در دورانی سرگرم ساختن شهر،‌ مزرعه، فروشگاه و غیره بوده‌ایم و با این سبک بازی آشنایی داریم. سفره چی در دسته بازی‌های مدیریتی قرار می‌گیرد؛ این بازی‌ معروف و محبوب ایرانی در سبک تفننی ساخته شده و از آثار موفق استودیو گلیم گیمز است. استودیویی که در صنعت بازی‌ ایرانی شناخته شده و بازی‌هایش مورد‌استقبال مخاطبان قرار‌ گرفته‌اند.

سفره چی یک شبیه‌ساز «مدیریت رستوران» است؛ البته با توجه به سبک تفننی آن، نباید انتظار یک شبیه‌سازی حرفه‌ای و پیچیده را داشته باشید. روند بازی ساده و خودمانی است؛ ولی این ویژگی کیفیت بازی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و به واکنش آنی، لمس‌های سریع نمایشگر و تمرکز زیاد نیاز دارد.

بارزترین ویژگی سفره چی که همان نگاه اول، توجه‌تان را جلب می‌کند،
طراحی و به‌اصطلاح «آرت» زیبا و ایرانی آن است.

سفره چی

بارزترین ویژگی سفره چی که در همان نگاه اول، توجه شما‌را به خود جلب خواهد کرد، طراحی و به‌اصطلاح «آرت» زیبا و ایرانی آن است. مانند تمام بازی‌های ایرانی موفق، طراحی محیط و شخصیت‌ها و دیگر عناصر سفره چی، با در نظر گرفتن فرهنگ ایرانی انجام‌شده است. نتیجه آن‌هم، یکی از زیباترین طراحی‌ها در میان بازی‌های موبایل ایرانی است.

علاوه ‌بر طراحی، روند بازی هم به‌طور کامل با فرهنگ ایرانی همخوانی دارد. چیدمان ‌رستوران‌ها و غذاها از محیط‌ و غذاهای ایرانی الهام گرفته‌‌شده‌اند. نکته جالب، استفاده هوشمندانه گلیم گیمز از کاراکتر‌های بازی‌های قبلی‌اش در قالب مشتریان یا میهمانان رستوران است؛ با این کار هم پیوندی بین تولیدات قبلی و بازی جدید ایجاد کرده‌ و هم شخصیت‌هایی را که از قبل بر مبنای فرهنگ ایرانی طراحی‌شده‌اند و به ‌خوبی در بستر سفره چی قرار می‌گیرند،‌ به بازی گرفته‌است. مانند مهمان اصغر آقا، سنتوری، تاکسیدو و…

روند بازی

به‌طور‌کلی، در سفره چی نقش محوری با شماست و هدفتان به‌عنوان مدیر رستوران فقط یک‌چیز است: راضی نگه‌داشتن مشتری‌ها. اما تحقق این هدف چطور اتفاق می‌افتد؟

در ابتدای بازی، فعالیت شما با مدیریت یک دیزی فروشی آغاز می‌شود. به مرور زمان و با گسترش کسب‌وکارتان می‌توانید فست‌فود، سفره‌خانه و رستوران‌های دیگری هم افتتاح کرده و تنوع غذایی را افزایش دهید؛ البته رضایت مشتری‌ها فقط با غذا تامین نمی‌شود. زیبایی و چیدمان رستوران حتی در جزییاتی مانند چیدمان صندلی‌ها بسیار مهم است. همین‌طور ارتقا تجهیزات آشپزخانه باعث می‌شود رستوران شما از حالت ابتدایی خارج‌شده و حرفه‌ای به نظر برسد. هرچه عملکرد رستورانتان بهتر باشد به مراحل بالاتر می‌روید اما تلاش برای بهبود کیفیت در تمام مراحل ادامه دارد. ممکن است روند بازی در ابتدا ساده به نظر برسد؛ ولی با افزایش تنوع غذاها، سخت‌تر می‌شود و در‌نتیجه به تمرکز بالاتری هم نیاز خواهد داشت.

ارزش طول عمر مشتری در اپلیکیشن‌ و بازی موبایل
خواندن این مقاله

ممکن است روند بازی در ابتدا ساده به نظر برسد؛ ولی با افزایش تنوع غذاها، سخت‌تر می‌شود و به تمرکز بالاتری هم نیاز خواهد داشت.

تمام تلاش‌ها در راستای کسب امتیازند و سیستم سفره چی سه نوع امتیاز را پشتیبانی می‌کند که هر‌کدام کاربرد خاص خودشان را دارند: سکه، الماس و تجربه. به‌دست آوردن این سه مورد به شما کمک می‌کند تا بتوانید رستوران‌های پیشرفته و متنوع‌تری را افتتاح کنید و به‌طور همزمان دکوراسیون و تجهیزات رستوران‌هایتان را ارتقا ببخشید.

علاوه بر روند استاندارد بازی، بخش دیگری با نام «ماموریت» وجود دارد که اهدافی برایتان تعیین می‌کند؛ برای نمونه از شما خواسته می‌شود که در زمان محدودی ۲۰۰ عدد پیتزا یا ۱۰۰ پرس دیزی بفروشید. به انجام رساندن این اهداف، علاوه بر جام و تشویق، سکه‌های اضافه‌ای برایتان به ارمغان می‌آورد.

تبلیغات درون برنامه سفره چی

سفره چی را می‌توانید بدون نیاز به اینترنت و به‌صورت آفلاین هم بازی کنید؛ ولی اگر هنگام بازی،‌ به اینترنت متصل باشید، می‌توانید از فرصتی که تبلیغات درون برنامه ای در اختیارتان می‌گذارد بهره‌مند شوید؛ تبلیغات درون برنامه ای سفره چی که از نوع تبلیغات جایزه ای است، کمک می‌کند تا سکه و الماس‌های بیشتری به‌دست آورید؛ برای نمونه با دیدن ویدیوی تبلیغاتی در پایان هر مرحله می‌توانید تعداد سکه‌های آن مرحله را دو برابر کنید. همچنین، تبلیغات ویدیویی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید «گردونه شانس» را که به‌صورت تصادفی سکه یا الماس جایزه می‌دهد، دوباره بچرخانید.

جایگاه سفره چی

سفره چی در کافه بازار بیش از ۲۰۰ هزار نصب فعال دارد و میانگین به‌دست آمده از مجموع ۳۰ هزار امتیازی که بازیکن‌ها به این بازی داده‌اند، ۴٫۶ از ۵ است؛ که در میان بازی‌های ایرانی، امتیاز خیلی خوبی محسوب می‌شود.

استودیوی سازنده، به‌روزرسانی‌های زیادی برای این بازی منتشر می‌کند که علاوه بر رفع ایرادهای گزارش‌شده توسط کاربران، امکانات، رستوران‌ها و شخصیت‌های جدیدی هم به آن اضافه می‌کند. برای نمونه، در جدیدترین به‌روزرسانی این بازی که در زمان نگارش این مطلب منتشر‌ شده است، امکان افتتاح رستوران کبابی سنتی هم به بازی اضافه‌شده است. این نوع به‌روزرسانی جلوی ریزش کاربران را می‌گیرد و نرخ ریزش را کاهش می‌دهد.

جالب است بدانید که سفره چی چندین بار به‌عنوان بازی موبایل ایرانی برتر، انتخاب‌شده است.

سفره چی

حرف آخر

با در نظر گرفتن تمام ویژگی‌هایی که در این مطلب ذکر شد، می‌توان نتیجه گرفت که سفره چی یکی از بهترین بازی‌های ایرانی و نمونه بارز یک بازی موفق است. طراحی زیبا و بومی، روند بازی ادامه‌دار و جذب‌کننده، حجم کم بازی، استفاده مناسب از تبلیغات درون برنامه‌ای و به‌روزرسانی‌های منظم باعث می‌شود که ماه‌ها درگیر این بازی شوید.

دریافت از کافه بازار
فرید صفدری‌نژاد

فرید صفدری‌نژاد

فرید زیاد نمی‌نویسد؛ ولی سال‌هاست که بازی می‌کند. او صنعت بازی و اپلیکیشن را به‌خوبی می‌شناسد و در درآمدزایی از این صنعت، تخصص ویژه دارد.

پاسخ دهید