بهینه سازی اپ استور یا ASO که مخفف عبارت App Store Optimization است، فرآیندی برای افزایش میزان دیده‌شدن اپلیکیشن‌های موبایل در فروشگاه‌های موبایل مثل گوگل پلی یا اپل اپ استور است. همان‌طور که بهینه سازی موتور جستجو یا سئو به وب‌سایت‌ها اختصاص دارد، بهینه‌سازی اپ‌استور هم مخصوص اپلیکیشن‌های موبایل است؛ به عبارت دیگر، این فرآیند موجب بهبود رتبه‌‌ی اپلیکیشن در نتایج جستجو بر‌اساس کلید‌ واژه می‌شود. با استفاده از این روش، برنامه‌ها در نتایج جستجو بالاتر قرار می‌گیرد و در‌نتیجه بیشتر نصب خواهد شد. با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

برای بهینه‌سازی اپ استور، باید به رقبا و کاربرانتان توجه کنید.

اهمیت بهینه سازی اپ استور

ASO از دو‌ جهت اهمیت دارد: اول این‌که بازار اپلیکیشن بسیار وسیع است و دوم، بیش ‌از ۶۳ درصد از کاربران به جستجوی اپلیکیشن‌های جدید علاقه دارند. کاربران برای پیدا‌کردن اپ‌های جدید راه‌های زیادی پیش‌رو دارند: رسانه ها، وب‌سایت‌ها، دوستان و‌ غیره؛ اما در آینده برای پیدا‌کردن اپ‌های جدید، بیشتر جستجو می‌کنند؛ به همین دلیل، بهینه سازی اپ استور برای توسعه دهندگان روز‌به‌روز مهم‌تر می‌شود.

بهینه سازی اپ استور

چرا بهینه سازی اپ استور برای اپلیکیشن‌ها سودمند است؟

یکی‌دیگر از دلایل اهمیت روز‌افزون ASO، سودمندبودن آن برای اپلیکیشن‌هاست. همان‌طور که می‌دانید، هر اپلیکیشنی که در فهرست اپ‌استور وجود‌‌ دارد، به‌سادگی در نتایج جستجو ظاهر و به‌سرعت شناخته می‌شود؛ اما حضور نام یک اپلیکیشن در فهرست «توصیه‌های اپ استور» به بهبود رتبه‌بندی آن کمک می‌کند. استفاده از آیکون و تصویر مناسب، یک نام تجاری را یاد‌آوری می‌کند، نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد و در‌نتیجه، اپلیکیشن به‌سرعت شناخته می‌شود. بهینه سازی اپ استور از این راه به پیدا‌شدن برنامه در صدر نتایج جستجو کمک می‌کند و به‌دنبالش، فروش را افزایش می‌دهد.

عوامل موثر بر بهینه سازی اپ استور

زمانی‌که توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن خود را تبلیغ می‌کنند، عوامل بسیاری بر نتایج آن تاثیر می‌گذارد. اگر کسب‌و‌کارتان در‌حال ساخت یک اپلیکیشن است، موفقیتتان بستگی به آن دارد که کاربران بتوانند به‌سادگی، اپلیکیشن را پیدا کنند؛ اما چطور می‌توانید مطمئن شوید که زحماتتان هدر نمی‌رود؟ برای بهینه سازی اپ استور، لازم است به رقبا و کاربران خود توجه کنید؛ مراحل انجام بهینه‌سازی را تقسیم‌بندی کنید تا عملکرد اپلیکیشن را در همه جزئیات مثل اسم برنامه، آیکون، تصویر و توضیحات محصول بهبود بخشید. برای مثال به سیستم عامل iOS توجه کنید؛ کاربران حدود ۱٫۲ میلیون برنامه برای انتخاب‌ در اختیار دارند؛ بنابراین توسعه‌دهندگان باید تلاش زیادی کنند تا کیفیت برنامه‌های خود را حفظ کنند.

آشنایی با عوامل تاثیر‌گذار در بهینه سازی اپ استور به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می‌کند:

  • عنوان اصلی و فرعی
  • آیکون
  • شرح
  • تصاویر محیط اپلیکیشن (اسکرین شات)
  • نظرات و امتیازها
  • پیش‌نمایش ویدیو
  • کلید واژه‌ها
  • حجم دانلود
  • نرخ بازگشت
  • حذف اپلیکیشن
بهینه سازی اپ استور

نحوه‌ی بهینه سازی اپلیکیشن از طریق ASO

بهینه سازی محتوا به‌معنای قرار‌گرفتن در صدر نتایج موتورهای جستجو از‌‌ طریق کلید‌ واژه‌های مختلف، یکی از محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی محتوا در سال‌های اخیر بوده است. این نوع از بازاریابی محتوا در اپ استورها هم وجود دارد؛ جایی‌که توضیحات اپلیکیشن به مشتریان کمک می‌کند تا آن‌را پیدا و دانلود کنند.

آینده تجارت همراه چه روندی دارد؟
خواندن این مقاله

۱. عنوان صحیحی انتخاب کنید؛
عنوان، اولین تاثیر را روی کاربر دارد؛ بنابراین، باید شامل کلمات کلیدی باشد.

۲. آیکون درستی انتخاب کنید؛
وقتی اپلیکیشنی را از طریق جستجوی کلمات کلیدی مرتبط نصب می‌کنید، اول روی عنوان متمرکز می‌شوید؛ اما پس از آن، نگاه شما به آیکون برنامه خواهد بود؛ بنابراین، قبل از آپلود اپلیکیشنتان در استور، آیکونی جذاب و خلاقانه طراحی کنید.

۳. توضیحات قانع کننده بنویسید؛
توضیحات، تنها راه درک عملکرد و ویژگی‌های اپ شما برای کاربران است. سه خط‌ اول و پیش از انتخاب گزینه «خواندن بیشتر» یا «See More» برای جذب کاربر بسیار مهم است. می‌توانید کلمات کلیدی اصلی را در این بخش اضافه کنید.

۴. از حداکثر کلمات کلیدی استفاده کنید؛
همان‌طور‌ که می‌دانید تعداد کاراکترهای کلمات کلیدی محدود به ۱۰۰ عدد است؛ بنابراین قبل از انتخاب آن‌ها، خوب فکر کنید. ترتیب کلمات کلیدی هم روی رتبه‌بندی اپلیکیشن شما هم اثر دارد؛ پس مهم‌ترینشان را در بالای متن قرار‌ دهید.

۵. نظرات و امتیازها؛
حدود ۸۵ درصد از کاربران، اپلیکیشنی را نصب می‌کنند که نظرات آن مثبت و امتیاز بالایی داشته باشد. این امتیاز‌ها، بازخورد کاربران و مشکلات اپلیکیشن شما را نشان می‌دهد؛ بنابراین به بهینه‌سازی آن کمک می‌کند.

۶. بومی‌سازی کنید؛
بومی‌سازی اپلیکیشن، کاری ضروری است و تاثیر زیادی بر تجربه کاربری و تعداد نصب دارد. در‌ واقع، اگر اپلیکیشن خود را بومی‌سازی کنید، کاربران بالقوه‌ و دانلود‌های بیشتری دریافت می‌کنید. این مورد، روشی موثر برای به حداکثر رساندن کلمات کلیدی اپ شما هم هست.

۷. در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید؛
این‌کار، بخشی از فرآیند بازاریابی اپلیکیشن است. لینک برنامه خود را در بعضی از شبکه‌های اجتماعی محبوب مثل فیس‌بوک یا اینستاگرام قرار‌دهید تا دانلود بیشتری داشته باشید.

بهینه سازی اپ استور

۸. به‌طور منظم به‌روز‌رسانی کنید؛
برای بهبود تجربه کاربری، بهتر‌است اپلیکیشن خود را به‌طور منظم به‌روز‌رسانی و اشکالات آن را برطرف کنید. این روش، به افزایش نرخ بازگشت و بهبود رتبه‌بندی در استورها هم کمک می‌کند.

۹. با یک شرکت متخصص در بهینه سازی اپ استور همکاری کنید؛
اگر بودجه‌ی کافی دارید اما زمان و حجم فعالیت شما محدود است، همکاری با یک شرکت معتبر، بهترین انتخاب است. شرکت‌های بسیاری با هدف کمک به بهبود وضعیت قرارگیری برنامه‌ها در نتایج جستجوی استورها، فعالیت دارند. تمام ترافیک ارائه شده از سوی آن‌ها ارگانیک و از کاربران واقعی است که با وارد‌کردن کلمات کلیدی در نوار جستجوی استور، اپلیکیشن شما را پیدا و نصب می‌کنند. پس از نصب هم، اپلیکیشن را اجرا کرده و در دستگاه‌های خود نگه می‌دارند؛ بنابراین، اپلیکیشن شما برای دوره‌ای طولانی در صدر اپ‌های دیگر قرار می‌گیرد که نتیجه‌ی آن، محبوبیت و شناخته‌شدن اپلیکیشن شماست.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید