زمانی که قصد انتشار اپلیکیشنی را دارید، باید به بهینه‌سازی آن در فروشگاه‌های آنلاین اپلیکیشن یا اپ استورهای مختلف توجه کنید. به این موضوع، ASO یا App Store Optimization یا بهینه سازی برای اپ استور گفته می‌شود. با استفاده از تکنیک‌های ASO می‌توانید رتبه اپلیکیشن خود را در نتایج جست‌وجو با استفاده از کلمه کلیدی مناسب بهبود ببخشید. با این کار زمانی که کاربر به دنبال اپلیکیشنی می‌گردد، اپلیکیشنتان در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد؛ اما تکنیک‌های بهینه سازی برای اپ استور شامل چه مواردی می‌شود؟ در ادامه با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

۱. مشتریان و حوزه فعالیت خود را بشناسید

لازمه یک استراتژی خوب در فرآیند بهینه سازی برای اپ استور ها، آگاهی از مشتریان بالقوه و درک عمیق رقیبان است. برای این منظور، بهتر است سوالات زیر را از خود بپرسید.

  • زبان و نحوه سخن گفتن مشتریان بالقوه‌تان چگونه است؟
  • دلایل اصلی دانلود و استفاده از اپلیکیشن چیست؟
  • مزیت‌های رقابتی اپلیکیشن چه هستند؟
  • رقیبان از چه کلمات کلیدی استفاده می کنند؟

برای شروع فرآیند بهینه سازی برای اپ استور ها، خود را به جای مشتریانتان بگذارید. هدف اصلی، افزایش احتمال دیده شدن اپلیکیشن است که با انتخاب کلمات کلیدی مناسب و بکارگیری آن‌ها، می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید.

برای این منظور، با دقت در کلمات کلیدی استفاده‌شده توسط رقیبان، ایده‌های خوبی پیدا می‌کنید.

بهینه سازی برای اپ استور
بهینه سازی برای اپ استور

۲. عنوان مناسبی برای اپلیکیشنتان انتخاب کنید

انتخاب عنوان مناسب برای اپلیمیشن، فقط در حوزه برند تاثیر گذار نیست، بلکه عامل مهمی در بهینه سازی برای اپ استور هم به‌حساب می‌آید. تحقیقاتی که روی اپلیکیشن‌های برتر رتبه‌بندی‌ها صورت گرفته است، حاکی از آن است که اپلیکیشن‌هایی که در عنوانشان از کلمات کلیدی استفاده شده است، تا ۱۰٫۳ درصد بالاتر از اپلیکیشن‌های بدون کلمات کلیدی قرار گرفته‌اند.

معمولا عنوان‌ها می‌توانند ۲۵۵ کاراکتر باشند. اما قرار دادن تعداد زیادی کلمه کلیدی پر‌طرفدار در عنوان هم کار خیلی مناسبی نیست؛ همچنین عنوان‌های طولانی، به‌طور کامل نمایش داده نمی‌شوند. برای مثال App Store اپل، تا ۲۳ کاراکتر و Google Play تا ۳۰ کاراکتر را نمایش می‌دهند. بهتر است عنوانی ساده و جذاب برای اپلیکیشن انتخاب کنید و در ابتدای عنوان قرار دهید؛ سپس از کلمات کلیدی دیگر استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود به‌نحوی نام برنامه را از کلمات کلیدی جدا کنید.

۳. در بهینه سازی برای اپ استور ها، تعداد کلمات کلیدی را به حداکثر برسانید!

App Store و  Google play دو رویکرد متفاوت برای کلمات کلیدی پیش می‌گیرند.

App Store:

اپ استور اپل، فضای ۱۰۰ کاراکتری برای کلمات کلیدی در نظر می گیرد که شما می‌توانید از تمام این فضا برای قرار دادن کلمات کلیدی بهره ببرید. کلمات کلیدی پرطرفدار را استفاده کنید تا به‌صورت ارگانیک ترافیک را افزایش دهید.

Google Play:

مکانیزم بهینه سازی برای اپ استور در گوگل‌پلی، بیشتر شبیه به SEO است. گوگل از تگ‌هایی استفاده می‌کند که خودش در توضیحات شما به‌عنوان کلمات کلیدی تشخیص داده است. گوگل به شما اجازه استفاده از ۴۰۰۰ کاراکتر را می‌دهد پس سعی کنید در توضیحاتتان از کلمات کلیدی مرتبط به گونه‌ای منطقی استفاده کنید.

بهینه سازی برای اپ استور

نرخ بهینه تکرار کلمات کلیدی در متن ۵ بار است که در این نرخ احتمال ثبت شدن این کلمه به‌عنوان کلمه کلیدی بالاتر است. باوجود اهمیت طراحی برای الگوریتم‌های رتبه‌بندی، درنهایت مخاطبان بالقوه تعیین‌کننده هستند که قرار است برنامه را دانلود کنند. پس سعی کنید آن‌ها را قانع کنید. ابتدا، متن را برای مخاطب بالقوه بنویسید سپس با اعمال تغییراتی اندک، کلمات کلیدی موردنظر را اضافه کنید.

بهینه سازی برای اپ استور

۴. توضیحات ترغیب کننده‌ای در مورد اپلیکیشنتان بدهید

به غیر از تعداد اندکی کلمه کلیدی که در متن توضیحات برنامه قرار می‌دهید، عمده توضیحات باید برای مخاطبان بالقوه نوشته شده باشند و باید به عنوان فراخوانی برای دانلود برنامه باشند. آنچه را می خواهید در مورد برنامه به مخاطبان بگویید را با زبانی ساده و روان بنویسید. از مزایای منحصر به‌فرد برنامه خود بگویید تا مخاطب را به دانلود ترغیب کنید.

توصیه می‌شود ۳ خط اول توضیحاتتان را به صورت جذاب بیان کنید تا توجه مخاطبان جلب شود. توضیحات هم باید مانند دیگر بخش‌های برنامه زنده باشد و با هر به روز رسانی در مورد تغییرات و ویژگی جدید اضافه شده، توضیحاتی ارائه دهند.

۵. با یک آیکون جذاب ظاهر شوید

هنگامی که کاربران بالقوه در لیست اپلیکیشن‌ها می‌چرخند، آیکون برنامه شما اولین تصویری است که از برنامه در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد. پس طراحی جذاب و جالب آن باعث تاثیرگذاری روی مخاطب می‌شود. استانداردهای آیکون برای بازارهای مختلف اپلیکیشن متفاوت است. سایز ایکون App Store اپل باید 1024*1024 پیکسل باشد و سیستم عامل Apple آن را برای بخش های مختلف تغییر سایز می‌دهد. پس آیکون را به‌نحوی طراحی کنید که قابل استفاده برای سایزهای مختلف باشد و با تغییر سایز، تغییر عمده‌ای نکند. برای Google Play  سایز استاندارد  آیکون 512*512 پیکسل است.

آیکون‌ها باید گویای ماهیت اپلیکیشن باشند. از طراحی آیکون‌های پیچیده و با جزییات زیاد بپرهیزید. برای پیدا کردن ایده برای آیکون می‌توانید به آیکون‌های اپلیکیشن‌های برتر حوزه خود نگاه کنید، اما باید آیکونی متفاوت و منحصر به خودتان طراحی کنید که تفاوت شما با دیگر برنامه‌ها به خوبی پدیدار شود.

بهینه سازی برای اپ استور

۶. از تصاویر اپلیکیشن و ویدیو استفاده کنید

تصاویر درون برنامه شاید به‌طور مستقیم بر رتبه‌بندی تاثیر نگذارند اما روی مخاطب تاثیر می‌گذارند و باعث افزایش نرخ دانلود می‌شوند. تصاویر و ویدیوهای معرفی برنامه به مخاطبان، چشم‌اندازی از محتوای برنامه ارائه می‌کنند. در حالی که امکان آپلود پنج تصویر برای اپلیکیشن‌های iOS و هشت تصویر برای برنامه‌های اندرویدی وجود دارد، اما تنها دو تا سه تصویر به‌صورت پیش‌فرض در صفحه برنامه نمایش داده می‌شوند. پیشنهاد می‌شود تصاویر از جذاب‌ترین بخش‌های برنامه انتخاب شوند تا افراد را به دانلود ترغیب کنند و اگر در به‌روزرسانی‌های جدید تغییراتی اعمال کرده‌اید سعی کنید بخش‌های تغییریافته را در تصاویر نمایش دهید. با اجرای تست A/B می‌توانید تصاویری که به بیشترین میزان دانلود منتهی شده‌اند را پیدا کنید.

بهینه سازی برای اپ استور

۷. توضیحات اپلیکیشن خود را محلی کنید

اگر مایلید که برنامه خود را برای چند کشور مختلف ارائه کنید، بهتر است با مخاطبان هر ناحیه با زبان و فرهنگ مردم آن منطقه سخن بگویید. طبق آمار، ۷۲ درصد افراد ترجیح می‌دهند هنگامی که کالایی را می‌خرند، توضیحات کالا را به زبان مادری خود بخوانند حتی اگر به‌ زبان انگلیسی مسلط باشند. در نتیجه بهتر است زمان صرف کنید و با مخاطبان هر منطقه با در نظر گرفتن نیازها و خواسته‌های خود آن‌ها صحبت کنید. هم App Store و هم Google Play امکان محلی کردن توضیحات را فراهم می‌کنند تا مشتریان بالقوه‌تان راحت‌تر برنامه را پیدا کنند.

۸. برای افزایش ترافیک از تبلیغات استفاده کنید

یکی از شاخص‌های مهم برای الگوریتم‌های رتبه‌بندی، میزان ترافیک صفحه برنامه و تعداد بازدیدها است که معمولا هم تمام افزایش بازدیدهای صفحات به‌صورت ارگانیک شکل نمی‌گیرد. پس از طریق کانال‌های بازاریابی مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات آنلاین و تبلیغات درون اپلیکیشن‌های دیگر سعی کنید ترافیک صفحه برنامه خود را افزایش دهید تا به تبع آن وضعیت بهینه سازی برای اپ استور را بهبود دهید.

یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش ترافیک، فهرست بندی اپلیکیشن (App Indexing) است که به معنی قابلیت لینک‌دهی و جستجوپذیری محتوای برنامه است. با فهرست‌بندی، مخاطبان اپلیکیشن را در نتیجه جستجو مشاهده کرده و با کلیک روی آن به صفحه دانلود برنامه منتقل می‌شوند.

بهینه سازی برای اپ استور

یکی از شاخص‌های مهم برای الگوریتم‌های رتبه بندی، میزان ترافیک صفحه برنامه و تعداد بازدیدها است

بهینه سازی برای اپ استور

۹. مرتبا برنامه خود را بروز رسانی کنید

به‌روزرسانی منظم، از نظر الگوریتم‌های رتبه‌بندی عامل مثبتی تلقی می‌شود. نتیجه به‌روزرسانی کردن و بهبود مداوم اپلیکیشن، نظرات بهتر و امتیازات بالاتر است. البته به‌روزرسانی منظم به تنهایی کافی نیست. قدم بعدی قانع کردن مشتریان فعلی به نصب به‌روزرسانی است.

 چند روش ترغیب مخاطب به نصب نسخه جدید:

  • هنگامی که کاربر به اپلیکیشن سر می‌زند سعی کنید او را به نصب نسخه جدید تشویق کنید. مثلا در قسمت ورود برنامه بخواهید که نسخه جدید را دانلود کنند یا اگر امکان ارسال اعلان به کاربری را دارید در مورد نسخه جدید به او اطلاع دهید.
  • در بخش تغییرات جدید (What’s New) اپلیشکشنتان در اپ استورهای مختلف، در مورد تغییرات تازه برنامه بنویسید و از کاربران بخواهید که نسخه جدید را امتحان کنند.
  • تعداد امتیازات پنج ستاره برنامه را افزایش دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که یک سوم مشتریان فعلی قبل از نصب نسخه جدید برنامه، نظرات و امتیازات کاربران را می‌خوانند.

۱۰. کاربران را به نظر دادن و امتیاز دادن تشویق کنید

یکی از مهم‌ترین عامل‌های تاثیرگذار روی رتبه برنامه در اپ استورها و بهینه سازی برای اپ استور ها، تعداد ارزیابی‌ها و متوسط امتیازات کاربران است. طبق بررسی‌ها، همبستگی مثبتی بین ارزیابی مخاطبان و جایگاه برنامه وجود دارد. در حالی که تعداد زیاد نظرات کاربران نشان‌دهنده بالا بودن نرخ درگیری کاربران است، ممکن است در مورد برنامه نظرات مثبت یا منفی وجود داشته باشد. هنر توسعه‌دهنده ترغیب نظرات و بازخوردهای مثبت و راضی کردن کاربران ناراضی است که در نتیجه آن رتبه برنامه ارتقا پیدا می‌کند.

منبع: MOZ

مجید نوردوست

مجید نوردوست

مجید بیش از ۱۰ سال است که درحوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی می‌نویسد. بازی‌های ویدیویی اصلی‌ترین علاقه او به حساب می‌آیند و به همین دلیل نیم‌نگاهی هم به فیلم‌ها و کتاب‌های فانتزی و علمی-تخیلی دارد.

پاسخ دهید