کلمه سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو است.

در‌واقع سئو را می‌توان افزایش کمی و کیفی بازدید یا ترافیک وب‌سایت شما از طریق جستجوهای ارگانیک در نتایج موتورهای جستجو تعریف کرد.

با تپلیغ آکادمی همراه شوید تا به بررسی معنا و مفهوم سئو بپردازیم.

بهینه سازی موتور جستجو

در بهینه سازی موتور جستجو چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

برای فهمیدن مفهوم واقعی سئو، بهتر‌ است جمله ابتدای مقاله را به چند قسمت مختلف تقسیم کنیم و هر قسمت را بررسی کنیم:

بهینه سازی موتور جستجو
  • کیفیت ترافیک؛ تصور کنید که شما یک «کشاورز» هستید و از طریق وب‌سایتتان، «سیب» می‌فروشید. ممکن است بتوانید تمام کاربران اینترنتی دنیا را جذب کنید؛ اما اگر آن‌ها وارد سایتتان شوند، چون گوگل به آن‌ها گفته است که شما «فروشنده رایانه‌های اپل» (اپل به معنای سیب) هستید، این حجم بازدید، ترافیک محسوب نمی‌شود. شما باید بازدیدکننده‌ای را جذب کنید که به محصول یا خدماتتان علاقه‌مند است.
  • کمیت ترافیک؛ وقتی افراد واقعی از طریق صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) کلیک می‌کنند، «ترافیک بیشتر» بهتر است.
  • نتایج ارگانیک؛ تبلیغات، بخش مهمی از اغلب صفحه‌های نتایج موتور جستجو را تشکیل می‌دهد. ترافیک ارگانیک، ترافیکی است که بابت آن پولی پرداخت نمی‌کنید.

الگوریتم موتور‌های جستجو تغییر می‌کند و تکنیک‌های سئو هم در پاسخ به آن تغییرات، تکامل می‌یابد.

بهینه سازی موتور جستجو چگونه کار می‌کند؟

وقتی سوالی را در موتورهای جستجو تایپ می‌کنید، گوگل، یاهو، بینگ یا هر موتور جستجوی دیگری، فهرستی جادویی و طولانی از وب‌سایت‌هایی را که می‌تواند پاسخ سوال شما را بدهد، در اختیارتان می‌گذارد.

اما آیا تا‌به‌حال فکر کرده‌اید که چه چیزی پشت این فهرست جادویی قرار دارد؟

بهینه سازی موتور جستجو

گوگل یا هر موتور جستجویی که از آن استفاده می‌کنید، خزنده‌هایی دارد که در اینترنت می‌گردد و اطلاعات مرتبط با محتوایی را که در جستجوی آن هستید، جمع‌آوری می‌کند. خزنده (Crawler)، همه‌ی صفر و یک‌ها را به‌منظور ساختن فهرست به موتور جستجو می‌برد. این فهرست از‌طریق الگوریتمی تغذیه می‌شود که تلاش می‌کند تمام داده‌ها را با جستجوی شما مطابقت دهد.

آیا حواستان به این افزایش جستجوهای شخصی در فضای وب هست؟!
خواندن این مقاله
بهینه سازی موتور جستجو

ساخت سایت سازگار با سئو (SEO-Friendly)

برای این کار ابتدا باید تکنیک‌های سئو را در سایت اعمال کنید؛ فرقی نمی‌کند که برند شما تازه شروع به کار کرده باشد یا قدیمی باشد و بخواهید وضعیت خود را بهبود ببخشید. در ادامه تعدادی از تکنیک‌های سئو را به‌صورت خلاصه معرفی می‌کنیم:

  • محتوا و نشانه‌گذاری‌های مربوط به آن؛ در‌ زمینه‌ی سئو برای محتوا، متغیر‌های خاصی وجود دارد. برای شروع باید درباره کلمات کلیدی، نحوه نگارش سازگار با سئو و انواع نشانه‌گذاری‌هایی که به موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا بداند محتوای شما دقیقا درباره چیست، اطلاعات داشته باشید.
  • سرفصل‌های سایت؛ درباره‌ی‌ موضوع محتوا و نشانه‌گذاری‌های مربوط به آن، مطالعه کنید. برای شروع‌ لازم است اطلاعاتی درباره‌ی مبحث Robots.txt داشته باشید.
  • سرفصل‌های مربوط به لینک؛ به همه‌ی چیز‌هایی که به‌نوعی مرتبط با لینک‌ها هستند، دقیق شوید؛ از متن قابل کلیک گرفته تا هدایت خواننده به صفحه‌ی دیگر.
  • سیر تکاملی سئو؛ الگوریتم موتور‌های جستجو اغلب تغییر می‌کند و تکنیک‌های سئو هم در پاسخ به آن تغییرات، تکامل می‌یابد؛ بنابراین اگر کسی درزمینه‌ی سئو به شما مشاوره‌ای داد که درست عمل نکرد، الگوریتم‌ها را درباره همان صفحه و موضوع خاص، دوباره بررسی کنید.
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید