بیشتر توسعه‌دهندگان اپلیکیشین، کاربران درگیری که برای اپلیکیشین آن‌ها ارزش قائل بوده و مدام به برنامه سر می‌زنند را هدف خود قرار می‌دهند. همچنین در مقابل، هرکسی که روی دکمه «نصب» کلیک می‌کند، توقع دارد آن برنامه به وعده‌های خود عمل کرده و با بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل برنامه مفیدی از آب درآید!
بهینه‌سازی معیار‌های درگیری به شکلی کورکورانه منجر به دستیابی به اهداف بلندمدت کسب‌و‌کار شما و افرادی که از محصول شما استفاده می‌کنند، نخواهد شد. تلاش برای حفظ کاربران فعلی و در موازات آن به‌دست آوردن کاربران بیشتر، نیازمند پول و سرمایه است، زیرا تلاش‌های ضعیف در امر حفظ کاربران منجر به هزینه سنگین‌تر خواهد بود.
من در این مقاله به ده روش یا نکته مورد نیاز در امر بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل و به دنبال آن رسیدن به اپلیکیشینی موفق، با میزان درگیری بالا می‌پردازم. این موارد را با بررسی آمار داده شده از گوگل پلی، Sustainable Engagement Day و Playtime در سال ۲۰۱۸ انجام خواهم داد.

نکته ۱: خصوصیات و تحلیل‌های معنادار

شما از کجا تشخیص می‌دهید که در حال بهبود محصولتان هستید؟ معیار‌هایی مثل ماندگاری و تبدیل کاربران راه‌های خوبی برای اندازه‌گیری میزان پیشرفت هستند، اما این معیار‌ها همیشه به محاسبه درست نحوه تجربه کاربران از محصول شما منتهی نمی‌شوند. پس ارتقای خصوصیات برنامه صرفاً به موفقیت در مورد کاربران منجر نمی‌شود.
ساختن یک دفترچه برنامه‌ریزی برای اندازه‌گیری رفتار‌های معنادار و شناسایی عوامل محرک ارزشمند مشتریان بسیار پرکاربرد است. به‌عنوان‌مثال در یک اپلیکیشین دوست‌یابی، فعالیت‌ کاربران معمولاً شامل مکالماتی که دارند و پیام‌هایی که باهم ردوبدل می‌کنند، می‌شود.
مدیر محصول یکی از اپلیکیشین‌های دوست‌یابی اذعان می‌دارد که چطور با اضافه کردن قابلیت لایک کردن یکدیگر، مکالمات بین کاربران افزایش یافته و در نتیجه بهینه سازی اپلیکیشین موبایل موفق بوده است است. این قابلیت باعث افزایش مثبت ۲۰ درصدی در میزان پیام‌های ارسالی شد اما میزان پاسخ به این پیام‌ها بسیار پایین بود (نزدیک به ۶ درصد برای آقایان) و میزان ماندگاری در اپلیکیشین توسط بانوان تا ۱ درصد کاهش داشت.

روشن شد که کسانی که مکالمات بی‌معنا را شروع کرده بودند باعث رسیدن افراد دیگر به خواسته‌هایشان نشده بودند. برای برطرف کردن این مشکل، این شرکت یک راهکار ایجاد کرد تا با استفاده از آن بتوان افرادی که مکالمات بی‌معنایی را شروع می‌کردند را بلاک کرد. این مورد به‌طورکلی میزان پیام‌های جابجا شده را کمتر کرد اما باعث افزایش مکالمات معنا‌دار بین کاربران شد و همین امر درنهایت باعث بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل و دریافت پاسخ‌های بهتر شد.

نکته ۲: داده‌ها می‌توانند به شما بگویند مشکل از کجاست

شما میزان راندمان اپلیکیشین خود را بر اساس میزان رسیدن کاربر به خواسته‌هایش چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یک اپلیکیشن یادگیری زبان انگلیسی، بر این باور است که داده تنها می‌تواند تعیین کند مشکل از چه جایی است اما نمی‌تواند بفهمد مشکل درباره چیست. همین مسئله باعث شد آن‌ها تصمیم بگیرند داده‌های واجد شرایط را مستقیم از کاربران اپلیکیشین دریافت کنند. آن‌ها این یافته را به شکل یک مرحله اضافی سازمان‌یافته در شرکت خود پیاده کردند و با بهینه سازی اپلیکیشین موبایل فعالیت کاربران تا ۲ برابر افزایش یافت.

حال سؤال این است که چگونه این اتفاق باعث بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل شد؛ از کاربران قبل از شروع کار با برنامه خواسته شد تا سطح زبان خود را تعیین کنند. در این بخش داده‌ها ریزش محسوسی در کاربران نشان نداد اما مصاحبه مستقیم با کاربران مشخص کرد آن‌ها قادر به تشخیص درست سطح زبانشان نبوده‌اند و همین مسئله باعث شده در صورت انتخاب نادرست سطح زبان، میزان درگیری کاربران کاهش یابد. بعد از گذشت زمانی آن‌ها به این نتیجه رسیدند که بهتر است یک بخش دیگر به برنامه جهت آزمودن سطح کاربران قرار دهند و همین امر باعث ۲ برابر شدن میزان درگیری کاربران شد.

بهینه سازی اپلیکیشین موبایل

نکته ۳: یک راه برای برقراری ارتباط با مشتریان

یک تیم طراحی اپلیکیشین معروف دیگر با استفاده از الگوی ارتباطات انسان-به-انسان (H2H) به‌عنوان هسته مرکزی در بخش پشتیبانی شرکت استفاده کرده است.
آن‌ها یک برد دیجیتالی ساخته‌اند که با استفاده از تکنیک انسان-به-انسان می‌تواند میزان منشن شدن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی را تشخیص دهد. هرروز ساعت ده صبح یک روتین وجود دارد که هیچ‌کس نباید مشغول کد نویسی، طراحی و جلسه باشد و تیم شرکت از طراحان گرفته تا توسعه‌دهندگان و تحلیل‌گران، با مشتریان به‌صورت مستقیم وارد ارتباطات می‌شوند.
یکی از رؤسای این شرکت معتقد است استفاده از این شیوه به آن‌ها کمک کرده تا از تفاهم بین تیم محصول و کاربران مطمئن شوند و این باعث شده آن‌ها کاربران را از شر کمپین‌های بازاریابی خسته‌کننده حتی در زمان مؤثر بودن، نجات دهند. تیم این شرکت حتی به ایده‌های کسب در‌آمد فکر هم نمی‌کند و فقط با آزمایش روی شیوه انسان-به-انسان به هدف خود می‌رسد. درنتیجه همه این اقدامات، گزارش شرکت نشان می‌دهد آن‌ها با بهینه سازی اپلیکیشین موبایل به درآمد بیشتر و کاهش بازخورد منفی به‌صورت همزمان دست‌یافته‌اند.

نکته ۴: از جایی شروع کنید که کاربر شروع می‌کند!

با توجه به پاسخ‌های دریافتی و رصد ریزش کاربران و این نکته که بخش پرداخت برنامه به یادگیری کاربر صدمه می‌زند، یک شرکت دیگر با برنامه زبان‌آموزی، به مشکل ابتدایی کاربر در هنگام باز کردن برنامه پی برد. فرضیه آن‌ها این بود که مشکلی در ثبات برنامه وجود دارد که از گوگل پلی استور نشأت می‌گیرد. با تمرکز بیشتر روی تغییرات، آن‌ها متوجه شدند پیدا کردن منشأ مشکل کمی سخت است اما به‌هرحال باید برطرف شود.
با توجه به راه‌‌کار‌های آقای ساموئل هالیک مبنی بر ساخت چک‌لیستی از وظایف سازمانی، آن‌ها اصول اولیه تجربه کاربری را بهبود دادند تا کاربر در هنگام ورود به برنامه این تجربه را داشته باشد.

۱.تصاویر ثابت و تم‌های تکراری (این بخش از گوگل پلی استور شروع می‌شود)
۲. نمایش گزینه پولی برنامه در ابتدا (همراه با یک تست رایگان)
۳. از بین بردن حواس‌پرتی‌ها (نمایش به‌مرورزمان)
۴. ایجاد یک حالت تشویق درازای پیشرفت کاربر
۵. باز شدن محتوای بیشتر بر اساس فعالیت کاربر
۶. تعیین اهداف و انتظارات و به‌دست آوردن آن‌ها

چند آزمایش دیگر نیز انجام شد که باعث شد آن‌ها با معیار‌های دیگری همچون دانلود و ثبت‌نام و همچنین پذیرفتن درخواست دوستی به افزایش کاربران کمک کنند. در طول پروسه بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل، تیم شرکت مدام در حال تماشای ویدیو، انجام آزمایش و نظریه‌پردازی هستند تا به‌صورت مداوم بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل را انجام دهند.
یک مثال دیگر مربوط به یک اپلیکیشین فوتبال است؛ آن‌ها متوجه شدند که اقدامات موفق کاربران می‌تواند میزان ماندگاری کاربران را بهینه کند. یک معیار فعالیت کلیدی این است که کاربران تیم موردعلاقه خود را انتخاب کنند، چراکه کاربرانی که تیم موردعلاقه خود را تعیین می‌کنند احتمال ماندگاری بیشتری نسبت به آن‌هایی که انتخاب نکرده‌اند خواهند داشت.

قابلیت دسترسی ؛ ۴ توصیه درباره طراحی وب‌سایت‌ و اپلیکیشن‌ مناسب برای افراد کم‌توان
خواندن این مقاله

نکته ۵: به کاربران خود مسیر شروع را نشان دهید

این مسئله در مورد بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل مخصوصاً در زمان مراحل اولیه تجربه کاربر بسیار اهمیت پیدا می‌کند، به‌طورمعمول کاربر باید یک سری اقدامات انجام دهد تا از برنامه شما به خواسته‌هایش برسد. در اجلاس گوگل پلی آقای آنتونی ریبات درباره نحوه به‌کارگیری تفکر رفتاری در طراحی اپلیکیشین صحبت کرد.

یک نکته کلیدی که او به آن اشاره کرد، «اثر پیشرفت تضمین‌شده» بود، که باعث می‌شود مردم احساس کنند با شروع خود به دستاورد بزرگی رسیده‌اند. این مورد بر اساس اقتباس از یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ انجام گرفته است. در آن تحقیق یک آزمایش بین دو نوع مختلف کارت‌های تبلیغاتی یک کارواش صورت گرفته بود؛ آن کارتی که ۲ خانه پرشده داشت، بیشتر مردم را به پر کردن باقی آن ترغیب می‌کرد تا آن کارتی که تمام خانه‌های آن خالی بود.

در حقیقت این دوخانه پرشده از ۱۲ خانه، به‌نوعی این حس را القا می‌کند که بخشی از وظیفه شما از قبل انجام‌گرفته است. به‌بیان‌دیگر این رویه نشان می‌دهد پروسه و فرایند پیشرفت در حال انجام است و فقط کامل نشده است به‌جای اینکه نشان دهد اصلاً شروع نشده است. درنتیجه این روش باعث می‌شود علاقه به کامل کردن وظایف و زمان کامل کردن آن به ترتیب افزایش و کاهش یابد.

به‌منظور پیاده‌سازی این اصل در محصول شما و در نتیجه بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل، یک سری المان تصویری را در نظر بگیرید که پیشرفت را به‌صورت یک لیستی از تیک‌ها که بخشی از آن کامل شده است نشان دهد. حتی اگر وظایف به‌سادگی باز کردن اپلیکیشین و ثبت‌نام باشد.

کارت کارواش

نکته ۶: اعلان‌های خود را شخصی‌سازی کنید

یکی از اهداف هسته‌ای برای بهینه سازی اپلیکیشین موبایل توسط  یک اپلیکیشین لیست خرید، کمک به کاربران برای مدیریت خرید است. تیم آن‌ها چطور به این هدف دست پیدا می‌کنند؟

۱. آن‌ها یک نمونه از روتین ساختند.
۲. این امر باعث می‌شود آن‌ها رفتار معمول کاربران خود را بیاموزند.
۳. سپس اگر نمونه روتین به‌نوعی ناهنجاری را تشخیص دهد (مثلاً شخصی لیست خرید خود را طبق زمان پیش‌بینی‌شده پر نکرده باشد) یک اعلان شخصی‌سازی‌شده به کاربر یادآوری می‌کند «در اینجا چند ایده برای لیست خرید شما وجود دارد».

نکته ۷: استفاده‌های دیگر اپلیکیشین خود را شناسایی کنید

یک اپلیکیشین رزرو اماکن را در نظر بگیرید، این اپلیکیشین برای رسیدن به حداکثر استفاده تصمیم می‌گیرد پا را فراتر بگذارد. برای تشخیص استفاده‌های بیشتر و بازبینی نحوه رفتار مشتری، می‌توان از تحقیقی مبنی بر با گوگل بی اندیشید(Think with Google)  در مورد سفر استفاده کرد. کاری که تیم این اپلیکیشین انجام داد ایجاد یک برد اطلاع‌رسانی بود. کاربران می‌توانند با استفاده از این ابزار رویداد‌های محلی را وارد کنند و در عوض این اطلاعات دی آینده به کاربر کمک می‌کند کاربر تجربه بهتری داشته باشد و همچنین از امتیاز نوتیفیکیشین‌های شخصی‌سازی‌شده و مرتبط نیز برخوردار باشد تا در آینده هیچ‌کدام از رویداد‌ها را از دست ندهد.

به‌علاوه، این شرکت می‌دانست بسیاری از کاربرانش مسافران تنها هستند. برای ایجاد تجربه‌های معنادارتر برای کاربرانش، این شرکت از ابزار ترجمه‌ گوگل استفاده کرد تا مسافران با استفاده از آن بتوانند با ۴۳ زبان دیگر ارتباط برقرار کنند. این ابزار باعث موفقیت شد و با بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل باعث ایجاد ۳٫۵ میلیون مکالمه از زمان راه‌اندازی شد.

نکته ۸: در اپلیکیشین‌ها از عملیات زنده استفاده کنید

طراحان بازی‌های کامپیوتری به خوبی کاربران خود را به شکل آنلاین و زنده به مشارکت طلبیده‌اند. به‌طور ساده، عملیات زنده و آنلاین یعنی اجرای بازی به شکل یک خدمات. این یعنی بازی مثل یک محصول دینامیک است و مدام در حال تغییر بوده  و به بازیکنان تجربیات جدیدی را عرضه می‌دارد. هدف استفاده از سیستم آنلاین، افزایش میزان درگیری، بهبود در‌امد و کاهش خستگی بازیکن است. سه عضو اصلی سیستم آنلاین شامل: محتوا ، فروش‌ها و رویداد‌ها می‌شوند که این ترکیب برای موفقیت ثابت‌شده است.

برای مثال در دنیای اپلیکیشین‌ها یک برنامه دیگر آموزش زبان وجود دارد که به کاربران بازگشت به آموزش را پیشنهاد می‌دهد تا آنها زبان‌آموزی را آغاز کنند. آن‌ها ترکیبات تازه‌کار و پیشرفته را برای یک زبان جدید ایجاد کرده‌اند و همچنین یک کمپین جهانی در آن وجود دارد که پیشنهاد تخفیف سالانه می‌دهد که منجر به بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل و به دنبال آن مشارکت بیشتر کاربران و ۳۲ درصد افزایش سود شده است.

نکته۹: ایجاد جامعه و مقایسه!

یک روش دیگر که باعث می‌شود هر فرد برای داشتن سبک زندگی بهتر و فعال‌تر تلاش کند نوعی راهکار برای ایجاد جامعه‌ و گروه و همچنین قیاس بین آن‌ها است.
این قابلیت نه‌تنها با بهینه سازی اپلیکیشین موبایل باعث ایجاد ارتباطات در داخل اپلیکیشین می‌شود، بلکه باعث می‌شود کاربران در رقابت دوستانه در یک جدول گروه شرکت کنند. مشخص شده است که کاربران داخل گروه‌ها به‌احتمال بیشتری به‌صورت منظم فعال هستند و کمتر دچار خستگی می‌شوند.

برای ایجاد یک جدول امتیازات در اپلیکیشین خود، موارد زیر را در نظر بگیرید:

• کاربر را در صورت امکان در وسط جدول امتیازات قرار دهید تا بتواند افراد بالا و پایین خود را به خوبی ببیند.
• نتایج جدول را همیشه بروز نگه‌دارید
• مقایسه کاربران زمانی که بحث بردوباخت مطرح باشد بامعناتر می‌شود.
• بنا بر یک تحقیق، افزایش تعداد رقبا، انگیزه رقابت را کم می‌کند پس گروه‌ها را بر اساس مکان/زمان محدود کنید یا جدول امتیازات ویژه بسازید (مثلاً کاربرانی که باهم دوست هستند یا در یک گروه هستند)

جدول امتیاز

نکته ۱۰: موارد اصولی را در بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل فراموش نکنید

به‌طور مشخص، کاربران به آمار و ارقام محصول شما توجهی ندارند و فقط به فایده‌ای که اپلیکیشین شما به زندگی آن‌ها وارد می‌کند توجه می‌کنند. در اجلاس پلی تایم سال گذشته یک اپلیکیشین که در رابطه با ارتباطات اجتماعی است توضیح داد که چگونه آن‌ها با استفاده از قابلیت‌های جدید پیام‌رسانی، اعلان‌ها و افزایش سرعت بالا آمدن برنامه تا ۳۰ درصد میزان کاربران فعال افزایش داشته است.
آن‌ها طی این پروسه درس‌هایی آموختند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

• وضعیت‌های کلیدی و حیاتی اندروید را در هنگام ایجاد موارد اضافی در برنامه را رعایت کنید، برای مثال میزان کرش کردن برنامه و حالت بیدار‌باش اندروید می‌توانند منجر به پاک کردن برنامه توسط کاربران و امتیاز‌دهی پایین‌تر بشوند.
• نسبت به مطلع کردن کاربرانتان با نوتیفیکیشین‌ها بااحتیاط عمل کنید تا کاربران احساس نکنند با حجم زیادی از آن‌ها مواجه شده‌اند.

امیدوارم این نکات که از دایره وسیعی از توسعه‌دهندگان اپلیکیشین جمع‌آوری شده‌اند باعث شوند شما در بهینه ‌سازی اپلیکیشین موبایل خود موفق عمل کنید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید