ما هم به‌عنوان یک کمپانی، زمان زیادی را به فکر کردن درباره تاثیر سئو یا «بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو» می‌کنیم که این موضوع اصلا جای تعجب ندارد زیرا موتور جستجو، هسته اصلی کار و کسب ما است.

این جملات را ممکن از از قول هر یک از کارکنان کمپانی بزرگ گوگل بخوانید! راه‌های بسیار زیادی برای هدایت ترافیک به وب‌سایت‌ها وجود دارد: رسانه‌های پولی، پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات، تنها تعدادی از روش‌های متعدد هدایت ترافیک به یک وب‌سایت است. اما اگر بخواهیم صادقانه و عاقلانه به موضوع نگاه کنیم، در می‌یابیم که اگر فرآیند بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو، به‌درستی انجام شود، تاثیر سئو در وضعیت کسب‌و‌کارها، به‌مراتب بیشتر از هر روش دیگری است و این موضوع وقتی جذاب‌تر می‌شود که بدانیم نه‌تنها تاثیر سئو بیشار از سایر روش‌هاست، بلکه بهینه‌سازی برای موتورهای جستحو، روشی به‌صرفه نیز هست که به رشد و بهبود طبیعی اوضاع، کمک قابل‌توجهی می‌کند. موضوع مهمی که برای بردن حداکثر بهره از تاثیر سئو وب‌سایت وجود دارد این است که در صفحه اول و در رتبه اول نتایج حضور داشته باشید. گوگل، صاحب و گرداننده بیش از ۷ هزار دامنه است که به‌کمک تیم‌های پشتیبانی محصول و تیم‌های گوناگون بازاریابی که از سراسر دنیا استخدام و به‌کار گرفته است، روزانه حدود ۲۰۰ تغییری که پتانسیل تغییر رتبه این سایت‌ها در صفحه نتایج جستجو دارند را در آن‌ها اعمال می‌کند. تاثیر سئو بر وب‌سایت‌های زیرمجموعه گوگل هم مانند تاثیر آن بر سایر سایت‌ها است و گوگل در این زمینه، با همه وب‌سایت‌ها به یک شکل رفتار می‌کند.

برای بهره‌برداری زیاد از تاثیر سئو در وب‌سایتتان، با قدم‌های کوچک شروع کنید!

شاید ساده به‌نظر برسد اما یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین شیوه‌های شروع فرآیند بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو، متمرکز شدن بر قدم‌های مثبت کوچک است. به‌عنوان مثال، سایت Google My Business، پس از پیاده‌سازی برخی تغییرات جزئی در سایت، شاهد رشد بزرگی در ترافیک ارگانیک خود بود و دستیابی طبیغی افراد به این دامنه، تا حدود دو برابر افزایش یافت. تغییر جزئی که آن‌ها در وب‌سایت خود رقم زدند، این بود که مطالب Canonical یا بنیادین خود را برای ایندکس شدن، به موتور جستجو معرفی کردند. بسیاری دیگر از وب‌سایت‌های گوگل هم با اعمال تغییرات جزئی شبیه به این مورد، توانسته‌اند که نتایح بزرگی در هدایت ترافیک ارگانیک به وب‌سایت خود را شاهد باشند و تاثیر سئو را با همین قدم‌های کوچک ببینند.

تاثیر سئو

از تغییر نترسید!

پیشنهادهایی که موتور جستجو پس از هربار جستجوی کاربر به او ارائه می‌کند، معمولا مرتبط‌ترین محتوای ممکن برای آن کوئری هستند. امروزه، بیش از نیمی از ترافیکی که به سایت‌ها هدایت می‌شود، از طریق گوشی‌های موبایل است و صفحه جستجوی گوگل نیز خیلی سریع خود را با این تغییر مهم تطبیق داده و در این راستا، با اضافه کردن ویژگی‌های جدید مانندAMP و وب‌اپلیکیشن‌های پراگرسیو (PWA) به میدان آمده است. ساده‌ترین انتخاب می‌تواند این باشد که در ترس خود از اعمال تغییرات غرق شوید؛ اما تجربه نشان می‌دهد که وقتی این تغییرات را بپذیرید و با آن‌ها همراه شوید، مضاعف شدن تاثیر سئو را در سایت خود می‌بینید. به‌عنوان مثال، دامنه Think With Google، سال گذشته را به تلاش برای اصلاح ایراداتی کرد که Google Search Console اعلام کرده بود و در این راستا، افزونه AMP را وب‌سایت خود اضافه کرد. پس از اعمال این تغییرات، آن‌ها شاهد افزایش ۲۰۰ درصدی نرخ نمایش‌داده‌شدن سایت خود بودند. سپس آن‌ها با ملاحظه این تغییر بزرگ،‌ تصمیم به بهینه‌سازی و بهبود کیفیت محتوای خود نیز کردند تا در دفعات بیشتر و نیز برای کوئری‌های متنوع‌تری در صفحه نخست و حتی رتبه نخست نتایج جستجو قرار بگیرند.

سئو داخلی سایت خود را با این ۷ روش، به اوج برسانید!
خواندن این مقاله

کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند!

اینکه تعدادی سایت با محتوای شبیه به هم بسازید و سعید کنید برای هدف قرار دادن گروه‌های مختلف و پرسوناهای گوناگون پرورش دهید، ممکن است فکر وسوسه‌انگیزی باشد: به‌عنوان مثال، برای مخاطب قرار دادن مردم در شهر‌ها و کشور‌های مختلف. درواقع، خود گوگل نیز این کار را کرده است؛ آن‌ها سال‌های سال، وب‌سایت‌هایی با محتوای «تقریبا تکراری و مانندِ هم» را توسعه می‌دادند که اهداف بازاریابی مختلفی داشتند یا متعلق به کمپین‌های متفاوتی بودند. اما این رویکرد نیز مشکلاتی دارد: محتوای تکراری یا Duplicate، نه فقط کاربران را سردرگم می‌سازد، بلکه موتورهای جستجو را هم گیج می‌کند. بنابراین، ساختن و توسعه یک وب‌سایت جامع، قوی و کم‌عیب، در مقایسه با ساختن میکروسایت‌های متعدد، رویکرد بهتری است و می‌تواند تاثیر سئو را بهتر به شما نشان دهد. به‌عنوان مثال، گوگل تصمیم به بهبود و بهینه‌سازی اساسی سایت بازاریابی خود، Google Retail گرفت و در این راستا، ۶ سایت قدیمی خود را بررسی کرد و همه تمرکزش را بر یک وب‌سایت گذاشت؛ و در نتیجه، آن‌چه مشاهده کرد، افزایش ۶۴ درصدی ترافیک آن بک وب‌سایت بود.

استراتژی سئو گوگل را در سایت خود پیاده کنید!

گوگل نیز مانند سایر کمپانی‌ها، گاهی اوقات در وب‌سایت‌های خود، از استراتژی‌های صحیح سئو استفاده نمی‌کند! (شاید باور نکنید اما آن‌ها هم انسان هستند!). آن‌ها در Think With Google معتقدند که با تمرکز بر ۳ نکته فوق‌الذکر مختلف، می‌توان استراتژی درستی برای بهینه‌سازی وب‌سایت تهیه کرد و تاثیر سئو صحیح را به‌آن‌وسیله دید! بنابراین، همواره سعی کنید که این ۳ نکته را مدنظر قرار دهید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید