شما برای ساخت، جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری مطالب خود برای بازاریابی کسب‌و‌کارتان، سخت تلاش کرده‌اید و حالا زمان آن رسیده است که به تبدیل بازدید‌کننده به خریدار فکر کنید.
اما آیا شما از المان‌‌های کلیدی در مورد استراتژی‌های بازاریابی محتوا غافل هستید؟
به‌بیان دیگر، آیا محتوای شما برای تبدیل بازدید‌کننده به خریدار بهینه‌شده است؟
اگر نه، شما هزاران نفر که «می‌خوانند»، «به‌اشتراک می‌گذارد» و «نظر می‌دهند» را در تقابل با محتوای خود در اختیار دارید؛ بدون اینکه ذره‌ای سود به شما برسد. اگر شما در مورد استفاده از محتوا برای رشد کسب و کار قاطع هستید، باید محتوای سرگرم کننده را با محتوایی که منجر به تبدیل بازدید‌کننده به خریدار می‌شود را ترکیب کنید.

تبدیل بازدیدکننده به خریدار

وقتی از محتوایی می‌گویم که منجر به تبدیل بازدید‌کننده به خریدار می‌شود، منظورم چیست؟

به شکل ساده، منظور من محتوایی است که بازدید کنندگان وب‌سایت را که تنها به تماشا مشغول‌اند را گرفته و آن‌ها را به خریدار، تبدیل کند (معمولا از طریق اصول ثابت شده در طول زمان که توسط نوشتن به شکل مستقیم و با پاسخ مستقیم صورت گیرد).
نگران نباشید، ما قرار نیست کل استراتژی تولید محتوای شما را تغییر دهیم. به جای آن، در نظر داریم چند تکنیک تماس مستقیم را برای اطمینان از بهبود نرخ تبدیل و رسیدن به فروش بیشتر را به کار بگیریم.
پس بیایید دست به کار شویم…

۱. تیتر یا سرخط بهتری بنویسید

شما احتمالا این موضوع را می‌دانید که یک تیتر متقاعد‌کننده می‌تواند خوانندگان بیشتری را به‌سمت مطلب جذب کند (و درنتیجه مشتریان بیشتری را). اما، آیا می‌دانستید که متخصصان دریافته‌اند که شما تنها پنج ثانیه برای جلب توجه خواننده در زمان حضور در سایت، زمان دارید؟
اگر شما توجه آن‌ها را بدست نیاورید، خطر‌هایی از جمله ترک کردن وب‌سایت شما، پرسه زدن در اینترنت، پیدا کردن شخصی دیگر و فراموش کردن کامل کسب‌و‌کار شما وجود دارد.
خوشبختانه این مشکل یک راه‌‌حل ساده دارد:
چه شما یک سرخط دارید که می‌توانست بهتر باشد چه نه، از این ۴ کلید برای موفقیت استفاده کنید:

فوریت، فایده، منحصر به‌فرد بودن و خاص بودن

اول از همه، باید در تیتر شما، نشانه‌‌هایی از فوریت دیده شود. در واقع، نباید پیامی به کاربر مخابره کنید که گویی «همیشه وقت هست». تیتر شما، می‌تواند با کمی چاشنی «ضرورت»، مؤثرتر جلوه کند. مثلاً: «کاری که همین امروز باید انجام دهید تا رویای خود را بسازید»
همچنین این تیتر می‌توانست با اشاره به رؤیای خواننده، کمی خاص‌تر به‌نظر بیاید. درواقع، احتمالا برای مخاطبی که احتمالا به‌دنبال راه‌اندازی کسب‌و‌کار خودش است، تیتر مقاله شما می‌توانست با استفاده از عبارت «رؤیای کار‌آفرینان» به‌جای استفاده تنها از کلمه «رؤیا»، کمی خاص‌تر شود.

گوگل، تِنور را صاحب شد تا در گیف های موبایل قدرتمندتر شود
خواندن این مقاله

۲. با بیان شیوا بنویسید

به‌نظر شما، رابطه این موضوع با تبدیل بازدید‌کننده به خواننده چیست؟ «نوشتن با بیانی شیوا» یعنی شما بایستی بازار هدف را به‌منظور یافتن زبان درست گفتگو با آن‌ها، مطالعه کنید؛ سپس آن‌چه فهمیدید را در متن خود به‌کار گیرید.
همچنین، کلاس‌های ادبیات مدرسه را فراموش کنید و به‌شکلی بنویسید که گویی با دوست خود سخن می‌گویید. به‌ویژه، اصلاً شبیه به یک سازمان یا یک وکیل ننویسید. شما قرار است با مخاطب خود در یک جبهه قرار بگیرید و با او دوست باشید، شخصی که برای کمک به آن‌ها آمده است. در آخر هم، زمانی که با بیانی روان و شیوا می‌نویسید، فرض کنید که با فرد خواننده در همان لحظه در حال صحبت کردن هستید. از کلمه «شما» به‌شکلی طبیعی برای ارتباط بیشتر با خواننده استفاده کنید.

۳. همیشه از یک دکمه فراخوان برای تبدیل بازدید‌کننده به خریدار استفاده کنید

به‌بیان ساده، یک دکمه فراخوان (CTA)، از مخاطب می‌خواهد تا اقدامی انجام دهد. اگر بخواهیم به‌شکلی اساسی بیان کنیم، بازدید‌کنندگان به سایت شما آمده‌اند، تیتر شما توجهشان را جلب کرده است، آن‌ها نوشته شما را با بیانی شیوا خوانده‌اند و حالا نوبت به مرحله نهایی رسیده است:
فکر می‌‌کنید مرحله نهایی تبدیل بازدید‌کننده به خریدار چیست؟
درست حدس زدید، اگر شما پیشنهادی مطرح نکنید، احتمالا آن‌ها هم کاری نخواهند کرد. بیشتر خوانندگان، ثبت‌نام در بخش خبرنامه، فالو کردن اینستاگرام یا کامنت گذاشتن را به‌اختیار خود انجام نمی‌دهند! شما باید در اینجا ابتکار به‌خرج داده و از آن‌ها چیزی که نیاز دارید را طلب کنید. فراموش نکنید که دکمه‌های فراخوان در محتوای شما نباید بار زیادی از فروش را بر دوش بکشند. تعدادی از کوپن‌های «همین حالا خرید کنید» را برای صفحات فروش نگه دارید. در مورد محتوا‌هایی مثل مقالات و پست‌های بلاگ، می‌توانید از ایده‌های مربوط به یک کال تو اکشن که در ادامه آمده است، استفاده کنید:

  • نظر شما در مورد …. چیست؟ در قسمت زیر کامنت بگذارید تا در بحث شرکت کنید.
  • اگر شما این را دوست داشتید، عاشق این ‌یکی خواهید شد. (به همراه یک لینک به صفحات فروش)
  • آیا از این مقاله لذت بردید؟ اگر جوابتان بله است، لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. (به همراه گزینه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی)
میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید