تبلیغات در جستجو یا Search Ads امکان تازه‌ای است که کافه بازار برای رفاه حال توسعه‌دهندگان و کاربران به‌طور‌ همزمان ایجاد کرده است. این ابزار برای کاربران، فرصت جستجو از طریق کلمات کلیدی را مهیا کرده است تا با استفاده از آن بتوانند اپلیکیشن‌های جدید و مرتبط با نیازشان را به‌راحتی پیدا کنند. از سوی دیگر، تبلیغات در جستجو می‌تواند فرصت کم‌نظیری برای توسعه‌دهندگان جهت دستیابی به مخاطبان هدف باشد؛ درواقع، با استفاده از تبلیغات در جستجو، توسعه‌دهندگان مخاطب واقعی اپلیکیشن‌ها را شناسایی می‌کنند و با معرفی اصولی و عرضه مبتنی بر تقاضا، میزان نصب محصول خود را افزایش می‌دهند.

به‌بیان‌دیگر، با تبلیغات در جستجو که به آن شبکه جستجو هم می‌گویند، توسعه‌دهنده به کمک کافه بازار، کاربر هدف را در کشف و شناخت محصولش یاری می‌کند و کاربر هم از جستجو‌های طولانی و نصب اپلیکیشن‌هایی که انتظارش را برآورده نمی‌کنند رهایی می‌یابد.

تبلیغات در جستجو

تبلیغات در جستجو ، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که نحوه نمایش اپلیکیشن‌هایشان را در قسمت جستجوی همه اپ استور‌ها بهینه‌سازی و مدیریت کنند. درواقع، توسعه‌دهندگان می‌توانند از طریق پرداخت هزینه این نوع تبلیغات و با انتخاب کلمات کلیدی و ویژگی‌های گروه مخاطب، اپلیکیشن خود را در صدر نتایج جستجوی کاربران موردنظرشان نمایش دهند. این کار شبیه همان سیستمی است که در نتایج موتور جستجوی گوگل با عنوان «گوگل ادز» شناخته می‌شود.

مایلید درباره تبلیغات در جستجو بیشتر بدانید؟ با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

تبلیغات در جستجو به توسعه‌دهندگان امکان طراحی و اجرای تبلیغات درون استور را می‌دهد که پس از جستجوی کلمات کلیدی خاصی، به کاربران نشان داده شود.

همه مردم در طول روز، بارها به گوشی‌های هوشمندشان مراجعه می‌کنند. در مواقعی که می‌خواهند چیزی بخرند، درباره چیزی بدانند، جایی بروند، کاری انجام دهند و هر فعالیت دیگری؛ گوشی‌های هوشمند و اینترنت جواب همه سوال‌های کاربران را می‌دانند. برای اکثر نیاز‌های کاربران، اپلیکیشن‌هایی طراحی شده است که علاوه بر دانستن تمام جواب‌ها، پیشنهاد‌هایی را برای رفع نیاز‌های هر‌لحظه از زندگی روزمره با خود دارند. فرقی ندارد به دنبال رستورانی جدید و باکیفیت هستید، می‌خواهید مسیر خانه تا دانشگاه را در حال بازی با موبایل بگذرانید یا در یک روز بارانی، به دنبال تاکسی می‌گردید؛ همیشه اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که برای رفع نیاز شما در دسترس و آماده‌به‌خدمت باشند.

گستردگی صنعت اپلیکیشن و افزایش هر‌روزه عرضه و تقاضا در بازار آن، فرصت‌های سرمایه‌گذاری کم‌نظیری ایجاد می‌کند؛ اما سرمایه‌گذاری فقط وقتی به نتیجه می‌رسد که «محصول درست» به «کاربر درست» ارائه شود.

تبلیغات در جستجو

تبلیغات در جستجو ؛ گوگل ادوردز برای اپ استورها

اهمیت سرویس‌هایی مثل تبلیغات در جستجو یا Search Ads در چنین شرایطی پدیدار می‌شود؛ استور‌هایی مانند اپ استور و گوگل پلی،‌ چند سالی است که با این ویژگی «‌امکان دسترسی بهتر» را برای کاربران و «امکان سنجش و مدیریت کمپین‌ها» را برای توسعه‌دهندگان ایجاد کرده‌اند؛ ایجاد امکان تبلیغات در جستجو در استور‌ها که از سال ۲۰۱۵ به آن‌ها اضافه شد، انقلابی به راه انداخت.

آسان‌تر شدن کارها، که اولین رسالت تکنولوژی است، باعث رونق بازار اپلیکیشن شد؛ و به‌طور همزمان زمینه را برای پیشرفت تکنولوژی، از طریق ایجاد نیاز برای طراحی انواع ابزار‌ها در‌زمینه بهینه‌سازی فعالیت‌های تبلیغات در جستجو آماده کرد. در همین راستا، ابزار‌هایی برای «پیگیری نرخ تبدیل» طراحی شدند که با سرویس تبلیغات در جستجو به‌طور کامل هماهنگ اند؛ درواقع استقبال و استفاده گسترده از قابلیت تبلیغات در جستجو باعث شد گوگل اقدام به تولید و عرضه ابزارهای مکمل برای آن کند.

نکته جالبی که درباره سرویس تبلیغات در جستجو وجود دارد، امکان تعیین بودجه روزانه است که باعث می‌شود توسعه‌دهندگان بتوانند کمپین‌ را با توجه به بودجه بهینه‌سازی کنند.

یکی از مهم‌ترین فواید این سرویس، به‌غیر‌از امکان دسترسی به حجم انبوهی از مخاطبان هدف، «صرفه‌جویی در زمان» است؛ با استفاده از تبلیغات در جستجو ،‌ توسعه‌دهندگان برای طراحی فرمت تبلیغاتی، می‌توانند از مدل‌های آماده استفاده و فقط با چند گام ساده، آن‌ها را با ویژگی‌های اپلیکیشن خود هماهنگ کنند.

تبلیغات در جستجو

از دیگر مزیت‌های تبلیغات در جستجو ، می‌توان به امکان استفاده از ابزاری اشاره کرد که «کلمات کلیدی مرتبط» با اپلیکیشن موردنظر را پیشنهاد می‌دهد؛ تا پیدا شدن آن در جستجوی کاربران را تضمین کرده و بهترین نتیجه را رقم بزند.

سرمایه‌گذاری فقط وقتی به نتیجه می‌رسد که «محصول درست» به «کاربر درست» ارائه شود.

گوگل به توسعه‌دهندگانی که قصد استفاده از این نوع تبلیغات را دارند، پیشنهاد می‌کند که نکات زیر را به یاد داشته باشند:


◄ برای بهینه سازی اپ استور یا ASO وقت بگذارید؛ تصاویر، جزییات و المان‌هایی که در جستجوی کاربران پدیدار می‌شود، از صفحه اپلیکیشن شما در استور جمع‌آوری می‌گردد. پس دقت کنید که در آن صفحه چطور خود را معرفی کرده‌اید. عنوان اپلیکیشن، آیکون و توضیحات آن بسیار مهم هستند. همچنین به کلمات کلیدی‌ای که در توضیحات مربوط به اپلیکیشن استفاده می‌کنید توجه ویژه داشته باشید؛ آن‌ها همیشه مهم هستند. گوگل به توسعه‌دهندگان پیشنهاد می‌کند در قسمت توضیحات محصولشان در گوگل پلی از کلمه «اپلیکیشن» استفاده کنند؛ چون رفتار کاربران در زمان جستجو از الگوی «موضوع موردنظر + اپلیکیشن» پیروی می‌کند. برای مثال زمانی که به دنبال اپلیکیشنی برای رزرو اقامتگاه در سفر هستند، «رزرو هتل + اپلیکیشن» را جستجو می‌کنند.

◄ به زبان مخاطبان هدف فکر کنید. گوگل تاکید می‌کند که در زمان اجرای کمپین تبلیغات در جستجو ، این موضوع را در نظر داشته باشید که هر کمپین برای کدام دسته از مخاطبان با چه خاستگاه جغرافیایی‌ای به نمایش در‌می‌آید. تنظیم زبان در زمان ایجاد کمپین از نکات مهم و اساسی است؛ چون کلید واژه‌ای که مخاطب جستجو می‌کند اهمیت دارد.

◄ به استراتژی‌ای که برای استفاده از تبلیغات در جستجو اجرا می‌کنید، حداقل ۷ روز فرصت دهید. نتایجی که در ۷ روز اول کمپین به‌دست می آید، برای تست کردن تنظیمات کمپین و سنجش میزان همسو بودن آن با اهدافتان استفاده کنید.

تبلیغات در جستجو
کافه بازار

با توجه به اهمیت این نوع تبلیغات در بازار اپلیکیشن دنیا، داشتن چنین امکانی برای توسعه‌دهندگان ایرانی، فرصتی ارزشمند است. در حال حاضر، امکان استفاده از تبلیغات در جستجو ، فقط برای برنامه‌های منتشر‌شده در کافه بازار فراهم شده است؛ البته در مرحله اول به‌صورت محدود و فقط برای تعدادی از برنامه‌ها و بازی‌ها اجرایی خواهد شد. هزینه‌های مربوط به این نوع تبلیغات، به روش مزایده‌ای تعیین می‌شود.

راه‌اندازی این امکان برای توسعه‌دهندگان، کاربران و به‌طور‌کلی بازار اپلیکیشن ایران، پیشرفت چشم‌گیری به‌حساب می‌آید و استفاده از تبلیغات در جستجو می‌تواند موجب به وجود آمدن سطح جدیدی از رقابت در بازار شود؛ که به‌طور حتم در طولانی‌مدت باعث رونق و پیشرفت صنعت اپلیکیشن ایرانی خواهد شد.

تبلیغات موبایلی - اصطلاحات بازاریابی موبایل
سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید