تبلیغات همسان یا همان تبلیغات Native در موبایل،‌ همچنان که از نام آن پیداست، به آن دسته از واحدهای تبلیغاتی می‌گویند که آگهی، به‌صورت همسان با شکل و محتوای اپلیکیشن یا بازی میزبان اکران می‌شود. این شکل از تبلیغات در سال‌های اخیر محبوبیت قابل‌توجهی پیدا کرده است و به‌ویژه در سال گذشته، بسیار مطرح‌تر شده است. راه تبلیغ‌دهنده‌ها برای رسیدن به کلیک‌های بیشتر و شناخته‌تر شدن برندهایشان تقریبا بی‌انتهاست: آن‌ها می‌توانند‌ انواع شیوه‌های تبلیغات دیجیتال، اعم از بنری، بینابینی و… را امتحان و استفاده کنند؛ اما تبلییغات همسان یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین شیوه‌های تبلیغات در اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی است که هم منافع تبلیغ‌دهندگان و هم منافع رسانه‌ها را به‌خوبی تأمین می‌کند. اکنون ممکن است بپرسید که تبلیغات همسان به چه نوع تبلیغاتی می‌گویند؟ توسعه‌دهندگان و رسانه‌ها، چگونه می‌توانند از تبلیغات همسان بهره ببرند؟

تبلیغات همسان

چرا باید از تبلیغات نیتیو استفاده کرد؟

تبلیغات همسان، همه شکل‌های تبلیغات اعم از تصویری، توییت‌های پروموت‌شده در توییتر یا پست‌های پروموت‌شده در اینستاگرام و فیس‌بوک و… را شامل می‌شود و با توجه به همسان بودن شکل و [معمولاً] محتوای تبلیغاتی که به‌نمایش در می‌آید با شکل و محتوای اپلیکیشن یا بازی مرجع (رسانه)، این نوع تبلیغات به‌طور معمول یکی از پربازده‌ترین شیوه‌های تبلیغات دیجیتال در دنیا به‌حساب می‌آیند. تحقیقات نشان می‌دهد که در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۷۹ درصد از سرمایه‌گذاری تبلیغ‌دهندگان بازار تبلیغات موبایلی در ایالات متحده امریکا، به انواع تبلیغات همسان اختصاص یافته است. همچنین، «بیزنس اینسایدر» تخمین می‌زند که در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۱ میلیارد دلار از بودجه تبلیغات جهان به اشکال مختلف تبلیغات نیتیو اختصاص یابد. اکنون نزدیک به ۷۵ درصد از تبلیغات همسان دنیا، در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شوند که نمونه‌های آن را در توییت‌هایی که علامت Promoted در کنار آن‌ها نوشته می‌شود و همچنین پست‌هایی در اینستاگرام که کلمه Sponsored در کنار آن‌ها نوشته می‌شود می‌بیند. همان‌طور که احتمالا با ذکر این ۲ مثال، به‌خاطر آورده‌اید، شکل آن دسته از پست‌ها (در اینستاگرام) و توییت‌ها (در توییتر) که درواقع یک واحد تبلیغاتی از نوع تبلیغات همسان هستند، با سایر پست‌ها و توییت‌ها تفاوتی ندارد، حتی محتوای آن‌‌هم شبیه به بیشتر چیز‌هاییست که در تایملاین خود می‌بینید. این موضوع سبب می‌شود تا پیش از آن که تشخصی دهید که با یک «واحد تبلیغاتی» مواجه شده‌اید و در برابر آن موضعی بگیرید، به‌دلیل همسان بودن شکل آن واحد تبلیغاتی با بقیه اِلِمان‌هایی که در صفحه می‌بینید، به آن محتوا نیز توجه کنید و در صورتی که جذابیت و کشش کافی برای شما را داشت روی آن کلیک کنید. این موضوع، مهم‌ترین مزیت تبلیغات همسان است که به‌طرز نامحسوسی توجه مخاطب را به‌خود جل می‌کند و تجربه کاربری رسانه میزبان نیز صدمه‌ای نمی‌زند.

نمونه‌هایی از تبلیغات همسان در اینستاگرام
نمونه‌‌ای از تبلیغات همسان در توییتر

انواع تبلیغات همسان

تا کنون، تبلیغات نیتیو را به ۵ مدل مختلف تقسیم کرده‌اند که عبارت‌اند از:

۱. لابلای محتوا

اگر اپلیکیشن یا وب‌سایتی دارید که دارای ردیف‌های متعدد محتوا است، می‌توانید از این مدل از تبلیغات همسان استفاده کنید. به‌عنوان مثال وب‌سایت‌های خبری و تحلیلی می‌توانند با استفاده از این یک واحد تبلیغاتی همسان (In-feed Ad Unit)، بدون اینکه صدمه‌ای به تجربه کاربری مخاطبان خود وارد کنند، از این طریق به درآمدزایی بپردازند. تبلیغات Sponsored اینستاگرام و Promoted توییتر نیز از همین دسته از تبلیغات همسان هستند.

همچنان که در ۲ تصویر بالا می‌بینید، تبلیغات همسان، شکلی مشابه سایر محتوای موجود در صفحه دارند؛ به‌طوری که کاربر در نگاه اول اصلا متوجه تبلیغاتی بودن آن واحد نمی‌شود. این موضوع سبب بالارفتن نرخ تبدیل (نمایش به کلیک) و همچنین صدمه ندیدن تجربه کاربر در استفاده از اپلیکیشنی که نقش رسانه را بازی می‌کند می‌شود.

۲. لیست‌‌های تبلیغاتی

این لیست‌ها محصولات یا خدماتی را به‌ترتیب نشان می‌دهند که می‌توان در بین آن‌ها یک واحد تبلیغاتی همسان درنظر گرفت. این نوع از تبلیغات Native معمولا توسط فروشگاه‌های اینترنتی استفاده می‌شود. جایی که محصولات آن‌ها در میان لیست‌های مختلف، به کاربران نشان داده می‌شود.

۳. تبلیغات در جستجو

در این شیوه، شما با پرداخت پول به یک موتور جستجو، محصول یا کسب‌و‌کار خود را در صفحه نتایج جستجو تبلیغ می‌کنید و به ازای هر کلیکی که روی لینک شما انجام شود یا به ازای هر بار نمایش مورد مدنظر شما در لیست نتایج، هزینه‌ای را بابت این موضوع می‌پردازید؛ مواردی که در صفحه نتایج گوگل با علامت «Ad» یا «آگهی» مشخص شده‌اند، نمونه‌ای از این نوع از تبلیغات همسان هستند.

وقتی در گوگل پلی، اپل استور اپل یا کافه بازار، کلمه کلیدی خاصی را جستجو می‌کنید، لیستی از اپلیکیشن‌های مرتبط با آن کلمه به شما نشان داده می‌شود. در این لست، برخی موارد با برچسب‌هایی نظیر «آگهی»، «Ad» و… همراه هستند؛ این نوع آگهی‌ها نیز یکی از انواع تبلیغات نیتیو هستند که برای اپلیکیشن‌هایی که قابلیت جستجو در آن‌ها تعبیه شده است و بین نتایج جستجو، رقابتی وجود دارد مفید است.

۴. تبلیغات در قسمت «مطالب مرتبط»

در بیشتر وب‌سایت‌ها، در پایان هر مطلب یا مقاله، کاربران با قسمتی به‌نام «مطالب پیشنهادی»، «مطالب مرتبط» یا «Recommended for you» مواجه می‌شوند که در آن قسمت نیز می‌توان در کنار مطالب مرتبط، پست‌های تبلیغاتی همسان را نیز ارائه کرد و از این طریق به درآمدزایی پرداخت.

تبلیغات همسان

۵. شیوه‌های ترکیبی

شما می‌توانید با درنظر گرفتن اصول تبیلغات همسان و نیز به‌کار بستن خلاقیت خود، با ترکیب موارد فوق‌الذکر یا ایده گرفتن از نحوه جانماییی آن‌ها، نمونه تبلیغات نیتیو خود را بسازید و درآمدزایی را شروع کنید.

شروع تبلیغات Native

به یاد داشته باشید که استفاده و پیاده‌سازی تبلیغات نیتیو، فرآیند سخت و پیچیده‌ای نیست؛ کافیست اصول پیاده‌سازی این شکل از تبلیغات را مطالعه و نمونه‌های درست آن را بررسی کنید و سپس توسعه نسخه خودتان را آغاز کنید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید