نحوه نمایش تبلیغات ویدیویی در بازی‌های موبایل را می‌توان به‌طور کلی در دو دسته «نمایش اجباری» و «نمایش اختیاری» طبقه بندی کرد؛ اما این‌که هر کدام از این دو نوع، چه مزایا و معایبی دارد و کدام نوع تبلیغات، مناسب بازی موبایل شماست، مواردی است که در این مقاله بررسی خواهیم کرد؛ پس با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

۱. تبلیغات نمایش اجباری

در حالت اجباری، توسعه‌دهنده تماشای ویدیو را به کاربر تحمیل می‌کند و کاربر مجبور است، چند ثانیه ویدیوی تبلیغاتی را تحمل کند. درصورتی‌که بازی جذاب و محبوب باشد، تبلیغات ویدیویی در بازی که به این صورت نمایش داده می‌شود، بارها دیده خواهند شد؛ اما آیا این نرخ بالای بازدید در بلند مدت منجر به ایجاد ارزش مادی برای تبلیغ‌کننده خواهد شد؟ یکی از چالش‌هایی که در راه اثربخشی این نوع تبلیغات وجود دارد، امکان ایجاد نگرش منفی در کاربر به تبلیغ است. تحمیلی بودن تماشای ویدیو، علاوه بر کاهش اثربخشی تبلیغ، امکان دارد منجر به دل‌زدگی کاربر و حتی بروز رفتارهایی مثل نقدهای منفی، دادن امتیازهای پایین و حذف‌کردن اپلیکیشن شود.

تبلیغات ویدیویی در بازی

تبلیغات نمایش اختیاری

در مقابل روش اجباری، روش نمایش اختیاری ویدیوهای تبلیغاتی وجود دارد. در این نوع از تبلیغات، کاربر اختیار دارد که ویدیو را بیند یا گزینه عدم نمایش را انتخاب کند. این نوع ویدیوها عموما نرخ دیده‌شدن کمتری دارد؛ اما به نگرش منفی کاربر به بازی منجر نخواهند شد. استفاده از دانش روانشناسی رنگ‌ها، روانشناسی شناختی و آمار و تحلیل داده‌هایی از قبیل نرخ کلیک کاربر روی بنرهای تبلیغاتی، می‌تواند کمک کند تا پیشنهادهای موثرتری را به کاربر برای تماشای ویدیو، ارائه دهید؛ یعنی پیشنهادهایی که با احتمال بالاتری پذیرفته می‌شود. هرچند استفاده از روش دوم، تجربه بهتری را برای کاربر رقم می زند، اما نرخ پایین‌تر دیده‌شدن تبلیغات ویدیویی برای سفارش‌دهندگان تبلیغات، چندان مطلوب نیست.

انتخاب داوطلبانه برای تماشای تبلیغات ویدیویی در بازی

در ادامه سعی شده است تا رویکرد سومی هم برای تبلیغات ویدیویی معرفی شود. در رویکرد انتخاب داوطلبانه، هم به رضایت کاربر توجه شده است و هم هدف‌های مالی توسعه‌دهندگان مد نظر قرار می‌گیرد. ویژگی اصلی این رویکرد، استفاده از امکانات پلتفرم بازی به منظور ایجاد احساس نیاز به تماشای ویدیو در کاربر است. تماشای ویدیوی تبلیغاتی، دیگر یک وقفه در حین بازی نیست، بلکه کمکی از طرف توسعه‌دهنده به کاربر است تا به او کمک کند راحت‌تر مراحل بازی را طی کند. ژانرهای مختلف بازی، سیستم طراحی متفاوتی می‌طلبد و معمولا بازی‌هایی که حالت مرحله‌ای دارند و بازیکنان بر اساس امتیاز سنجیده می‌شوند، برای این کار مناسب‌ترند.

بهترین مکان نمایش تبلیغات در بازی های موبایل
خواندن این مقاله

در رویکرد انتخاب داوطلبانه، هم رضایت کاربر و هم هدف‌های مالی توسعه‌دهندگان مد نظر قرار می‌گیرد.

با کمی خلاقیت و ابتکار می‌توان روش مناسب را برای برنامه خودمان انتخاب کنیم. در ادامه به مرور برخی از این روش‌ها می‌پردازیم:

  • در بازی‌‌های مرحله‌ای، فاصله بین مراحل، فرصت خوبی برای پیشنهاد دیدن ویدیو است که در صورت قبول کردن، مرحله بعدی را آسان‌تر کرده یا قدرت بازیکن را افزایش پیدا می‌کند.
  • اگر قهرمان بازی در جریان بازی کشته شد، می توانیم در ازای دیدن ویدیو، فرصت دیگری به کاربران بدهیم و او را به بازی برگردانیم.
  • بازی‌هایی که حالت فکری و معمایی دارند هم گزینه‌های مناسبی هستند؛ چراکه در مواقعی که بازیکنان در جایی گیر می‌کنند، داوطلبانه در ازای راهنمایی کوچکی، ویدیو می‌بینند.
  • راه دیگری که برای بازی‌های امتیازی مفید است، پیشنهاد چندین برابر کردن امتیاز تازه کسب شده به کاربر است.
  • پیشنهاد دیگری که می‌توان به بازیکنان داد، ادامه دادن بازی بعد از شکست‌خوردن در ازای تماشای تبلیغ است.
  • در بازی‌هایی که کاربران مجبور به منتظرماندن برای آماده شدن آیتمی می‌شوند، می‌توانید با دیدن یک ویدیو، این زمان را برای بازیکنان کاهش دهید.
  • بعضی بازی‌ها دارای فروشگاهی هستند که کاربر می‌توانند خرید کند. دادن سکه برای خرید در ازای تماشای ویدیو، می‌تواند پیشنهاد اغواکننده‌ای باشد.
تبلیغات ویدیویی در بازی

این‌ها نمونه‌ای از کارهایی هستند که برای اضافه‌کردن تبلیغات ویدیویی در بازی، بدون ایجاد حس منفی در کاربران می‌توان انجام داد. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، طراحی سیستم تبلیغات همزمان با طراحی بازی است. در این صورت تبلیغات، حالت یک وصله به بازی ما را پیدا نمی‌کنند و همچنین نیاز نیست بعد از انتشار بازی، نسخه‌ای جدید برای اضافه کردن ویدیو ایجاد کنید.

فرید صفدری‌نژاد

فرید صفدری‌نژاد

فرید زیاد نمی‌نویسد؛ ولی سال‌هاست که بازی می‌کند. او صنعت بازی و اپلیکیشن را به‌خوبی می‌شناسد و در درآمدزایی از این صنعت، تخصص ویژه دارد.

پاسخ دهید