کاربران اپلیکیشن‌های موبایل بیش از هر زمان دیگری بی‌حوصله شده‌اند و تعداد نصب‌های برنامه، دیگر به‌تنهایی نشان‌دهنده موفقیت برند شما نیست؛ بلکه توجه به تجربه‌ کاربری اپلیکیشن و تاثیری که برنامه بر کاربرانش می‌گذارد، کلید موفقیت است؛ اما سوالی که پیش می‌آید این است که توسعه‌دهندگان چگونه می‌توانند میزان تاثیرگذاری تجربه‌ کاربری اپلیکیشن را بسنجند؟ در ادامه با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

۱. ابزار آنالیز اپلیکیشن

استفاده از ابزار تجزیه‌و‌تحلیل، یکی از ابتدایی‌ترین راه‌هایی است که می‌توان با کمک آن، تجربه‌ کاربری اپلیکیشن را درک کرد. با وجود این‌که می‌توان از آنالیز بازارهای اپلیکیشن استفاده کرد، اما بهتر است از ابزار آنالیز دیگری هم استفاده کنید که اطلاعات بیشتری در مورد میزان استفاده از برنامه ارائه می‌کند. برخی از این نرم‌افزارها، اطلاعات عمیقی را درباره کاربران فراهم می‌کنند. برخی مدت زمانی را که افراد در برنامه سپری می‌کنند، اندازه می‌گیرند، بعضی آمار موقعیت جغرافیایی و برخی دیگر، اطلاعات جامعه شناختی کاربران را ارائه می‌کنند. هنگامی که آنالیز بازارها، دید مناسبی به شما نمی‌دهد، باید از ابزارهای جانبی کمک بگیرید.

برخی معیارهایی که ابزارهای سنجش تجربه‌ کاربری اپلیکیشن ارائه می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • تعداد دانلودها
 • میزان استفاده کاربران از برنامه
 • ارزش طول عمر مشتری
 • نرخ ماندگاری (Retention Rate)
 • متوسط تعداد کاربران فعال
 • متوسط درآمد به ازای هر کاربر (ARPU)
 • تجربه‌ کاربری و کشش برنامه
تجربه‌ کاربری اپلیکیشن
تجربه‌ کاربری اپلیکیشن

۲. بازخوردهای درون برنامه

برای این‌که از تجربه‌ کاربری اپلیکیشن و بازخوردهای کاربران آگاه شوید، باید بتوانید با کاربران برنامه در سطح شخصی تعامل کنید. سعی کنید به جای این‌که با تمام کاربران تعامل داشته باشید، برنامه را طوری بهبود دهید که بتوانید با نفربه‌نفر کاربران، ارتباط برقرار کنید. ارتباط شخصی‌سازی‌شده با کاربران، نه تنها تصویر مثبتی از شما در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند، بلکه راهی برای برقراری رابطه‌ای معتبر و ارزشمند هم با کاربرانتان فراهم خواهد شد.

۳. نظرات و امتیازات کاربران

نظرات و امتیازات کاربران را می‌تواند جزو بهترین شاخص‌های سنجش تجربه‌ کاربری اپلیکیشن دانست. هنگامی‌که کاربران از طریق امتیازدهی، واکنش نشان می‌دهند یا نظری ارائه می‌کنند، توسعه‌دهنده می‌تواند تا حد زیادی از تجربه‌ کاربری باخبر شود.

هنگامی‌که امتیازات شما کاهش پیدا می‌کنند یا نظرات منفی دریافت می‌کنید، نهایت تلاش خود را بکنید که اگر مشکلی هست برطرف کنید. پس از این‌که اشکالات را برطرف کردید، در مورد انتشار نسخه جدید و برطرف‌شدن مشکلات پیشین به کاربرانتان اطلاع دهید؛ زیرا بر روابط بهتر با کاربرانتان تاثیرگذار است؛ البته برطرف‌کردن مشکلات، سبب می‌شود که تجربه کاربری بهتری هم به‌دست آورید.

چگونه با تقلب تبلیغات موبایلی مقابله کنیم؟
خواندن این مقاله

۴. زمان سپری‌شده در برنامه

برای فهمیدن میزان درگیر شدن کاربران با برنامه، باید به زمان حضور کاربران در اپلیکیشن توجه کنید. معمولا هنگامی‌که میانگین مقدار زمان‌های سپری‌شده‌ کاربران کم است، دلیل آن نارسایی‌هایی در تجربه‌ کاربری اپلیکیشن است. ممکن است رابطه‌ کاربری دچار مشکل باشد یا در کدنویسی، اختلالی وجود داشته باشد؛ پس اگر اپلیکیشن مشکلی داشته باشد، وقتی کاربران از آن استفاده می‌کنند، این موضوع را برایتان پدیدار می‌کند. برای درک عمیق‌تر میزان زمان سپری‌شده در بخش‌های مختلف، شاخص‌های زیر به شما کمک می‌کنند:

 • میانگین زمان سپری‌شده  (Average Session Length)
 • فرکانس مراجعه کاربران به برنامه  (Frequency of Sessions)
 • نرخ جابجایی بین صفحات برنامه  (Bounce Rate of Various Pages)
 • تعداد اقدامات کاربران در هر بار مراجعه  (Activity Per Sessions)
تجربه‌ کاربری اپلیکیشن
تجربه‌ کاربری اپلیکیشن

۵. ویژگی‌های جمعیت شناختی مشتریان

منظور از اطلاعات جمعیت‌شناختی مشتریان، اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی، سن، جنسیت و… است. از طریق این اطلاعات می‌توانید گروه‌های مختلف کاربران را بررسی کنید تا الگوهای رفتاری آن‌ها را بهتر درک کنید. با بخش‌بندی کاربران، می‌توانید کاربران وفادار را از روی رفتارهایشان شناسایی کنید و کمپین‌های خود را برای هر دسته، به‌صورت جداگانه طراحی کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

۶. احساسات، بیانگر تجربه‌ کاربری اپلیکیشن است

یکی از راه‌های موثر برای درک تجربه‌ کاربری، آنالیز احساسات کاربران است. در حقیقت این موضوع، معیاری است که می‌توانید با کمک آن از درک کاربر به برنامه آگاه شوید. این بررسی فاصله‌ بین احساسات واقعی کاربر و اطلاعات توسعه‌دهنده از کاربر را کم می‌کند. درحالی‌که برخی کاربران با ثبت نظر خود در رابطه با برنامه واکنش نشان می‌دهند. این نظرات معمولا نشان دهنده احساسات ۱۰۰ درصد واقعی کاربران نیستند؛ پس فهمیدن احساسات واقعی کاربران بسیار مهم است.

منبع: Apptentive

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید