تست AB یا آزمون آ/ب (Split-Testing)، روشی برای بررسی فرضیه‌های در حال اجرا از طریق مقایسه‌ی دو نسخه یا مدل از یک محصول است. این روش برای پیدا و مشخص کردن نسخه‌ی بهتر انجام می‌شود.

اشباع بازار اپلیکیشن‌ها، توسعه دهندگان را در سراسر جهان برای پیدا کردن روش‌های جدید بازاریابی اپلیکیشن ها و بازی‌هایشان تشویق می‌کند. اکثر کسانی که از بازی یا اپلیکیشن خود درآمدزایی می‌کنند، هنوز معتقدند که بهتر شدن شرایطشان در استورها (فروشگاه‌های اپلیکیشن) فقط با اصلاح کلمات کلیدی ممکن است؛ البته انتخاب هوشمندانه‌ی کلمات کلیدی به پیدا شدن اپلیکیشن یا بازی شما در قسمت جستجوی استورها کمک می‌کند؛ اما نصب‌های بیشتر را ضمانت نمی‌کند. وقتی کاربران به صفحه‌ی محصول شما در یک استور می‌روند، مواردی مانند تصاویر، ویدیوی پیش‌نمایش، آیکون و توضیحات، در فرآیند تصمیم‌گیری آن‌ها، نقش کلیدی ایفا می‌کند.

تست AB

اگر می‌خواهید تعداد نصب در مقایسه با کلیک را افزایش دهید، روش تست AB روند کارتان را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند. با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

تست AB فقط در صورتی تفاوت واقعی ایجاد می‌کند که آن را به روندی دائمی تبدیل کنید.

اصول اولیه‌ی تست AB

اگر قصد دارید تست AB تاثیرگذار و مفیدی را اجرا کنید، باید چند مرحله‌ی مهم را رعایت کنید:

 • تجزیه و تحلیل و طوفان فکری؛ فقط وقتی می‌توانید از تست AB بهره‌مند شوید که یک فرضیه‌ی جامع و ارزشمند داشته باشید.
 • بازار را درست تحلیل کنید؛ تجزیه و تحلیل بازار می‌تواند به شما در ارائه‌ی ایده‌هایی برای انجام تست، کمک کند.
 • ارزیابی نتایج؛ در این مرحله، متوجه می‌شوید که پیش‌فرض‌های اصلی شما درست یا غلط بوده است.
 • پیاده‌سازی نتایج؛ تست AB فقط در صورتی می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند که آن را به یک روند دائمی و پویا تبدیل کنید. به یاد داشته باشید که همیشه جایی برای پیشرفت بیشتر وجود دارد.
تست AB

اعتماد به حدس و گمان و حس ششم، ممکن است در بعضی موارد سودمند باشد؛ اما برای بهتر شدن جایگاه اپلیکیشنتان در استور، چندان مفید نخواهد بود؛ برای نمونه، تصاویری را که از محیط اپلیکیشن در استور قرار داده‌اید، شاید از نظر خودتان خوب باشد؛ اما این احساس شما، تضمینی برای افزایش نرخ نصب به کلیک نیست.

مثال خوب برای این موضوع، برنامه‌ی Hobnob است؛ این اپلیکیشن بعد از تغییر آیکون خود، سقوطی جدی را تجربه کرد. تیم Hobnob باید اقداماتی را برای بهبود وضعیت انجام می داد و تست AB به داد آن‌ها رسید. پس از انجام یک سری آزمایش‌های مقایسه‌ای، آیکونی شناسایی شد که ۶۴ درصد بهتر از نسخه‌ی بازسازی‌شده بود. وقتی آیکون بهینه شده‌ی جدید، جایگزین آیکون قبلی شد، تعداد نصب‌های برنامه، رشد چشمگیری کرد.

به‌همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از تغییر هر عنصر در استور، تست مقایسه ای انجام دهید. تست AB نه‌تنها به حذف اشتباهات و خطاهای انسانی کمک می‌کند، بلکه نتایج قابل‌اعتمادی را مطابق با اصول ریاضی و آمار ارائه می‌کند. مدیر دیجیتال مارکتینگ شرکت Wargaming گفته که به لطف آزمایش های مقایسه ای تیمش موفق شده است که به بحث‌های غیرضروری دفتر کار خاتمه دهد؛ فقط، اگر شروع به آزمایش AB کردید، معضل «نظر چه کسی مهم‌تر است» را کنار بگذارید.

توانمندسازی صفحه اپ استور

آخرین مطالعات درباره‌ی رفتار کاربران در اپ استور نشان می‌دهد که بازدیدکنندگان اپ استور، حین تماشای تصاویر بازی شما تصمیم می‌گیرند که بازی را نصب کنند یا نه؛ حتی اگر یک کاربر شروع به خواندن خلاصه‌ی بازی کند، احتمال اینکه گزینه‌ی «بیشتر بخوانید» را انتخاب کند، بسیار کم است. درواقع، تنها ۲ درصد از بازدیدکنندگان اپ استور، شرح کامل برنامه را می‌خوانند؛ به همین دلیل است که اگر می‌خواهید بازدید صفحه‌ی محصول خود را افزایش دهید، باید روی بهبود آیکون و تصاویر خود تمرکز کنید. آزمون آ/ب ساده‌ترین و کارآمدترین روش بهینه‌سازی این موارد محسوب می‌شود.

۷ ترفند افزایش نرخ کلیک در تبلیغات موبایل
خواندن این مقاله

توسعه‌ی دهنده‌ی Empire City با استفاده از تست مقایسه ای، تغییرات کوچکی در پس‌زمینه‌ها، تصاویر و شرح اپلیکیشن داد؛ درنهایت، تعداد نصب این برنامه، ۳۱ درصد بیشتر شد.

مهم است بدانید که حتی کوچک‌ترین جزئیات هم، ممکن است بازی را به نفع یا ضررتان عوض کند.

اگر می‌خواهید از تست AB بیشترین بهره را ببرید، باید این قوانین طلایی را دنبال کنید:

 • تغییرات شما باید مانند صفحات یک فروشگاه به نظر برسد تا رفتار طبیعی کاربران را تضمین کند.
 • در هر آزمایش، تنها یک فاکتور باید آزمایش شود.
 • فقط درصورتی‌که تست را در مقیاس بزرگ انجام دهید، می‌توانید نتایج قابل‌ملاحظه‌ای از نظر آماری به‌دست آورید.
 • اجرای یک هفته آزمایش AB برای تشخیص رفتار کاربران در تمام روزهای هفته، ایده‌ی خوبی است.
تست AB

ارزیابی کانال های تبلیغاتی و مخاطبان هدف

به‌طورکلی، آزمون AB توانایی زیادی برای تقویت تلاش‌های شما در بازاریابی دارد. از همه مهم‌تر، چنین تستهایی به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا کانال‌های بازاریابی پرطرفدار را شناسایی کنند. بسیاری از بازاریاب‌های موبایل از تست AB برای پیدا کردن کانال‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنند؛ کانال‌های مختلفی مثل اخبار، فیس‌بوک، تبلیغات متقابل و شبکه‌های تبلیغاتی مختلف دیگر. تجزیه و تحلیل چنین کمپین‌های آزمایشی تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا کانال‌های بازاریابی با بیشترین کارایی را پیدا کنید و مرتبط‌ترین و وفادارترین مشتریان خود را شناسایی کنید؛ بنابراین، می‌توانید از این بینش در کمپین های بازاریابی آینده‌ی خود استفاده کنید.

شما می‌توانید کاربران هدف خود را با استفاده از همین استراتژی مشخص کنید. مواردی مانند گروه‌های سنی مختلف، جنسیت‌ها، مکان‌ها و غیره، مواردی است که باید در صفحات محصول فروشگاه تست شود؛ به عنوان مثال، اجرای تست AB برای تصاویر اپلیکیشن ایجاد کتاب عکس، با یک تیر دو نشان زد؛ درواقع هم نرخ بازدهی اپلیکیشن بالا می‌رود و هم بازار هدف مشخص می‌شود. بدون شک تصویرسازی از مشتری‌های ایده‌آل برای بهینه سازی اپ استور ضروری است. غیرممکن است که بدون تست AB ، صفحه‌ی اپلیکیشن یا بازی شما برای افرادی از سایر فرهنگ‌ها منطبق شود.

برای مثال، شرکت FiftyThree صفحه‌ی اپلیکیشن Paper را برای مخاطبان چینی، بومی‌سازی کرد. آن‌ها یک سری آزمون های مقایسه ای انجام دادند تا متوجه شوند که پس‌زمینه‌ی قهوه‌ای که در صفحات محصول آن‌ها استفاده می‌شود، هیچ مشکلی برای کاربر چینی نداشته باشد؛ با وجود این، مجموعه‌ای از تصاویر رنگارنگ منجر به افزایش ۳۳ درصدی نصب کلیکی آن‌ها شد.

تست AB

جمع‌بندی

تست AB ابزار قدرتمندی است که بسیاری از مشکلات ناشران اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایل را حل می‌کند: از افزایش تبدیل و توسعه‌ی موقعیت مناسب برای تحقیقات رقابتی گرفته تا درک ارزشمندی از رفتار کاربر در اپ استورها. آزمون‌های AB نیاز به دقت و فداکاری دارند؛ اما نتایج دقیق، صرفه‌جویی در وقت و به حداکثر رساندن میزان نصب به کلیک، ارزشش را دارد.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

۲ نظرات

 • مقیمی گفت:

  مطلب کاملا تئوری و غیرمفید بود. کاملا واضح است که از یک منبع لاتین و به صورت لغت به لغت ترجمه شده است. یک کاربر ناآشنا با این مطلب به هیچ وجه از آن چیزی عایدش نشده و آموزشی نمی بیند.

  • حمیدرضا فریعقوبی گفت:

   سلام. مشکل مطلب کجاست؟ کجای مطلب رو باید بهتر بیان می‌کردیم و پیشنهاد شما چیه در این باره؟ ممنون که نظر دادید.

پاسخ دهید