این یکی از بحث‌های قدیمی در حوزه‌ سئو است؛ تعداد لینک مناسب که می‌توانید در هر پیج قرار دهید چقدر است؟ اگر از نرم‌افزار مدیریت SEOmoz PRO Campaign استفاده می‌کنید احتمالا با هشداری که شبیه عکس زیر است مواجه شده‌اید:

وقت این است که ارور «تعداد لینک‌های داخلی بیش از اندازه است» را مورد بررسی قرار دهیم؛ پیامی که شما با آن روبرو می‌شوید این است:

«باید از قرار دادن تعداد لینک بیش از اندازه (که ماکزیمم آن ۱۰۰ در نظر گرفته شده‌ است)، به صورت هایپرلینک شده خودداری کنید.‌»

بعضی از دوستان پرسیده بودند که این عدد ۱۰۰ از کجا آمده است؛ آیا یک محدودیت واقعی برای تعداد مناسب لینک است و یا فقط یک پیشنهاد است. برای پاسخ دادن به این سوال بهتره اول کمی به تاریخ این محدودیت بپردازم، نشان بدهم که آیا این محدودیت هنوز هم اعمال می‌شود یا نه، و عواقب بالقوه‌ی رعایت نکردن ماکزیمم ۱۰۰ لینک را برای شما توضیح دهم.

عدد ۱۰۰ را از کجا آوردیم؟

عدد ۱۰۰ به عنوان ماکزیمم تعداد مناسب لینک در واقع توسط منابع نزدیک به گوگل اعلام شده است و سال‌ها است که مدام بر آن تاکید می‌شود. برای مثال در سال ۲۰۰۹ Matt Cutts یکی از راهنما‌های گوگل در مورد تعداد لینک را با این محتوا منتشر کرد:

«تعداد مناسب لینک‌ درون یک صفحه را در حد معقولی نگه دارید (بهتر است کمتر از ۱۰۰ باشد).»

کراولر‌های اولیه، با توجه به محدودیت‌های پهنای باند، در میزان اطلاعاتی که در هر صفحه بررسی می‌کردند محدود بودند. در نهایت تعداد مناسب لینک برای این کراولر‌ها عدد ۱۰۰ تشخیص داده شد تا بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

آیا استفاده از تعداد لینک زیاد شامل پنالتی‌های گوگل می‌شود؟

قبل از عمیق شدن در مسئله باید بگویم که محدودیت ۱۰۰تایی برای تعداد لینک مناسب هیچ وقت شامل پنالتی‌های گوگل نبوده است. در مصاحبه‌ آگوست ۲۰۰۷ مجله‌ Rand از قول Matt Cutts اشاره کرد:

«محدودیت ۱۰۰تایی برای تعداد مناسب لینک مربوط به بخش راهنمای تکنیکال سئو می‌شود و نه بخش راهنمای کیفیت. این یعنی قرار نیست اگر ۱۰۱ یا ۱۰۲ لینک در صفحه قرار دادید آن را از فهرست جستجو‌ی گوگل حذف کنیم. بهتره به چشم یک راهنمای عملی کلی بهش نگاه کنید.»

احتمالا این‌گونه خواهد بود که کراولر گوگل لینک‌های بعد از ۱۰۰ را بررسی نمی‌کند و یا در بدترین حالت به آن‌ها اجازه‌ی حضور در لیست جستجو را نمی‌دهد؛ اما این گونه نیست که خود صفحه‌ اصلی را با پنالتی از لیست جستجو حذف کند.

آیا ماکزیمم تعداد مناسب لینک هنوز همان ۱۰۰ است؟

به نظر می‌رسد بعد از نقل قولی که Matt Cutts در سال ۲۰۰۹ انجام داد، صفحه‌ راهنمای گوگل عبارت «کمتر از ۱۰۰» را حذف کرده است. مشاهدات در اجتماعات متخصصان سئو و وبمستر‌های گوگل این تغییر را تایید می‌کند. در آپریل ۲۰۱۰ یکی از مهندسان گوگل به نام John Mu این پاسخ را ارائه کرد:

عدد ۱۰۰ به عنوان ماکزیمم تعداد مناسب لینک در یک صفحه تنها یک پیشنهاد است. خیلی از صفحات در دنیای اینترنت وجود دارند که بیشتر از ۱۰۰ لینک در آن‌ها وجود دارد و تا به حال مشکلی هم نداشته‌اند. اگر صفحه‌ شما به اندازه کافی معتبر باشد، گوگل به لینک‌هایی که توسط شما معرفی شده‌اند توجه خواهد کرد.

مثل بسیاری از محدودیت‌های دیگر گوگل، این عدد که خط قرمز قطعی نیست و مطمئنا در سایت‌های با اعتبار مختلف فرق خواهد کرد. همچنین این احتمال وجود دارد که این عدد با گذشت زمان بیشتر شده باشد؛ زیرا در طول زمان گوگل نیز می‌تواند بسیاری از محدودیت‌های کراولر‌های خود را برطرف کند.

آیا حواستان به این افزایش جستجوهای شخصی در فضای وب هست؟!
خواندن این مقاله

آیا این محدودیت هنوز هم اهمیت دارد؟

جواب کوتاه، «بله» است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر در قوانین سئو است که هر چقدر لینک‌های یک صفحه بیشتر باشد، رتبه‌ داخلی هر کدام از این لینک‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. در یک قسمت دیگر مصاحبه Matt اشاره می‌کند:

در هر صورت شما باید رتبه سایت را بین لینک‌های آن صفحه تقسیم کنید. بنابراین هر لینک چیز زیادی گیرش نمی‌آید.

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم یعنی هر هر چقدر تعداد تعداد لینک بیشتر باشد، رتبه‌ هر کدام کاهش پیدا خواهد کرد. محاسبات دقیق تعداد مناسب لینک در جریان صفحات داخلی بسیار پیچیده خواهد بود. در ادامه چند مثال ساده‌ را بررسی می‌کنیم.

مثال اول:

فرض کنیم سایت خیلی ساده‌ای داریم با یک صفحه اصلی و سه صفحه دیگر که به آن لینک شده‌اند. من مدل رتبه صفحات برای به دست آوردن تعداد مناسب لینک را به شدت ساده کرده‌ام. مثلا فرض کنیم هر کدام از آن ۳ صفحه، یک سوم از رتبه‌ صفحه اصلی را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین فرض کنیم گوگل اجازه نمی‌دهد یک صفحه از ۱۰۰ درصد رتبه صفحه خود بهره ببرد- فرض می‌کنیم اجازه استفاده از ۸۵ درصد آن را دارد. پس نتیجه مانند تصویر زیر خواهد شد:

در اینجا هر صفحه نهایتا ۲۸ درصد از رتبه صفحه اصلی را به دست آورده است. باز هم می‌گویم که این مدل به شدت ساده شده است.

مثال دوم:

حالا تعداد آن صفحه‌های لینک شده را افزایش می‌دهیم و فرض می‌کنیم صفحه اصلی ۱۵۰ لینک درونی دارد. دیاگرام و مقادیر رتبه صفحه مانند شکل زیر خواهد شد:

تعداد مناسب لینک

اگر ۸۵ درصد ممکن از رتبه صفحه را بین این ۱۵۰ لینک تقسیم کنیم سهم هر کدام کمتر از ۶/۰ درصد خواهد شد. شاید نتوانسته باشم از لحاظ گرافیکی مطلب را خوب منتقل کنم اما فکر می‌کنم توانسته‌اید نحوه‌ی کار کردن رتبه صفحه را برای پیدا کردن تعداد مناسب لینک متوجه شوید.

بهترین تعداد مناسب لینک چقدر است؟

مثل بسیاری دیگر از مسائل پیچیده سئو و از نقطه نظر قوانین آن، پاسخ یگانه و مشخصی برای این سوال وجود ندارد. باید بین خصوصیات مختلف سایت توازن برقرار کنید؛ به عمق ساختار سایت خود توجه داشته باشید، صفحات با تعداد لینک بالا را در صفحات معتبر خود قرار ندهید، و صفحات خیلی کم لینک نداشته باشید. البته خیلی از سئوکاران به تازگی تاکید دارند که معماری سایت باید کم لینک باشد، اما مشکل آنها این است که فکر می‌کنند تمام لینک‌ها ارزش برابر دارند. خیلی ساده انگارانه است که فکر کنیم سایتی با ۱۵۰ لینک داریم که همه به یک اندازه اهمیت دارند و باید به همه آنها به یک اندازه رسیدگی کنیم. پس برای پیدا کردن تعداد مناسب لینک باید به دنبال برقراری توازن باشیم. توازنی که به صورت سلسله مراتبی است؛‌یعنی تمرکز خود را در ابتدا بر روی صفحات مهم و معتبر سایت‌تان بگذارید. در نهایت با این‌که ممکن است کمی قدیمی باشد اما هنوز هم محدودیت ۱۰۰ تایی برای تعداد مناسب لینک‌ را می‌توانید به عنوان یک قاعده‌ کلی سرمشق خود قرار دهید.

منبع: Moz

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید