اپل در مقابل سامسونگ، نایک در مقابل آدیداس، کوکاکولا در مقابل پپسی – این جنگ تا ابد ادامه دارد. مردم، نه صرفاً گروه‌‌های کوچک، برای سالیان سال طرفداری خود را اعلام کرده‌اند. تلاش‌های بسیاری از سوی حامیان برای قدرت دادن به هر جبهه انجام‌گرفته است. اما زمانی که به این موضوع فکر می‌کنیم، تمام این دعوا‌ها از کجا نشأت می‌گیرد؟ آیا این جنگ ما را به درک تفاوت لوگو و برند وا‌می‌دارد؟

استیو جابز همیشه نوشابه را «آب شکر دار» خطاب می‌کرد! به نظر شما درست نمی‌گفت؟ ترکیبات موجود در آن مثل سابق است و همان‌طور که اطلاع دارید دستور ساخت آن‌هم تغییری نکرده است. پس چه عاملی باعث تفاوت‌های جدی و به‌تبع آن طرفداری سرسخت مردم از هر روش ممکن می‌شود؟

تفاوت لوگو و برند

کوکاکولا و پپسی با لوگو‌‌های تقریباً مشابهی شروع به فعالیت کردند و تا امروز، کوکاکولا به شکلی استراتژیک برندی احساس‌گرا بوده است. پپسی در عوض، موضوعاتی مثل پرانرژی بودن، موسیقی،‌ در لحظه زندگی کردن و شوخ‌طبعی را در خود گنجانده است. سامسونگ چندین پیشنهاد را مبنی بر استفاده گوشی همراه به‌عنوان یک کامپیوتر شخصی قوی را عنوان کرده است درصورتی‌که اپل همچنان به‌عنوان یک برند موبایل خلاق به فعالیتش ادامه می‌دهد.

بنا به گفته والی اولینز:

«برند‌ها، نه تکنولوژی‌ها، هسته مدیریتی کسب‌وکارهای جهانی هستند؛ برند‌ها به نیاز‌های روزافزون انسان مثل هویت طلبی و پاداش احساسی در قرن بیست‌ویک پاسخ می‌دهد؛ و جهانی‌شدن یعنی مردم به برند‌ها برای ارتباط با دنیا و تجربه حس خوب نیاز دارند» 

در مورد تفاوت لوگو و برند ، امیدوارم بتوانم یک مقایسه منطقی را انجام دهم تا نقش هرکدام را به‌درستی بیان کنم و درنتیجه شما هم بتوانید یک کسب‌وکار جدید را بناکرده یا به فرد دیگری در این امر کمک کنید. شما قطعاً دراین‌باره کنجکاو هستید و همین مورد برای یادگیری در جهت بهبود کسب‌وکار کافی است.

حال سؤال این است که تفاوت لوگو و برند چیست؟

یک پاسخ ساده این است: برند همانند انسان است و لوگو مثل یک یونیفرم یا لباس که او می‌پوشد!

و پاسخی دیگر: لوگو یک نمایه گرافیکی از چگونگی درک از شرکت است. یک برند ادراک کلی از تجربیاتی است که برای مشتریانش می‌سازد.

این موضوع تنها مختص مؤسسان یا سهامداران یا وکیلان یا دانشجویان نیست؛ این موضوع چیزی است که تقریباً همه ازجمله طراحان لوگو، در فهم روشن آن دچار مشکل هستند.
یک تفاوت لوگو و برند به طور عمده که بیشتر مردم با آن به‌صورت ناخود‌آگاه موافق هستند، موضوع قیمت است. یک لوگو در اوضاع امروز بازار حدود ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. بااین‌حال یک برند، بااینکه این موضوع ممکن است شوک‌آور باشد، چند صفر بیشتر دارد و ارزش آن به یک میلیارد تومان یا بیشتر می‌رسد.

برند

یک تفاوت دیگر لوگو و برند بحث زمان است؛ اسکناسی که بیشتر از همه‌چیز ارزش دارد! طراحان لوگو ادعا می‌کنند که می‌توانند در کمتر از ۲۴ ساعت یک لوگو پیشنهادی ارائه کنند. اما یک برند گویی که تا ابد زمان‌بر است، چراکه حداقل یک سال برای آن زمان صرف شده است. این مسئله به معنای ۲۹۲۰ ساعت (اگر ۸ ساعت در روز کار انجام شود) است، بدون در نظر گرفتن روزهای تعطیل در کل سال.

همچنین، پروسه ساخت لوگو امروزه به شیوه‌ای خودکار در‌آمده است. یک جستجوی ساده در گوگل تعداد نامحدودی از ابزار‌ها را برای ساخت لوگوی فرضی شما فراهم می‌کند. یک برند اما کمی متفاوت است؛ نیازمند نیروی انسانی است تا کارها را انجام دهند، حداقل در زمانه امروز.

اما آیا تفاوت لوگو و برند به همین‌جا ختم می‌شوند؟

یک برند، نوعی لذت است که بعد از تجربه‌های پی‌درپی برای طولانی‌ترین زمان ممکن پایدار می‌ماند

انسان‌ها به‌طور ذاتی، احساسی هستند

بیشتر انتخاب‌هایی که انسان‌ها در زندگی می‌کنند، احساسی است؛ مثل انسان‌هایی که به آن‌ها وابستگی داریم. به‌ندرت می‌توان شایستگی را به شکلی منطقی توجیه کرد.
انسان‌ها از شخصی الهام می‌گیرند که به آرمان‌های آن‌ها احترام گذاشته و به کسی نفرین می‌فرستند که رؤیای آن‌ها را تهدید کند.
در حقیقت، یک لوگو و یک برند مجزا نیستند یا نباید باشند. مردم باید به آن‌ها به شکلی مثبت واکنش دهند. در حقیقت مردم باید نسبت به لوگو و برندی که دوست دارند: اهمیت دهند، سپاس‌گزار باشند، رؤیاپردازی کنند، آن را مثال بزنند، افتخار کنند، الهام بگیرند و پیگیری کنند. پس می‌توان گفت در حقیقت تفاوت لوگو و برند، به معنای جدا بودن آن‌ها نیست.

۱۰ نکته برای اجرای بهترین کمپین تبلیغاتی
خواندن این مقاله

افراد به‌عنوان برند

فرض کنید شما وارد یک جلسه‌ای می‌شوید که دستور جلسه آن آماده است، تا قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد تومان ببندید. آقای مرادی که مدیرعامل آن شرکت است درباره‌  شما و شرکت شما تحقیقات گسترده‌ای انجام داده و تمام خواسته‌ها و توقعات خویش را آماده کرده است، او حتی به اندازه‌ کافی برای برچیدن شک و تردید شما آماده است. در مدت ۲۰دقیقه، شما قرارداد را بسته‌اید و حتی زمان گپ زدن در مورد مسائل مربوط به زندگی روزمره را هم دارید.

در بعدازظهر همان روز دلتان می‌خواهد در مورد شور و شوق به‌دست‌آمده با دوستتان سهیم شده و به دوستتان در مورد شگفتی حاصله که از آقای مرادی به‌ شما دست داده، سخن بگویید.

در حقیقت شما در مورد چگونگی شروع فعالیت خود با او بهت‌زده هستید.

شما آقای مرادی را در گوگل جست‌وجو می‌کنید و تصویری از او به دوستتان نشان می‌دهید.
به‌علاوه شما شخصیت او و سطح بیان و دقت او در لغات را توصیف می‌کنید. شما همچنین به قد، چشمان نافذ سبز، محاسن زیبا و ژاکت قهوه‌ای روشنی که پوشیده بود، اشاره می‌کنید.

تصاویر همان لوگو یا به‌بیان‌دیگر شاخصه بینایی پذیرفته‌شده و منحصربه‌فرد هستند.

توصیفات همان برند یا به‌بیان‌دیگر شاخصه ذهنی پذیرفته‌شده و منحصربه‌فرد هستند.

آیا تفاوت لوگو و برند را در مورد افراد، بهتر متوجه شدید؟

مردم به عنوان برند

المان‌های یک برند

تعداد زیادی المان وجود دارند که می‌توانند در حیطه یک برند قرار بگیرند که به: اسم، لوگو، فرم‌ها، رنگ‌ها، تصاویر، اصوات، ارزش‌ها، فرهنگ، ادراک، پیام‌ها، افکار، بازاریابی و در دنیای امروز مشارکت در شبکه‌های اجتماعی، محدود نمی‌شوند.
این مسئله احتمالاً آشناترین صدا در جهان است. برای افرادی که به تصویر شما نگاه نکرده و فقط به صدای شما گوش‌داده‌اند، باید این ندا به شکلی یادآور برند شما در ضمیر ناخودآگاه آن‌ها باشد.

یک شعبه استارباکس بهترین قهوه در جهان را ارائه نمی‌دهد، هرچند من هم معیارهای سنجش بهترین قهوه را نمی‌دانم.
در ذهن من استارباکس یک محل ایمن است محلی که به من:
پیشنهاد یک قهوه خوب، یک محل برای شارژ کردن لپ‌تاپم و یک ساعت اینترنت رایگان، شاید هم بیشتر را می‌دهد. به‌قول‌معروف اگر قهوه هم به مزاج من خوش نیاید، فروشنده خم به ابرو نمی‌آورد. او با احترام و ادب یک قهوه‌ دیگر مطابق آن چیزی که من می‌خواهم برای من می‌آورد.

تمام چیزی که من بعد از «در ذهن من» می‌گویم، افکاری عمیق، تحلیل‌شده و به شکلی مذهبی پیاده شده، به‌وسیله یک تیم بزرگی که در جهان در سمت‌های مختلف مشغول به‌کار هستند، قبلاً طراحی و آزمایش‌شده است تا حس تجربه برند را در جهان پراکنده کند.
لحظه‌ای که یک کمپین، یا یک فروشنده، یا حتی یک پیامک از آرمان‌های آن شرکت دست بکشند، تمام تلاش‌ها برای برند سازی در افکار مردم به شکلی عمیق که در شرکت آن‌ها پیاده شده و میلیاردها تومان پولی که آن‌ها خرج کرده‌اند، روی مشتریان بی‌تأثیر خواهد بود و تجربیات آن‌ها شروع به کم‌رنگ‌ شدن، می‌کند.

به‌طور ذاتی یک برند یک لیست ناگفته، قول و قرارهای نانوشته‌ از طرف افراد یک کسب‌وکار با مردم جهان است.

این مقاله تپلیغ آکادمی درباره تفاوت لوگو و برند بود اما حقیقت این است که این تفاوت‌‌ها فراتر از کلمات هستند. اگر شما این مطلب را دوست داشتید، در قسمت نظرات ما را مطلع کنید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید