در دنیای امروز هر کسی با یک لپتاپ می‌تواند یک پادکست تهیه کند، اما مسئله این است که چگونه می‌توانید خود را از دیگران متمایز کنید و برای تولید پادکست پرطرفدار و خاص دست به کار شوید؟ سمن من گریتانو است و امروز به شما کمک خواهم کرد پاسخ این سوال پیدا کنید.
دنیای دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای بسیار همه‌گیر شده است و این فرصت مناسبی برای تولید پادکست پرطرفدار در این زمینه را به من داد. در هر قسمت از پادکست I Think You Two Would Get Along من دو شخصیت معروف بازی‌های کامپیوتری را در یک مکالمه‌ی ساختگی کنار هم گذاشتم تا ببینیم آیا می‌توانند با هم دوست شوند یا نه! علاوه بر این در تولید پادکست پرطرفدار Friendshipping Podcast نیز با همکار خلاقم خانوم جن بین همکاری می‌کنم. همه‌ی اینها را می‌گویم که بدانید تجربه‌ کافی در زمینه تولید پادکست را دارم.
امروز در این مطلب می‌خواهم بعضی از درس‌هایی را که در طول مسیر تلاش برای تولید پادکست یاد گرفته‌ام به شما به اشتراک بگذارم. ممکن است سلیقه‌ شما با من فرق کند پس هر چیزی که به نظرتان منطقی می‌آید را قبول کنید و بقیه را بیخیال شوید. امیدوارم در نهایت این توصیه‌ها به شما در تولید پادکست پرطرفدار کمک‌ کند.

توصیه‌های عمومی؛ چه کار کنید تا از گوش دادن به شما لذت ببرند

• اولین نکته برای تولید پادکست پرطرفدار این است که راحت صحبت کنید و نگران تکه کلام‌هایی که ممکن است زیاد به کار ببرید نباشید. وقتی در لابلای حرف زدن از کلماتی مثل «چیز» یا «اِاِاِ…» استفاده می‌کنید نشان می‌دهد که حالت خودمانی دارید و این به شنونده احساس صمیمیت بیشتری‌ می‌دهد. پس لازم نیست نگران استفاده از آنها باشید و تعداد‌شان را حساب کنید.

• موقع صحبت کردن لبخند بزنید. این نکته برای تولید پادکست پرطرفدار خیلی مهم است و همه‌جا به آن اشاره می‌شود. وقتی پای صحبت‌های یک نفر در رادیو می‌نشینید، انگار که با یک قاتل سریالی طرف هستید! صدای انسان‌ در پشت رادیو خیلی عجیب می‌شود؛ درست مثل وقتی که صدای ضبط شده‌ی خودتان را می‌شنوید! بنابراین باید با احتیاط بیشتری صدا و لحن خود را کنترل نمایید. لبخند باعث می‌شود صدای‌تان دلپذیرتر شود. نمی‌دانم چطور ولی باور کنید یا نه، حقیقت دارد! انجام دادن این‌ کارها برای خیلی‌ها سخت است؛ حالا که بحث از کارهای سخت و آزار دهنده است توصیه می‌کنم حتما به صورت ایستاده صدای خود را ضبط کنید. هم به تمرکز خودتان کمک می‌کند و هم صدای‌تان را پویاتر جلوه می‌دهد. به هر حال تولید پادکست پرطرفدار سختی‌هایی هم دارد!

• تن صدای خود را تغییر دهید. برای تولید پادکست پرطرفدار لازم نیست جیغ بزنید و هنجره‌ی خود را پاره کنید ولی وقتی تلاش می‌کنید احساس خاصی را در شنونده‌ها برانگیزید- احساساتی مانند تعجب، غم، شادی و …- بهتر است تن صدای خود را متناسب با آن تغییر دهید. در مجموع سعی کنید از یک روند ثابت در طول پادکست استفاده نکنید تا حوصله‌ی همه را سر نبرید.

• یادداشت برداری کنید. این نکته شاید به درد هر کسی نخورد. اما به شخصه متوجه شدم که وقتی می‌توانم یادداشت برداری کنم، بسیار راحت‌تر صحبت می‌کنم و مصاحبه را ادامه می‌دهم؛ و فکر می‌کنم این تاثیر زیادی در تولید پادکست پرطرفدار داشته باشد. قبل از اینکه نوبت صحبت کردن من برسد نکاتی را که باید بگویم به صورت خلاصه یادداشت می‌کنم؛ این کار باعث می‌شود همیشه آماده‌‌ی مطرح کردن موضوعات جدید باشم.

• وقتی حرف‌تان واضح و قابل فهم نبود، جمله خود را از ابتدا شروع کنید. وقتی رودررو با هم صحبت می‌کنیم، مدام کلمات خود را اصلاح می‌کنیم، از زبان بدن و صورت استفاده می‌کنیم تا پیام خود را بهتر منتقل کنیم؛ اما هنگامی که مخاطب ما آن ور رادیو نشسته است چطور؟ آیا راهی وجود دارد که از انتقال کامل پیام به آن‌ها مطمئن شویم؟ تنها راه این است که جملات با معنی با کلمات مناسب استفاده کنید. من وقتی ناگهان متوجه می‌شویم حرفم را خوب منتقل کرده‌ام می‌گویم: «اجازه بدید خیلی کوتاه حرفم رو اصلاح کنم». رعایت کردن همین نکته‌ کوچک می‌تواند تاثیر زیادی در تعداد طرفداران شما داشته باشد.

نکاتی برای مصاحبه با میهمانان پادکست

• قبل از مصاحبه با مهمان خود صحبت کنید و به او بگویید با انجام دادن این مصاحبه به دنبال چه چیزی هستید. برای مثال اگر پادکست شما آموزشی است از مهمانتان بخواهید که توصیه‌های مربوط به این حوزه را با مخاطبان به اشتراک بگذارد. این کار برای تولید پادکست پرطرفدار ضروری است زیرا باعث می‌شود حوزه‌ی فعالیت شما کاملا مشخص باشد و تمام افراد علاقه‌مند به آن موضوع را به خود جذب نمایید. در واقع شما با این کار به همه، از همکاران تولید پادکست مانند ادیتور‌ها و همچنین میهمان برنامه می‌فهمانید که در یک تیم قرار دارید؛ این کار خیال آن‌ها را راحت می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد با دست و بال باز صحبت کنند.

پادکست و نقش آن در فرآیند برندسازی کسب‌و‌کارها
خواندن این مقاله

• سوالات‌تان را از قبل آماده کنید. حتمی پادکست‌هایی که حالت بداهه دارند هم معمولا لیستی از سوالاتی که مسیر مصاحبه را هدایت می‌کند در اختیار خواهند داشت. البته منظورم این نیست که باید همه‌ی سوال‌های‌تان را از قبل آماده داشته باشید اما حداقل لیستی از موضوعاتی که دوست دارید حتما راجع به آن‌ها بحث شود را داشته باشید. برای تولید پادکست پرطرفدار باید بتوانید مکالمه‌هایی منسجم و با معنی ایجاد کنید و مدام از این شاخه به آن شاخه نپرید تا مخاطبان گیج نشوند.

• قبلا هم اشاره شد که لازم نیست کاملا از یک لیست سوالات برای پیش بردن مصاحبه پیروی کنید. به پاسخ‌هایی که میهمان‌تان می‌دهد توجه داشته باشید و سعی کنید سوال‌های خود را با ظرافت به آن‌ها مربوط کنید. به این می‌گویند یک گوش دادن فعال و راهی برای موفقیت در تولید پادکست پرطرفدار.

• ناخدای پادکست‌تان باشید و آن را در مسیر درست هدایت کنید. همه‌ی کسانی که به پادکست‌تان دعوت می‌کنید نمی‌تواند با استفاده از مثال‌های بامزه و داستآن‌های جذاب، تنور پادکست شما را داغ کنند. این خود شما هستید که باید آن‌ها را در مسیر درست قرار دهید؛ برای مثال اگر متوجه شدید که پاسخ مناسبی برای سوالی که پرسیده‌اید ندارد یا به صورت زیرکانه به آن‌ها کمک کنید و یا با شیوه‌ای که خیلی توی ذوق نزند حرف آن‌ها را قطع کنید و بحث را عوض کنید.

توصیه‌هایی برای ادیت پادکست

اول از همه در نظر داشته باشید که این توصیه‌ها بیشتر به درد کسانی می‌خورد که پادکست‌های مکالمه‌ای تولید می‌کنند.
• بخشی از قسمت‌های زائد هنگام حرف زدن مثل تکه کلام‌ها یا اِ گفتن‌ها را حذف کنید؛ اما بگذارید چندتایی از آن‌ها باقی بماند تا حرف زدن‌تان مثل ماشین نشود.

• هنگام ادیت فرقی بین صدای خودتان و دیگران نگذارید. می‌دانم که ادیت کردن صدای خودتان خیلی کار خسته کننده‌ای است، اما چاره‌ای نیست. در مسیر تولید پادکست پرطرفدار کم کم پیشرفت خواهید کرد و کمتر دچار اشتباهات خواهید شد. به نظرم بهتر است هیچ وقت صدای خود را از پادکست حذف نکنید.

• هر داستان تعریف کردنی خوب نیست. وقتی درون استودیو در حال مصاحبه هستید، تعریف کردن داستان شخصی‌تان می‌تواند به میهمان کمک کند تا راحت‌تر به مصاحبه ادامه دهد؛ اما آیا برای مخاطبان هم همین‌طور است؟ تلاش کنید داستانی تعریف کنید که شنیدنش برای مخاطبان لذت‌بخش باشد، نه داستانی که تعریف کردنش برای خودتان لذت‌بخش باشد!

• از نظرات دیگران استفاده کنید. اگر از نتیجه‌ نهایی کار مطمئن نیستید، از یک دوست یا همکار بخواهید به شما کمک کنید. قبل از انتشار نهایی پادکست از نظر افراد نزدیک‌تان بهره ببرید. شاید آن‌ها نکاتی را متوجه شوند که از چشم شما دور مانده است.

تولید پادکست پرطرفدار

منابع رایگان برای پادکستر‌ها

• اگر به دنبال پیش‌رفت کردن در مصاحبه‌ می‌گردید سری به پادکست Fresh Air with Terry Gross بزنید و ببینید چه سوال‌های خلاقآن‌های می‌پرسد. دنبال کردن این پادکست می تواند به شما در تولید پادکست پرطرفدار کمک زیادی کند.

• اگر پول‌تان به نرم‌افزار‌های حرفه‌ای ادیت صدا نمی‌رسد از Audacity‌ استفاده کنید.این نرم‌افزار رایگان است و قابلیت‌های مناسبی دارد. مخصوصا اگر تازه قدم در این راه گذاشته‌اید برای شروع بهترین گزینه خواهد بود.

• اگر هر سوالی داشتید و به هر مشکلی بر خوردید آن را در گوگل جستجو کنید. من هم هر روز با کارهای مختلفی مواجه می‌شوم که نمی‌دانم چطور باید انجام دهد؛ به همین دلیل مدام از دیگر افرادی که در اینترنت فعالیت می‌کنند سوال‌های خود را می‌پرسم. مثلا اگر نمی‌دانید چطور نویز خود را کاهش دهید با یک جستجوی ساده در گوگل یا یوتیوب جواب خود را پیدا خواهید کرد!

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید