در هنگام شروع یک کسب‌و‌کار آنلاین، اگر شاخص‌ترین بخش از‌ تلاش‌های بازاریابی‌تان را در جهت جذب ترافیک برای وب‌سایت‌ متمرکز کرده‌اید و در این کار موفق هستید، بخت با شما یار بوده است؛ اما این موضوع مهم را به یاد داشته باشید که موفقیت کسب‌وکار شما، چیزی فراتر از افزایش ترافیک وب‌سایت آن است. بر کسی پوشیده نیست که هدف نهایی از طی این فرایند، تبدیل ترافیک سایت به فروش خواهد بود.

سوال اصلی این است که آیا نتایجی که از کمپین‌های مختلف دریافت می‌کنید، در مسیر مطلوب برای رشد کسب‌وکارتان قرار دارد؟ پس از صرف هزینه، زمان و تلاش‌های شبانه‌روزی برای جذب ترافیک برای وب‌سایت، بسیار ناامیدکننده است که هیچ نتیجه ملموس و مطلوبی به‌دست نیاورید.

بنابراین ضروری است که مسائلی فراتر از افزایش ترافیک وب‌سایت را در نظر بگیرید و حتی در صورت لزوم به بازنگری استراتژی خود بپردازید. با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

جذب ترافیک

برای درک بهتر موضوع، به نکات زیر توجه کنید:

• این موضوع غیرقابل‌چشم‌پوشی است: ترافیکی که به سمت وب‌سایتتان هدایت می‌کنید، قدرتی دارد که می‌تواند کسب‌وکارتان را بسازد یا نابود کند. این موضوع بسیار حیاتی است که جذب ترافیک در هدفمندترین حالت ممکن باشد؛ بنابراین بازدیدکنندگان وب‌سایت شما باید از میان مشتریان احتمالی‌تان انتخاب شوند یا حداقل در گروهی قرار گیرند که نسبت به پیشنهاد تجاری‌تان علاقه نشان دهند. به‌بیان‌دیگر، اگر به‌موقع متوجه شوید که بازدیدکنندگان وب‌سایتتان به حوزه فعالیت شما مرتبط نیستند، ممکن است بتوانید با تغییر استراتژی بازاریابی، کسب‌وکارتان را نجات دهید.

• شاید متوجه میزان اهمیت این موضوع نباشید اما باید درباره مخاطبانتان بیشتر بدانید؛ این شناخت به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که محصولات یا خدماتتان واقعا برای آن‌ها جذاب هستند. چنین اطلاعاتی برای ادامه فعالیت حرفه‌ای کسب‌و‌کار شما حیاتی است.

• در آخر، باید بررسی کنید که عملکرد وب‌سایت شما در تبدیل «بازدیدکننده» به «مشتری» چقدر مطلوب است. این به آن معناست که وب‌سایت شما باید به همه امکانات ضروری برای تبدیل ترافیک به مشتری در کمترین زمان ممکن، مجهز باشد.

با در نظر گرفتن مواردی که گفته شد، شانس بیشتری برای جذب ترافیک باکیفیت دارید؛ بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که سرویس‌ها و محصولات شما موردپسند بازدیدکنندگان وب‌سایت قرار بگیرد. در گام بعدی، باید برای بهینه‌سازی وب‌سایت و صفحه فرود تلاش کنید.

جذب ترافیک

به یاد داشته باشید:

«اگر تلاش‌های خود را بر بهینه‌سازی صفحه فرود متمرکز کنید و برای آن زمان بگذارید، این شانس را خواهید داشت که بهترین نتیجه را از بازاریابی دیجیتال و جذب ترافیک بگیرید. در این راه، تمرکز بر تجربه کاربری استراتژی بیهوده‌ای نیست؛ فقط کافی است اطمینان حاصل کنید که تمام فرایند در ساده‌ترین و آسان‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود.»

اما چطور می‌توان یک تجربه کاربری مطلوب ایجاد کرد تا درنهایت جذب ترافیک را به فروش منجر کند؟ با چند گام ساده به هدف خواهید رسید.

گام اول:  «هدف» کاربرانتان را تشخیص دهید.

پیش از هر چیز، این مسئولیت بر عهده شماست که اطمینان حاصل کنید، کاربران آنچه را می‌خواهند به‌راحتی در وب‌سایتتان پیدا می‌کنند؛ این موضوع در مرحله بعد، به تجربه خریدی راحت تبدیل می‌شود. نکته مهم این است که اگر فرایند خرید پیچیده یا دشوار باشد، شانس شما برای تبدیل ترافیک به مشتری به‌طور جدی کاهش می‌یابد. علت استقبال مردم از انجام کار‌‌ها به شیوه آنلاین، تمایل آن‌ها به تسهیل امور است؛ این مساله در هنگام انجام خرید توسط مشتریان بالقوه، شکلی جدی‌تر به خود می‌گیرد. در یک کلام، تمام تلاش خود را به خرج دهید تا بفهمید کاربر برای رفع چه نیازی و با چه هدفی وارد وب‌سایت شما می‌شود؛ سپس همه امکانات خود را به‌کار ببندید که آنچه را می‌خواهند به راحت‌ترین شکل در اختیارشان قرار دهید.

آموزش نوشتن ایمیل حرفه‌ ای برای بازاریاب‌ها
خواندن این مقاله

گام دوم: اهداف کسب‌و‌کار خود را مرور کنید.

تا اینجا، فرصت خوبی داشته‌اید که اهداف کاربر را شناسایی کنید و به‌منظور تضمین دستیابی آن‌ها به هدف سرمایه‌گذاری نمایید. این خوب است، اما کافی نیست؛ کار شما هنوز تمام نشده است. برای تکمیل گام‌های موفقیت، باید روی اهداف کسب‌وکارتان تمرکز کنید.

وقتی درباره اهداف کسب‌و‌کار صحبت می‌کنیم، هدف نهایی شما ممکن است دستیابی به ترافیک جدید، بالا بردن نرخ تبدیل، تقویت حضور اجتماعی کسب‌و‌کارتان یا تقویت لیست ایمیل برای بازاریابی باشد؛ اما مهم‌ترین نکته این است که تلاشتان را برای رسیدن به هدف اصلی متمرکز کنید درحالی‌که بهترین تجربه کاربری ممکن را برای کاربرانتان حفظ می‌کنید.

به اهداف کسب‌و‌کارتان دست‌یابید بدون اینکه تجربه کاربری را قربانی کنید.

گام سوم: مشکلات احتمالی هنگام استفاده از وب‌سایت را شناسایی کنید.

یک‌بار برای همیشه با این موضوع مواجه شوید و آن را بپذیرید: حتی وب‌سایتی هم که ازنظر شما در «کاربر محورترین» حالت ممکن قرار دارد، به بررسی‌های منظم نیاز دارد. چرا؟ چون نیازهای کاربران به‌طور مداوم در حال تغییر و تکامل است.

شناسایی و رفع مشکلات احتمالی وب‌سایت در هنگام استفاده، اولویت همه کسب‌و‌کار‌های آنلاین است؛ این کار به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت برای تضمین دستیابی به نرخ تبدیل بهتر انجام می‌شود. به یاد داشته باشید، زمان و هزینه‌ای که برای این منظور صرف می‌کنید در راستای حصول اطمینان از آسان و کاربر-محور بودن وب‌سایت است؛ پس نوعی سرمایه‌گذاری است که درنهایت هم به نفع کاربر خواهد بود و هم به نفع کسب‌و‌کار شما.

برای برداشتن هرکدام از گام‌هایی که گفته شد از بعضی ابزارها یا متدهایی استفاده کنید که به‌طور ویژه برای شناخت رفتار مخاطب طراحی و ساخته شده‌اند. اگر کارتان را درست انجام دهید، درک شیوه تعامل کاربران با وب‌سایت کاری سختی نخواهد بود؛ ضمن اینکه تصویر واضح‌تری از اهداف فردی آن‌ها به‌دست می‌آورید که در روند توسعه کسب‌وکارتان تأثیرگذار خواهد بود.

جذب ترافیک

سخن آخر

با توجه به آنچه گفته شد، به‌احتمال‌زیاد با این موضوع موافق خواهید بود که راه‌اندازی و به موفقیت رساندن یک کسب‌و‌کار آنلاین چیزی بیش از جذب ترافیک برای وب‌سایت است. این کار بیشتر به استفاده از امکانات و المان‌های درست در جایگاه صحیح و توانایی درک نیاز‌ها و انتظارات بازدیدکنندگان وب‌سایت مربوط است. به‌طور خلاصه، تلاشتان را بر جذب ترافیک برای وب‌سایت متمرکز نکنید؛ به‌جای این کار، ترافیک هدف‌گذاری‌شده را به سمت وب‌سایت هدایت کنید. در گام بعدی، همه آنچه برای تبدیل ترافیک به مشتری لازم است را دقیق و هوشمندانه جاگذاری کنید تا در کمترین زمان ممکن هر دو طرف به هدف خود دست یابند. موفق باشید.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید