همه ما به این حقیقت واقفیم که مشتریان امروزی، کاملا در کنترل روش‌هایی که برای خرید انتخاب می‌کنند و همچنین تعداد دفعاتی که از این روش استفاده می‌کنند هستند. مردم دائما با روش‌های مختص به خودشان بین شبکه‌های تلویزیونی به دنبال تغییرات و کشفیات جدید، می‌گردند. اما نکته جالب‌توجه، نقشی است که ویدیوهای آنلاینی که امروزه در فضای مجازی دیده می‌شوند ایفا می‌کند. این نقش دوگانه، همان‌طور که می‌تواند باعث ایجاد نیاز شود، به همان شکل می‌تواند نیاز را برطرف هم بکند. امروزه، جذب مشتری با ویدیو را نمی‌توان نادیده گرفت.

جذب مشتری با ویدیو

جذب مشتری با ویدیو آنلاین؛ امروز بیش از همیشه است!

بیشتر از ۹۰ درصد مردم می‌گویند که برندها و محصولات جدید را در یوتیوب پیداکرده‌اند.
بیشتر از نصف تعداد خریداران گفته‌اند که جذب مشتری با ویدیو آنلاین، کمک شایانی به آن‌ها برای خرید یک برند یا محصول جدید کرده است. بیشتر از ۴۰ درصد از خریداران بین‌المللی بر این باورند که آن‌ها محصولاتی که در یوتیوب دیده‌اند، خریداری کرده‌اند. مفهوم بازاریابی موفق همیشه به ساخت ارتباطات معنادار با مشتریان وابسته بوده است. اما فرمول پیشنهادی برای دست‌یابی به چنین هدفی به‌طرز چشم‌گیری به رفتار مشتریان بستگی دارد، به‌همین دلیل، این فرمول‌ها همیشه در حال تغییر و تحول بوده است. در اینجا به ۳ نکته‌ مهم اشاره می‌کنیم؛ این نکات به شما کمک می‌کند تا بهتر با این تغییر و تحولات در رفتار مشتری کنار بیایید.

به‌طور کلی و گسترده به برند و اهداف اجرایی نزدیک شوید!

یک ویدیوی عالی، به‌همراه یک ارائه خوب از نحوه خرید محصولتان، می‌تواند آگاهی مردم از برند شما را از زمین به آسمان ببرد. نمونه‌ بارز آن‌، یک کمپین تبلیغاتی هوشمند از «مارلی اسپون» است؛ یک سرویس اشتراک‌محور تهیه غذا در برلین. «مارلی اسپون» در یک تلاش موفق در جهت افزایش آگاهی مردم و جذب مشتری بیشتر، شیوه‌ ویدیوهای آنلاین را آزمایش کرد. تیم آن‌ها موفق به ساخت محتویات خلاقانه‌ای شد که در آن‌ها هر آنچه مربوط به برند و خدمات بود معرفی میشد؛ این روش برای دستیابی به اهداف بخش بالایی «قیف» به‌وسیله ویدیو بود. بعد از این مرحله، آن‌ها ابزار تماس مستقیم را به ویدیوها اضافه کردند که باعث می‌شد مشتریان به وب‌سایت آن‌ها سرازیر شده و اقدام به ثبت‌نام در سایت آن‌ها بکنند.
نتایج شگفت‌انگیز “مارلی اسپون” بینش باز و چندگانه‌ی تیم تشکیل‌دهنده ی آن را اثبات می‌کند. آنها موفق به جهشی ۲۵ درصدی در میزان آگاهی مردم نسبت به برندشان، پیشرفت ۴۹ درصدی در میزان ماندگاری تبلیغات در ذهن مخاطبان، افزایش خیره‌کننده ی ۱۰ برابر در حجم جستجو شدن در فضای اینترنت و رشد ۵۲ درصدی در سود نهایی شدند. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه ۱ نتیجه‌گیری کنیم، ترکیبی طلایی از داستان‌سرایی در مورد کار به همراه راه‌هایی برای ارتباط با مشتریان به شکل بی‌نظیری مؤثر است.

بهترین مشتریان خود را شناسایی کنید

تبلیغات ویدیویی متقاعدکننده و اغواکننده می‌تواند سکوی پرشی برای موفقیت شما باشد. اما متأسفانه این امکان وجود دارد که شما فرصت‌های بی‌نظیری را به‌دلیل دسترسی نداشتن به مشتریان درست‌وحسابی از دست بدهید. برای جلوگیری از این مسئله، داشتن یک برنامه برای شناسایی قصد و غرض یا نیت مخاطبان می‌تواند کارساز باشد. برای مثال، بانک «اکسیس» واقع در بمبئی هندوستان یک کمپین برای رسیدگی به سؤالات مربوط به بانک و نگرانی‌های مشتریان دارد. به‌منظور ایجاد علاقه‌ی بیشتر مشتریان به سامانه دیجیتالی، بخش خصوصی بانک شروع به جستجوی کلمات کلیدی و سؤالات محبوب در بین مشتریان کرد و درنتیجه‌ این جستجوها، مجموعه‌ای از ویدیوهای آنلاین را برای نشان دادن مزایای استفاده از سامانه دیجیتال به وجود آورد. این‌ها شامل مباحثی مثل: نحوه‌ی پرداخت قبوض به‌وسیله تلفن همراه، نحوه‌ی افتتاح حساب سپرده ثابت، نحوه‌ انجام خریدهای عظیم و غیره بودند. آن‌ها از این طریق جذب مشتری با ویدیو را در دستور کار خود قرار دادند.

چگونه می‌توان هر لحظه برندسازی موبایل کرد؟
خواندن این مقاله

زمانی که «اکسیس» متوجه نیازهای مشتریان شد و محتواهایی برای آن‌ها ساخت، به‌طور اتوماتیک محتواها به افرادی که آن‌ها را جستجو می‌کردند وصل شد. «اکسیس» چیزی با نام «مخاطبانی با نیت‌های خاص» را بر اساس اینکه چه کسی، چه کلمات کلیدی را جستجو می‌کند توسعه داد تا از این مسئله مطمئن شود که در زمانی مشخص، مخاطبان به محتواهای مرتبط با نیازشان دسترسی پیدا کنند. این روش، کارساز از آب در آمد و جهشی ۲۳۴ درصدی درمیزان اشتیاق در جستجوی نام برند و پیشرفتی ۹۳ درصدی در حجم جستجو ایجاد کرد. همچنین کمپانی یک تغییر شگفت‌انگیز دیگر نیز داشت؛ افتتاح حساب‌های جدید به‌وسیله‌ اپلیکیشن‌ها تا ۳۰ درصد افزایش‌یافته بودند.

با مخاطبان در جایی که هستند ارتباط برقرار کنید

این یک حقیقت است که مخاطبان راه و روش‌های خرید را تعیین می‌کنند اما به‌وسیله ویدیوهای آنلاین، شما می‌توانید یک راه متقاعدکننده را در زمانی که آن‌ها آماده هستند، به وجود بیاورید. همچنین شما در این مسیر می‌توانید آن‌ها را راهنمایی کنید. «آدیداس» اخیراً این روش را برای معرفی کفش فوتبالی جدیدش پیش گرفته است. با استفاده از ویدیوهای یوتیوب و ابزارهای تبلیغاتی آن، تیم «آدیداس» یک کمپین ویدیویی را برای معرفی این کفش با استفاده از میزان استقبال مخاطبان در دوره‌های مختلف به‌وجود آورده است. این روند شامل دو ویدیوی بلند، یک ویدیوی ۶ ثانیه‌ای که نمی‌توان آن را رد کرد و یک ویدیو از خود محصول است. ایجاد یک راه آسان برای بینندگانی که تمایل به تماشای این محتوا را داشتند به تحقق اهداف اجرایی برند «آدیداس» کمک کرد که شامل یک رشد ۲ رقمی در میزان آگاهی درباره محصول و میزان یادآوری محصول و همچنین جهش ۳۱۷ درصدی در تمایل به محصول می‌شود. از همه مهم‌تر، میانگین بازدید تا ۲۰ درصد افزایش یافت و دلیلش افزایش تعداد ویدیوهای بلند و ویدیوهای مربوط به محصول بود، این مسئله اهمیت تعداد دفعات پخش ویدیو را در فرایند جذب مشتری با ویدیو را نشان می‌دهد.

این مثال‌ها در علم بازاریابی به‌درستی ثابت کرده‌اند که هم اهداف برند و هم اهداف اجرایی، می‌توانند به‌صورت هم‌زمان با استفاده از ویدیوهای آنلاین تحقق یابند. ویدیو می‌تواند توجه مردم را به‌خوبی جلب کند، ویدیو می‌تواند مردم را از مرحله ی الهام‌گیری به مرحله تصمیم‌گیری و سپس اقدام سوق دهد، به‌وسیله ساخت یک استراتژی جامع درباره ویدیو، شما هم می‌توانید اهداف اجرایی کوتاه‌مدت را به‌خوبیِ اهداف بلند‌مدت برند پیاده کنید. بنابراین، جذب مشتری با ویدیو را در دستور کار برند خود قرار دهید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید