این مقاله قرار است به شما در ساختن اسنیپت کمک کند و برای این کار اول از همه باید با مفهوم جستجوی بدون کلیلک آشنا شوید. تکنیک بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا SEO که مخفف عبارت (‌ Search Engine Optimization) است، طی سال‌های متمادی دچار تغییرات متفاوت و گوناگونی گشته است. از روزی که اهمیت استفاده از کلمات‌کلیدی بیش‌ازپیش روشن شد، تا ابداعات و نوآوری‌های اخیر در زمینه جستجوی صوتی، کاربران موتورهای جستجو در این روزها جستجوهای پویاتر با صرف زمان کم‌تر برای رسیدن به هدف خود را تجربه می‌کنند. یکی از راه‌هایی که گوگل این روزها در تلاش است تا با بکارگیری آن تجربه کاربران پلتفرم خود را بهبود ببخشد و رسیدن به نتایج جستجو را برای کاربرانش آسان‌تر از گذشته کند، به وجود آوردن نتایج جستجو پیشرفته است که کاربران برای به دست‌آوردن پاسخ مورد انتظار خود از جستجو، نیازی به کلیک کردن روی سایت‌هایی که پیدا می‌شوند ندارند و در نتیجه این اتفاق، جستجوهای بدون کلیک به‌وجود می‌آیند.

نتایج جستجوی پیشرفته اکنون به بخشی مهم از استراتژی سئو تبدیل شده است و برنده شدن و کسب کردن مقام برتر در این قسمت باید یکی از معیارهای اساسی هر متخصص سئو باشد چرا که با وجود نتایج جستجو پیشرفته دیگر کاربران با لینک به سایت شما وارد نمی‌شوند و در همان صفحه اول نتایج موتور جستجو، به پاسخ سؤال خود و نتیجه جستجوی خود می‌رسند. ما به شما توضیح خواهیم داد که چگونه با پدیده جستجوهای بدون کلیک کنار بیایید و چگونه به ساختن اسنیپت بپردازید. همینطور مقدار زیادی اطلاعات کاربردی و مفید را در اختیار شما خوانندگان محترم این مطلب قرار خواهیم داد.

جستجوهای بدون کلیک دقیقاً چگونه‌اند؟

جستجوهای بدون کلیک یا جستجوهای صفر کلیک به جستجوهایی گفته می‌شود که پاسخ سؤال یا نتیجه جستجو کاربران، در صفحه اول نتایج موتور جستجو یا SERP که مخفف عبارت (search engine result page) است، نشان داده می‌شود و کاربران بدون اینکه نیاز باشد از طریق لینک‌های پیدا شده به سایتی وارد شوند، نیازشان برطرف می‌شود. برای بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، این امر می‌تواند بسیار تأسف برانگیز و ناامید کننده باشد، اما با دانستن این نکته که گوگل شرایطی را طراحی کرده است تا مطالبی‌که مورد علاقه و مورد پسند سایر کاربرانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند در نتایج جستجو پیشرفته قرار بگیرد، دیگر نگرانی تولیدکنندگان محتوا برطرف خواهد شد.

بر اساس اطلاعات ارزشمند ژورنال بین‌المللی موتور جستجو، 34.4٪ از کل جستجوهای دسکتاپ بدون کلیک انجام می‌شود. این آمار در حالی است که 62.5٪ از کاربرانی که با تلفن همراه از موتور جستجو استفاده می‌کنند، اصلاً روی نتایج جستجو کلیک نمی‌کنند.

انواع نتایج جستجو پیشرفته

نتایج جستجو پیشرفته می‌توانند اشکال مختلفی را شامل شوند که عبارتنداز:

  • پاسخ‌های فوری
  • پانل دانش
  • ماشین‌حساب
  • تعاریف
  • نقشه‌ها
  • اسنیپت‌های برجسته یا شاخص

توجه داشته باشید که ساختن اسنیپت برای به‌دست آوردن نتایج جستجوی پیشرفته، بهترین و کاربردی‌ترین روش به حساب می‌آید. شما با انجام این‌کار و بهینه‌سازی سایت خود، می‌توانید قسمت اسنیپت‌های برجسته صفحه اول موتور جستجو را تصاحب کرده و هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها آن را دراختیار خود نگه‌دارید. با این روش حتی در زمانی که ترافیک سایت‌ها بدلیل افزایش پدیده جستجوهای بدون کلیک کاهش پیدا می‌کند، شما می‌توانید با تطبیق دادن خود با نیازهای این روزهای کاربران که مهم‌ترین آن‌ها صرف زمان کمتر است، بیشتراز سایر رقیب‌ها دیده شوید و همچنین کلیک‌های بیشتری را به سبب آمار بازدید بالای سایت خود کسب کنید. برای این منظور ابتدا باید با مواردی که یک کاربر پس از جستجوی یک عبارت یا یک پرسش در صفحه اول نتایج موتور جستجو با آن روبه‌رو می‌شود، آشنا شوید و سپس باید با روش‌های ساختن اسنیپت و طریقه انتخاب مناسب‌ترین کلمات‌کلیدی هدف که در این مقاله در اختیار شما خوانندگان محترم قرار گرفته، بتوانید موجب بهینه‌سازی و بهبود کیفیت سایت خود شوید.

در اینجا چند مورد از آنچه ممکن است توسط نتایج موتور جستجو آورده شوند را، برای شما خوانندگان عزیز این مطلب قرار داده‌ایم:

اسنیپت‌های برجسته

پانل دانش

ماشین‌حساب

تعاریف

روش‌های ساختن اسنیپت

بسیاری از کارشناسان و متخصصین سئو و افرادی که در زمینه شناخت هرچه بیشتر موتورهای جستجو فعالیت می‌کنند، اسنیپت‌های برجسته را در مقایسه با سایر نتایج جستجو پیشرفته، موقعیت صفر می‌نامند و اعتقاد دارند که ساختن اسنیپت امری بسیار مهم در بهبود رنکینگ سایت می‌باشد زیرا اسنیپت‌های برجسته بیشتر از سایر نتایج جستجو پیشرفته در معرض نمایش قرار می‌گیرند. انواع مختلفی از اسنیپت‌های برجسته وجود دارند و در هنگام ساختن اسنیپت اصلی‌ترین فاکتوری را که باید مدنظر قرار دهید این است که چه نوع پرسشی را فردی که در حال جستجو است، مطرح می‌کند. به عبارت دیگر اگر بخواهم صریح‌تر و روان‌تر منظورم را بیان کنم، باید دقت کنید اکثریت قریب به اتفاق افرادی که سؤالات آن‌ها دارای عبارت (چگونه به …؟) است، به جستجوی لیستی از مراحل پشت سرهم ردیف شده می‌پردازند اما تعداد زیادی از افرادی که پرسش آن‌ها دارای عبارت (چیست؟) می‌باشد، به دنبال تعریف و جدول هستند.

برای ساختن اسنیپت این نکته را از یاد نبرید، که برخی از اوقات برخلاف آنچه شرح داده شد، اسنیپت‌های برجسته برای کلمات کلیدی طولانی (بیش‌از چهار کلمه) نمایش داده می‌شوند و معمولاً در حال پاسخ دادن به یک پرسش خاص هستند که توسط یک کاربر پرسیده می‌شود. در شرایط کنونی و در حال حاضر تقریباً غیر ممکن است که بتوانیم متوجه شویم که الگوریتم‌های گوگل چگونه کار می‌کنند، اما نکته‌ای که بطور قطعی و اثبات شده نمایان بوده و هیچ شکی در آن راه ندارد این است که آن‌ها می‌خواهند بهترین نتایج ممکن را درمیان نتایج جستجو کاربران خود ارائه دهند. این بدان معنی است که شما در هنگام ساختن اسنیپت باید مطالب غنی اما در عین‌حال ساده و قابل فهم را بهینه‌سازی کنید و تا حد امکان کار موتور جستجو گوگل را برای انتخاب محتوای شما در قسمت اسنیپت‌های برجسته آسان نمایید.

محتوای همیشه سبز چیست؟ یک محتوای پایدار، چطور موجب بهبود سئو می‌شود؟
خواندن این مقاله

نکته مهم دیگری که باید در ساختن اسنیپت مورد توجه قرار دهید این تا بتوانید برای قسمت اسنیپت‌های برجسته به رقابت بپردازید این است که، سؤالات یا اصطلاحات کلمه کلیدی هدف خود را به صورت یک سربرگ به محتوای خود اضافه کنید. در انجام این کار محتوا می‌تواند با سوالی که می‌خواهید به آن پاسخ دهید، مستقیماً و به طور واضح مطابقت داشته باشد. بلافاصله در زیر سرتیتر خودتان، یک پاسخ روشن و دقیق در حدود ۴۵-۶۰ کلمه ایجاد نمایید. توجه داشته باشید که اگر در حال پاسخ دادن به پرسش (چگونه به …؟) می‌باشید، احتمالاً باید به‌جای محتوای متنی از لیست‌هایی استفاده کنید.

برای ساختن اسنیپت این نکته کاربردی و ارزشمند را از یاد نبرید که تا جایی که امکان دارد پاسخ خود را به پرسش مطرح شده توسط کاربران، واقعی و قابل‌درک کرده تا بتوانید محتوای خود را مورد قبول برای دریافت صفحه اول نتایج موتور جستجو قرار دهید. اجازه بدهید تا برای شفاف‌سازی هرچه بیشتر این موضوع از یک مثال استفاده کنم. به عنوان مثال اگر کلمه‌کلیدی هدف شما یک تعریف است، توصیه می‌کنم از جمله (X عبارت است از …) استفاده نمایید و محتوای خود را اینگونه آغاز کنید تا اینکه بخواهید مستقیماً به پاسخ دادن به پرسش کاربران بپردازید.

برای ساختن اسنیپت، همچنین در نظر داشته باشید که می‌توانید از شکل‌های شماتیک، لیست‌ها و جدول‌ها نیز بهره بگیرید. کمک گرفتن از آیتم‌های مذکور، علاوه بر اینکه محتوای شما را برای رقابت در قسمت اسنیپت‌های برجسته آماده می‌کند، سبب ارتباط آسان‌تر کاربران با مطالب شما می‌شود و این موضوع می‌تواند در دریافت علاقه‌مندی‌های بیشتر به مطالب شما نقش تاثیرگذاری را ایفا نماید.

چگونه می‌توانیم کلمات‌کلیدی خوبی را انتخاب کنیم؟

در هنگام انتخاب و بهینه‌سازی کلمات‌کلیدی هدف برای ساختن اسنیپت باید به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

  • باید کلمات‌کلیدی را انتخاب کنید که شما را در حال حاضر در رتبه‌بندی یک تا ده یعنی در صفحه اول نتایج موتور جستجو قرار دهد.
  • توجه داشته باشد که کلمات‌کلیدی شما در محتوای ارائه شده برای اسنیپت‌های شاخص به خوبی تکرار شده باشند.
  • مهم‌ترین نکته این است که کلمه‌کلیدی انتخاب شده توسط شما، پتانسیل پاسخ‌دادن به سؤالات مطرح‌شده توسط کاربران را داشته باشد.

برای اینکه در ساختن اسنیپت حتماً مورد آخر را رعایت نمایید، شما می‌توانید روش‌های مختلفی را که افراد پیرامون آن‌ها سؤالات مشابه‌ای مطرح می‌کنند را شناسایی کرده، و مطابق همان روند کار را تکرار کرده و به جلو بروید.

هنگامی که در نظر دارید کلمات‌کلیدی هدفی را که در میان نتایج جستجو کلیک زیادی را به خود اختصاص می‌دهند انتخاب کنید، بهتر است به ابزارهایی که تکنیک‌های سئو در اختیار شما قرار می‌دهند توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا به درستی می‌توانند به شما در پیگیری کلیک برای اصطلاحات کلیدی خاص کمک کنند. سعی کنید تا حد امکان نسبت کلمات‌کلیدی به کل متن را طبق قواعد موجود در اصول سئو به درستی رعایت نمایید تا اطمینان حاصل کنید که بیشترین تلاش را در جهت بهینه‌سازی سایت خود برای ساختن اسنیپت به دست آورده‌اید.

سایت خود را برای جستجوهای بدون کلیک بهینه‌سازی کنید

با توجه‌به مطالب ارائه شده در این مقاله به شما خوانندگان محترم، خبر بد این است که آمار بازدید خیلی از سایت‌ها، یا به عبارت بهتر کلیک‌های ارگانیک در حال کاهش است و خبر خوب این است که شما می‌توانید با اجرای استراتژی‌های گفته شده در این مقاله به ساختن اسنیپت پرداخته و با محتوای بهینه‌سازی شده سایت خود، قسمت اسنیپت‌های برجسته در صفحه اول نتایج موتور جستجو گوگل را کسب کنید. اگر به سرعت محتوای شما برنده قسمت اسنیپت‌های شاخص نشدند، دلسرد و ناامید نشوید چرا که برنده شدن در قسمت اسنیپت‌های شاخص بسیار سخت‌تر و دشوارتر از کسب رتبه نخست در صفحه اول نتایج موتور جستجو است. به تلاش‌های خود ادامه دهید و به دنبال ایده‌های تازه و روش‌های نوین برای ساختن اسنیپت و همچنین ساده‌سازی و روان‌سازی صفحات خود باشید تا بتوانید نیاز کاربران بیشتری را برطرف سازید. پس از مدتی و با گذر زمان مطالب ارائه شده توسط شما که مورد علاقه‌مندی کاربران قرار گرفته نقش بسیار موثری را برای قرار گرفتن مطالب شما در قسمت اسنیپت‌های برجسته در صفحه اول نتایج موتور جستجو گوگل ایفا خواهند نمود.

نکته بسیار مهمی که باید همیشه مدنظر داشته باشید این است که موتور جستجو گوگل، به شکل ویژه‌ای برای بهبود تجربه استفاده کاربران و رضایت آن‌ها از صفحه اول نتایج موتور جستجو یا (SERP) تلاش می‌کند به ویژه برای ارائه خدمات بهتر و با سرعت بیشتر به کاربرانی که با استفاده از تلفن‌همراه و یا با استفاده از جستجو صوتی از گوگل استفاده می‌کنند، تلاش‌های بیشماری در حال انجام است. اگر در حال تلاش کردن هستید تا در رقابت برای کسب یکی از جایگاه‌های برتر در دنیای بازاریابی دیجیتال باقی بمانید، باید با آخرین تغییرات خود را وفق دهید و دائماً در حال بروزرسانی مطالب سایت خود باشید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید