وقتی به‌عنوان یک تبلیغاتچی در دنیای دیجیتال فعالیت کنید، پس از مدتی، ناگهان فراموش می‌کنید که کاربران معمولی اینترنت چه‌جور آدم‌هایی هستند. اما اگر یک قدم به عقب برگردید و اینترنت و فضای وب را با عینک کاربران معمولی آن نگاه کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که چرا بسیاری از مردم دنیا، از ابزارهای مختلف برای جلوگیری از نمایش تبلیغات در وبسایت ها می‌شوند و با آن‌ها مقابله می‌کنند.
جلوگیری از نمایش تبلیغات برای همه کسانی که در صنعت تبلیغات آنلاین فعالیت می‌کنند، یک کابوس همیشگی است و همه فعالان این حوزه، همواره در تلاشند تا آمار بستن تبلیغات و ممانعت از نمایش آن‌ها را به صفر برسانند. همچنین، جلوگیری از نمایش تبلیغات برای رسانه‌ها، یعنی نمایش‌دهندگان تبلیغ نیز یک فاجعه است زیرا آن‌ها روی درآمد حاصل از تک تک دفعاتی که یک واحد تبلیغاتی نمایش داده می‌شود حساب باز کرده‌اند و نمایش داده نشدن تبلیغات برای آن‌ها، به‌صورت مستقیم به‌ معنای کاهش درآمد آن‌ها است. اما به‌هر حال باید بپذیریم که تلاش کاربران برای ممانعت از نمایش تبلیغات در صفحات وب، نتیجه مخدوش شدن تجربه کاربری آن‌ها است و این موضع نیز، تقصیر خود تبلیغاتچی‌ها و رسانه‌هاست و حل این مشکل، جز با همکاری همزمان بازاریاب‌ها، آژانس‌های تبلیغاتی، رسانه‌های و تکنولوژی‌های مربوط به حوزه تبلیغات آنلاین امکان‌پذیر نیست.

جلوگیری از نمایش تبلیغات

سال‌های سال، با بمباران تبلیغات بی‌ربط، بد‌شکل و بی‌موقع، تجربه کاربری چند نسل از کاربران اینترنت مخدوش شده است و حتی ذهنیت منفی درباره تبلیغات وب، به‌صورت سینه به سینه از نسل‌های پیشین به نسل‌های بعدی منتقل شده است. با تحقیقات مختلفی که در از سوی نهاد‌های مختلف و در کشورهای مختلف انجام شده است، اکنون می‌دانیم که آزاردهنده‌ترین انواع تبلیغات وب کدامند و کاربران، بیشتر با کدام‌یک از واحدهای تبلیغاتی مقابله می‌کنند. بر این اساس، Coalition که یکی از مجموعه‌های فعال در این حوزه است، استاندارد‌هایی برای ارائه تبلیغات بهتر، که تجربه کاربری مخاطبان را ویران نکند پیشنهاد کرده است که به رسانه‌ها و تبلیغ‌دهنده‌ها کمک می‌کند تا با رعایت این استاندارد‌ها، ضمن استفاده از ظرفیت بزرگ تبلیغات در فضای وب، به تجربه کاربری مخاطبان نیز صدمه نزنند.

۳ نکته کلیدی که به رسانه‌ها کمک می‌کند تا بازی را «برد-برد» کنند!

قید تبلیغات «اعصاب‌خردکن» را بزنید!

پس از بررسی و تحقیق درباره بیش از ۶۶ هزار کاربر وب و موبایل، نتیجه گرفتیم که ۴ نوع از تبلیغات برای کامپیوتر‌های رومیزی و ۸ نوع از تبلیغات موبایلی، فراتر از آستانه قابل ‌قبول برای کاربران است و آن‌ها سعی می‌کنند تا برای دفاع از خود، از ابزارهای جلوگیری از تبلیغات استفاده کنند. به‌عنوان مثال، بیش از نیمی از کاربران گفته اند که از تبلیغاتِ پاپ‌آپ (Pop-up) متنفرند و نمی‌خواهند دیگر آن‌ها را ببینند. همچنین، تعداد بسیار زیادی از کاربران، از آن دسته از تبلیغات ویدیویی که بدون اجازه از حالت بی‌صدا خارج می‌شوند و با صدای بلند پخش می‌شوند نالیده‌اند. تعداد قابل توجه دیگری از کاربران نیز از تبلیغات بنری ثابتی که بخش بزرگی از صفحه را اشغال می‌کنند و همچنین از تبلیغاتی که شمارش معکوس دارند ابراز نارضایتی کردند.
در موبایل، دامنه اعتراضات حتی گسترده‌تر هم هست. علاوه بر نارضایتی از انواع تبلیغاتی که پیش‌تر ذکر کردیم، آن‌ها از صفحاتی که بیش از ۳۰ درصد محتوای آن‌ها تبلیغاتی است نیز ابراز نارضایتی کرده اند. همچنین آن‌ها اعلام کرده‌اند که معمولا برای جلوگیری از نمایش تبلیغات با فایل‌های GIF اقدام می‌کنند و تصاویر متحرک آن‌ها را «روی اعصاب» خوانده‌اند. شاید پیش از مطالعه این مقاله، تصور می‌کردید که سلطان تبلیغات بینابینی (Interstitials) هستید، اما باید این ذهنیت را کنار بگذارید، یکی از شیوه‌های تبلیغاتی که به‌شدت روی اعصاب کاربران موبایل است و صدمه زیادی به تجربه کاربری آن‌ها می‌زند، تبلیغات بینابینی است.

افزایش ۶۵ درصدی هزینه تبلیغات نصب اپلیکیشن تا سال ۲۰۲۰ میلادی
خواندن این مقاله
جلوگیری از نمایش تبلیغات

واحدهای تبلیغاتی بد را به تبلیغات خوب تغییر دهید!

تا اینجا فقط حامل اخبار بد بودیم اما اکنون یک خبر خوش داریم: مردم از همه انواع تبلیغات بدشان نمی‌آید. آن‌ها فقط از واحدهای تبلیغاتی آزاردهنده بیزارند و سعی می‌کندد از نمایش آن‌ها جلوگیری کنند. تحقیقات Coalition، نشان می‌دهد که ذهنیت کاربران درباره تبلیعات، آن‌قدر هم که فکر می‌کنید بد نیست. به‌عنوان مثال، تبلیغاتی که همه صفحه را با زیاده‌خواهی هرچه بیشتر به خود اختصاص نمی‌دهند، قابلیت بسته شدن دارند و مثل یک زالوی مزاحم، به‌صورت دائمی به یک گوشه از وبسایت نچسبیده‌اند، آزاری برای کاربران ندارند و به تجربه کاربری آن‌ها صدمه‌ای نمی‌زنند. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهد که با تبدیل واحد‌های تبلیغاتی آزاردهنده‌‌ای همچنون تبلیغات pop-up به تبلیغات فول-اسکرینِ با قابلیت بسته شدن، هم تجربه کابری را از صدمه دیدن مصون می‌دارد و هم به همان اندازه تأثیرگذار است و از تلاش کاربران برای جلوگیری از نمایش تبلیغات جلوگیری می‌کند. همواره باید حواستان به این نکته جمع باشد که پاسخ مثبت دادن به نمایش دادن یک واحد تبلیغاتی آزاردهنده ولی گران‌قیمت به کاربران، همواره وسوسه‌انگیز است؛ اما آنچه نباید فراموش کنید، تأثیرات منفی این واحد‌های تبلیغاتی که تجربه کاربری را در تخریب می‌کنند، بسیار زیان‌آور است.

جلوگیری از نمایش تبلیغات

‌تبلیغات خود را استاندارد کنید

بسیاری از رسانه‌ها، اصلا نمی‌دانند که شیوه‌های بهتر و مؤثرتری نیز برای تبلیغات وجود دارد که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و ضمن حفظ تجربه کاربری وبسایت خود و مقابله با جلوگیری کاربران از نمایش تبلیغات وب، از واحدهای تبلیغاتی خود درآمدزایی نیز بکنند. در واقع اگر از آن دسته از تبلیغات ویدیویی که به‌صورت اتوماتیک و با صدا پخش می‌شوند استفاده نکنید و همچنین قید pop-up های لعنتی را بزنید، در واقع بخش عمده راه را رفته‌اید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید