هر ساله در چهارمین جمعه ماه نوامبر، رویدادی در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی برگزار می‌شود که حتی در کشور‌های آسیایی مانند پاکستان، هند و چین هم مورد‌استقبال گسترده‌ای قرار می‌گیرد. این رویداد با نام بلک فرایدی یا جمعه سیاه شناخته می‌شود؛ آنچه این روز را برای مردم اکثر کشور‌های دنیا جذاب می‌کند، تخفیف‌های استثنایی و حراج‌های کم‌سابقه‌ای است که برای کالاهای خاص در نظر گرفته می‌شود. نزدیک بودن تاریخ این رویداد به شروع سال نو میلادی به گرمی این بازار می‌افزاید.

جمعه سیاه را می‌توان یکی از مهم‌ترین رویداد‌‌ها برای تولیدکنندگان، فروشندگان و خریداران دانست؛ در این روز، فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ از صبح زود تا پاسی از شب آماده ارائه خدمات فروش به خریداران هستند. رونق چشمگیر خرید اینترنتی در جمعه سیاه ، مانع از تشکیل صف‌های طویل مردم مشتاق در مقابل شعب فروشگاه‌های بزرگ نمی‌شود؛ مردمی که برای شروع این حراج بزرگ لحظه‌شماری می‌کنند.

جمعه سیاه

با رونق گرفتن هر چه بیشتر خرید‌های اینترنتی، از سال ۲۰۰۵ در ادامه جمعه سیاه ، رویداد دیگری پایه‌ریزی شد که به آن سایبر ماندی یا دوشنبه سایبری می‌گویند. این روز، اولین دوشنبه بعد از جمعه سیاه و تعطیلات روز شکرگزاری در آمریکاست که اولین روز کاری هم محسوب می‌شود. به طور معمول، کارمندان با برگشتن به فضای کار و دسترسی به اینترنت پرسرعت، علاقه بیشتری برای خرید اینترنتی نشان می‌دهند. این موضوع باعث شد فروشگاه‌های بزرگ به فکر درنظر گرفتن روزی مخصوص خرید اینترنتی با تخفیف‌هایی شبیه به جمعه سیاه بیفتند. دوشنبه سایبری و جمعه سیاه ، هردو باعث ایجاد رونق قابل‌توجهی در اقتصاد شده‌اند و اقبال فروشندگان و خریداران نسبت به آن‌ها همچنان سیر صعودی دارد.

در ایران هم چندسالی است که همزمان با جمعه سیاه ، رویداد‌هایی مشابه برگزار می‌شود؛ که از عمده‌ترین آن‌ها می‌توان به « حراجمعه بامیلو » و « جمعه به خرید دیجی کالا » اشاره کرد.

در آستانه شروع فصل خرید و با فرارسیدن جمعه سیاه در بسیاری از نقاط دنیا شاهد اجرای کمپین‌های خلاقانه و جالب توجهی از جانب ‌برند‌های مختلف هستیم. همه در تلاش‌اند که با جذب حداکثری مشتریان، بیشترین سود را از تب خرید مردم در جمعه سیاه ببرند. در این رویداد،‌ سود فقط به معنی خرید با پرداخت مبلغ کمتر توسط مشتریان نیست. جمعه سیاه برای فروشندگان و تولیدکنندگان هم سودمند است؛ خالی‌شدن انبار‌ها و آماده‌شدن برای عرضه محصولات جدید مهم‌ترین فایده این حراج استثنایی برای آن‌هاست.

در تپلیغ آکادمی چند رویکرد جالب‌توجه و موفق را که توسط برند‌ها در مواجهه با جمعه سیاه اتخاذ شده است بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

Apple

کمپین‌ اپل، رویکردی مشابه طراحی محصولاتش دارد؛ مینیمال و با اعتماد‌به‌نفس!

به‌طور‌کلی، رویداد‌هایی مانند جمعه سیاه ، بهترین فرصت برای خرید محصولات الکترونیکی دارای فناوری روز با تخفیفی استثنایی است؛ به همین دلیل، محصولات اپل در این روز با استقبال مطلوبی مواجه می‌شوند و این امر از قبل قابل پیش‌بینی است. اپل با توجه به شناختی که از بازار دارد، فقط با یک اشاره ساده و گذرا در صفحه اصلی وب‌سایتش، تاثیر موردنظرش را می‌گذارد؛ نیازی به توضیح نیست، کلمه «فرایدی» همه آنچه باید را به ذهن کاربران متبادر می‌کند.

جمعه سیاه

با کلیک روی کلمه فرایدی در صفحه اصلی،‌ تصویر جذابی از یک اپل واچ با صفحه سیاهش نمایش داده می‌شود که روی صفحه آن یک‌بار دیگر کلمه فرایدی را می‌بینیم. توضیح بیشتری لازم است؟ نه.

جمعه سیاه

در روز موعود، بلک فرایدی یا جمعه سیاه ، سایت اپل به محتاطانه‌ترین شکل ممکن عمل می‌کند؛ فقط یک بنر قرمز در پایین صفحه اصلی، که شما را به صفحه‌ا‌ی هدایت می‌کند که تصویری از اپل واچ و یک فهرست خرید در آن قرار دارد. بسیار ساده اما تاثیرگذار!

جمعه سیاه

Dell

این برند هم برای حضور آنلاین در جمعه سیاه ، با خونسردی عمل می‌کند؛ آنچه این کمپین آنلاین می‌گوید فقط در چند جمله خلاصه می‌شود: « خوب، بلک فرایدی از راه رسید. وقت خرید و فروش است. ما فروشنده‌ایم و شما خریدار. پس برویم سراغ اصل مطلب.»

جمعه سیاه

اگر از عهده اجرای آن بربیایید،‌ جملات ساده،‌ کوتاه و مینیمال بهترین انتخاب‌اند.

Canon

کانن برای اعلام فروش‌های فوق‌العاده،‌ کانن از یک بنر GIF استفاده کرده است که علاوه‌بر ایجاد جذابیت بصری، باعث می‌شود مدت زمان بیشتری را برای مطالعه شرایط این فروش فوق‌العاده اختصاص دهید.

جمعه سیاه

Lenovo

اشاره خاصی به کلمه جمعه سیاه نکرده اما با آغوش باز به استقبال تعطیلات و آنچه یادآور آن است می‌رود. تصویرکاج‌ها در برف،‌ استفاده از رنگ سبز و قرمز معروف کریسمس و قراردادن شمارشگر معکوس در مرکز صفحه، حس انتظار و حتی نوعی بی‌قراری را تداعی می‌کند. اگر این نشانه‌ها نتواند شما را به خرید ترغیب کند، هیچ چیز دیگری نمی‌تواند. توجه داشته باشید که یکی از مهم‌ترین اهداف جمعه سیاه ، ‌تشویق مردم به خرید هدیه‌های هوشمند با قیمت‌های مناسب و به مناسبت کریسمس است.

جمعه سیاه

Amazon

آمازون یکی از اصلی‌ترین نمونه‌هاست. هیچ مطلبی درباره جمعه سیاه ، بدون اشاره به این غول فروشگاه‌های اینترنتی به پایان نمی‌رسد. این‌که هیاهوی خرید و فروش‌های جمعه سیاه و پس از آن،‌ دوشنبه سایبری در آمازون، همه دنیا را هیجا‌ن‌زده کند اصلا غیرمنتظره نیست. آمازون با بیش از ۷۷ هزار منشن در شبکه‌های اجتماعی طی ۷ روز، از لحاظ کشاندن همه نگاه‌‌ها به سمت خود بسیار موفق است.

در سال‌های اخیر، برای آن که خریداران در روز‌های متوالی به این سایت مراجعه کنند، بخشی به نام «پیشنهاد روز» به سایت اضافه شده است که به دو بخش «کالای موجود» و «کالای ناموجود» تقسیم می‌شود. یک ترفند کوچک برای القای حس اضطرار در هنگام خرید.

جمعه سیاه

اضافه کردن اطلاعات تکمیلی برای آگاهی بیشتر خریدار درباره محصول، به علاوه چند توصیه در راستای آمادگی بیشتر او برای خرید اینترنتی در دوشنبه سایبری از اقدامات اصلی آمازون است. به این موارد می‌توان دکمه‌های فراخوان حساب شده و حتی یک خبرنامه اختصاصی را هم اضافه کرد تا خریداران وادار به تعامل شوند؛ این تعامل می‌تواند در وب‌سایت،‌ اپلیکیشن یا شبکه‌های اجتماعی هم اتفاق بیفتد.

قطعا سایت‌هایی مانند آمازون، بدون این نکته‌سنجی‌ها به جایگاه امروزشان نمی‌رسیدند. تمام فعالیت‌های داخل سایت و شبکه‌های اجتماعی آمازون برای اطلاع‌رسانی درباره جمعه سیاه با یک کمپین ایمیلی تقویت می‌شود. این کمپین، کاربران را برای استفاده کامل و به موقع از این رویداد دچار جنب‌و‌جوش می‌‎کند.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید