در تحقیقاتی که اخیرا توسط موسسه DeltaDNA در مورد تبلیغات در بازی‌های Free To Play یا بازی‌هایی با پرداخت درون برنامه ای انجام شده است، سه نکته کلیدی وجود دارد: نخست، توسعه‌دهندگان در مورد نحوه تبلیغ در اپلیکیشن‌های خود، در مقایسه با گذشته محتاط‌تر شده‌اند. دوم، توسعه‌دهندگان بیشتر از این‌که نگران نرخ بازگشت بازیکنان (Retention Rate) باشند، نگران لذت‌بردن و پیشرفت بازیکنان هستند و نکته سوم، توسعه‌دهندگان عمدتا تبلیغات را ضروری می‌بینند.

پیامی که از این تحقیق دریافت می‌شود این است که توسعه‌دهندگان از تضعیف تجربه بازیکنان و بهم‌خوردن پرداخت درون برنامه ای می‌ترسند و این عاملی است که باعث ناامیدی توسعه‌دهندگان و کاهش کسب درآمد از طریق تبلیغات می‌شود. اینجاست که راه‌حلی با نام «تبلیغات موثر» مطرح می‌شود. برای توسعه‌دهندگان ضروری است که در مورد حفظ پرداخت درون برنامه ای با استفاده از تبلیغات موثر، مطلع باشند. در ادامه با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

۱. تمام جوانب اقتصادی بازی خود را تحلیل کنید

از هر کسی که بپرسید چطور درآمد حاصل از تبلیغاتشان را افزایش داده‌اند، احتمالا با این پاسخ روبرو می‌شوید که یک شبکه تبلیغاتی با بهترین هزینه به ازای هر هزار نفر (eCPM) را انتخاب کرده‌اند. این فرض، یک فرض خطرناک در تبلیغات است. در این حالت شما فرض می‌کنید که همه چیز درست کار می‌کند و تنها چیزی که باید انتخاب کنید، یک شبکه تبلیغاتی با بهترین eCPM است. درواقع هزینه به ازای هر هزار نفر تاثیرگذار است؛ اما شما باید آن را به‌عنوان آخرین المان در انتخاب خود در نظر بگیرید. چیزی که در درآمدزایی از تبلیغات بسیار مهم است، حفظ ساختار پرداخت درون برنامه‌ای (IAP) بازی شماست.

تحقیقات نشان می‌دهد بازی‌هایی که تبلیغات بینابینی یا جایزه‌ای را در کنار پرداخت درون برنامه ای قرار داده‌اند، از نظر میانگین درآمد روزانه از هر کاربر (ARPDAU)، از بازی‌هایی که هیچ تبلیغی ندارند، بهتر عمل می‌کنند. اگر بررسی کنید که چه چیزی در تبلیغاتتان وجود دارد که بازیکنان را از خرید درون برنامه ای بازمی‌دارد، می‌توانید درآمد خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

پرداخت درون برنامه ای

تقریبا تمام بازی‌های موفق Free To Play، از تبلیغات استفاده می‌کنند؛ اما مراقب‌اند که آگهی‌ها درست تنظیم شود و باعث نابود شدن پرداخت درون برنامه ای نشود. فقط ۵ درصد از بازیکنان پول پرداخت می‌کنند و شما باید از ۹۵ درصد باقیمانده هم درآمد کسب کنید. تبلیغات بهترین راه برای انجام این کار است؛ اما باید هماهنگ با سیستم پرداخت درون برنامه ای باشد.

پرداخت درون برنامه ای

۲. پرداخت درون برنامه ای را جزئی از مکانیک بازی بدانید

داده‌های تحقیقات DeltaDNA نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد از بازیکنان با تبلیغات جایزه‌ای کاری ندارند! این وضعیت تنها از طریق اتصال مناسب تبلیغات به مکانیک بازی بهبود می‌یابد. درک محل قراردادن تبلیغات مبتنی بر پاداش، پیامدهای تغییرات طراحی، میزان و نوع پاداش و تاثیر این موارد در پرداخت درون برنامه ای و روند بازی، جنبه‌هایی است که باید بهینه شود.

برای ارتقا کیفیت تبلیغات، تکرار یک فرایند که شامل اصلاح بازی و تست‌های A/B بشود، ضروری است؛ با تست‌های متداول می‌توان درآمد تبلیغاتی بازی را تا ۲۵ درصد افزایش داد. نادیده گرفتن این مسئله و تکیه بر اطلاعات غلط و پنهان‌کردن تبلیغات در گوشه‌های دور بازی، باعث از دست دادن درآمد بالقوه‌ی زیادی می‌شود.

۳. محتاط نباشید!

یکی از سوء تفاهم‌های معمول این است که نشان دادن تبلیغات فراوان در بازی باعث می‌شود تا بازیکنان بازی را ترک کنند. مطالعه انجام شده توسط دانشگاه سان فرانسیسکو، با استفاده از داده های deltaDNA، نشان می‌دهد که تعداد آگهی‌ها، عامل مهمی در نرخ ریزش (Churn Rate) بازیکنان نیست؛ اما تجربه بازی برای بازیکن یک عامل مهم است. توسعه‌دهندگان اغلب از استراتژی‌های محتاطانه، از جمله نشان‌دادن تبلیغات کمتر و دیرهنگام در بازی، استفاده می‌کنند؛ اما این استراتژی‌ها مبتنی بر ترس است، نه بر مبنای داده‌های واقعی.

باید درنظر گرفت که یک تجربه تبلیغاتی بد، درصورتی‌که تاثیری نامطلوب بر گیم‌پلی یا روند بازی داشته باشد، می‌تواند بر حفظ بازیکن تاثیر منفی بگذارد؛ اما اگر تبلیغات تاثیر مثبت یا خنثی بر گیم‌پلی داشته باشد، تعداد بالای نمایش آگهی، نکته منفی بازی نخواهد بود؛ بنابراین احتیاط را کنار بگذارید؛ زیرا مقدار زیادی پول در انتظار شماست.

۴. انواع دسته‌بندی بازیکنان درآمدزا را مدنظر داشته باشید

پرداخت درون برنامه ای باید اولویت شما باشد؛ اما تنها ۵ درصد از بازیکنان اقدام به این کار می‌کنند. بازیکنانی را که پرداخت درون برنامه ای دارند از دیدن تبلیغات محروم نکنید؛ به ویژه که بسیاری از آنها تبلیغات همراه با پاداش را به عنوان حمایت بازی از پیشرفت آنها مشاهده می‌کنند. در عوض بایستی میزان پاداش دریافت شده، زمان‌بندی و موقعیت تبلیغات را برای این نوع از بازیکنان با دقت انتخاب کرد تا لطمه‌ای به سیستم پرداخت بازی وارد نشود. نمونه‌هایی از این اشتباهات زمانی رخ می‌دهد که یک تبلیغ مبتنی جایزه‌ای در پایان یک سطح و در عوض یک پیشنهاد هدفمند، نشان داده شود یا میزان پاداش نامناسب باشد؛ یک اشتباه مانع از پرداخت درون برنامه ای می‌شود یا آن را به تاخیر می‌اندازد.

حفظ یک کاربر از جذب کاربر جدید، ارزشمندتر است.

بیش از ۷۰ درصد از بازیکنان با تبلیغات جایزه‌ای تعامل ندارند و بخش زیادی از این افراد، پرداخت درون برنامه ای هم انجام نمی‌دهند؛ این دسته از بازیکنان برای کمپین‌های کلیکی (CPC) مناسب نیستند؛ چراکه تعامل ندارند و به‌طور مستقیم به اقتصاد بازی کمکی نمی‌کنند؛ اما با وجود این‌که آن‌ها مستقیما فعال نیستند، برای اقتصاد بازی مفیدند. این بازیکنان به‌صورت اجتماعی فعال‌اند و باعث جذب مخاطب می‌شوند؛ بنابراین دلیلی وجود ندارد که تبلیغات مبتنی بر نمایش را برای آنها نمایش ندهید. توجه داشته باشید هر روشی را که در پیش می‌گیرید، می‌توانید با تست و ردیابی، بهینه‌سازی کنید.

پرداخت درون برنامه ای

۵. از شبکه‌های تبلیغاتی دارای Ad Unit استفاده کنید

حفظ کاربر بیشتر از ارائه یک آگهی، ارزشمند است. برای حفظ کاربر لازم است تا پرداخت درون برنامه ای را در زمان و مکان درست و به بهترین شکل ممکن نمایش دهید. توسعه‌دهندگان نیاز دارند شکل‌های مختلف تبلیغات را پیاده‌سازی، تست و آنالیز کنند.

Ad Unit به شما اجازه می‌دهد که تبلیغات را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید و سپس نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهید.

نمایش تبلیغات با استفاده از Ad Unit در کنار تست A/B باعث می‌شود تا شما مدل‌های مختلف تبلیغات و تاثیرات هر مدل را بر تجربه بازی، پرداخت درون برنامه ای و نرخ ریزش کاربر، مشاهده کنید و بر اساس داده‌های واقعی تصمیم بگیرید. واحد Ad Unit عمل بیشتری به شما می‌دهد تا با تست‌های متداول درآمد خود را افزایش دهید و هیجان بازی را هم حفظ نمایید.

منبع: Deltadna

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید