همه عاشق یک داستان خوب هستند؛ مهم نیست این داستان را در یک کتاب بخوانند، در فیلم ببینند، بازی کامپیوتری باشد، قطعه‌ای موسیقی یا حتی یک اثر هنری؛ و از همین جهت است که داستان سازی برای برند اهمیت زیادی دارد.

داستان سازی یکی از قدیمی‌ترین رسم‌های بشری است. دلیلش این است که با استفاده از یک داستان خوب می‌توانید به صورت خلاصه، معنا و پیام مهمی را که اهمیت زیادی دارد به دیگران منتقل کنید. حتی داستآن‌ها می‌توانند خصوصیات غیر واقعی و فرا-روایتی داشته باشند که به خیال ما پر و بال می‌دهد؛ می‌توانند دنیایی بسازند که تنها در داستآن‌ها وجود خواهد داشت. و از همه مهم‌تر اینکه داستان سازی، ارزش‌ها و اهداف همیشگی انسان را دوباره به ما یادآور می‌شوند.

یک مثال خوب برای درک اهمیت داستان سازی برای برند در فیلم Star Wars‌ اتفاق افتاد. زمانی که جورج لوکاس شروع به نوشتن فیلم‌نامه‌ی این مجموعه کرد در بخشی از نوشته‌ها به کتابی اشاره کرد که جوزف کمپل خلق کرده بود. کمپل در این کتاب به این نکته اشاره کرد که تقریبا تمام اسطوره‌ها در هر فرهنگی حول یک مفهوم شکل می‌گیرند: «داستان سفر یک قهرمان».

در این سفر ما با یک قهرمان نقش اصلی مواجه‌ایم که به زمانش فرا می‌رسد که به سمت یک ماجراجویی فراخوانده ‌شود، با خطرات زیادی روبرو می‌شود، بر شر پیروز می‌شود، به اکسیر جاودانگی دست پیدا می‌کند و جهان را به حالت قبلی باز می‌گرداند. در ادامه به توضیح مختصر هر کدام از مفاهیمی که بولد شده‌اند می‌پردازیم. (البته مراحل دیگری هم وجود دارند که ما برای خلاصه شدن مقاله آن‌ها را کنار گذاشتیم).

خب تمام این‌ها چه ربطی به داستان سازی برای برند دارد؟ چه تاثیری بر استراتژی بازاریابی شما می‌گذارد؟

داستان سازی راهی فوق‌العاده بهینه و مفید برای برقراری ارتباط، انتقال معنا، اهداف و وقایع تاریخی است. همچنین فرقی ندارد که از چه رسآن‌های برای بیان کردن داستان‌تان استفاده می‌کنید. پس این را به یاد داشته باشید: «برای موفقیت در بازار هیچ راهی بهتر از داستان سازی برای برند وجود ندارد».

نقش اصلی در داستان سازی برای برند

 در داستان سازی برای برند، نقش اصلی بر عهده‌ی برند شما است. در واقع شما باید خود و بندتان را در قالب نقش اصلی یک داستان بیان کنید. چه کسی هستید، چه باورهایی دارید، و چرا به این کار روی آورده‌اید؟ به خوانندگان و مخاطبان داستان‌تان القا کنید که شما و برند بازیگر اصلی این داستان سازی هستید. در داستان سازی برای برند شما باید اصطلاحا نقش مثبت این روایت باشید.

به مخاطبان دلیلی بدهید که حرف‌های شما را باور کنند و از شما دفاع کنند. خیلی مهم است که بتوانید خودتان را به عنوان نقش اصلی مثبت بسازید، زیرا مشخص می‌کند که در نهایت مخاطب طرف شما را خواهد گرفت و همچنان به شما گوش خواهد داد یا نه.

فرا رسیدن زمان

مرحله‌ دوم داستان سازی برای برند توضیح دادن این نقطه‌ عطف زمانی برای کسب و کارتان است. تاریخ شرکت شما چیست و چگونه به جایی رسیدید که هستید؟ شاید از یک مغازه‌ی کوچک در محله شروع به کار کردید که بیرون از گاراژش خرت و پرت می‌فروخت؛ و شاید کمپانی کوچکی در یک آپارتمان نقلی با دو کامپیوتر و یک قهوه ساز. و در ادامه با کمک مالی حمایت‌کنندگان و یا وامی که از یک سرمایه‌گذار گرفته‌اید، تبدیل به یک کمپانی کاملا رشد یافته شده‌اید که با دم و دستگاه تکنولوژیک درست و حسابی در منهتن فعالیت می‌کند.

چگونه می‌توان در دنیای جستجوی بدون کلیک همچنان موفق بود؟
خواندن این مقاله
داستان سازی برای برند

ماجراجویی

در داستان سازی برای برند باید به این بپردازید که در حال حاضر برندتان درگیر چه پروژه یا رخداد خاصی است. آیا برند شما دارد برای پایان دادن به گرسنگی، بیماری یا آلودگی هوا تلاش می‌کند؟ اصلا شاید قضیه خیلی ساده‌تر باشد؛ شاید می‌خواید چیزی ساده‌تر را حل کنید؛ مثلا می‌خواهید کاری کنید غذا دیرتر سرد شود! هر کاری که در حال انجام دادن آن هستید و از طریق آن سعی در حل کردن مشکلی دارید را بیان کنید.

پیروزی بر شر

برای رسیدن به جایی ک هستید مجبور شدید چه موانعی را پشت سر بگذارید؟ با کدام‌شان هنوز دست و پنجه نرم می‌کنید؟ در داستان سازی برای برند برای مخاطب‌تان توضیح دهید که چگونه سرمایه‌ی لازم برای کارتان را با سختی به دست آوردید و این حمایت و طرفدارانی که الان دارید چگونه ذره ذره جمع شده‌اند. پیروزی بر شر به این معنی نیست که رقبای خود را تبدیل به موجودات خبیث و بد طینت کنید. بلکه باید برند خود را نماینده‌ی خیر معرفی کنید که برای موفقیت موانع زیادی را پشت سر گذاشته است.

بازگشت با اکسیر جاودانگی

یکی از مهم‌ترین مراحل داستان سازی برای برند همین است. در این قسمت باید توضیح دهید که چگونه به ایده‌ی کالا یا خدمات انقلابی خود رسیدید؟‌ آیا یک لحظه‌ی خاص اتفاقی بود که به شما الهام شد؟ یا نتیجه‌ی یک فرآیند طولانی و آهسته بود؟ چه چیز این کالا را تبدیل به یک اکسیر جاودانگی می‌کند که دنیا را نجات خواهد داد؟ می‌توانید با دیگر محصولات مشابه مقایسه‌اش کنید و ثابت کنید اکسیر جاودانگی شما منحصربه‌فرد است.

بازگرداندن جهان به حالت قبلی (یا تبدیل کردنش به آنچه باید باشد)

تصویری رسم کنید که اگر همه از کالای شما استفاده کنند جهان و زندگی چگونه خواهد شد و چه تفاوتی خواهد کرد؟ چگونه با کمک اکسیر شما، جهان به حالت خوب قبلی‌اش بازمی‌گردد و یا به جای بهتری تبدیل می‌شود؟ شاید در داستان سازی برای برند شما، همه به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کنند، یا بیمه و آموزش رایگان داشته باشند.

هر مشکلی که توسط خدمات یا کالای شما حل می‌شود را به نمایش بگذارید و کامل در مورد آن صحبت کنید؛ نشان دهید که زندگی با این اکسیر چگونه‌ خواهد بود. با استفاده از داده‌های معتبر نشان دهید که تا همین الان هم استفاده از کالای شما تاثیرات مثبتی را نشان داده است.

نتیجه‌گیری

داستان سازی تنها راهی برای سرگرم کردن مخاطبان نیست، بلکه در خدمت برقراری ارتباط، انتقال معنا و ارزش‌ها نیز قرار دارد. با استفاده از داستان سازی برای برند می‌توانید احساس دیگران نسبت به برندتان را کنترل نمایید. همچنی داستآن‌ها راحت به خاطر سپرده می‌شوند و در بازاریابی‌هایی که بر اساس حرف‌هایی که در دهآن‌ها می‌چرخند انجام می‌شوند بسیار موثر خواهند بود. اطلاعات، آمار، جدول‌ها و اشکال، هیچ کدام به اندازه‌ی یک داستان خوب توانایی این را ندارند که برند شما را بر سر زبآن‌ها بیاندازند.

به عنوان یک کاسب‌کاری که به فعالیت اقتصادی مشغول است، توانایی شما در داستان سازی برای برند باعث می‌شود بتوانید خصوصیت منحصر به فرد محصول‌تان را معرفی کرده و از این طریق خود را از بقیه متمایز نمایید. با یاد گرفتن ای‌که چگونه می‌توان داستآن‌ها و روایت‌های به یاد ماندنی ساخت، توجه سرمایه‌گذران و مشتریان بالقوه را به خودتان جلب خواهید کرد که ممکن است نسبت به ایده‌های بعدی شما نیز مشتاق باشند.

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

۲ نظرات

 • عرفان گفت:

  ۹۵ درصد مطالبی بود که با تقریب خوبی هر شخص فعال و درست حسابی در این زمینه میدونه. شما به جای ترجمه‌ی متن از ی وبلاگ دیگه، بیا راه و روش داستان‌سرایی رو بگو. وگرنه همه میدونیم خوبه!

  • حمیدرضا فریعقوبی گفت:

   خدا رو شکر که ۵ درصدش مفید بود برای شما و بقیه‌اش هم برای کسانی که تازه شروع کرده‌اند؛ درباره داستان‌سرایی هم در آینده خواهیم گفت.
   ممنون که نظر نوشتید برامون.

پاسخ دهید