سال‌هاست که بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) یکی از فاکتورهای مهم رقابتی در دنیای دیجیتال برای برند‌ها شده است. مفهوم ساده‌ای مانند بالا بردن رنکینگ سایت برای بازدید بیشتر، حال تبدیل به یک صنعت میلیون دلاری شده. رقابت بین کلمه‌های کلیدی بهتر آن قدر شدید شده که پرداخت به ازای هر کلیک به میزان ۵۰ دلار به ازای هر کلیک هم رسیده. در این میان داستان جستجوی بدون کلیک چیست؟
بیش از ۹۰ درصد تجربه‌ای که هر شخص در اینترنت دارد در موتورهای جستجو می‌‌گذرد. نقشی که سئو بازی می‌کند چه برای افرادی که مستقیما برای خرید آمده و یا در طی فرایندی راغب به خرید می‌شوند، این است که متحوای سایت را قابل فهم‌تر و همین طور از منظر دیجیتالی در حالتی بهینه‌تر قرار می‌دهد. سوال این جاست که چه اتفاقی می‌افتد اگر دیگر مشتریان شما، سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا نکنند؟ و برندها چگونه می‌توانند پیشرفت کنند، اگر که نصف بیشتر جمیعت دیگر کلیک نکنند؟
به جستجوی بدون کلیک خوش‌ آمدید؛ جایی که بیش از نیمی از جستجوهای دیجیتال در آن صورت می‌گیرد.

جستجوی بدون کلیک چیست؟

جستجوی بدون کلیک یا بی‌-کلیک زمانی رخ می‌دهد که شخصی پاسخ مورد نظر خود را در موتور جستجو بدون اینکه که بر روی لینکی کلیک کند، می‌یابد. به عنوان مثال شخصی قصد رفتن به کنسرت رضا صادقی در جزیره‌ کیش می‌کند، ولی تاریخ آن‌ را فراموش کرده. زمانی که در گوگل جستجو می‌کند کنسرت رضا صادقی در کیش، ممکن هست که جواب سوال آن‌ها بدون اینکه نیاز باشد لینکی را باز کنند، روی صفحه‌ آن‌ها نشان داده شده باشد. در اینجا این شخص جستجوی بدون کلیک انجام داده است.
اشکال مختلفی برای جستجوی بدون کلیک وجود دارد. ممکن هست که گوگل جواب مسئله‌ ساده‌ی ریاضی را نمایش دهد. یا اینکه ممکن است فردی به دنبال پیدا کردن شماره تلفن یکی از اداره‌ها باشد. قبل‌تر برای پیدا کردن شماره تلفن باید به سایت خود آن شرکت می‌رفتید، اما امروزه گوگل شماره را در همان صفحه‌ اول به شما نمایش می‌دهد.

اینگونه نیست که جستجوی بدون کلیک فقط بعضی مواقع پیش بیاید؛ در واقع بیش از ۶۰ درصد جستجوهایی که توسط موبایل انجام می‌شوند بدون کلیک هستند. دیگر روزهای استراتژی سئوکاران براساس نرخ کلیک در حال از بین رفتن است. به جای آن گوگل قصد دارد برندها درک بیشتری از سئو پیدا کنند و به کمک آن بتوانند یک استراتژی قدرتمندتر و بزرگ‌تر تجاری بسازند.

درک جستجوی بدون کلیک

اصلا چطور شد که کار ما به اینجا کشید؟ اصلا برای چه چیزی به اسم جستجوی بدون کلیک تبدیل به یک چیز مهم شد؟ روزهایی بود که کلیک بر روی ۱۰ صفحه اول گوگل در یک جستجوی ارگانیک تضمین شده بود. امروزه بیش از نیمی از کاربران بر روی یک لینک هم کلیک نمی‌کنند. اول باید مشخص کرد که سه نوع جستجوی اصلی با عنوان جستجوی بدون کلیک وجود دارند.

سه موضوع اصلی در جستجوی بدون کلیک:

 • جستجوهای مربوط به مکان‌یابی: نتایج جستجو برای یافتن مکان‌ها، موقعیت‌ها، و ادارات. این جستجوها تقریبا همیشه محلی هستند و تگ‌هایی مانند نزدیک من و یا در حال فعالیت را همراه خود دارند.
 • جستجو در پایگاه داده‌ها: جستجوهایی برای یافتن تاریخ، زمان، ارزش پولی، ریاضیات، یا هر گونه اسنیپت کوچک دیگری از اطلاعات که گوگل می‌تواند به سرعت به آن پاسخ دهد.
 • جستجو در واژه‌نامه‌ها: نتایج جستجوی نام‌ها، مکان‌ها و یا چیزها، یا هر چیزی که پاسخ آن در دیکشنری، فرهنگ‌نامه و یا دایره ‌المعارف است.
  خب، چرا این گونه جستجوها بدون کلیک باقی می‌مانند؟ اصولا بخاطر شاخص‌های نتایجی هست که بر روی صفحه جستجو شکل می‌گیرد. گوگل ۵ تا شاخص نتیجه برای صفحه‌ جستجو خود دارد که می‌تواند به خواسته‌ فرد در حال جستجو پاسخ دهد ، بدون اینکه نیازی به کلیک کردن داشته باشند:
  ۱. پنل دانش
  ۲. کارت‌ها دانش
  ۳. بسته‌های محلی
  ۴. سولات مرتبط
  ۵. بسته اخبار

همین پنج شاخص حجم بسیاری از جستجوی بدون کلیک را می‌سازند. اگر می‌خواهید با استفاده از بهینه‌سازی سئو با پنل‌های دانش و بسته‌های پاسخ محلی رقابلت کنید، تقریبا کار غیر ممکنی را در پیش دارید. شما توانایی شکستن یک سری از بسته‌های محلی و همین طور یک سری از اسنیپت‌ها را دارید اما ساختار جستجوی بدون کلیک فرم متفاوتی را به دلیل ساختار خود می‌طلبد.
مسئله این نیست که بتوانید کلمه کلیدی با رنک بالایی بدست آورید. مسئله این است که چگونه از کلمه کلید خود استفاده کنید.

بازاریابی «نیت‌های» جستجوگران

از زمانی که سئو بوجود آمد، همه‌ ما به دنبال ارضا نیت و قصد فرد جستجو کننده بودیم. یعنی به دنبال یک کلمه‌ طلایی می‌گشتیم. اما در دنیای جستجوی بدون کلیک و همین طور جستجو با صدا، امروز داستان بسیار پیچیده‌تر شده. رنک دادن به مقاله‌ای درباره‌ سال تولد سهراب سپهری کاری بی‌فایده و بیهوده است. بیشتر مردم اطلاعات کارت‌های دانش را مطالعه می‌کنند و بسیار خشنود و راضی از صحنه خارج می‌شوند. آیا اصلا می‌شود کسی که به دنبال سال تولد افراد معروف است را وادار به کلیک کردن روی صفحه‌ای کرد؟‌ آنها تنها به دنبال یک عدد هستند و با دیدن آن کارشان تمام می‌شود.
در اکوسیستم امروز، همه چیز برمی‌گردد به دنبال کردن «فرصت قبل از نیت» جستجوکننده. یعنی دانستن این نکته که چه افرادی چه چیزی را جستجو خواهند کرد! کدام دسته از جستجوها شامل سوالات بازی هستند که به راحتی پاسخ داده نمی‌شوند؟ و چطور می‌توانید از این فرصت برای استفاده از کلمات کلیدی و اصطلاحات جستجو استفاده کنید؟

بررسی چند کمپین بازاریابی محتوا موفق در جهان
خواندن این مقاله

سوالات بدون محدودیت و باز یکی از بهترین چیزها برای بالا بردن رنک هستند به دلیل آن که کارت‌های دانش و شایعه‌هایی که همه آن‌ها پذیرفته‌اند جلوی فردی که در حال جستجو هست را نمی‌گیرد و او همچنان موضوع مورد نظر خود را دنبال می‌کند و در نتیجه روی سایت کلیک می‌کند. پس پرسش‌هایی با جملات بلند که محتوایی طولانی دارند، راهی مناسب برای گرفتن کلیک هستند.

شما می‌توانید بالاترین رنک را در پر کاربردترین کلمه‌ کلیدی در دنیا بدست آورید. ولی اگر ۸۰% مردمی که همان کلمه کلیدی را جستجو می‌کنند، قرار نباشد که کلیک کنند، آیا واقعا آن این دست‌آوردی ارزشمند است؟ زنده ماندن در عصر جستجوی بدون کلیک نیازمند چشمانی تیز بین برای پیدا کردن کلمه‌ کلیدی مناسب و تحقیقات خوب برای کلمه کلیدی است. بهتر است که شما یک شرکت که ضرافت سئو را بهتر می‌شناسد و درکی بیشتر از بدست آوردن نرخ کلیک دارد را انتخاب کنید – که این شامل شرکت‌هایی می‌شود که از ارزش بالای Google My Business آگاه هستند.

جستجوهای بدون کلیک

Google My Business و جستجوی بدون کلیک

اگر چه تمام خصوصیات الگوریتم بهینه‌سازی رتبه‌ سایت‌ها در نتایج گوگل، مانند اسنیپت‌ها، دست به دست هم داده‌اند تا جستجوی بدون کلیک افزایش پیدا کند، با این حال تنها این موارد نیستند که در پیشرفت این جستجوها تاثیر دارند. گزینه‌ی دیگر Google My Business یا به ختصار (G.M.B) است. در حالت عادی ۴۵% جستجوهایی که در گوگل انجام می‌شود، محلی هستند؛ یکی از هر دو جستجویی که انجام می‌شود در نهایت به همان محل ختم می‌شود. که شامل بسیاری از ادارات می‌شود.
در اینجا ما به دو فرصت برای برندها را معرفی می‌کنیم:

۱. وارد لیست Google My Business شوید، که می‌تواند بسیاری از اطاعات شما را تبدیل کند.
۲. اگر بیزینس شما محدود به موقعیت مکانی نیست، می‌توانید با انتخاب کلمات کلیدی که محلی نیستند، در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید.
۳. ورود به لیست Google My Business

 

اگر می‌خواهید در جستجوی بدون کلیک برنده شوید، باید حتما عضوی از Google My Business باشید. این را از ما قبول کنید که هر کار محلی باید در Google My Business باشد. پیش‌بینی شده است که در سال ۲۰۲۱، جستجوهایی که از طریق موبایل انجام می‌شود تقریبا ۱٬۴ تریلیون دلار، جریان مالی برای کارهای محلی ایجاد می‌کند. و ۷۸% جستجوهای محلی به خرید‌های آفلاین ختم می‌شود.

تقریبا تمام جستجوهای Google My Business به صورت جستجوی بدون کلیک است. ایده این است که نرخ کلیک بهترین استراتژی برای کارهای محلی نیست. بیشتر ترافیک دیجیتال شما از طریق جستجوی بدون کلیک رخ می‌دهد. که همین ترافیک به صورت ارزشمندی برای شما خریدار به ارمغان می‌آورد، هر چند تنها مشکل سخت بودن بررسی آن‌هاست.
برای کارهای محلی در لیست Google My Business بودن بسیار حیاتی است. اگر برند شما به دنبال پیشرفت است، و می‌خواهید که توسط مردم آن منطقه پیدا شوید، باید عضوی از این مجموعه باشید.

۲. جستجوهای ضد کلمات کلیدی محلی

برای برندهای غیرمحلی، استفاده نکردن از کلمات کلیدی محلی یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد موقعیت و فرصت سود دهی بهتر برای شرکت شماست. اگر برای مثال در شیراز هستید چرا برای کلمه کلیدی «بهترین تیشرت‌ها در تهران» وقت و هزینه صرف کنید، وقتی که قرار است تمام نتایج اولیه جستجو شامل صفحاتی باشد که در تهران قرار دارند؟ این ممکن است که شرکت شما در تهران فعالیت کند، ولی اگر موقعیت مشخصی ندارید، مقدار زیادی جریان بازدیدکننده را ازدست می‌دهید. به جای آن حتما با شرکت دیجیتال خود همکاری داشته باشید که بتوانید فرصت‌های جستجوی بدون کلیک را برای برند خود فراهم کنید.

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید