امروزه در فضای اینترنت، پدیده جستجوهای بدون کلیک با سرعت شگفت‌انگیزی در حال رشد است. برای مثال درباره موضوعاتی همچون تبدیل ارز، مناطق زمانی، تعریف کلمات و سؤالات (چگونه به) دیگر کسی با کلیک کردن وارد سایت نمی‌شود چراکه پاسخ سؤال خود را در همان صفحه اول جستجو می‌یابد. دلیل این امر این است که صفحه نتایج موتور جستجو یا SERP که مخفف عبارت (Search Engine Result Page) در سال‌های اخیر ویژگی‌های جدید و کاربردی فراوانی نظیر تبلیغات پولی، عناصر‌ رسانه‌ای و اسنیپت‌های شاخص (featured snippet) را کسب کرده است و دیگر کلیک کردن روی انواع خاصی از نتایج جستجو کاری غیرضروری و زمان‌بر تلقی می‌شود.
بنابراین در چنین وضعیتی که صفحه اول جستجو با ارائه درست‌ترین پاسخ‌ها، به جستجو خاتمه‌ می‌دهد، وظیفه متخصص سئو چیست؟ در حقیقت پدیده SERP نه ‌تنها بر جوانب مثبت سئو، بلکه بر برند‌ها و تولید‌کنندگان محتوا نیز تأثیر‌گذار است. در چنین شرایطی مهم‌ترین و ضروری‌ترین مسئله این است تا مطالب ارائه شده توسط سایت شما، در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو قرار بگیرند و بهبود رنکینگ سایت باید از اولویت‌های اصلی شما باشد.
سؤال من از شما این است که آیا وب‌‌سایت شما برای طوفانی از جستجو‌های بدون کلیک آماده شده است؟ اگر این‌طور نیست با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعات گسترده‌ای درباره دنیای بدون کلیک کسب کنید و به عقب برگشته و استراتژی‌های خود را برای به دست آوردن قسمت‌های که دارای اسنیپت‌های شاخص هستند، بازنویسی کنید تا بتوانید باعث بهبود رنکینگ سایت خود شوید.
جستجو‌های بدون کلیک دقیقا به چه نوع از جستجو‌هایی گفته می‌شود؟
به پاسخی که در صفحه اول نتایج موتور جستجو Google آورده می‌شود و دیگر نیازی نیست تا کاربر روی لینک‌های دیگر کلیک کند تا به جواب برسد، جستجوی بدون کلیک می‌گویند.

جستجوهای بدون کلیک اکنون در جستجوی تلفن همراه و جستجو‌های صوتی رایج است، زیرا کاربران معمولاً به دنبال پاسخ‌های کوتاه و عملی برای سؤالات خاص در چنین دستگاه‌هایی هستند و همچنین درصدد رسیدن به پاسخ سؤال‌ خود در کمترین زمان ممکن هستند.
نمونه‌هایی از جستجوهای بدون کلیک عبارتند‌از:
● جستجوهایی به سبک پایگاه داده: جستجوی پرسش‌هایی پیرامون اطلاعات، زمان‌ و مناطق زمانی، تبدیل ارز، سن و نام افراد و محصولات و … در این دسته قرار می‌گیرند.
● جستجوهای دیکشنری و دائره‌المعارف: جستجوی پرسش‌هایی مربوط به (چیست)، (تعریف) و … را شامل می‌شوند.
● جستجوهای سبک نقشه: داده‌های نمایش داده شده از جستجوی محلی مانند (نزدیک من)، (رستوران گیاه‌خواران) و (پمپ‌بنزین‌های اطراف شما) و … در این دسته جای می‌گیرند.
امروز 34.4 درصد از کل جستجوهای دسکتاپ بدون کلیک انجام می‌شود. در تلفن همراه، 62.5 درصد از کاربران هرگز روی نتایج جستجو کلیک نمی‌کنند و مهم‌ترین عامل برای دیده شدن هرچه بیشتر مطالب شما، بهبود رنکینگ سایت شما است. اگر این آمار شما را غافلگیر می‌کند، با دقت به تصویر پایین نگاه کنید، زیرا هر دو مورد در دو سال گذشته روند افزایشی داشته‌اند:

به‌طورکلی، عناصر جدیدی که در صفحه اول نتایج جستجو قرارگرفته‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌شود به اسنیپت‌های شاخص اشاره کرد، در نتیجه سازگاری گوگل با رفتار‌های جستجوگران و اضطرار استفاده از تلفن همراه به عنوان جزء جدایی‌ناپذیر زندگی در عصر دیجیتال است. اغلب جستجو‌های بدون کلیک توسط اسنیپت‌های شاخص موتور جستجو، به‌سادگی پاسخ داده می‌شوند. یک اسنیپت برجسته با دادن یک پاسخ کوتاه به‌طور مستقیم به صفحه اول نتایج موتور جستجو کار می‌کند و به‌طور کامل نیاز کاربر را برای کلیک کردن روی نتایج دیگر برطرف می‌سازد. همچنین وجود ویژگی‌های مشابه دیگری مانند پانل‌های دانش یا پاسخ‌های فوری Google، بانک‌های اطلاعاتی‌ای هستند که پر از حقایق و داده‌های گوناگون است.
وجود این عوامل باعث می‌شود تجربه جستجو برای کاربرانی که پاسخ خود را با تلاش کمتر و زمان صرف شده کوتاه‌تر می‌خواهند، بهتر شود اما برای تولید‌کنندگان محتوا و متخصصین سئو که به آمار بازدید سایت‌ها دقت می‌کنند تا مشاغل آنلاین خود را ایجاد کنند، مشکلاتی ایجاد می‌کند. همان‌طور که احتمالاً تا الان حدس زده‌اید، اسنیپت‌های شاخص برای افرادی که در موتور جستجو به دنبال پاسخی برای سؤال خود هستند، بسیار متداول‌تر و کاربردی‌تر از سایر آیتم‌های موجود می‌باشند. برای نشان دادن منظورم و تفهیم هرچه راحت‌تر مسئله برای شما خوانندگان عزیز این مطلب، آنالیز انجام شده توسط وب‌سایت معروف Ahrefs در ماه مه 2017 را قرار داده‌ام که پیش‌بینی می‌کند کدام نوع جستجوی پرسشی در آینده نزدیک تبدیل به اسنیپت‌های برجسته می‌‌شود:

پاسخ‌های برجسته فقط بر جستجوهای ساده به سبک بانک اطلاعاتی تأثیر نمی‌گذارند، بلکه برای پرس‌وجوهای پیچیده‌تری مانند (دستور پای سیب) نیز وجود دارند:

اما سؤالی که اکنون برای بسیاری از خوانندگان محترم این مطلب ایجاد می‌شود این است که با این تفاسیر چگونه می‌توانیم باعث بهبود رنکینگ سایت خود شده تا کلیک‌های بیشتری را کسب کنیم؟ زیرا به‌منظور رقابت برای به دست آوردن صفحه اول نتایج موتورهای جستجو که تحت تأثیر ویژگی‌های جستجو بدون کلیک هستند، تولیدکنندگان محتوا و متخصصین سئو باید به استفاده از تاکتیک‌های مختلف سازگار شده و استراتژی‌های جدیدی را اتخاذ نمایند. به یاد داشته باشید که هدف اصلی سئو تغییر نکرده است‌ تا جایی که ممکن است کلمات کلیدی صفحه اول نتایج موتورهای جستجو را در اختیار بگیرید و باعث بهبود رنکینگ سایت خود شوید و بهترین جایگاه را کسب کنید.
سه استراتژی اصلی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا باعث بهبود رنکینگ سایت خود شوید:
● هنگامی‌که برای کلمه کلیدی هدف در حال تصمیم‌گیری هستید، از معیار‌های افزایش‌دهنده کلیک استفاده کنید.
● برای به دست آوردن عناصر بیشتر در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو، یک استراتژی جامع On-SERP را شروع کنید.
● محتوای سایت خود را به شکلی بهینه‌سازی کنید که برای ظاهر شدن در قسمت اسنیپت‌های شاخص، مناسب باشد.

چرا باید برای بهبود رنکینگ سایت، از معیارهای افزایش‌دهنده کلیک استفاده کنید؟

اکثر ابزارهای جستجو این روزها اطلاعات میزان افزایش کلیک یا CTR که مخفف (click-through-rate) است را ارائه می‌دهند. برای مثال وب‌سایت معروف و پربازدید MOZ اطلاعات مبنی بر نرخ‌های افزایش کلیک خالص را به خوانندگانش عرضه می‌کند. Ahrefs معیارهای متفاوت جستجوی با کلیک و جستجوی بدون کلیک، بر اساس واحد کلیک‌های هر جستجو یا CPS که مخفف (clicks per search) را به‌طور قابل‌تفکیک از هم ارائه می‌دهد. این سایت‌ها به دلایل خوبی این معیار‌ها را قرار می‌دهند؛ میزان کلیک‌های هر جستجو باید از این پس به یکی از معیار‌های اصلی شما در انتخاب بهترین و درست‌ترین کلمات کلیدی تبدیل شود و باید بتوانید به خوبی تشخیص دهید که کدام کلمات باعث بالا رفتن آمار بازدید از سایت شما می‌شوند و در بهبود رنکینگ سایت شما نقش دارند.
در گذشته در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب، به سختی کلمات و حجم جستجو و رتبه‌های فعلی آن کلمات در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو توجه می‌کردند اما امروزه استفاده از داده‌های آماری کلیک‌های هر جستجو نقش بسیار پررنگی را در انتخاب درست‌ترین کلمه کلیدی دارا است. استفاده از آمار کلیک‌های هر جستجو به یک روش دقیق برای بهبود رنکینگ سایت نسبت به حجم ترافیک جستجو‌های ساده بدل شده است.

نحوه بهینه‌سازی اسنیپت‌های شاخص برای بهبود رنکینگ سایت

اسنیپت‌های برجسته یا اسنیپت‌های شاخص برای بهبود رنکینگ سایت شما مفید هستند زیرا آن‌ها به شما این امتیاز را می‌دهند که بدون ایجاد محتوای جدید یا بک لینک، آمار بازدید از سایت شما افزایش تصاعدی داشته باشد. گفته می‌شود که اسنیپت‌های شاخص معمولاً توسط آن صفحه‌هایی که قبلاً در رتبه اول صفحه نتایج موتورهای جستجو قرار دارند، کسب می‌شوند؛ بنابراین، این بدان معنی است که بهبود رنکینگ سایت شما حتی در رتبه‌بندی قبل، هنوز هم مهم است. در حقیقت حتی ممکن است از چیزی که فکر می‌کنید هم مهم‌تر باشد، زیرا طبق مطالب ارائه شده توسط وب‌سایت معروف و پربازدید Ahrefs، گوگل در حال حاضر اسنیپت‌های شاخص را فقط برای ۱۲ درصد از کل جستجو‌های سؤالی خود نمایش می‌دهد!

این آمار به این معناست که با به‌کارگیری استراتژی‌های مناسب و انتخاب درست کلمات کلیدی هدف، شما نیز می‌توانید باعث بهبود رنکینگ سایت خود شوید و قسمت اسنیپت‌های برجسته گوگل را در این رقابت کسب کنید؛ بنابراین، برای رتبه‌بندی در قسمت‌ اسنیپت‌های برجسته، ابتدا فرصت‌های با پتانسیل بالا را شناسایی خواهیم کرد و سپس طرحی قدم به قدم در مورد نحوه به‌روزرسانی صفحات مربوطه برای بهبود رنکینگ سایت شما ایجاد می‌کنیم. برای این منظور ابتدا این سه مرحله را دنبال کنید:

مدیریت محتوا چه مراحلی دارد؟
خواندن این مقاله

● گزارش رتبه‌بندی را برای کلمات کلیدی مربوط استخراج کنید.
● توسط آن دسته از کلمات کلیدی که در حال حاضر در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو و بین رتبه‌های ۱ تا ۱۰ قرار دارند، لیست خود را فیلتر کنید.
● توسط آن دسته از کلمات کلیدی که از قبل اسنیپت‌های برجسته را نشان می‌دهند، مجدداً لیست خود را فیلتر کنید.

هم اکنون پتانسیل بالای خود را برای برنده شدن در قسمت اسنیپت‌های برجسته در اختیار دارید و این امر می‌تواند در جهت بهبود رنکینگ سایت شما نقش بسیار مؤثری را ایفا نماید.
گاهی اوقات اگر بتوانید یافته‌های خود را بررسی مجدد کنید، در روند پیشرفت خود تسریع ایجاد کرده‌اید. برای این منظور می‌توانید از سایت گوگل استفاده کنید که برای تایپ سایت yourdomain.com مناسب است. (به یاد داشته باشید که از یک پنجره ناشناس استفاده می‌کنید!). مقام اول صفحه‌ای است که موتور جستجو گوگل بیشترین ارتباط را با آن صفحه پیدا کرده است و به دلیل اهمیت روزافزون آن‌ها در سئو، بیشتر ابزار‌های ردیابی رتبه‌ای در حال حاضر، ویژگی‌های صفحه اول نتایج موتورهای جستجو را ردیابی می‌کنند.
به یاد داشته باشید که یکی از خصوصیات صفحه اول نتایج موتورهای جستجو این است که می‌تواند هر چیزی باشد از تصاویر و فیلم‌ها گرفته تا اسنیپت‌های برجسته بنابراین مطمئن شوید که این عملکرد را در هر ابزاری که استفاده می‌کنید روشن کرده‌اید. همچنین اگر بدانید که برای برخی از کلمات کلیدی خود چند اسنیپت برجسته دارید، این امر به خودی خود فرصت مناسب برای بررسی دقیق و به‌روزرسانی آن‌ها را فراهم می‌کند و باعث بهبود رنکینگ سایت شما می‌شود.

رویکرد عملی برای بهینه‌سازی اسنیپت‌های برجسته

پس از مشخص کردن کلمه کلیدی انتخابی خود، اسنیپت‌های برجسته را مشخص کنید و یکی از این کلمات کلیدی را بین نتایج برتر صفحه اول در نظر داشته باشید. در هر هنگامی‌که بخواهید، می‌توانید صفحه خود را مجدداً تغییر دهید تا مطالب نوشته شده توسط شما، با احتمال بیشتری به عنوان اسنیپت برجسته ظاهر شود. ما اساساً می‌خواهیم صفحه را مجدداً تغییر دهیم، بنابراین اسنیپت برجسته شامل یک پاسخ کوتاه و دقیق به سؤال جستجو شده توسط کاربران است که و شما می‌خواهید با بهبود رنکینگ سایت خود برنده آن شوید.
متن سؤالات خود را می‌توانید از موارد زیر برداشت کنید:

● پاسخ‌های موجود
● کادر (مردم اینها را نیز پرسیده‌اند…)
● قسمت نمایش داده شده مربوط به صفحه اول نتایج موتورهای جستجو

قسمت (پاسخ به مردم) همچنین می‌تواند به شما در یافتن پاسخ به سؤالات متداول که افراد در وب مطرح می‌کنند، کمک کند.
اگر لیستی از سؤالات در‌ ارتباط با هم را برای یک عبارت جستجو شده تشکیل دهید و آن‌ها را توسط کلمه‌کلیدی‌های انتخاب‌شده خود بهینه‌سازی کنید، با احتمال بالایی برخی از آن‌ها با حجم جستجوی خوبی شناسایی می‌شوند و این ویژگی نیز در بهبود رنکینگ سایت شما نقش بسزایی را ایفا خواهد نمود. به‌طورکلی آنچه شما ایجاد کرده‌اید متنی است که شامل کلمات کلیدی هدف شما به‌اضافه یک پاراگراف پاسخ به سؤالی که در جستجو پرسیده می‌شود. نکته‌ای را که باید در مورد این متن مدنظر قرار دهید این است که پاسخ شما باید در حدود ۵۴ الی ۵۸ کلمه باشد.

چگونه می‌توان برای بهبود رنکینگ سایت، تعاریف و توضیحات را نیز در قسمت اسنیپت‌های برجسته از آن خود کرد؟

اگر کلمه کلیدی هدف شما تعریف یک موضوع است، می‌توانید متن توضیحات خود را با این شرح آغاز کنید: (… عبارت است از). این کار به این دلیل است تا اطمینان داشته باشید که صفحه شما با یک پاسخ مختصر و مفید مانند جمله بالا آغاز می‌شود. البته همچنین می‌توانید مقدمه‌ای عمیق‌تر به همراه داستان‌پردازی بیشتر در زیر آن در صفحه خود بیفزایید، اما به‌طور‌کلی، این ایده خوبی است که از ساختار هرمی معکوس استفاده کنید همانطور‌که روزنامه‌نگاران از آن استفاده می‌کنند. به کار گرفتن چنین استراتژی‌های برای به دست آوردن پاسخ به سؤالات (چیست؟) بهترین راه‌حل است. همچنین این نکته را نیز از یاد نبرید که عبارت‌هایی نظیر (بازاریابی دیجیتال) اغلب کلمه (چیست) را به‌صورت مستتر و پنهان شده دارا می‌باشند، زیرا در نهایت کاربرانی که قصد جستجو کردن را دارند به دنبال عبارت (بازاریابی دیجیتال چیست؟) هستند.
برای بررسی دوباره‌کاری که انجام داده‌اید و اطمینان حاصل کردن از درستی متن خود، از نو صفحه موجود را بررسی کنید و همچنین به سبک غالب صفحات موجود نیز توجه لازم را داشته باشید.
چگونه می‌توان برای بهبود رنکینگ سایت، لیست‌ها و جداول را نیز در قسمت اسنیپت‌های برجسته از آن خود کرد؟
اگر اسنیپت‌های برجسته موجود لیستی را نمایش می‌دهند (مهم نیست که مرتب شده باشد یا بدون هماهنگی)، شما نیز می‌توانید همان ساختار را تکرار کنید. مطالب به سبک لیست‌ها و جداول به خوبی برای دریافت پاسخ سؤالات (چگونه؟) و (چرا؟) عمل می‌کنند و نسبت به مطالعه راهنما‌های مرحله به مرحله برای جستجوگران، بسیار در صرفه‌جویی از زمان بهینه‌ هستند. همچنین جدول‌ها برای سؤالات مقایسه‌ای فوق‌العاده کاربردی و مفیدند.
از داده‌های ساختاری در به‌روزرسانی محتوای سایت خود استفاده کنید. همچنین یکی دیگر از استراتژی‌های هوشمندانه‌ای که می‌توانید به کار بگیرید این است که از شکل‌های شماتیک یا طرح‌واره‌ها برای محتوای سایت خود استفاده کنید. اگرچه به نظر می‌رسد این کار به‌طور مستقیم باعث بهبود رنکینگ سایت شما نمی‌شود، اما می‌تواند باعث درک بیشتر و راحت‌تر موتور جستجوی گوگل از مطالبی که شما ارائه می‌دهید شود.
چگونه می‌توان برای بهبود رنکینگ سایت، تصاویر را نیز در قسمت اسنیپت‌های برجسته از آن خود کرد؟
شاید این نکته را بدانید که متن و تصاویر اسنیپت‌های برجسته معمولاً از وب‌سایت‌های مختلف برداشت می‌شوند. برای این‌که شانس این را داشته باشید که از تصاویر سایت شما استفاده شود، در هنگام تولید محتوا، تصاویر را به‌طور مستقیم در زیر پاراگراف، لیست یا جدول خود قرار دهید. برای برنده شدن در تصاویر اسنیپت‌های برجسته، از یک برچسب alt image استفاده کنید که به عبارت ساده‌تر، عنوانی است که برای معرفی پاراگراف اسنیپت‌های برجسته خود استفاده کرده‌اید.
به همین سادگی با این چند نکته گفته شده می‌توانید باعث بهبود رنکینگ سایت خود شوید.

جستجوهای بدون کلیک، تسلط بر سئو، بهبود رنکینگ سایت

خبر خوب این است که خوشبختانه اسنیپت‌های برجسته آن‌قدر زیاد نیستند که عموماً به تصویر کشیده می‌شوند و اگر تمام نکات بهینه‌سازی سایت که در این مقاله قید شده را رعایت کنید و یک صفحه اول نتایج موتورهای جستجو را به دست آورید، می‌توانید آن را به مدت چند هفته تا ماه‌ها نگه دارید:

با تغییر رفتار کاربر‌ها، استفاده مرورگر‌های تلفن همراه در حال گسترش روزافزون‌تری نسبت به رایانه‌های شخصی است و همچنین با گذشت زمان و پیشرفت هرچه بیشتر جستجو‌های صوتی، مسیر‌های گوناگون دیگری ایجاد می‌شود، گوگل همچنان با مسیرهای جستجوی جدید خود را بروز نگه می‌دارد و به سرعت با ذائقه کاربران خود را وفق می‌دهد. درست همانند کاری که متخصصان سئو باید انجام دهند تا بتوانند باعث بهبود رنکینگ سایت شوند.
به احتمال زیاد، دیگر به زمان‌هایی برنمی‌گردیم که سایت‌هایی در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو از رتبه یک تا ده قرار دارند و با حداقل یک کلیک باز می‌شوند، زیرا در عصر جستجوی بدون کلیک در حال زندگی هستیم. شما می‌توانید با اطلاع از این به‌روزرسانی‌های پاسخ‌های برجسته، استراتژی سئو خود را مطابق با آخرین تغییرات اخیر گوگل وفق دهید و با تحقیق و انتخاب بهترین و درست‌ترین کلمات کلیدی، در بهبود رنکینگ سایت خود قدم‌های چشم‌گیری را از پیش بردارید.
اکنون نوبت شماست تا صفحه‌ای را در وب‌سایت مشتری خود انتخاب کنید و با به‌کارگیری نکاتی که آموختید، آن را برای قرار گرفتن در قسمت پاسخ‌های برجسته در صفحه اول نتایج موتور جستجوی گوگل، بهینه‌سازی کنید.

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید