احتمالا شما هم می‌دانید که بازدید پست‌های هر صفحه‌ در اینستاگرام، تقریبا محدود به تعداد فالوئرهای آن صفحه است و در بهترین حالت، با ارسال شدن پست‌ها در دایرکت کاربران، تعداد بازدید پست‌ها، اندکی بیشتر هم می‌شود؛ اما رسیدن به اکسپلور اینستاگرام درواقع افتادن در جریان رودخانه‌ای است که از آبادی‌های زیادی می‌گذرد! در این مقاله، ۱۲ مرحله‌ای که برای رسیدن به اکسپلور اینستاگرام باید آن را طی کنید مطرح می‌کنیم.
محتوایی که هر یک از کاربران در صفحه اکسپلور اینستاگرام خود می‌بینند، بر اساس الگوریتم‌های داخلی اینستاگرام و با تأثیر پذیرفتن از نحوه ارتباط آن کاربر با محتوای موجود در اینستاگرامش، برای او به‌صورت منحصر به‌فرد، شخصی‌سازی می‌شود؛ در واقع، محتوایی که در صفحه اکسپلور هر کاربر نمایش داده می‌شود، برای هیچ دو کاربری یکسان نیست. رسیدن به اکسپلور اینستاگرام برای پخش ویروسی (وایرال شدن) هر محتوایی تقریبا ضروری است.

۱. اصالت خود را حفظ کنید!

احتمالا شما هم تا کنون متوجه شده‌اید که بیشترمحتواهایی که در صفحه اکسپلور اینستاگرام خود می‌بینید، شباهت زیادی به محتوایی که خودتان داوطلبانه آن را فالو کرده‌اید دارد و اساسا همان چیز‌هایی را به شما نمایش می دهد که شما می‌خواهید یا منتظرش هستید!
ایسنتاگرام با تقریب بسیار خوبی می‌داند که هر یک از کاربران، مایل به دیدن چه‌جور محتوایی هستند و چه موضوعاتی را دنبال می‌کنند و برای اینکه مدت‌زمان استفاده کاربران از این اپلیکیشن را هر روز افزایش دهد، دست به تلا‌های مختلفی می‌زند. به‌عنوان مثال، به افرادی که علاقه زیادی به سفر کردن دارند یا درحال مسافرت هستند، محتوایی مربوط به مسافرت و گردشگری نشان می‌دهد؛ بنابراین، اینستاگرام برای آنکه بداند محتوای پیج شما، یعنی پست‌هایتان را به چه کسانی نمایش دهد، باید به‌طور مشخص بداند که شما «اصلا» درباره چه چیزی پست می‌گذارید و محتوای شما درباره چیست؟!
دلیل دیگری که شما را مجاب می‌کند تا یک رویه و موضوع مشخص را هدف قرار داده و درباره آن پست بگذارید این است که بدانید برای پیشرفت در اینستاگرام، لازم است که کاربران به‌صورت دائمی و استوار با صفحه شما ارتباط برقرار کنند؛ در واقع اگر یک روز درباره فوتبال پست بگذارید، یک روز درباره عرفان و فلسفه، روز دیگر درباره سفر و فردایش هم درباره اتومبیل‌های جدید، نه اینستاگرام متوجه می‌شود که تخصص شما، تولید چه نوع محتواییست و نه کاربران تکلیفشان را با صفحه شما می‌فهمند.

۲. فقط پست‌های با کیفیت بگذارید!

احتمالا عنوان این تیتر، موضوع عجیب با جدیدی نیست؛ اما همه ما در اطرافمان، هنوز کسانی را سراغ داریم که می‌خواهند فالوئرهایشان در اینستاگرام را افزایش دهند اما همچنان پست‌های بی‌کیفیت و زشت در صفحه خود می‌گذارند. اگر هر چیز دمِ‌دستی و سهل‌الوصولی را در حساب کاربری خود به‌اشتراک بگذارید، شانس زیادی برای رسیدن به اکسپلور اینستاگرام و پیداکردن فالوئرهای جدید نخواهید داشت. اصلا فکر نکنید که کیفیت محتوا بی‌اهمیت است و می‌توانید فقط با مهندسی معکوس الگوریتم اینستاگرام، به موفقیت برسید! زیرا با پیشه کردن این روند، اینستاگرام به کمک آمار و ارقامش، خیلی زود به شما ثابت می‌کند که نتوانسته‌اید از تمام پتانسیلی که برای پیشرفت در اینستاگرام وجود دارد استفاده کنید؛ بنابراین، با ارسال پست‌های واقعا با کیفیت، اعتماد اینستاگرام و کاربرانش را جلب کنید.

۳. کاری را انجام دهید که در زمینه فعالیت شما، جواب بدهد!

همیشه سعی نکنید که خلاف جریان رودخانه حرکت کنید! حتما شما هم اکانت‌هایی در زمینه فعالیت و کسب و کار خودتان سراغ دارید که به‌سرعت رشد کرده‌اند. به صفحات آن‌ها مراجعه کنید و با بررسی تعداد لایک‌ها، تعداد به‌نمایش درآمدن ویدیو‌هایشان و نیز تعداد کامنت‌ها، ببینید که کاربران با کدام پست‌ها بیشترین ارتباط را برقرار کرده‌اند. بدین ترتیب در می‌یابید که کاربران از چه نوع پست‌های استقبال می‌کنند؛ این مدل پست‌ها، همان‌هایی هستند که می‌توانند سبب رشد حساب کاربری شما شوند. برای اینفلوئنسرهای واقعی اما شرایط کمی متفاوت است؛ آن‌ها خودشان موضوع و سوژه اصلی موردعلاقه کاربران هستند و بنابراین می‌توانند درباره دایره بیشتری از موضوعات صحبت کنند. برای برند‌ها اما تولید محتوا در یک زمینه خاص و با کیفیت ممتاز، شرط همیشگی برای موفقیت است. در این زمینه، حتی می‌توانید بهترین پست‌های افراد و اکانت‌های فعال در زمینه فعالیت خودتان را پیدا کنید و آن‌ها را در صفحه خود به‌اشتراک بگذارید. این موضوع یکی از قوانین نانوشته فعالیت در اینستاگرام است که می‌توانید پست‌های دیگران را به‌اشتراک بگذارید و با تگ کردن آن‌ها روی پست، به کار خود اعتبار هم بدهید.

۴. به‌سمتی گام بردارید که کاربران واقعا با پست‌های شما ارتباط برقرار کنند!

ما همواره در تپلیغ‌آکادمی گفته‌ایم که نرخ درگیری یا همان Engagement، پارامتر بسیار مهمی است. اینستاگرام هرگز به‌محض اینکه یک پست را بارگذاری کنید، آن را به تمام فالوئرهایتان نمایش نمی‌دهد! درواقع آن‌ها در ابتدا صبر می‌کنند و پست شما را با تعداد محدودی از کاربران (فالوئرهای شما) آزمایش می‌کنند و بنا به بازخوردی که پست در میان آن جمعیت محدودتر داشته باشد، آن را به سایرین هم نمایش می‌دهد. این گروه اولیه که پست شما به آن‌ها به‌عنوان نمونه آزمایشی نمایش داده می‌دهد، فالوئرهای اصلی شما هستند؛ کسانی که بیش از سایرین شما را دنبال می‌کنند. هر چه واکنش این گروه آزمایشی به پست شما بهتر باشد، این پست به تعداد بیشتری از دیگر فالوئرهای شما نشان داده می‌شود و حتی ممکن است رسیدن به اکسپلور اینستاگرام را نیز از این طریق تجربه کنید.
موضوع بسیار مهم دیگر این است که اینستاگرام پست‌هایی را که لایک‌ها و کامنت‌های بیشتری دارند و توسط تعداد بیشتری از کاربران، ذخیره (Bookmark) شده‌اند را به کاربرانی که حتی شما را فالو نکرده‌اند هم نشان می‌دهد و این یعنی رسیدن به اکسپلور اینستاگرام. پس حتما به این موضوع فکر کنید که کاربران، چه‌جور پست‌هایی را احتمالا ذخیره می‌کنند.

۲۱ نکته که تعامل کاربران با اینستاگرام را افزایش می‌دهد
خواندن این مقاله

۵. احساسات کاربران را تحریک کنید!

مهم نیست که آن‌ها را به گریه بیندازید، بخندانید یا بترسانید؛ در اقیانوس بی‌کران محتوای موجود در اینستاگرام، محتوایی برنده است که بتواند احساسات کاربران را بیش از سایرین تحریک کند. البته که این کار، کار آسانی نیست؛ به‌ویژه اگر پست‌هایتان را خودتان تولید بکنید!
تجربه نشان داده است که محتوایی که احساسات کاربر را درگیر و تحریک بکند، شانس بیشتری برای رسیدن به اکسپلور اینستاگرام و وایرال شدن دارد.

۶. کاری کنید که کاربران، وقت بیشتری را با پست‌های شما صرف کنند!

اینستاگرام، پست‌ها را بر اساس نرخ درگیری (Engagement) امتیازدهی می‌کند و بر اساس آن امتیاز، به آن‌ها شانس دیده شدن می‌دهد؛ اما فقط پارامترهای آشکاری مثل تعداد لایک، کامنت و تعداد نمایش‌های یک ویدیو، شاخص‌‌های اینستاگرام برای ارزیابی یک پست نیستند. الگوریتم اینستاگرام حتی پارامترهای جزئی‌تر و ریزتر را هم مورد توجه قرار می‌دهد؛ به‌عنوان مثال، مدت زمانی که هر کاربر صرف تماشا کردن یک پست کرده است، زوم کردن تصویر و… لذا می‌توانید با ارسال پست‌های گیح‌کننده و مرموز، کاربران را وادار کنید تا ویدیو شما را چند بار تماشا کنند یا روی عکسی که ارسال کرده‌اید، چند دقیقه وقت بگذارند و چندین بار تصویر را زوم کنند و… از این طریق می‌توانید شانس خود را برای رسیدن به اکسپلور اینستاگرام افزایش دهید. همچنین با استفاده از قابلیت تقریبا جدید اینستاگرام مبنی بر ارسال تصاویر به‌صورت آلبومی، سبب شوید تا کاربران با ورق زدن پست، زمان بیشتری را هنگام تماشای پست‌های شما صرف کنند.

۷. از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید!

حتما پیش از این هم شنیده‌اید که استفاده از هشتگ، آن هم هشتگ‌های مرتبط، می‌تواند کمک شایان ذکری به دیده شدن پست‌های شما و همچنین بالاتر رفتن تعداد فالوئر‌هایتان بکند. هنگام استفاده از هشتگ‌ها، اطمینان حاصل کنید که تصویر/ویدیو شما و توضیحاتی که ذیل آن درج کرده‌اید، واقعا با آن هشتگ‌ها مرتبط باشد؛ بدین ترتیب، کاربرانی که در این هشتگ‌ها جستجو می‌کردند، با پست شما ارتباط برقرار خواهند کرد و این موضوع سبب می‌شود تا شانستان برای رسیدن به اکسپلور اینستاگرام افزایش یابد. شما می‌توانید ۳۰ هشتگ را در پست‌هایتان استفاده کنید. از استفاده کردن از همه این ظرفیت، هراسی نداشته باشید؛ شایعاتی که درباره محروم شدن و مسدود شدن اکانت‌هایی که از همه ظرفیت مجازشان در استفاده از هشتگ‌ها بهره برده‌اند شنیده‌اید، بی‌اساس و غیرواقعی است. البته من توصیه می‌کنم که هشتگ‌های خود را در یک کامنت جداگانه بنویسید که هم، همان کارکرد را داشته باشند و هم از نوشته زیر پست‌تان تفکیک ‌شده باشند.

۸. از تگ‌های جغرافیایی محبوب استفاده کنید!

وقتی در یک محل معروف، مثلا در کنار برج آزادی، میدان ولی‌عصر و… عکس می‌گیرید، از تگ جغرافیایی آن محل استفاده کنید تا کاربرانی که پست‌های مربوط به آن محل را جستجو می‌کنند، پست شما را پیدا کرده و نرخ درگیری صفحه شما بالاتر برود؛ بدین ترتیب، شما شانس بیشتری برای رسیدن به اکسپلور اینستاگرام خواهید داشت.

۹. از کال‌تو اکشن‌ها استفاده کنید!

به مخاطبان خود دلیل اضافه‌تری برای اینکه پست شما را لایک کنند، برایتان کامنت بگذارند یا پست‌تان را ذخیره (Bookmark) کنند بدهید؛ این کار هم به ارتقا میزان برقراری ارتباط کاربران با پست‌تان منجر می‌شود که در رسیدن آن پست به صفحه اکسپلور کاربران تأثیرگذار است.

۱۰. برای درگیر کردن بیشتر کاربران، از استوری استفاده کنید!

استوری گذاشتن نیز یکی از راه‌های درگیر کردن بیشتر کاربران با صفحه شماست. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، اینستاگرام پست‌های شما را در همان لحظه اول، به تمام فالوئرهایتان نشان نمی‌دهد؛ اما با استوری گذاشتن، توجه همه فالوئرهایتان را جلب می‌کنید. می‌توانید از استوری، برای اطلاع‌رسانی به کاربرانتان درباره اینکه پست جدیدی گذاشته‌اید استفاده کنید. البته باید دقت کنید که تمام محتوای پست‌تان را در استوری فاش نکنید و با ایجاد ابهام در ذهن کاربران، آن‌ها را وادار کنید تا به صفحه شما سر بزنند، پست مدنظر شما را ببینند و نرخ درگیری پست شمارا بالاتر ببرند تا شانس رسیدن به اکسپلور برای شما بالاتر برود.

۱۱. زمانی پست بکذارید که بیشتر فالوئر‌هایتان آنلاین و فعال‌اند!

اگر پروفایل خود را به حالت بیزنسی درآورده باشید، می‌توانید به‌راحتی دریابید که فالوئرهایتان چه زمان‌هایی آنلاین و فعال‌اند. اگر اکانت بیزنسی ندارید هم می‌توانید در گوگل جستجو کنید و بهترین زمان برای پست گذاشتن را کشف کنید.

۱۲. شما هم ارتباط برقرار کنید!

هرچه بیشتر در اینستاگرام پیشرفت کنید و فالوئرهای بیشتری جذب کنید، لایک‌ها و کامنت‌های بیشتری دریافت خواهید کرد و این درحالی است که مردم از ارتباط یک‌طرفه خوششان نمی‌آید؛ آن‌ها دوست دارند تا وقتی برای تعدادی از پست‌های شما کامنت می‌گذارند، به استوری‌های شما ریپلای می‌زنند و ارتباط خوبی با شما دارند، شما هم ارتباطی به همان خوبی با آن‌ها داشته باشید. جواب دادن به کامنت‌ها و دایرکت‌ها، باز کردن پروفایل بعضی از فالوئرهای پر و پا قرصو لایک کردن چند پست آن‌ها، کاری است که شما می‌توانید برای ایجاد حس دوطرفه بودن ارتباط با کاربر انجام دهید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید