“نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود”، این عبارت برای بسیاری از کسانی که اهل ورزش‌اند کاملا معنی‌دار و انگیزه‌بخش است، این افراد سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند تا با کم کردن وزن، به اندام خود شکل مناسبی بدهند.
اما در جنبه‌های مختلف زندگی، ما به طور ناخودآگاه از درد، سختی و حتی چیزهای نامعلوم پرهیز می‌کنیم. یک سرمایه‌گذار ممکن است برای شروع راه اندازی یک استارت آپ جدید تردید کند چون امکان شکست آن وجود دارد. یک دانشجو ممکن است بخاطر ترس از امتحانات از مدرسه حقوق بگذرد. یا یک مدیر، از خیر ایده های جدید می‌گذرد، چون ممکن است در کار سرمایه‌گذاری برای فرصت‌های موجود، مانعی ایجاد کند و دست و پاگیر شود.
این بخشی از ذات و طبیعت بشر است که از درد پرهیز کند. اما درد، سختی، شک و تردید و عدم اطمینان، علیرغم سختی‌هایی که به همراه دارند، چیزهایی هستند که باعث می‌شوند شما زندگی را واقعا تجربه کنید. اگر درباره آن خوب فکر کنید، متوجه می‌شوید اجتناب از درد در کل می‌تواند موجب از دست دادن پاداش و دستاورد واقعی زندگی شما شود. در یک جمله می‌توانیم بگوییم راه موفقیت از شکست می‌گذرد.

راه موفقیت
راه موفقیت

به کتاب “اصول” نوشته ری دالیو نگاهی بیندازید. او بنیانگذار شرکت Bridgewater Associates است که یک شرکت بسیار موفق در زمینه خدمات مالی است. دالیو در این کتاب، به بررسی مفهوم تصمیم‌گیری می‌پردازد و راه را برای خواننده هموار می‌کند تا مجموعه‌ای از اصول زندگی و اصول کار را فراهم آورد. موضوع اصلی نفرت ما از درد است؛ دالیو توصیه می‌کند که با واقعیت مواجه شویم و به جای مخالفت یا نادیده گرفتنش، با آن کنار بیاییم.

Dalio این کتاب را پس از شکست استارت آپ خود نوشت زمانی که 16 نفر کارمند او رفتند و فقط خودش تنها ماند. پس از آن، او اقدام به تهیه و نگارش این اصول کرد. او “به طور کاملا اشتباه” در یک بحران مالی سرمایه‌گذاری کرد. دالیو متوجه شد که اگر با این شیوه به جلو حرکت کند بدون این که احتمال از بین رفتن و شکست مجدد را درنظر بگیرد باز هم شکست می‌خورد. پس باید بازنگری کند و خود را تغییر دهد”. سپس مفهوم “اصول” را وارد کار خود کرد.

برای آموزش این اصول با تپلیغ آکادمی همراه شوید و داستان‌های راه موفقیت  آکادمی ما را حتما دنبال کنید.

در اینجا به سه نکته کلیدی از بخشی از کتاب اصول دالیو نگاهی می‌اندازیم و می‌بینیم که چطور این اصول می‌تواند به شما کمک کند:

آماده شکست بودن خوب است. خوب است که شکست بخوریم و اگر از ناکامی یاد بگیریم، چیزهای بهتری هم به دنبال آن می‌آیند. دالیو در کتاب اصول می نویسد:
“هر کسی شکست می خورد … افرادی که من بیشتر به آ‌‌‌ن‌ها احترام می‌گذارم کسانی هستند که شکست را تجربه کرده‌اند. من به آن‌ها حتی بیشتر از کسانی که موفق می‌شوند احترام می‌گذارم. به این دلیل که شکست یک تجربه دردناک است در حالی که موفقیت یک شادی است، بنابراین این شیوه به شخصیت قو‌ی‌تری نیاز دارد، این که اول شکست بخوری، تغییر کنی و سپس موفق شوی نسبت به حالتی که از اول بلافاصله موفق شوی.”
در حوزه کاری ما، این تفکر وجود دارد که شکست می‌تواند ما را سال‌ها به عقب برگرداند. با این حال، برخی از بزرگ‌ترین اشتباهات، نتایج شگفت انگیزی داشته – مثلا استیو جابز وقتی از اپل اخراج شد، شرکتی تاسیس کرد، یا ادیسون که بعد از هزاران تلاش ناکام برای ساختن لامپ، بالاخره موفق به ساخت آن شد، این اشتباهات راه موفقیت را هموار کرد. دالیو می‌گوید “اشتباهات، بخش طبیعی از روندی تکاملی هستند”.

مصاحبه با حمید عبدالهی ها از استودیو نردبان اندیشه سازنده بازی آمیرزا
خواندن این مقاله

بنابراین اگر شکست شما را زمین زد، اتفاقی که برای بسیاری از ما افتاده است، شما قطعا شکست‌خورده به حساب نمی‌آیید. شما باید انتخاب کنید که دوباره از جا بلند شوید و شکست را پشت سر بگذارید و به راه موفقیت نزدیک شوید. دالیو درباره هر سفر حرفه ای می‌نویسد: “شکست‌ها” می‌توانند انگیزه‌ای باشند که شخصیت شما را تکامل بخشند و یا بر اساس نحوه واکنش‌تان به آن‌ها، شما را خراب کنند. “

راه موفقیت

زندگی را با نفرت کمتری نسبت به درد و رنج تجربه کن. شکست می‌تواند منجر به درد شود، اما اگر بتوانید خود را با شرایط سخت‌تر تطبیق دهید، شانس خود را برای موفقیت در درازمدت افزایش خواهید داد. مهم است که بدانید که اگر می‌خواهید موفق شوید، باید از تبدیل شدن شرایط راحت‌تان به ناراحت راضی باشید. با پذیرش شرایط دشوار، می‌توانید این کار را به خوبی انجام دهید. سفر – چه خوب باشد چه بد و یا حد وسط – دقیقا جایی است که زندگی در آن اتفاق می‌افتد.
اگر بتوانید با استراتژی نفرت کمتر از درد، زندگی کنید و زمانی که مشکلات زیاد است و همه چیز دشوار می‌شود باز هم پیش بروید، این یعنی شما در مسیر درست حرکت می‌کنید و به راه موفقیت نزدیک شده‌اید. همانطور که دالیو می‌گوید:
“در زندگی، هر بار که با چیزی دردناک روبرو می‌شوید، به این معنی است که در مقطعی از زندگی‌تان هستید که بالقوه خیلی مهم است – شما برای انتخاب حقایق سالم و دردناک و یا توهمات ناسالم اما راحت فرصت دارید و مختارید.”

راه موفقیت
راه موفقیت

ذهن بازی داشته باشید، کاملا باز. شما می‌توانید شکست بخورید می‌توانید اشتباه کنید. اما برای اینکه بتوانید از این تجربیات استفاده کنید به چشم‌اندازی فراتر از نگاه همیشگی خود نیاز دارید. نسبت به دیدگاه‌های متنوع، دید باز داشته باشید و این تنها چیزی است که می‌تواند شما را بهتر کند. شما ممکن است به عنوان مدیر، مشکلات و مسائلی داشته باشید، که پاسخ خیلی از آن‌ها را نمی‌دانید. با این حال براساس تجربه من، بهترین رهبران کسانی هستند که به دنبال دیدگاه‌های تازه هستند.
دالیو مشوق داشتن ذهن باز رادیکال و شفافیت رادیکالی است و معتقد است که ” این کار برای یادگیری سریع و تغییر موثر بسیار ارزشمند است … داشتن ذهن باز رادیکالی، کارایی حلقه‌های بازخورد را افزایش می‌دهد، چون این کار مشخص می‌کند که شما دقیقا چه کاری انجام می‌دهید و چرا، آن هم به طور کاملا شفاف، هم برای خودتان و هم دیگران. درنتیجه دیگر هیچ سوءتفاهم و یا برداشت اشتباهی رخ نمی‌دهد.”
به عنوان مثال، به اطراف دفتر کار خود نگاهی بیندازید. اگر در محل کار خود، تنوع فکر، تنوع فرهنگ و تنوع مردان و زنان داشته باشید – اما این محیط، به اندازه کافی محیط کامل و فراگیری نباشد تا مردم در آن احساس خوشحالی و امنیت کنند و بتوانند خود واقعی‌شان را نشان دهند، در چنین محیطی ایجاد ایده‌های جدید دشوار خواهد بود. باز بودن ذهن و جستجوی عقاید جایگزین، بخش مهمی از یک اجرای خوب، به عنوان عضو خانواده یا رهبر جامعه است و مقدمه پیدا کردن راه موفقیت است.

راه موفقیت
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید