غروب پنج‌شنبه، در حال بازی کردن بودم که ناگهان متوجه شدم که در حالی بازی کردن گیمی هستم که در دوران خاطره‌انگیز کودکی، وقت زیادی را با آن سپری می‌کردم. بازی باحالی که حالا با یک ریبرندینگ موفق دوباره به زندگی من برگشته بود. من تمام آخرهفته‌ام را به بازی کردن با این بازی مشغول بودم و از این کار لذت می‌بردم؛ به‌نظرم بقیه کاربران هم مثل من در حال کیف کردن بودند. معمولا طرفداران قدیمی بازی‌های نوستالژیک،‌ تغییرات زیاد در این بازی‌ها را نمی‌پسندند و با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند. انجام یک ریبرندینگ موفق در بازی‌هایی که پیش از ریبرندینگ موردعلاقه مردم بوده‌اند، خودش یک کار ریسکی و پرخطر است.
حالا ممکن است بپرسید برای ریبرندینگ موفق در این مدل بازی‌ها باید چه کرد؟ کمپانی‌ها باید به چه باید‌ها و نباید‌هایی فکر کنند، هنگامی که می‌خواهند چنین محصولاتی را ریبرند کنند؟ چه استراتژی‌هایی در چنین مواقعی کارآمد است؟

ریبرندینگ موفق

۱. زمان‌سنجی، کلید موفقیت ریبرندینگ است!

نسخه اصلی و اولیه این بازی که در این مطلب راجع به آن صحبت می‌کنیم، در سال ۱۹۹۸ به بازار آمد و مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد و الحق هم با استاندارد‌ها و فناوری ۲۰ سال پیش، بازی بسیار خوبی بود!
فاصله زمانی بسیار زیادی بین زمان انتشار نسخه اولیه بازی و نسخه تازه‌ساخته‌شده افاده است و در این زمان طولانی، پیشرفت‌های چشم‌گیری در صنعت بازی‌سازی رخ داده است که هر یک از آن‌ها می‌تواند دنیای یک بازی را به‌کلی تغییر دهد و اکنون با یک تغییر ۲۰ ساله مواجه‌ایم؛ تغییراتی که به‌قدری گسترده‌اند که باعث شده‌اند که بازی‌های امروز با بازی‌های ۲۰ سال پیش، حتی قابل‌ مقایسه هم نباشند. کمپانی‌های زیادی، بازی‌ها و فیلم‌های ۲۰ سال پیش خود را بازآفرینی کرده‌اند تا با احریک حس نوستالژیک مخاطبان قدیمی خود و نیز با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، محصولات خارق‌العاده‌ای خلق کنند. اما اگر مخاطبان هنوز نسخه اصلی(قدیمی) بازی یا فیلمی را دوست دارند و از آن لذت می‌برند، چرا کمپانی‌ها باید به سمت تولید نسخه جدید آن بروند؟ پس تشخیص زمان درست برای ریبرندینگ، یکی از مهم‌ترین اصول این کار است.

۲. نسخه جدید باید اصلات نسخه قدیمی را حفظ کند!

این بازی که در مورد آن صحبت می‌کنیم، پارسال منتشر شد؛ زمانی که بسیاری از هوادارن بازی، مشتاق انتشار آن بودند و البته بازی منتشر‌شده هم آن‌ها را ناامید نکرد.
داستان بازی، مشابه داستان محبوب نسخه اصلی(قدیمی) بازی بود توانسته بود اصالت خود ار به‌خوبی حفظ کند. به‌همین دلیل نسخه جدید، موفق به جلب نظر طرفداران قدیمی بازی هم شد. درواقع، کمپیانی سازنده بازی، این خطر را به جان نخرید که با تولید یک بازی که همه داستانش زیر و رو شده است، ناگهان ذوق هواداران اصیل بازی را کور کند و همان داستان محبوب قبلی که امتحان خود را پس داده بود را با گرافیک جذاب‌تر عرضه کرد تا توقعات امروزی کاربران دیروز را برآورده کند. بهتر است بگوییم که توسعه‌دهندگان این بازی، از یک دیوانگی بزرگ اجتناب کردند و راه یک ریبرندینگ موفق را در پیش گرفتند.
زمانی که کمپانی‌ها، وارد فرایند ریبرندینگ می‌شوند -چه ریبرندینگ یک محصول، چه ریبرندینگ خود کمپانی- باید به‌شدت حواسشان را به این موضوع جمع کنند که محصول یا رویکرد قدیمی آن‌ها، چیزی در خود داشته است که نظر طرفداران قدیمی‌شان را جلب کرده است؛ طرفداران و مشتریانی که آن‌ها با زحمت بسیاری به‌دست آوردند و نباید آن‌ها را به‌سادگی از دست بدهند.

۵ نکته برای اوج گرفتن در تجربه اولیه اپلیکیشن موبایل
خواندن این مقاله

۳. ریبرندینگ موفق باید سبب بهبود و پیشرفت شود!

همچنان که باید هواداران قدیمی‌ را حفظ کنید، باید هوادران جدیدی نیز برای خود دست‌وپا کنید و این کار را می‌توانید با ارائه ارزش‌های بیشتر و کیفیت بهتر در محتوایتان انجام دهید. در مورد این بازی که صحبتش را می‌کنیم، عده زیادی در نیای هستند که هرگز در سال ۱۹۹۸ چشمشان به این بازی نخورده بود یا حتی در آن زمان، به‌دنیا نیامده بودند. اکنون با این نسخه جدید، مردمی که به‌صورت بالقوه می‌توانند هواداران این بازی باشند، این فرصت را دارند تا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار با این بازی مواجه شوند و این برای کمپانی توسعه‌دهنده بازی یعنی جذب هوادارن و بازیکنان جدید. برای این که نسخه جدید بازی به‌خوبی نقش خود را در بازار شلوغ بازی‌ها ایفا کند، لازم است با ارائه نسخه جدید پیشرفت کرده باشید و محصول باکیفیت‌تری به بازار عرضه کنید.

ریبرندینگ موفق

۴. پروداکت ریبرند شده باید جایزه‌هایی داشته باشد!

برای ریبرندینگ موفق فقط به حفظ اصالت داستان و رویکرد نیاز نیست. شما باید با استفاده از مشوق‌های جدید مثل شانس و سکه و پول درون‌برنامه‌ای، انگیزه‌های بیشتری نیز برای کاربرانتان ایجاد کنید تا هم‌زمان با لذت بردن از یک داستان اصیل و یک گرافیک امروزی، از محرک‌هایی مثل جایزه‌های درون بازی نیز بهره ببرند. حالت‌های جدید به بازی اضافه کنید، جایزه‌های جدید بدهید و محتوای قابل دانلود و مجانی به کاربران ارائه کنید تا آن‌ها را شیفته خود کنید؛ طوری که هوادارن قدیمی‌تان به شما افتخار کنند و برای نسل جدید هم جذاب باشید. می‌توانید داستان اصلی بازی را تغییر ندهید، اما چیزهایی را به آن اضافه کنید. اضافه کردن بخش‌های جدید، انگیزه دوباره نصب کردن بازی را به کاربرانی که نسخه ۲۰ سال پیش را تمام کرده‌اند می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا با خیالی آسوده‌تر و با انگیزه بازی کردن بخش‌های جدید بازی محبوب کودکیشان، محصول جدید شما را نصب کنند. این موضوع، یکی از کلید‌های ریبرندینگ موفق است و سبب می‌شود تا شانس بیشتری در بازا داشته باشید.

۵. ریبرندینگ، باید بر اساس خواست طرفداران بازی انجام شود!

تمام این موارد نشان می‌دهد که این کمپانی، تمام تلاش خود را کرده است و به‌طور مشخص اهمیت زیادی به طرفداران قدیمی و داستان اصیل بازی می‌دهد. مردم به‌خوبی می‌فهمند که انتشار نسخه جدید، برای کاسبی نیست؛ بلکه برای جلب رضایت مشتریان قدیمی و اصیل بازی است. کمپانی‌هایی که به‌خوبی به مشتریان قدیمی و وفادار خود توجه می‌کنند و مراقب آن‌ها هستند، معمولا در عرصه‌های مختلف، موفق‌اند. این کمپانی‌ها، خود را با نیاز‌های مشتریان خود تنظیم می‌کنند و بر اساس نیاز آن‌ها فعالیت می‌کنند. فراموش نکنید که یک ریبرندینگ موفق در این بازار، فقط کار یک کمپانی موفق است!

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید