این یک کلیشه است؛ خیلی از آدم‌ها عاشق شخصیت‌های منفی داستان می‌شوند. در فیلم «مات و مبهوت» (Dazed and Confused) به کارگردانی «ریچارد لینکلیتر»، قطعا شما «رندی پینک فلوید» را به‌دلیل محکم و قابل اعتماد بودنش دوست ندارید؛ عاشقش هستید چون قوانین را زیر پا می‌گذارد و با قاعده خودش بازی می‌کند.

اما گوگل در این کلیشه، یک استثنا است. موتور جستجو قوانین خودش را دارد و لازم است سئوکارها از آن پیروی کنند. اگر قوانین وب مستر گوگل را نادیده بگیرید، قطعا پشیمان خواهید شد؛ بنابراین عاقلانه نیست که از سئو کلاه سیاه استفاده کنید.

سئو کلاه سیاه یک اصطلاح کلی برای همه شیوه‌هایی است که با وجود ممنوع بودن از طرف گوگل، می‌تواند عملکرد شما را در نتایج جستجوی ارگانیک بهبود بخشد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه دقیقا چیست؟

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یک اصطلاح کلی برای همه شیوه‌هایی است که با وجود ممنوع بودن از طرف گوگل، می‌تواند عملکرد شما را در نتایج جستجوی ارگانیک بهبود بخشد. استفاده از تاکتیک سئو کلاه سیاه باعث مجازات سایت در رتبه‌بندی گوگل می‌شود و در موارد شدیدتر، ممکن است سبب حذف کامل سایت از موتورهای جستجو شود. از آن‌جایی که ۵۱ درصد از کل ترافیک وب‌سایت از جستجوی ارگانیک ناشی می‌شود، بهتر است طوری رفتار کنید که مورد تایید گوگل باقی بمانید. وقتی از روش سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنید، با خودتان حساب و کتاب کنید و صادقانه این سوال را از خود بپرسید که: «آیا من این کار را برای ارائه ارزش به بازدیدکنندگان سایتم انجام می‌دهم یا برای بهبود در نتایج جستجوی گوگل؟» اگر پاسختان، مورد دوم است، بهتر است که از هر تاکتیکی که در زمینه سئو کلاه سیاه مد نظرتان است، خود را دور نگه دارید.

تاریخچه‌ای مختصر از سئو کلاه سیاه

یادش به خیر، دورانی که جذاب‌ترین مرد دنیا به‌معنای واقعی کلمه، مردی در سیاتل یا اطراف آن بود که پیراهن شطرنجی به تن داشت. دنیای سئو شبیه غرب وحشی است. این موضوع به دهه ۹۰ میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که موتورهای جستجو، به‌تازگی فعالیت خود را آغاز کرده بودند. این دوران، دوره بی‌قانونی و هرج‌ومرج در سئو بود؛ دوره‌ای که انجام هرکاری مجاز بود و نویسندگان می‌توانستند از کلمات کلیدی اضافی استفاده کنند؛ حتی اجازه داشتند فقط به منظور بهبود رتبه بندی در گوگل و ارتباط با یکدیگر، شبکه‌ای از سایت ها ایجاد کنند. در لفافه پیچیدن محتوا، طوری که به موتورهای جستجو یک چیز را نشان بدهد و به کاربران، چیزی متفاوت نیز کار رایجی بود.

سئو کلاه سیاه
تصویری از اولین رابط کاربری موتور جستجوی گوگل در سال ۱۹۹۸ میلادی

بله! گویا سئوکارها حسابی از این دنیا لذت می بردند؛ اما از آنجایی که در، همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد، وقتی قرن ۲۱ آغاز شد، گوگل هم کم‌کم بر کل جهان مسلط شد و شروع به تغییر و اصلاح رفتارهای ابلهانه کرد. برای بهبود شاخص‌ها، پیاپی به‌روزرسانی انجام داد تا سئوکار‌های افراطی، سازندگان کلمات کلیدی اضافی و سازندگان لینک‌های عبث و بی‌فایده، مجازات شوند. هنگامی که گوگل با اطمینان شروع به کار کرد، یک پیام روشن داشت: «مدیران وب و تولید‌کنندگان محتوا، باید تجربه کاربری (UX) را در بهینه سازی موتور جستجو در اولویت قرار دهند. باید اطلاعات باکیفیت ارائه کنند و سرعت سایت‌هایشان زیاد باشد.

تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه کدام‌اند؟

 • صفحات گِیت‌وِی(Gateway) یا درگاه: صفحاتی از وب که به‌طور خاص برای رتبه گرفتن در نتیجه جستجوی عبارت‌های خاصی طراحی شده‌اند و و بازدیدکنندگان را فقط به یک صفحه دیگر در همان سایت هدایت می‌کنند.
 • اتوماسیون محتوا: این اصطلاح به معنای استفاده از یک ابزار یا اسکریپت است که به‌صورت خودکار محتوا تولید و منتشر می‌کند.
 • متن و لینک پنهان: به‌معنی تهیه متن‌های خاص یا لینک‌های نامرئی برای بازدیدکنندگان، آن‌ هم فقط به قصد بهینه سازی موتورهای جستجو است.
 • تکرار کلمات کلیدی (Keyword Stuffing): تلاش برای بهینه‌سازی محتوا با گنجاندن تعداد زیادی از یک کلمه کلیدی خاص در متن، نام تصویر، تگ‌ها و…
 • شبکه‌‌سازی مصنوعی (Link Farming): ایجاد شبکه‌ای از سایت‌ها که فقط با انگیزه دادن لینک خارجی به یکدیگر و بهبود رتبه ساخته شده‌اند.
 • خرید لینک: پرداخت پول به وب‌سایت‌های دیگر برای لینک دادن به یک وب‌سایت به‌منظور افزایش قدرت دامنه (Domain Authority) آن سایت.
 • در لفافه ‌پیچیدن (Cloaking): ارائه یک بخش از محتوا به خزنده موتور جستجو (Crawler) و بخشی دیگر به بازدیدکنندگان.
 • نظرات اسپم (Spam Comments): اضافه‌کردن لینک به سایت در بخش نظرات وب‌سایت‌های دیگر به منظور دستیابی به قدرت دامنه بیشتر.
سئو کلاه سیاه
 • چرخش مقاله‌ها (Article Spinning): بازتولید یا دوباره‌نویسی خودکار محتواهای موجود با استفاده از ابزارها و با روش‌های منحصر به فرد، به نیت بهبود در رتبه‌بندی و به‌روز بودن سایت.
سئو کلاه سیاه
 • پانویس اسپم (Footer Spam): پُرکردن پاورقی‌ها (Footers) با لینک، فقط با هدف بهبود در رتبه‌بندی.
 • استفاده از کلمات کلیدی غیرضروری: جا دادن کلمات کلیدی غیرضروری در بخشی از محتوای قدیمی، فقط با هدف رتبه‌‌بندی برای آن کلمات کلیدی.
 • طعمه‌ قراردادن و تعویض (Baiting and Switching): قراردادن لینک‌های درآمدزا در بخشی از محتوای باکیفیت، فقط برای جایگزینی آن محتوا با مطلبی تجاری‌تر.
 • اسقاط‌کردن (Scraping): سرقت محتوای سایت‌های دیگر و استفاده از آن ها برای هدایت ترافیک به سایتی دیگر.
 • پست بی‌کیفیت مهمان: نوشتن یک مطلب در سایتی دیگر، فقط برای لینک‌دادن به سایت اصلی مدنظر، آن‌هم بدون توجه به این‌که چه ارزشی به خوانندگان آن مطلب ارائه می‌شود.
 • مبادله محصول برای دریافیت لینک (Trading Products For Links): ارسال یک محصول رایگان به ازای بازدید فرد و لینک دادن به سایت.
 • گزارش رقبا (Reporting Competitors): گزارش گمراه‌کننده از وب‌سایت رقیب مبنی بر استفاده آن‌ها از روش‌های سئو کلاه سیاه با امید این‌که مجازات آن‌ها، رتبه‌بندی شما را بهبود بخشد.
 • تیتر‌های دروغین (False Headlines): کلیک‌کردن روی یک سرصفحه جذاب و هدایت بازدیدکنندگان به صفحه یا محتوای غیرمرتبط.

البته این فهرست دقیق نیست. تاکتیک‌های زیادی برای سئو کلاه سیاه هست که ممکن است دست کم باعث مجازاتی کوچک از سوی گوگل برای سایت‌ها شود. این فهرست ثابت نیست؛ جستجوی ارگانیک به‌طور دائم در حال تغییر است. شاید گوگل روزی در بهینه سازی تگ‌ها سخت‌گیری کند و شاید هم هرگز این‌کار را نکند؛ اما به‌هرحال این چند مورد، ایده های خوبی درباره تاکتیک‌های سئو را شامل می‌شود.

این ۹ وبلاگ مهم‌ترین منابع بازاریابی دیجیتال هستند که باید آن‌ها را بوک‌ مارک کنید!
خواندن این مقاله

تاکتیک‌های جایگزین سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سفید، اصطلاحی در مقابل سئو کلاه سیاه است. همان‌طور که حدس می‌زنید، این روش مجموعه‌ای از تاکتیک‌های تایید شده توسط گوگل است که رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک شما را بهبود می‌بخشد.

 • بهترین کار برای رسیدن به یک رتبه عالی، تولید محتوای آموزنده و باکیفیت است که به پرسش‌های بازدیدکنندگان پاسخ می‌دهد و مشکلات آنها را حل می‌کند. انجام این کار تا حد زیادی نیاز به درک قوی از هدف جستجو و آمادگی برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی دارد. ممکن نیست که محتوای عالی ایجاد شود مگر این‌که پرسونای بازدیدکنندگان یک وب‌سایت از قبل شناخته شده باشد و درباره این‌که کاربران هدف به دنبال چه چیزی هستند تحقیق شده باشد.
سئو کلاه سفید
 • به‌جای استفاده‌ از روش‌‌های سئو کلاه سیاه از سئو داخلی استفاده کنید. سئو داخلی یا On-Page SEO، مجموعه کارهایی است که برای بهینه‌سازی صفحات داخلی سایت انجام می‌شود تا به ‌این وسیله، صفحات موردنظر در نتیاج جستجوی کاربران قرار بگیرد.
 • قراردادن کلمه کلیدی اصلی در «تگ‌ها»، باعث می‌شود که صفحه با سوال‌های مورد جستجو مرتبط‌تر باشد و احتمال کلیک‌کردن کاربران را افزایش می‌دهد. باید اطمینان حاصل شود که برچسب عنوان به اندازه کافی کوتاه و در حدود ۶۵ کاراکتر است؛ زیرا جملات طولانی‌تر توسط موتور جستجو به‌صورت کوتاه ‌شده به‌نمایش درمی‌آید و این سبب کاهش جذابیت مطلب برای کاربران می‌شود.
 • توضیح متا یا Meta Description، متنی است که زیرِ عنوان تگ‌شده در SERP ظاهر می شود. این فرصتی است که با استفاده‌کردن از کلمه کلیدی اصلی در آن، مرتبط بودن صفحه با عبارت جستجو شده، بیشتر نشان داده شود. نگه‌داشتن توضیحات متا در حد ۱۶۵ تا ۱۷۵ کاراکتر، نمایش کامل و درست آن در تلفن‌های همراه و نمایشگر رایانه‌ها را تضمین می‌کند.
 • باید اطمینان حاصل شود که کلمه کلیدی اصلی در کل صفحه وجود دارد؛ در برچسب‌های عنوان، در سراسر متن و در URL. این کار به کاربران و موتورهای جستجو نشان می‌دهد که محتوای موجود در صفحه، با عبارت جستجو شده مرتبط است و آن‌ها را برای ماندن در صفحه متقاعد کند؛ همچنین قراردادن کلمه کلیدی در نام تصاویر و در توضیحات تصاویر به گوگل در درک محتوای صفحه کمک کرده و به خزنده گوگل این پیام را می‌رساند که مطلب مجود در صفحه، دقیقا مربوط به چیست؟
سئو کلاه سیاه
 • نکته دیگر این است که نباید فراموش کرد که هر وب‌سایت، پیش از هر چیز دیگری باید سریع، امن و دارای دسترسی آسان باشد. در سال‌های اخیر، گوگل به‌طور رسمی صفحات و سایت‌هایی را که بارگذاری آن‌ها خیلی طول می‌کشد مجازات می کند.
 • درباره تغییر سوئیچ از http به https هیچ مشکلی وجود ندارد؛ زیرا سال‌هاست که سایت های ناامن در نوار آدرس، پرچم‌گذاری شده‌اند.
 • «سهولت استفاده» به چند دلیل مهم است؛ اولا، آسان‌کردن کار برای کاربران تا راحت‌تر بگردند و آنچه نیاز دارند را پیدا کنند. این شیوه، روشی مطمئن برای افزایش زمان ماندن کاربر در سایت است. دوما، کار را برای خزنده‌ها (Crawlers) آسان می‌کند تا بگردند و محتوای شما را ایندکس (Index) کنند.
 • درباره لینک‌های داخلی هم باید اطمینان حاصل شود که برای انتقال از یک صفحه به صفحه‌ای دیگر، کلیک‌های زیادی لازم نیست.

استفاده از این استراتژی‌ها کمک می‌کند تا سایت‌های مختلف، بدون این‌که از سئو کلاه سیاه استفاده کنند، بتوانند تا وضعیت سئوی خود را بهینه‌سازی کنند.

موقعیت متوسط؛ سئو کلاه خاکستری

صادقانه بگویم، عنوان این بخش کمی گمراه کننده است. این که کلاه خاکستری را چیزی بین سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید در نظر بگیریم غلط نیست؛ اما دقیق‌تر این است که آن را یک کلمه کلی برای «همه شیوه‌هایی که نه سئو کلاه سیاه‌ هستند و نه کلاه سفید» درنظر بگیریم. این دو تعریف به‌نظر تقریبا یکسان است؛ اما یک تفاوت کلیدی بین آن‌ها وجود دارد:

اطلاعات موجود، این ذهنیت را ایجاد می‌کند که گوگل در مورد تمام روش های سئوی وب‌سایت‌ها، قوانینش را وضع کرده است؛ اما در این مورد این‌طور نیست. گوگل تقریبا درباره هیچ چیز، موضع سخت و علنی نشان نداده است؛ بنابراین اگر تمرکز‌داشتن یا نداشتن گوگل بر موضوعی خاص کاملا مشخص نیست و سئوکارهای مختلف هم می‌توانند درباره درستی و نادرستی آن روش خاص سئو، استدلال منطقی بیاورند؛ به احتمال زیاد آن موقعیت یک موقعیت کلاه خاکستری است.

سئو کلاه سیاه

اما چرا مهم است که بدانیم آن ایده، سئو کلاه سیاه است یا کلاه خاکستری؟ ساده است؛ چون استفاده از این روش، مثل تاس‌انداختن است؛ هم می‌تواند ترافیک ارگانیک را افزایش دهد و به رشد کسب‌وکار کمک کند، هم می‌تواند همه چیز را خراب کند. مهم‌ترین کاری که می‌توان در این باره انجام داد این است که مدام آموزش دید تا بتوان سود و زیان روش‌های مختلف را تحلیل کرد.

نتیجه‌گیری نهایی

سئوکارها در مورد بهترین و بدترین شیوه‌های کار بحث می‌کنند. در اکثر موارد، ما نمی‌دانیم که چه عواملی پشت الگوریتم های گوگل وجود دارد و گوگل به چه چیزهایی بیشتر حساس است؛ به‌علاوه، قوانین گوگل به‌طور دائم تغییر می‌کنند و همین موضوع به فضای حدس و گمان و اختلاف نظر سئوکارها دامن می‌زند.

بحث در این باره نیست که انجام روش‌های مشکوک به سئو کلاه سیاه ، همه چیز را خراب می‌کند؛ به‌هرحال هنگامی که ترافیک ارگانیک یک وب‌سایت درحال فراز و نشیب است، احساس می‌کنید که پیروی‌ نکردن از روش‌های موجود و عمل‌کردن به روش خودتان، تنها گزینه شماست که تجربه نشان می‌دهد که این کار تقریبا در هیچ موردی درست عمل نمی‌کند. در کار سئو، همیشه چیزی برای اصلاح، بهینه‌سازی یا حذف وجود دارد و به‌‌یادداشتن این موضوع، همان چیزی است که برای موفقیت در کار سئو باید به‌یاد داشته باشید.

سئو کلاه سیاه

منبع: WordStream

تبلیغات موبایلی - اصطلاحات بازاریابی موبایل
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید